Jump to content

Kafayı yemek

Recommended Posts

Ben hayatı yeni yeni sorguluyorum. Ben neyim, kimim, beden miyim, enerji miyim? Bu sorgulama yakın birini kaybetmemle başladı. Kuranın mealini okuyorum. Tam inanıcam derken akla mantığa sığmayacak şeyler okuyorum. Evrimi araştırdım. Evrim var bu bir gerçek. Tabiki aklımın kavrayamadığı çok şey var. Her şeyin başlangıcı, yokluk, varlık, zaman. Kendime yabancılaştım. Ben aslında ben miyim? Ya da hayat ne kadar saçma eninde sonunda yokluğa karışıcaz. Bu çaba niye? Madem böyle olacaktı ben neden bu dünyadayım? Ateistlerin mantığı şu. Var olmadan önce yoktuk, varız, sonra yine yok olacağız. Bana mantıklı gelmiyor. Ne bileyim. Madem yok olacaktım neden bu bilince sahibim? Yok olacaksam, öleceğini bilmeyen hayvanlar gibi olmalıydım. Bir farkı olmalı insanın. Bilemiyorum belki de tüm bunlar değersiz hissetmemek için inanmak istediğim şeyler. Ölüm... daha önce düşünmemiştim hiç. Sevdiğim adamı bir daha göremeyeceğim, anneme bir daha sarılamayacağım, denize giremeyeceğim, gün batımını izleyemeyeceğim... insanın her istediğin karşılığı olması gerektiğini düşünüyorum. Su olmasa susamazdık, yemek olmasa acıkmazdık, ve sonsuza kadar var olmayacaksak yokluğu kavrayan bir beynimiz olmalıydı. Belki de bu korkum yokluğun bilinmezliğinden. Belki de yokluk yok. Varlık ne ki? Öyle işte... yok olacaksak bile hayatın tadını çıkarayım diyorum ama kafamdan atamıyorum. Korkunç bir korku var tüm hücrelerimde. Deliriyorum galiba. Siz ne düşünüyorsunuz?

Belli ki bir yerlerde bir aksaklık, bir sorun var. Sizinki var oluşu ve ölümü sorgulamaktan biraz daha fazlası. Sevdiğiniz ve bir daha gözlerine bakamamaktan korktuğunuz bir sevgiliniz var, çok sevdiğiniz bir anneniz, iyi bir hayatınız ama siz oturmuş ölümü düşünüyor ve çok mutsuz oluyorsunuz.

Sorunun ne olduğunu bilmeniz zor, o yüzden bu ruh durumundan çıkmak için yardım almanız en doğrusu. Burada size yapılacak her tavsiye, sorununuzu hafife almak anlamı taşıyacak. 

"Bir de su olmasa susamazdık, yemek olmasa acıkmazdık" değil. Tam tersi. Suya ihtiyacımız olduğu için gidip onu keşfettik ve bizim içim değer kazandı. Yemek yemek zorunda olduğumuz için doğadaki bazı şeyleri keşfettik ve karnımızı doyurduk. Onlar var olduğu için değil. Doğada yiyebileceğimiz milyonlarca besin türü varken biz çok kısıtlı miktarını yiyebildik, onlar da yetmediği için kendimiz ürettik evrimleştirerek. Yani şu an yediğimiz yüzlerce çeşit besin doğada kendiliğinden yoktu. Biz yarattık.

Tersinden bakmak bizi gerçek dışılığa, dolayısıyla yanıtsızlığa götürür. Götürsün, öyle düşününce mutlu ve tatmin oluyorsanız sorun yok diyeceğim ama olmuyorsunuz belli ki. O halde doğru, gerçekçi yönden bakalım ki rahatlayalım. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Merhaba, ben buraya gecenin bir yarısı üye oldum. Neden mi?? (kullanıcı adıma bak )... Sen benim için değerli misin ? Çünkü 
benim için değerli olmasan senin için bu saatte (03:10) bu yazı için uğraşıyor olmazdım diye düşünüyorum. Kafanda bir çok 
soru olduğunu biliyorum. Ben bütün sorularını cevaplayacağımı söylersem sana yalan söylemiş olurum ama yinede düşünceni 
değiştirebileceğimi 'biliyorum' (inanmıyorum bak tırnak içine aldım biliyorum.) Her şeyden önce bana söz verir misin? 
Lütfen bana söz ver. En azından 5 ay boyunca kendine zarar vermeyeceksin. Neden mi ?? Sen yeni sorgulamaya başladın ve 
bütün bunlar çok karışık şeyler. Bunları birazcık da olsa çözmek için zamana ihtiyacın var. hızlı karar verip yanlış bir
şey yapma çünkü ben bunu senin için yazıyorum, sen değerli olduğun için yazıyorum.  Senin yaşadıklarının 
bir kısmını bende yaşadım ama şuanda bunların çok azı kaldı. Bazısı değişti bazısı gitti. Seninkilerde böyle olacak ama 
bunun için yaşaman lazım Unutma! Bu sadece bir kaç şeyi engellemek içindi istersen daha fazla da yazabilirim senin için istemen yeterli 
benden iste senin için yazayım.. tamam ? (; 

