Jump to content

Dünya ateizm haritası

Recommended Posts

Gallum adlı uluslararası araştırma şirketi tarafından yapılan dünya ateizm haritasına göre Türkiye'nin yüzde 6'sı ateist.

Türkiye'de gerçek ateist oranı bunun üzerinde olduğunu tahmin etsem de böyle bir araştırma sonucuna göre yine de iyi sayılabilecek yüksek bir rakam sayılır.

Aslında rakamların seçimlerden başka bir üstünlüğü olmadığını düşünüyorum, zira Küba'da devrim 82 kişiyle başlamıştı, Çin'de sadece bir kişiyle başlamıştı, Türkiye'de feodalizmin yıkılışı ciddi anlamda sadece Atatürk ile başlamıştı. Ateizmin örgütlü ideolojik bir hedefi olsaydı yüzde altılık oran hiç de küçümsenecek bir nüfus sayılmaz. Ancak benim gibi hedefi olan ateist komünistleri de hesaba katmak gerekir. Çünkü dinciler, ateistlerden bir çekiniyorsa komünist ateistlerden bin çekindiği malumunuz...

http://odatv.com/dunya-ateizm-haritasi-yayinlandi-2007171200.html

http://www.wingia.com/web/files/news/370/file/370.pdf

dunya-ateizm-haritasi-yayinlandi-2007171200_l2.jpg

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Desert Wind said:

Her konuda laf atabilirim ama Türkiye'de ateizme en büyük hizmeti Tayyip Erdoğan yapmıştır. 

Bu konuda sana %100 katılıyorum ayrıca "Ateist" kelimesini de kürsüden ilk kez o kullanmıştır. O güne kadar toplumda tanımlı değildik, sağ olsun tanımladı bizi. Seviyoruz Reis'i.

Sitelerde Paylaş

Ben aksini düşünüyorum, ateist sayısındaki artışın önünü kesen tayyip, evren ve feto üçlüsü oldu.

70'li yıllarda ateist sayısı çok daha fazlaydı, evren ve tayyip faşizmi büyük darbe vurdular ve halen de devam ediyor.

Üstelik şimdiki gibi o zamanlar deist, agnostik gibi ortada kalmışlar fazla yoktu, keskin ateistlik had safhadaydı.

Günümüzde ise inançlı komunist, devrimci deist gibi çeşitli yoz ideolojiler peydahlandı, üstelik yaşadığımız dinsel faşist sistemi de hesaba katarsak, kararsız olanların sayısında artış olduğu gözlenebilir. Oysa bu kararsızların ateist olma ihtimali daha yüksek iken dinci taraftan kopmaları daha zorlaştı.

Zaten böyle olması değil mi dinci faşizmin varlığını hissettiren...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...