Jump to content
Ten Ten

Termodinamik yasaları çiğnemeyen evren modelleri var mı?

Recommended Posts

Termodinamik yasaları değiştirince nasıl bir evrenin ortaya çıkacağını imgelemek münkün değildir. Ortaya çıkacak evrende bütün fizik kanunları farklı olacaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

https://tr.wikipedia.org/wiki/Döngüsel_model

Döngüsel model

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Döngüsel model, evrenin sonsuz kez, kendi kendini tekrarladığı iddiasındaki çok sayıda kozmolojik modelden biridir. Titreşen evrenler kuramı adıyla 1930 yılında Albert Einstein tarafından ortaya atılmıştır. Evrenin çok kereler büyük patlama yaşadığı, diğer bir deyişle; her büyük patlamanın ardından bir de büyük çöküş yaşayarak kendini yinelediğini ifade eder. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü profesörü Max Tegmark'a göre, eğer evren yeterince sabitse ya da enerjinin korunumu yasasındaki gibi sınırlıysa, Dünya'nın bütün Hubble hacminin tarihindeki özdeş durumlar yeniden görülebilir.[1]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Devridaim_makinesi

Devridaim makinesi, kelimesi kelimesine alındığında kendi kendine sonsuza dek çalışan makineleri tanımlar. Ancak daha geniş tanımı, enerji girişinden daha fazla enerji çıkışı sağlayan sistemleri kapsar. Bu çeşit makineler, fiziğin temel yasalarından biri olan, enerjinin yoktan var edilemeyeceğini ve yok edilemeyeceğini belirten enerjinin korunumunu ihlal ederler. En sık rastlanan devridaim makineleri, sürtünme ve hava direncine rağmen hareketini sürdürebildiği iddia edilen makinelerdir. Enerjinin korunumu kanununa göre bu tarz makineler çalışamaz.

Max tegmark vb bilimadamlarına  göre evren devridaim makinesi gibi çalışıyor.:0_80cbc_37a71a73_L:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu iletinin sorduğun soru ile olan alakası nedir?

Zırvalıyorsun.

Termodinamik yasaları çiğnemeyen evren modelleri var mı?

Varsa şu an varolan evrenin kökenini nasıl açıklıyor?

Termodinamik yasaları çiğnemeyen evren modeli arıyorum.

zırvalamıyorum hacı.

sadece zırvalayan bilim adamlarına örnek verdim.

hacı zırvalamayan evren modelin var mı?:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yazdıkların sorduğun sorunun cevabı değil. Başlık tavanarasına kaldırılıyor.

Hacı soruyu neden tavan arasına kaldırıyorsun?

Tanrıdan bahsetmedim.

Termodinamik yasaları çiğnemeyen evren modelleri varmı diye sordum.

Ateizme zarar veren bir soru mu?:0_80cbc_37a71a73_L:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Termodinamik yasaları çiğnemeyen evren modeli var mı diye sorduktan sonra, sorduğun sorunu cevabı ile ilgilenecleğine, başka bir konu ile ilgileniyorsun..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Termodinamik yasaları çiğnemeyen evren modeli var mı diye sorduktan sonra, sorduğun sorunu cevabı ile ilgilenecleğine, başka bir konu ile ilgileniyorsun..

Nerede başka konuyla  ilgileniyorum?:89:

Konu ile ilgili örnek verdim.Başka konuya girmedim.

http://www.sabah.com.tr/dunya/2012/06/17/big-bangden-oncesi-var-iddiasi

Her şey sil baştan mı?

Giriş Tarihi: 17.6.2012

Bilim insanları, evreni oluşturduğuna inanılan Big Bang'den (Büyük Patlama) önce var olan bir evrene dair kanıt bulduklarını açıkladı

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden Profesör Roger Penrose ve Erivan Üniversitesi'nden Profesör Vahe Gurzadyan, evreni meydana getirdiğine inanılan Big Bang'den (Büyük Patlama) önce var olan başka bir evrene dair kanıt bulduklarını ifade etti.

KARA DELİKLER YUTACAK
Penrose, uzayda bulunan kozmik arka plan radyasyonu üzerinde yapılan incelemelerin, Big Bang öncesi ne olduğunu gösterdiğini savunarak, iddialarının evrenin daha önce birçok defa genişleyip (Big Bang), daha sonra küçüldüğünü (Big Cruch - Büyük Çöküş) belirten teoriyi desteklediğini söyledi. İki araştırmacı, NASA'nın Wilkinson Mikrodalga Anisotopi Uzay Aracı'nın bulgularından yola çıkarak hazırladıkları kozmik arka plan radyasyon haritasında görülen çemberlerin Bing Bang öncesi evrenin durumunu gösterdiğini tahmin ediyor. Big Bang öncesi süper büyük kara deliklerin birbirleriyle çarpışmasından oluştuğu sanılan kozmik radyasyonun, Bing Bang'den beri geçen 14 milyar yıl içinde eski 270 santigrat derece ısıya düştüğüne inanılıyor. Bing Bang'den 300 milyon yıl kadar sonra ilk galaksi ve yıldızların oluştuğu, Güneş'in ise ancak 5 milyar yıl önce oluştuğu bilim dünyasında kabul görüyor. Dünya'daki ilk hayat olan tek hücreli canlıların 3.7 milyar yıl kadar önce oluştuğu tahmin ediliyor.