Şimdi şu ölüme gelirsek sözde hiçlik falan filan işte tam orası. Bir kere şunu sor kendine ölümden korkuyor muyum? çünkü 
ölümden korkuyorsan ölemezsin. Bile bile yaşamına son veremezsin. Yapamazsın bunu. ama yok ben ölümden 
korkmuyorum diyorsan. Direk bitsin diyorsan bilmelisin. Bende ölümden korkmuyorum ( senin gibi ) ama aynı zamanda şimdi 
bitirmiyorum. Yaşayabildiğim kadar yaşamak için elimden geleni yapıyorum. Sen bütün bunların anlamının kaçınılmaz sonu 
geciktirmek için olduğunu düşünüyorsun ??.Bense soruyorum sana kim  bunun kaçınılmaz 
olduğunu söyledi ?? Anlatabiliyor muyum ?? kimse ne olduğunu tam olarak bilmiyor ne olacağını da bilmiyor bir sürü ihtimal 
var sonunun kötü bitme ihtimali var ama sonunun iyi bitme ihtimalide var güven bana iyi bitme ihtimali kötü bitme 
ihtimalinden daha küçük olsa da yinede var ve sen yaşadıkça gün geçtikçe iyi bitme ihtimali  biraz daha artıyor o yüzden
yaşayacaksın! yaşayabildiğin kadar yaşayacaksın! Bu ölüm bir kumar sen bu kumarı oynamak zorundasın bundan kaçışın yok. Onu
şimdide oynayabilirsin daha sonrada ama ne kadar geç oynarsan kazanma ihtimalinde o kadar artar o yüzden bu kumarı mümkün 
olduğunca geç oynamalısın. Kazanmak istiyorsan! SEN KAZANABİLİRSİN  

Hayatının amacına gelirsek bu ayrı bir konu aslında. Şöyle bir bakarsan senin hayatın çok değerli ve bu dünyada hayatın
 kadar değerli olan pek bir şey yok bu yüzden sana tavsiyem kendini tek bir şeye adamaman hayatının anlamı bir çok şey 
olsun ve bunu sözde her şeyin yaratıcısı tanrı veya ben belirlemeyeyim. Bunu SEN belirle. Sen seç ne yapmak istediğini.
Bir gün amacın o, bu. Diğer gün amacın diğer gün canın ne isterse o olsun anladın mı :) unutma!! Hiç bir şey senden daha 
önemli değil. 

Hala 'tamamda yani bütün bunların bir amacı yok mu' dersen sana şöyle açıklayayım. Bu evren sebeb ve sonuç üzerine 
kurulu etki-tepki yani buna bakarsak her şeyin bir sebebi var ve böyle düşünürsek her şeyinde bir ilk sebebi olmak zorunda o zaman
bu ilk sebebinde bir sebebi olmak zorunda lakin bu ilk sebebin bir sebebi yok bu bizim dünyamızın dışında evrenimizin 
dışında farklı fizik kurallarının olduğu yerde veya fizik kurallarının olmadığı bir yerde sebep-sonuç olmayan bir yerde
gerçekleşiyor yani bakarsak her şeyin başının bir sebebi yok o yüzden de bütün bunların bir amacı yok ama sen kendi amacını
yapabilirsin. Kendi istediğin şeyi seçebilirsin. Bunu kötü bir şey olarak düşünme. Bu güzel bir şey kendi amacını başkası 
değil sen seçiyorsun daha ne isteyebilirsin ki güzel bir amaç bul kendine :)  

Yazı konusunda da pek iyi değilim saatte gecenin 04:18 i yani gözlerimde hafiften kızardı. Senin için umarım bir yararım

dokunmuştur, becerebilmişimdir. Okuduğun için çok teşekkür ederim. (İstersen birlikte özelden filan bilmiyorum burada da 
var mı ama istersen bir şekilde konuşuruz yani sen iyi ol tamam mı ?? canını sıkma, tek değilsin )

Son olarak buradaki adamlara da bakma sen. Kaç senedir buradalar anca saçma sapan konuşuyorlar :D. Sen 19 yaşındasın ya 
daha genceciksin zamanın çok. Bu yüzden kıskanıyorlar seni. Bunların hepsi dede olmuş tahtalı köye vakitleri az kalmış
ondan böyleler takma kafana .  

Son dedim ama söylemeyi unutmuşum sana şunu da söyleyeyim birisi ateist diye onun hakkında 
iyi düşünme çünkü ateistin iyisi olduğu gibi kötüsü de olur nede olsa onu yapmayın bunu yapın diyen bir kitabımız yok bizim!

yukarıda istediğim sözü vermediysen şimdi ver. Rica ediyorum senden en az 5 ay kendine hiç bir şekilde zarar vermeyeceksin.   

Test ediniz: Derin olmayan bir nefes alın. Aldığınız nefesi 15 saniye tutun sonra tekrardan nefes almaya başlayın

Sizce de bu his çok güzel değil mi ?? 

