Jump to content

Kuran'ın Mitolojik Olduğunun Başka Bir Kanıtı: Arşı Taşıyan Melekler

Recommended Posts

Reformist Müslümanlar Kuran'ı umutsuzca mitolojik öğelerden arındırmaya çalışsalar da Kuran'daki bu öğelerin kaynaklarını sorguladığımızda tüm kanıtlar Kuran'ın mitolojik hikayeler içerdiğini ve mecaz olmadığını kanıtlamaktadır.  Bunlardan biri olan ve Hakka Süresi 16-17. ayetlerde geçen Allah'ın arşını taşıyan 8 melek olayına değinelim:

ALLAH'IN ARŞI'NI (TAHTI'NI) TAŞIYAN 8 MELEK VE  KÖKENİ

Kuran'ı Kerim Hakka Suresi 16- 17. Ayet:  

16 - O gün gök yarılmış, sarkmıştır.

17 - Melekler de onun etrafındadır, O gün Rabbinin Arşı'nı bunların da üstünde sekiz melek yüklenir.

Bu İncil'in Vahiy Kitabı'nda geçen 8 Melek değil mi? Vahiy Apokaliptik yani son zamanları anlattığına inanılan bir kitaptır. Böylece arş kelimesinin taht demek olduğu kanıtlanmış olur çünkü eski kaynaktan bunu teyit edebiliyoruz 8 melek Tanrı'nın Tahtı'nı taşıyor:

............................

İncil /Vahiy 8.Bölüm:Yedinci Mühür ve Altın Buhurdan

1 Kuzu yedinci mührü açınca, gökte yarım saat kadar sessizlik oldu.

2 ''Tanrı`nın önünde duran yedi meleği'' gördüm. Onlara yedi borazan verildi.

3 ''Altın bir buhurdan taşıyan 'başka bir melek' gelip sunağın önünde durdu.'' Tahtın önündeki altın sunakta bütün kutsalların dualarıyla birlikte sunmak üzere kendisine çok miktarda buhur verildi.

4 Kutsalların dualarıyla buhurun dumanı, Tanrı`nın önünde meleğin elinden yükseldi.

5 Melek buhurdanı aldı, sunağın ateşiyle doldurup yeryüzüne attı. Gök gürlemeleri, uğultular işitildi, şimşekler çaktı, yer sarsıldı.
..........................................

Bu 8 meleğin ne tür melekler olduğunu araştırınca bunları farkettim peki Tanrı'nın Tahtı'nı taşıyan melekler olduğunu nasıl kanıtlarım.?

Şöyle ki Deuterokanonik( sonradan kanonik oldukları tespit edilen kitap) kabul edilen Tobit Kitabı 12:15'e baktığımızda melek Rafael çok ilginç bir cümle kuruyor.

Tobit Kitabı 12:15 - Ben Rafael'im. Tanrı'nın yüce katına çıkmak için her an hazır bekleyen yedi melekten* biriyim."

*Eski ve Yeni Antlaşma'da bu yedi melekten üçünün sözü geçer: Cebrail, Mikael ve Rafael.

Sizce Kuran'daki anlatı bu değil mi bu olduğuna göre o kelimenin -yani ''arş''ın - taht olduğu %100 kanıtlanmış oluyor önceki kaynaklarla.

Ayrıca bu da demek oluyor ki örneğin Araf Suresi 54. Ayet: 

"Şüphesiz Rabbiniz Allah, gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra Arş üzerine hükümran oldu (istiva etti). O, geceyi durmadan onu kovalayan gündüze bürüyüp örter; güneş, ay ve yıldızlar emrine âmâdedir. İyi biliniz ki yaratma ve emir O'nundur. Âlemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir." 

Şöyle anlaşılmalıdır ,arş taht demekse Allah Tahtı'na istiva etmiştir. Peki istiva nedir?  İslam kaynaklarına bakalım:

''Düzgün olmak anlamındaki s-v-y kökünden türeyen istivâ sözlükte, iki şey birbirine eşit olmak, düzgün olmak; "ala" edatıyla kullanıldığında yükselmek, tahta çıkmak; "ilâ" edatı ile kullanıldığında yönelmek, kastetmek; "be" edatıyla kullanıldığında helâk olmak anlamlarına gelir. İstivânın asıl anlamı, bir şeyin eşit ve düzgün olmasını istemektir. ''

Kaynak: https://www.mumsema.org/islami-kavramlar/114528-istiva-ne-demektir.html

Sonuç olarak Araf Suresi'nin ilgili ayetinde Allah'ın yeri ve gökleri yarattıktan sonra arşı/arşa istiva ettiği bildirilmiştir. İstivâ fiili "alâ" edatı ile kullanılmıştır. Bu demek oluyor ki yukarıdaki  sözlüksel bilgiye   dayanarak ayetteki istiva kelimesi  ''yükselmek ya da tahta çıkmak'' demektir. Yani kesin olarak teyit edebiliyoruz ki Kuran'a göre Allah 6 günde yeri göğü yarattıktan sonra Tahtı'na çıkmış/yükselmiştir. 