...VE BİR SONRAKİ EVREN
Penrose, geliştirdikleri teoriye göre evrendeki tüm maddenin sonunda kara delikler tarafından yutulacağını ve geriye sadece enerji kalacağını ve bu enerjinin de bir sonraki Big Bang'i ve bir sonraki evrenin meydana gelmesini sağlayacağını söyledi. DIŞ HABERLER

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Karl marx termodinamiğin ikinci yasası için absürt demiş.Diyalektik materyalist teorim saçma diyemiyor.

Hacı senin evren hakkında  saçma olmayan görüşlerini merak ediyorum.:0_80cbc_37a71a73_L:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Ten Ten Roger Penrose'un da Termodinamiğin 2. yasasını düşüren tezleri vardır ve bunu bigbag 'e dayandırır. 

Devridaim makinelerini artık bilim adamları savunur oldular. Bu yazı ilgini çekecektir.

https://khosann.com/evren-devridaim-makinesi-mi-mutlak-sifirdan-daha-soguk-atomlar-1/

Soruna cevap olarak bu durumu birden fazla evren modeliyle açıklıyorlar. Termodinamiğe toz kondurmamak adına tabi... Bu teoriye göre bir evrende oluşan fazla enerji başka bir evreni yok edebiliyor yada bebek evrenler oluşmasına sebep oluyormuş.

Devridaim makineleri konusu ilgini çekerse benim başlığım değil ama en sona kanıt olarak bir şeyler yazdım bu forumdaki yazımı okuyabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, John Ahmet yazdı:

@Ten Ten Roger Penrose'un da Termodinamiğin 2. yasasını düşüren tezleri vardır ve bunu bigbag 'e dayandırır. 

Devridaim makinelerini artık bilim adamları savunur oldular. Bu yazı ilgini çekecektir.

https://khosann.com/evren-devridaim-makinesi-mi-mutlak-sifirdan-daha-soguk-atomlar-1/

Soruna cevap olarak bu durumu birden fazla evren modeliyle açıklıyorlar. Termodinamiğe toz kondurmamak adına tabi... Bu teoriye göre bir evrende oluşan fazla enerji başka bir evreni yok edebiliyor yada bebek evrenler oluşmasına sebep oluyormuş.

Devridaim makineleri konusu ilgini çekerse benim başlığım değil ama en sona kanıt olarak bir şeyler yazdım bu forumdaki yazımı okuyabilirsin.

mutlak sıfır altına düştüklerini deney ile kanıtlamalarını isterim.

örneğin aynı ağırlığa sahip  -100 kelvin ile 100 kelvin  suyun karışımı kaç derece oluyor?0 kelvin çıkarsa haklılar ama sıcaklık değişmiyorsa negatif sıcaklık palavradır.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, John Ahmet said:

Aptalca bir devirdaim makinası tartışmasına şu an gerek yok. Ki verdiğin link sağlamdır. Biraz kafan çalışıyorsa çok şey öğrenirsin oradan. Yalnız o yazıda ve devamında devridaim makinalarının mümkünlüğünden falan bahsetmiyor...1. yasa halen kapı gibi yerinde neticede.

Biz bunları, hatta daha detaylı olarak anlattık zaten TenTen'e daha önce. Hatta şimdiki kullanıcı adı @GREENHOUSE sanırım..Termodinamiğin 2. yasası zaten atom düzeyinde kısıtlı koşullarda by-pass edilebiliyor. Ama bu istisnai bir durum.

Da, Termodinamiğe toz kondurmamak adına falan derken, imalarda bulunurken, sonuç nedir?

Gene aklınız sıra kendi çapınızda bir şeyleri yıkıp da sözde birşeyler mi kanıtladınız yoksa?

O yazı ve içeriği aslen yaratılış mitlerine ayrıca bir darbe vuruyor.

Gerekli olan şey bunu test edebilme kabiliyeti. Ve zaman.

O zamana değin tanrı hülyalarının rafta beklemesi gerekiyor.

Emre'nin yancısı olduğuna göre(asıl kendisi değilsen tabii) enteresan şeyler yumurtlayacaksın sanırım. :)

Onları bekleriz ve yine de hoş geldin..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, GREENHOUSE said:

mutlak sıfır altına düştüklerini deney ile kanıtlamalarını isterim.