Not: bunu pis kokan bir ortamda yapmamaya çalışın ters tepebilir.( demin bende oldu oradan biliyorum )    

Not2: Üyelik geç onaylandığı için. Bende yazıyı yeni atabildim

Sitelerde Paylaş

Bir nevi. Yani 1800lü yıllarda yaşayan birini düşünüyorum. O da mutluydu, ben gibiydi. Şimdi ise yok. Çok saçma. Bundan 100 yıl sonra birileri hayatını yaşarken benim yok olacak olmam saçma geliyor. Değersiz hissediyorum. Zaman geçiyor durduramıyorum. Ölüm bildiğim en net gerçeklik. Bu insanlar onu yok sayarak nasıl yaşıyor? Annem 47 yaşında. Onu kaybettiğimi düşünmek, sarılamayacağımı düşünmek dayanılmaz bir ıstırap veriyor. Aynı şekilde ben daha önce olursam yine onu bir daha göremeyecek olmak ya da aşık olduğum adamla bir daha göz göze bile gelemeyecek olmak. Bunların olacağı kesin. Öyleyse niye yaşıyoruz? Kaçınılmaz sonu ertelemek niye? Ruhun olduğuna inanmak istiyorum, sevdiklerimle tekrar olmak istiyorum. Tam bir ümidim oluyor, sonra yine bu forumda ya da başka bir yerde her şeyin bilimsel bir açıklamasını okuyorum, içim yanıyor. Yok olacaksın, böcekler yiyecek seni vb şeyler okuyunca bu kadar mı değersizim diyorum, bu kadar mı değersiz?

Siz bir canlısınız ve diğer tüm canlılar gibi bir gün öleceksiniz. Ölümün fizyolojik ölüm, klinik ölüm, biyolojik ölüm, beyin ölümü gibi birkaç farklı türü ve tanımı var bilimsel olarak ama biz, bir beyni ve sinir sistemi olan canlılar için kullanılan beyin ölümünü referans alırız daha çok. Yani böyle yapmakta sakınca yok.

Yaşıyoruz ve o yaşamın sona ermesi durumu ölüme tekabül ediyor. Beynimiz öldü, sonrasında beden bütünlüğümüz dağıldı, her şey bitti. Bu organizmayı mecburen bir yerlere koymak zorundayız ki etrafa zarar vermesin. Çünkü çürükcül organizmalar var ve hemen harekete geçiyorlar. Böyle olunca etrafa pis koku ve zararlı bakteri yayılmasına neden oluyoruz. Bunu farkeden canlılar, onları gömerek bu tehlikeden kurtulabildiğini görmüş ve ölüyü gömmeye başlamış. Çok akıllıca ve sağlıklı bir yöntem. Bu mezar yeri haline getirme, ölüyü çeşitli ritüellere gömme işi çok daha sonralara, neandertallerin yaşadığı döneme (üst paleolitik çağa) tekabül eder. Onlar da insan. 

Demek istediğim, "Ne olursa olsun sonunda öleceğim, ölünce böcekler yiyecek beni, birileri yaşamaya devam ederken ben toprağın altında çürüyeceğim" gibi düşünceler esasen bize, homo sapiens sapiens'e ait. Ve bu insan türüne mensup olmak bir ayrıcalık değil, o yüzden diğer türlerden daha değerli olmamız için hiçbir neden yok. Ölüm noktasında hepsiyle eşitsek, yaşam noktasında da eşitiz. Bilincimiz var, onun da bilincindeyiz elbette. İşe bu ölümle ilgili felsefe yapma hikayesi de bunun yan etkisi. 

Ancak bütün bunlar sizin için bir şey ifade etmeyecek, onu biliyorum. Sizin farklı bir sorununuz var, o yüzden gidip iyi bir uzmandan yardım alın. 

Sitelerde Paylaş

Bütün bu evren, dünyamız, insanlık çok daha büyük bir şeyin parçası kocaman bir makine  ve bizim bireysel olarak rolümüz ise çok küçük. O kadar küçük ki biz olmasak bile bu düzenek çalışabilecek durumda ama şu var ki hepimiz birleşirsek o  zaman bunu durdurabiliriz kontrolü elimize alabiliriz. Olduğumuzdan daha fazlası olabiliriz. Dediğin gibi ölsen bile senden sonra gelen için bıraktıkların ve onunda ondan sonrakiler için yaptığı şeylerle bir gün o kadar büyüyeceğiz  ki bizlerin bu sistemde bir önemi olacak. Hak ettiğimiz yeri alacağız ve aldığımızda da  kırılan tüm parçalar bozulan tüm parçalar bir çöp gibi atılan tüm parçalar için her şeyi tekrar yerine koyabileceğiz her şeyi onaracağız kırılan her şeyi tekrar bir bütün yapacağız. Birde böyle düşün bakayım ??  

Sitelerde Paylaş

@Senin İçin

Çocuğa ne dedik ki bizi gömüyorsun? Gayet güzel cevap yazmışız işte.