Not: Bu arada unutmadan Deuterokanonik kitapların ne demek olduğu ile ilgili bilgi için şu konu başlığını okuyabilirsiniz: 

http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=330356

Sitelerde Paylaş

:lol: Ya yeminle bu Ateistler baş belası nerden bulurlar bunları. hadi cevap müslümanlar. pardon gözden kaçırdım agonslik deislerde  allahın belalrı

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben hiçbir kanıt göremedim burada.

Diyelim birebir aynısı var.

Bu durum yine bir delil teşkil etmiyor. Zira Kuran insanlığın başından beri müslümanlığın tebliğ edildiğini söylüyor.

Sonradan insanlar tarafından tahribata uğrasa bile birtakım kırıntılar geride kalabiliyor.

Kuran'da yer alan bazı bilgilerin geçmişte yer alması bu sebeple şaşırtıcı değil. 

Ben Kuran'ı bilmediğim zamanlarda sümer yazıtlarındaki topraktan yaratılışı görünce dini terk etmiştim. 

Kuran'ı alıp okuduğum zaman ise bunun bir çelişki olmadığını fark ettim.

Bugün ise artık bu iddialar bana çok komik gelmekte.

Bu tarz veriler Kuran'ı bilmeden yaşayan müslüman kitle üzerinde belki etkili olabilir.

Sitelerde Paylaş

Ben hiçbir kanıt göremedim burada.

Diyelim birebir aynısı var.

Bu durum yine bir delil teşkil etmiyor. Zira Kuran insanlığın başından beri müslümanlığın tebliğ edildiğini söylüyor.

Sonradan insanlar tarafından tahribata uğrasa bile birtakım kırıntılar geride kalabiliyor.

Kuran'da yer alan bazı bilgilerin geçmişte yer alması bu sebeple şaşırtıcı değil. 

Ben Kuran'ı bilmediğim zamanlarda sümer yazıtlarındaki topraktan yaratılışı görünce dini terk etmiştim. 

Kuran'ı alıp okuduğum zaman ise bunun bir çelişki olmadığını fark ettim.

Bugün ise artık bu iddialar bana çok komik gelmekte.

Bu tarz veriler Kuran'ı bilmeden yaşayan müslüman kitle üzerinde belki etkili olabilir.

Konuyu okumamak volume 24454764465

Sitelerde Paylaş

Konuyu okudum ve  İncil'in Vahiy Kitabından alıntıladığın yerde "arşı 8 melek taşır" ifadesini göremedim. 

Olayı Kuran'a yamamak için bayagı bir yırtınmışsın.

İşte böyle yaptığınız sürece gerçeği göremeyeceksiniz.

Yüce Allah sizi gerçekle şereflendirmeyecek.

O kadar körleşeceksiniz ki besmelenin 19 harf olduğunu bile idrak edemeyecek hale geleceksiniz.

:)

Sitelerde Paylaş

Konuyu okudum ve  İncil'in Vahiy Kitabından alıntıladığın yerde "arşı 8 melek taşır" ifadesini göremedim. 

Olayı Kuran'a yamamak için bayagı bir yırtınmışsın.

İşte böyle yaptığınız sürece gerçeği göremeyeceksiniz.

Yüce Allah sizi gerçekle şereflendirmeyecek.

O kadar körleşeceksiniz ki besmelenin 19 harf olduğunu bile idrak edemeyecek hale geleceksiniz.

Mal 7 melek + başka bir melek geçiyor kör müsün?

Tanrı'nın tahtı ifadesi var ve olay Kuran'daki gibi kıyamet zamanı oluyor bu melekler Divine Chariot denilen Tanrı'nın Tahtı'ndadırlar bir bok bilmeyip bilenlere laf atmak da ayrı bir yüzsüzlük. Ben alıntı yapıldığından ziyade sizin gibi Kuran'da mitolojik ifadeler yok çok rasyonel bir kitap diyenlere hiç de öyle olmadığını bir kez daha  kanıtladım her konuda papağan gibi aynı şeyi yazmayı bırak 19 dinin için bir site zaten var 19.org seni bekler.

tarihinde Desert Wind tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arş denince aklıma hemen hud 7 gelir :)