örneğin aynı ağırlığa sahip  -100 kelvin ile 100 kelvin  suyun karışımı kaç derece oluyor?0 kelvin çıkarsa haklılar ama sıcaklık değişmiyorsa negatif sıcaklık palavradır.:)

Tenten sana bunları kırk kere yazdık ya.

Mutlak sıfırın altına inmek demek -274 derece demek değil. Yani -1 kelvin falan değil. 

Aç o başlığa bak.

Ya da üstte linki verilen 2-3 bölümlük o yazıyı oku, ama lütfen oku! O yazıdaki veriler üzerinden nette ayrıca bir inceleme yap.

Sana ilaç gibi gelecektir.

Daha da anlamıyorsan yapacak bir şey yok.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Tenten sana bunları kırk kere yazdık ya.

Mutlak sıfırın altına inmek demek -274 derece demek değil. Yani -1 kelvin falan değil. 

Aç o başlığa bak.

Ya da linki verilen 2-3 bölümlük o yazıyı oku, ama lütfen oku! O yazıdaki veriler üzerinden nette ayrıca bir inceleme yap.

Sana ilaç gibi gelecektir.

Daha da anlamıyorsan yapacak bir şey yok.

-1 kelvin değilse nasıl daha soğuk olduğunu iddia edebiliyorsun?:smashfreak:

Linki  okudum.Ama birşey anlamadım.Mesela oda sıcaklığı 20 santigrat dereceden 10 santigrat dereceye düşürdük.Tekrar 20 santigrat dereceye çıkardığımızda bu sıcaklık ilk sıcaklık değerinden daha soğuk mu oluyor?

Verilen linkte anlatılan bunun gibi birşey.Ayrıca laser tutulan atom nasıl soğuyor onuda anlamış değilim.:0_80cbc_37a71a73_L:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, GREENHOUSE said:

-1 kelvin değilse nasıl daha soğuk olduğunu iddia edebiliyorsun?:smashfreak:

Linki  okudum.Ama birşey anlamadım.Mesela oda sıcaklığı 20 santigrat dereceden 10 santigrat dereceye düşürdük.Tekrar 20 santigrat dereceye çıkardığımızda bu sıcaklık ilk sıcaklık değerinden daha soğuk mu oluyor?

Verilen linkte anlatılan bunun gibi birşey.Ayrıca laser tutulan atom nasıl soğuyor onuda anlamış değilim.:0_80cbc_37a71a73_L:

Oda sıcaklığı ile bunun ne alakası var.

Şu zevzek stili de bırak lütfen rica ediyorum.

Bilgi önüne geliyor, elin adamı oturmuş araştırma yapmış, üzerine bunu yayınlamış, senin aylardır başımıza pelesenk ettiğin karın ağrılarının da cevabı işte tam orada

Ama sen kalkmış kendi çapında gülüp alay ediyorsun..

Ancak kendini küçültüyorsun farkında değilsin..

Ben sana Boltzman eğrilerini vermemiş miydim, nerde o başlık?

Cevap işte orada. Boltzman eğrileri.

İki saat baştan arattırma beni..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/66259-ateistler-size-göre-enerji-ve-bilginin-kökeni-nedir/&do=findComment&comment=1397087

Al buldum. Oturdum ben buldum gene senin derdini.

Ağzıma edip göbeğimi çatlatmıştın, lakin yine de havanda su dövmüşüz anladığım kadarı ile şu haline bakılacak olursa.

Bir de derece skalasını düz vertikal bir hat olarak değil, bir daire/çember olarak düşünerek başla işe.

Harbiden düşünüyor musun bizi mi yiyorsun ondan emin değilim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

Oda sıcaklığı ile bunun ne alakası var.

Şu zevzek stili de bırak lütfen rica ediyorum.

Bilgi önüne geliyor, elin adamı oturmuş araştırma yapmış, üzerine bunu yayınlamış, senin aylardır başımıza pelesenk ettiğin karın ağrılarının da cevabı işte tam orada

Ama sen kalkmış kendi çapında gülüp alay ediyorsun..

Ancak kendini küçültüyorsun farkında değilsin..

Ben sana Boltzman eğrilerini vermemiş miydim, nerde o başlık?

Cevap işte orada. Boltzman eğrileri.

İki saat baştan arattırma beni..

Alay ederim tabi.

Devri daim makinesi yaptığını iddia edenlerde var.Ama çalışan bir tane örnek görmedim.

Mutlak sıfır altına düşürülseydi nobel ödülü alırlardı.Nobel ödülü teorilere değil deneyle doğrulanmış çalışmalara veriliyor.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...