Senlik bir şey yok zaten Türk Ateist le investor da güzel yazmışlar onlarla ilgilide bir sorunum yok. İyi yapmışlarda ben diğerlerini görünce genelleme yaptım. Yaptığım doğru bir şey değil kabul ediyorum. Sonda sizi ayrı tutmalıydım benim hatam ama benim huyum da bu işte.  . Bana karşı kibar olduğun için teşekkür ederim.  Şu alttaki yorumlara baksan sende hak verirsin bana diye düşünüyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir. :D (gülücük) ne kadar güzel cevap  dalga geçer gibi sonra alttaki Burakey adlı arkadaşta kendisinin onun gibi düşündüğünü söylüyor ve bunun en iyisi olduğunu ifade ediyor oysa bu düşüncesi zaten Paradoksiyanın düşüncesiyle aynı ve bu düşünce onu olacaksa şimdi olsuna götürüyor. Bunu göremiyor mu Burakey 

Acının ve düşüncenin olmadığı yere gideceğiz...

en kötü ihtimal olarak böyle düşünmek daha iyi.

..

Hacı ya gelirsek iyi güzel yazmışta o sonda iyi insanlıklar dileyelim var ya onu ne düşünerek yazdı anlayamadım. Altında iyi bir anlam olabilir  ama bu durumda birisi bu şekilde okuduğunda tek anlayacağı bu adamın kafamı güzel lan? olur en fazla

yani ben nereye düştüm böyle kimlerden medet umuyorum dedirtir adama buda durumun dahada kötüye gitmesine sebep olur 

Bu yazdıklarınız hemen her insanın arada bir aklından geçen, bazen korkutan, bazen endişeye düşüren, ender durumlarda intihara sürükleyen, masum olmalarına rağmen, tehlikeli de olabilen düşünceler. Yalnız değilsiniz yani.... İnsanlığınızı yaşıyorsunuz...

İyi insanlıklar dileyelim....

Buna hiç bir şey demiyorum zaten ibretlik tespit yaptığını sanıyor aşırı derecede zeki manifold iq tavan 

İç dökme yeri oldu burası iyice .

Vitamin içinde kendi düşüncesi süper ötesi olabilir. Düşüncesini  tek gerçek olarak da görebilir ama sadece kendi dediği doğruymuş diğer her şey yanlışmış gibi başka bir şey arama boşuna zaman  kaybı beğenmediysen git öl demenin bir farklı şeklini demesi de gerekmez ?? 

Geride kalacaklara faydalı bir şeyler bırakmak için çalış. Onların daha iyi şartlarda başlamalarını sağla. Senden öncekilerin bıraktıklarından daha iyi şeyler bırakmaya çalış.

Başka bir motivasyon aramak zaman kaybı.

Sitelerde Paylaş

Beyninin kimyasal çorbası olduğu ortada.

Ben ciddi olayları dalgaya alarak başa çıkan biriyimdir. Kendim açısından bunun başka bir yolu yok.

Siz ise her zaman olduğu gibi temellendirme çabası içindesiniz. Beyin zaten bunu istersen mantık ister, çalışma şekli basit neden yaşamalıyım geçerli sebebim nedir ? '' Bir şeyler bir şeyler çünkü hayat değerli ben değerliyim kendi amacım olabilir.........'' Gerçek şu ki bunların hiç biri işe yaramaz. Eğer konu sahibi bu yazdıklarını etraflıca düşünür ve sorgularsa hepsinin altı boş pembe yalanlar olduğunu görebilir. Şuan yazını bölerek teker teker hataları göstermeyeceğim ama gerçek bu. 

Daha öncede yazdım yaşamak konusunda mantıklı olmak zorunda değilsiniz. Biraz kendi sınırınızı aşın, bunu temellendirmekten vazgeçin çünkü yapamazsınız. Amaçlar birileri veya bir şeyler tarafından verilir, biri veya bir şey tarafından yapılmadınız bir amaç içinde kendi kendinizi referans alamazsınız. 

Mantıksız olun yaşayın, hiç bir şeyin anlamı yoksa ölmenin de yok. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu yaşlarda varoluşsal buhranlar normal. Kafası çalışan insanlardan bahsediyorum elbette. Akşama kadar evlilik programları seyredip, dedikodu yapan genç kızlardan veya mahallenin zibidileriyle kahvehanede pişpirik oynayan, hırtlık-serserilik peşinde koşan genc erkeklerden bahsetmiyorum. Bunların iki haneli iq'ları zaten böyle derin düşüncelere dalmalarına musait değil. Onlar için hayata dair herşey 14 asır once yazılmış dandik bir kitapta anlatılmış. Hatta bu dandik kitabı okumaya da gereksinim hissetmiyorlar. Onların yerine okumuş olan alimlerin (!) tv'de anlattıkları yeterli. 

Sitelerde Paylaş

Ben ciddi olayları dalgaya alarak başa çıkan biriyimdir. Kendim açısından bunun başka bir yolu yok.

Siz ise her zaman olduğu gibi temellendirme çabası içindesiniz. Beyin zaten bunu istersen mantık ister, çalışma şekli basit neden yaşamalıyım geçerli sebebim nedir ? '' Bir şeyler bir şeyler çünkü hayat değerli ben değerliyim kendi amacım olabilir.........'' Gerçek şu ki bunların hiç biri işe yaramaz. Eğer konu sahibi bu yazdıklarını etraflıca düşünür ve sorgularsa hepsinin altı boş pembe yalanlar olduğunu görebilir. Şuan yazını bölerek teker teker hataları göstermeyeceğim ama gerçek bu. 