11:7 - Henüz Arş'ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde yaratandır.

aynı hikayenin sümer versiyonu ise şu; 

Sümer efsanesine göre evrende ilk olarak Tanrıça Nammu adında büyük, uçsuz bucaksız bir su vardı.Tanrıça o sudan büyük bir dağ çıkarıyor. Oğlu Hava Tanrısı Enlil, onu ikiye ayırıyor. Üstü Gök oluyor,Gök Tanrısı onu alıyor, Yer olan altı da Yer Tanrıçası ile Hava Tanrısının oluyor. Bilgelik Tanrısı ile Hava Tanrısı yeri bitkiler, ağaçlar, sularla donatıyor. Hayvanlar yaratılıyor ve hepsini idare edecek Tanrılar meydana getiriliyor.

Sitelerde Paylaş

Arş denince aklıma hemen hud 7 gelir :)

11:7 - Henüz Arş'ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde yaratandır.

aynı hikayenin sümer versiyonu ise şu; 

Sümer efsanesine göre evrende ilk olarak Tanrıça Nammu adında büyük, uçsuz bucaksız bir su vardı.Tanrıça o sudan büyük bir dağ çıkarıyor. Oğlu Hava Tanrısı Enlil, onu ikiye ayırıyor. Üstü Gök oluyor,Gök Tanrısı onu alıyor, Yer olan altı da Yer Tanrıçası ile Hava Tanrısının oluyor. Bilgelik Tanrısı ile Hava Tanrısı yeri bitkiler, ağaçlar, sularla donatıyor. Hayvanlar yaratılıyor ve hepsini idare edecek Tanrılar meydana getiriliyor.

Enbiya 30: İnkâr edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ  inanmayacaklar mı?

Aynı anlatım,putperest sümer mitolojisinde de birebir aynı olarak var..

Herşeyi (göğü ve yeri) sudan meydana getirdik cümlesindeki su,Sümer mitolojisinde anlatılan ilksel okyanustur.Sümer mitolojisine göre yer ile gök,ilksel okyanustan yaratılmıştır. Sonra gök ile yer birbirinden ayırılmıştır.Okuyun,birebir aynı olduğunu göreceksiniz..

Adı yokken göğün daha
Yerin daha adı yokken
Babaları okyanustan
Anaları Ki-ama-t kargaşasına
Sular karışıp bir oluyordu.

Gök, yerden ayrıldıktan sonra
Yer, gökten ayrıldıktan sonra
İnsanın adı konduktan sonra
An, göğü alıp götürdükten sonra
Enlil, yeri alıp götürdükten sonra.

(Gılgamış destanından..S.Noah Kramer)

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Desert Wind said:

Mal 7 melek + başka bir melek geçiyor kör müsün?

Tanrı'nın tahtı ifadesi var ve olay Kuran'daki gibi kıyamet zamanı oluyor bu melekler Divine Chariot denilen Tanrı'nın Tahtı'ndadırlar bir bok bilmeyip bilenlere laf atmak da ayrı bir yüzsüzlük. Ben alıntı yapıldığından ziyade sizin gibi Kuran'da mitolojik ifadeler yok çok rasyonel bir kitap diyenlere hiç de öyle olmadığını bir kez daha  kanıtladım her konuda papağan gibi aynı şeyi yazmayı bırak 19 dinin için bir site zaten var 19.org seni bekler.

Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek, yok diyene mal demek sizin üslubunuz olsa gerek. 

Kuran incilden yürütmüştür mantığı ile hareket ediyorsun ama verdiğin kitapta "8 melek arşı taşır" ifadesini gösteremiyorsun.

Sadece zorlama yorumlar ile bunun buradan araklandığını bize yutturmaya çalışıyor ve üstüne bize mal diyorsun. 

Besmeledeki harf sayısını saymakta aciz olanlar nasıl olurda İncil ayetleri üzerinden beyin jimnastiği yapabilecek cüreti kendinde bulabiliyor ?

Alayınız dinci kafasına sahip.

Sitelerde Paylaş

Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek, yok diyene mal demek sizin üslubunuz olsa gerek. 

Kuran incilden yürütmüştür mantığı ile hareket ediyorsun ama verdiğin kitapta "8 melek arşı taşır" ifadesini gösteremiyorsun.

Sadece zorlama yorumlar ile bunun buradan araklandığını bize yutturmaya çalışıyor ve üstüne bize mal diyorsun. 

Besmeledeki harf sayısını saymakta aciz olanlar nasıl olurda İncil ayetleri üzerinden beyin jimnastiği yapabilecek cüreti kendinde bulabiliyor ?

Alayınız dinci kafasına sahip.

Allah'ını seven(!) şuna konudaki 8 meleği anlatsın. Görmüyor teoloji de bilmiyor.  7+başka bur melek diyorum kaç ediyor toplam Tanrı'nın tahtı diyorum kıyamet diyorum gök diyorum .

Sitelerde Paylaş

Aslında İslam ve Kuran büyük ölçüde eski mitolojilerin ürünüdür, ama müslümanlar mesela Eski Yeni Ahit'i okumamışlardır, Sabii, Sümer, Yahudi, Mısır, Pagan kaynakları ile ilgilenmemişlerdir.

Mesela Yaradılış hikayesi neredeyse 3000 senedir vardır ve neredeyse Kuran'ın hikayesi ile aynıdır. ama hiç bir Müslüman gel şunun aslı orjinali öncülü nedir sorusu ile ilgilenmek istemez.

Kuran'ın nasıl yazıldığını, eski orijinallerinin, ilk kopyalarının nerede olduğu ile ilgilenmezler, insan kendi kutsal kitabının "ilkine ve orijinallerine" karşı bu kadar ilgisiz olur mu. Muhammed'den on yıllarca sonra düzenlenmiş ve üzerinde "anlaşılmış" bir metin olduğunu bilirler ama orijinallerini ve kaynaklarını bilmek istemezler.

Bu çok gariptir, bir kitabın gökyüzünden uçup geldiği hikayesi tamamdır ama kim tarafından yazıldığı, düzenlendiği, basıldığı (yani o dönem için elle "yazıldığı") hikayesi çok önemsiz bir detaydır, halbuki İslam dediğimiz şeyin temel kaynağı budur. Hadis kitapları Muhammed'den en az 150-200 sene sonra yazılmıştır, ve Buhari Müslim'in o ilk yazmaları İslam dünyasında neredeyse hiç korunmamıştır, önemsizdir.

tarihinde bilelim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında İslam ve Kuran büyük ölçüde eski mitolojilerin ürünüdür, ama müslümanlar mesela Eski Yeni Ahit'i okumamışlardır, Sabii, Sümer, Yahudi, Mısır, Pagan kaynakları ile ilgilenmemişlerdir.

Mesela Yaradılış hikayesi neredeyse 3000 senedir vardır ve neredeyse Kuran'ın hikayesi ile aynıdır. ama hiç bir Müslüman gel şunun aslı orjinali öncülü nedir sorusu ile ilgilenmek istemez.

Kuran'ın nasıl yazıldığını, eski orijinallerinin, ilk kopyalarının nerede olduğu ile ilgilenmezler, insan kendi kutsal kitabının "ilkine ve orijinallerine" karşı bu kadar ilgisiz olur mu. Muhammed'den on yıllarca sonra düzenlenmiş ve üzerinde "anlaşılmış" bir metin olduğunu bilirler ama orijinallerini ve kaynaklarını bilmek istemezler.

Bu çok gariptir, bir kitabın gökyüzünden uçup geldiği hikayesi tamamdır ama kim tarafından yazıldığı, düzenlendiği, basıldığı (yani o dönem için elle "yazıldığı") hikayesi çok önemsiz bir detaydır, halbuki İslam dediğimiz şeyin temel kaynağı budur. Hadis kitapları Muhammed'den en az 150-200 sene sonra yazılmıştır, ve Buhari Müslim'in o ilk yazmaları İslam dünyasında neredeyse hiç korunmamıştır, önemsizdir.

Müslümanlar İsa'nın yazdığı veya yazdırdığı bir İncil olduğunu sanıyor yani bütün bahsettiklerin çok normal. 

Sitelerde Paylaş

İstiva fiili alâ edatıyla "yükselmek, tahta çıkmak" demek olduğu, islami kaynaklarda da geçen kesin bilgi.
Bu bilgi bile yeterli aslında kur'an'ın insanlar tarafından yazıldığını anlamaya.
Açıkca görülüyorki Taht bu öykülerde Tanrı'nın doktrin yerleşkesi olarak geçmektedir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Melekler allah'ın arşı denilen tahtına gidip geliyorlar zaten yani evrende allah'ın sabit bir mekanı var. Melekler o tahtı veya arşı ziyaret ediyorlar. Dünyadaki görevleri, eylem planları, allah tarafından orada kendilerine tebligat ediliyor. Meleklerin o sabit mekana varış süreleri de ayetlerde yazıyor. Melekler ve Cebrail 50 bin yılda oraya yükselip çıkar. Bu mesafe bir yöne doğru kat edildiğine göre, allah'ın arşı o kat edilerek biten mesafenin dolaylarında bir bölgede olmalı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...