Daha öncede yazdım yaşamak konusunda mantıklı olmak zorunda değilsiniz. Biraz kendi sınırınızı aşın, bunu temellendirmekten vazgeçin çünkü yapamazsınız. Amaçlar birileri veya bir şeyler tarafından verilir, biri veya bir şey tarafından yapılmadınız bir amaç içinde kendi kendinizi referans alamazsınız. 

Sürekli bu tip akıl vermelerde bulunma bence, çünkü doğru değiller. 

"Tanrı yoksa amaç yok" de, çık. 

Ve evet, her şeyi gayet de temellendirebiliriz, bizi buna mecbur kılan koskoca bir inançlı güruh var. Milyarlarca.

Hayata gelişimizin en küçük bir amacı yok, ancak geldikten sonra öyle veya böyle birtakım amaçlar ediniriz. Bunu yapmayan insan hastalanır. İnsan beyni anlamsızlığı, amaçsızlığı kaldırmaz, bununla devam edemez. Amanın da sonunca öleceksek ne anlamı var, koyver gitsin olmuyor yani, böyle deyince vay canına, ne cool adam/kadın demiyoruz. 

Yaşamak mantıksızlıksa sıkın beyninize, siz de kurtulun biz de. Ama yook, ölmek de anlamsız deyip yaşamak için ille de kapı aralamak lazım.

Çelişkilerini bir görsen şaşarsın, dayanamazsın.

Sitelerde Paylaş

Sevgili olmayan notImportant,

ciddi olayları dalgaya alarak başa çıkan birisin.Ben bunu anladım. Ben buna bir şey de demiyorum. Kimse diyemez zaten. Bunu söylemeye hakları yok ama bir şey yazarken azıcık empati yapman gerekli. 

Tamam sen böyle bir insansın dalgaya alıyorsun ama o seni tanımıyor senin nasıl birisi olduğunu bilmiyor. Onun gözünden bakarsan olayların çok daha farklı gözüktüğünü anlarsın. Eğer amacın yardım etmekse inan bana bunun yardımı dokunmuyor. Yok senin için başka birisinin hayatı önemli değilse seni ilgilendirmiyorsa bütün bu olanları 

önemsemiyorsan o zaman böyle bir şey yazmak yerine hiç bir şey yazma nede olsa senin için bir önemi yok ama önemi varsa birazcık dikkat et. İyi niyetin olabilir ama bu 

sonucun iyi olacağı anlamına gelmez. En büyük kötülükler iyi niyetlerle doğar. Kısaca Empatiyi unutma senin böyle bir kişiliğin olabilir ama o seni tanımıyor işte nasıl anlasın

biraz daha açıklayıcı ol.  

İkinci olarak

Sen öyle diyorsun diye bunların boş olduğu filan yok bazı şeylerin cevabını şuan bu durumda bulamazsın. Belkide hiç bir zaman bulunamayacak. Elinde yeterli kaynak olmadan bunları bu şekilde düşünürsen bunların pembe boş yalanlar olduğunu değil kendinin çözemediği sorunlar olduğunu görürsün. Sen çözemiyorsun diye bir bulmaca aptalca olacak değil. Bunun dışında ben seninle burada bu konuyu tartışmak istemiyorum. Başka şeyler için yazdım ben.

tarihinde Senin İçin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sürekli bu tip akıl vermelerde bulunma bence, çünkü doğru değiller. 

"Tanrı yoksa amaç yok" de, çık. 

Ve evet, her şeyi gayet de temellendirebiliriz, bizi buna mecbur kılan koskoca bir inançlı güruh var. Milyarlarca.

Hayata gelişimizin en küçük bir amacı yok, ancak geldikten sonra öyle veya böyle birtakım amaçlar ediniriz. Bunu yapmayan insan hastalanır. İnsan beyni anlamsızlığı, amaçsızlığı kaldırmaz, bununla devam edemez. Amanın da sonunca öleceksek ne anlamı var, koyver gitsin olmuyor yani, böyle deyince vay canına, ne cool adam/kadın demiyoruz. 

Yaşamak mantıksızlıksa sıkın beyninize, siz de kurtulun biz de. Ama yook, ölmek de anlamsız deyip yaşamak için ille de kapı aralamak lazım.

Çelişkilerini bir görsen şaşarsın, dayanamazsın.

Çelişkilerimi görüyorum. Olay orada zaten. Ama sen kendikilerini görmüyorsun.

Ben sana amaç edinemezsin demedim. O amacın sürekliliğini sağlayamazsın. 50 sene sonra varlığından bile haberin olmayacak bir amaç ne halta yarar ? 

Ölü halin ve yaşayan halin 2 ayrı durum.

Bir haldeyken diğerini anlayamazsın. Öyleyse ölüm karşısında yaşamı neden savunuyorsun ? Neden doğru olan ölü olan halin değilde yaşayan halin ? Kimyan yüzünden manipüle edilmişsin işte. 

Yaşamı güzel göstermeye çalışmayın, bu samimi gözükmüyor. Biyolojik bir robot gibi görünüyorsunuz.

Ayrıca hakkımda ne düşündüğünüz ile ilgilenmiyorum bu yazıyı sadece siz okumuyorsunuz. Doğru kabul edilir zaten. Senin için yanlış diye ben durmam. 

Sitelerde Paylaş

Ben sana amaç edinemezsin demedim. O amacın sürekliliğini sağlayamazsın. 50 sene sonra varlığından bile haberin olmayacak bir amaç ne halta yarar ? 

Bir haldeyken diğerini anlayamazsın. Öyleyse ölüm karşısında yaşamı neden savunuyorsun ? Neden doğru olan ölü olan halin değilde yaşayan halin ? Kimyan yüzünden manipüle edilmişsin işte. 

Yaşamı güzel göstermeye çalışmayın, bu samimi gözükmüyor. Biyolojik bir robot gibi görünüyorsunuz.

Ayrıca hakkımda ne düşündüğünüz ile ilgilenmiyorum bu yazıyı sadece siz okumuyorsunuz. Doğru kabul edilir zaten. Senin için yanlış diye ben durmam. 

Yasam nasil guzel ve degerli olurdu sana gore? Olumsuz mu olmaliydik?

Sitelerde Paylaş

Benim en küçük bir çelişkim yok, her şeyi olduğu gibi görüyor ve kabul ediyorum. Öyle arabesk arabesk "sonunda öleceksek yaşamanın, amaç edinmenin ne anlamı var?" demiyorum, yaşamın da ölümün de ne olduğunu gayet net görüyorum.

Ne kadar da değerli, vazgeçilmez bedenleriniz, beyinleriniz var sizin ya? Dünyanın merkezi misiniz siz? Ne olacak siz ölünce oğlum? Canlılık, hayat olduğu devam edecek misler gibi, insanlık kimbilir bugün bilmediğimiz neleri öğrenecek, binlerce yık sonra evrim bizi nereye götürecek... Ben değil, yeni doğan nesiller bunları yaşayacak. Onların da ömrü sınırlı. Her canlının dünyaya geliş nedeni belli. Kendi türünün devamını sağlamak, üremek ve ölmek.

Mekanizma bu kadar basit. Sizin değerli ruh ve bedenleriniz bu gerçeği kabullenemiyor diye aynısını başkalarından bekleyip yaşamın anlamsızlığını kafalara kazımaya çalışmanız berbat görünüyor.

Yaşam elbette çok güzel. İnanılmaz güzel. Müthiş bir şans, çok heyecan verici bir gerçek.

Yaşamımız içinde tek bir amacımız olmuyor ayrıca. Sürekli yeni hedefler, idealler veya amaçlar ediniyor, bunlara ulaşmaya çalışırken bazen yenik düşüyor bazen yoruluyoruz. Sürekli mutluluk diye bir şey zaten yok, sürekli mutsuzluk olduğu gibi.

Soruya bir bal Allah aşkına. Ölüm karşısında neden yaşamı savunuyormuşum?

Neyi savunayım, ölümü mü? Neden? Aslolan yaşamken, ölüm dediğin yaşamın sona erme haliyken sadece, ne diye ölümü savunayım? Bu nasıl bir arabesklik?

Elbette biyolojik makineleriz. Başka türlü olduğumuzu mu sanıyordun yoksa?

Sitelerde Paylaş

Benim en küçük bir çelişkim yok, her şeyi olduğu gibi görüyor ve kabul ediyorum. Öyle arabesk arabesk "sonunda öleceksek yaşamanın, amaç edinmenin ne anlamı var?" demiyorum, yaşamın da ölümün de ne olduğunu gayet net görüyorum.

Ne kadar da değerli, vazgeçilmez bedenleriniz, beyinleriniz var sizin ya? Dünyanın merkezi misiniz siz? Ne olacak siz ölünce oğlum? Canlılık, hayat olduğu devam edecek misler gibi, insanlık kimbilir bugün bilmediğimiz neleri öğrenecek, binlerce yık sonra evrim bizi nereye götürecek... Ben değil, yeni doğan nesiller bunları yaşayacak. Onların da ömrü sınırlı. Her canlının dünyaya geliş nedeni belli. Kendi türünün devamını sağlamak, üremek ve ölmek.

Mekanizma bu kadar basit. Sizin değerli ruh ve bedenleriniz bu gerçeği kabullenemiyor diye aynısını başkalarından bekleyip yaşamın anlamsızlığını kafalara kazımaya çalışmanız berbat görünüyor.

Yaşam elbette çok güzel. İnanılmaz güzel. Müthiş bir şans, çok heyecan verici bir gerçek.

Yaşamımız içinde tek bir amacımız olmuyor ayrıca. Sürekli yeni hedefler, idealler veya amaçlar ediniyor, bunlara ulaşmaya çalışırken bazen yenik düşüyor bazen yoruluyoruz. Sürekli mutluluk diye bir şey zaten yok, sürekli mutsuzluk olduğu gibi.

Soruya bir bal Allah aşkına. Ölüm karşısında neden yaşamı savunuyormuşum?

Neyi savunayım, ölümü mü? Neden? Aslolan yaşamken, ölüm dediğin yaşamın sona erme haliyken sadece, ne diye ölümü savunayım? Bu nasıl bir arabesklik?

Elbette biyolojik makineleriz. Başka türlü olduğumuzu mu sanıyordun yoksa?

Aynı şeyleri tekrar edemeyeceğim kör birine renkler anlatılmaz. 

Ama bunu savunanların kendin her anlamda değerli gördüğünü çıkarımını nasıl buldun anlayamadım.

Sitelerde Paylaş

Yasam nasil guzel ve degerli olurdu sana gore? Olumsuz mu olmaliydik?

Bir ton öznel şey yazılabilir. Yaşamı ölüm karşısında değerli göstermek hatalı olan hareket. 

Nasıl anlatayım başka ? 

Elma armut ve portakal var, elma yaşamı armut ölümü portakalda yaşamın içinde ki kişiye özel her güzel şeyi temsil ediyor. 

1-)Elma ile armutu konusunda tat kıyaslaması yapılamaz çünkü asla ikisinin tadı aynı anda bilinemez. 

2-)Aynı şekilde armutun tadını bilen biri için portakalda yoktur.

Şimdi elmadan bir ısırık alıp, portakalında tadını bilerek. Armuttan daha güzel diyebilir misiniz ? 

Portakal elmayı daha güzel yapabilir ama armut burada ne alaka ? 

Siz diyorsunuz ki elma güzel çünkü portakal. Burda sorun yok ama bunlara ek armut kötü derseniz cevap portakal ile elma nedir? olur. 

Sitelerde Paylaş

Konuyu dağıtmayın. Biz burada bunun tartışmasını yapmıyoruz.  Kendi düşüncelerinizi başka bir başlık altında tartışın.

Artı eğer bir robotsak bizler programlanmış robotlarız yaptığımız şey bizim seçimimiz değil seçmediğimiz şeyler için bizi suçlamayı kesin.  Bizden biri olarak bizi anlamaya çalışın çünkü bunu başka birisi yapmayacak.

Sitelerde Paylaş

Bir ton öznel şey yazılabilir. Yaşamı ölüm karşısında değerli göstermek hatalı olan hareket. 

Nasıl anlatayım başka ? 

Elma armut ve portakal var, elma yaşamı armut ölümü portakalda yaşamın içinde ki kişiye özel her güzel şeyi temsil ediyor. 

1-)Elma ile armutu konusunda tat kıyaslaması yapılamaz çünkü asla ikisinin tadı aynı anda bilinemez. 

2-)Aynı şekilde armutun tadını bilen biri için portakalda yoktur.

Şimdi elmadan bir ısırık alıp, portakalında tadını bilerek. Armuttan daha güzel diyebilir misiniz ? 

Portakal elmayı daha güzel yapabilir ama armut burada ne alaka ? 

Senin kafan baya karismis.

Olunce, bilincin kapanacak. Sen yine ayni yerde olacaksin. Her sey devam edecek.

Duzgun bir sekilde yasamin nasil degerli olabilecegini anlat. Ne olursa, yasam degerli olur?

tarihinde investor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynı şeyleri tekrar edemeyeceğim kör birine renkler anlatılmaz. 

Ama bunu savunanların kendin her anlamda değerli gördüğünü çıkarımını nasıl buldun anlayamadım.

Kör olan bizzat sensin. Koskoca canlılık, yaşam dururken, insanlık tarihi olağanüstü insanların attığı imzalarla doluyken, yapılacak milyon şey varken oturup yaşam anlamsız, esas referans alınması gereken ölüm diyen biri açıkça arabeske bağlamış bir kördür. Ölüm dediğin ne ki bu kadar oturup düşüneceğiz? 

Senin savunduklarını savunan biri ölümü kabullenmememiş olduğundan bu kadar düşünür. Bak başlığı açan kıza? Ne kadar dürüst. Diyor ki ben bu kadar değersiz miyim ki ölünce yok olacağım, sevdiklerimi bir daha göremeyeceğim, cesedimi kurtlar böcekler yiyecek? Hiç kıvırmadan, çekinmeden, dümdüz söylüyor ve çektiği sancıyı net biçimde anlatıyor.

Ama sen ve senin gibi az sayıdaki evrim bilir, madde bilir ateist için durum değişiyor. Korkularınızı, kabul edemeyişlerinizi bilimsel bir kimliğin ardına gizlemeyi becerdiğiniz için çok bilgili cool adamlar oluveriyorsunuz. Yani siz öyle sanıyorsunuz. Kendinizle o kadar ilgilisiniz, kendinizle o kadar bozmuşsunuz ki, kafanızı kaldırıp etrafa baktığınız yok.

Kadın varoluş sancıları çekiyor, kimbilir ne sıkıntıları var da böyle yansıyor, umurunuzda değil. Konu ölüm oldu mu süper cool ve her şeyi aşmış ateistler olalım, iki felsefe yapalım, değişik şeyler söyleyip herkesi şaşırtalım kafası.

Biz Müslüman değiliz. İnsanların ölümü, yol oluşu kabullenememek temelli bir öte dünya hayalleri var. Bu ne büyük bir güçtür, bilir misin? Ölünce cennete gidecek, bütün sevdikleriyle orada buluşacak, sonsuza dek yaşayacak sanıyor. Bu umutla beline bomba bağlayıp insan patlatıyor bu insanlar.

Sense elinde buz gibi ateizm, sahip oldukları en değerli umudu yerle bir ediyorsunuz. Oysa ateizm ne buz gibi ne de umutsuzluk dolu. Ateizm hayat demek, renk demek, bilmek demek, kendinle ve dünyayla barışık olmak demek, umut demek, barış demek, saygı demek, hoşgörü demek. Ateizm ölümle değil, yaşamla ilgilenir. Ölüm zaten ölüm. Sen yaşamın ne olduğunu bilmez ve anlamazsan, kimseye bir şey anlatamazsın. Önce sen bileceksin. Çelişkisiz, yalın. 

Oturup düşün. 

Sitelerde Paylaş

Kör olan bizzat sensin. Koskoca canlılık, yaşam dururken, insanlık tarihi olağanüstü insanların attığı imzalarla doluyken, yapılacak milyon şey varken oturup yaşam anlamsız, esas referans alınması gereken ölüm diyen biri açıkça arabeske bağlamış bir kördür. Ölüm dediğin ne ki bu kadar oturup düşüneceğiz? 

Senin savunduklarını savunan biri ölümü kabullenmememiş olduğundan bu kadar düşünür. Bak başlığı açan kıza? Ne kadar dürüst. Diyor ki ben bu kadar değersiz miyim ki ölünce yok olacağım, sevdiklerimi bir daha göremeyeceğim, cesedimi kurtlar böcekler yiyecek? Hiç kıvırmadan, çekinmeden, dümdüz söylüyor ve çektiği sancıyı net biçimde anlatıyor.

Ama sen ve senin gibi az sayıdaki evrim bilir, madde bilir ateist için durum değişiyor. Korkularınızı, kabul edemeyişlerinizi bilimsel bir kimliğin ardına gizlemeyi becerdiğiniz için çok bilgili cool adamlar oluveriyorsunuz. Yani siz öyle sanıyorsunuz. Kendinizle o kadar ilgilisiniz, kendinizle o kadar bozmuşsunuz ki, kafanızı kaldırıp etrafa baktığınız yok.

Kadın varoluş sancıları çekiyor, kimbilir ne sıkıntıları var da böyle yansıyor, umurunuzda değil. Konu ölüm oldu mu süper cool ve her şeyi aşmış ateistler olalım, iki felsefe yapalım, değişik şeyler söyleyip herkesi şaşırtalım kafası.

Biz Müslüman değiliz. İnsanların ölümü, yol oluşu kabullenememek temelli bir öte dünya hayalleri var. Bu ne büyük bir güçtür, bilir misin? Ölünce cennete gidecek, bütün sevdikleriyle orada buluşacak, sonsuza dek yaşayacak sanıyor. Bu umutla beline bomba bağlayıp insan patlatıyor bu insanlar.

Sense elinde buz gibi ateizm, sahip oldukları en değerli umudu yerle bir ediyorsunuz. Oysa ateizm ne buz gibi ne de umutsuzluk dolu. Ateizm hayat demek, renk demek, bilmek demek, kendinle ve dünyayla barışık olmak demek, umut demek, barış demek, saygı demek, hoşgörü demek. Ateizm ölümle değil, yaşamla ilgilenir. Ölüm zaten ölüm. Sen yaşamın ne olduğunu bilmez ve anlamazsan, kimseye bir şey anlatamazsın. Önce sen bileceksin. Çelişkisiz, yalın. 

Oturup düşün. 

Geçen seferde aynı şeyleri söyledim, şahısa hakaret konusunda seni uyardım. Umursadığımdan değil kendini komik duruma düşürdüğün ve alçalttığın için. Halbuki iyi bir yazarsın.

Birine acıdığım için veya kafası mahvolmuş diye gerçekleri saptıracak değilim. 

Bir kez daha ölüm karşısında yaşam savunulamaz. Eğer ölmek mantıklı olan ise o zaman  öl diyen varsa, umarım hayatı boyunca her zaman  en mantıklı olan şeyi yapmıştır. " canı öyle istedi" veya " öyle işine geldi " veya " üşendiği" için mantıklı olanı yapmadıysa. O zamam bir kez daha mantıklı olanı yapmaya gerek yok. Korku mu ? Hayır. Kimya. Canının istemesi gibi. Kimyan ölmemeye programlı. Bozuldu mu ? Doktora git düzeltirler. 

Bu konuyu açan içindi. 

Peki bunlar bir çeliş ki mi ? Evet. Yani ?? Ne olmuş mantığınla kimyan çelişiyorsa. İlk sefer mi bu ? 

Sitelerde Paylaş

Senin kafan baya karismis.

Olunce, bilincin kapanacak. Sen yine ayni yerde olacaksin. Her sey devam edecek.

Duzgun bir sekilde yasamin nasil degerli olabilecegini anlat. Ne olursa, yasam degerli olur?

Portakal. Yemek yemek güzeldir. Yaşamı güzel ve değerli yapıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...