Jump to content

Sorgulamak ve Merak Duygusu

Recommended Posts

Homo sapiens sorgulamaya başladığından beri işler ters gidiyor dünyada. Varlığımızı sorguluyoruz ve merak ediyoruz herşeyi. Kimi Tanrılara bağlıyor kimi evrime kimi başka şeylere. Konu sadece varlık değil tabi. Neden sorguluyoruz? 

Dinazorlar kendilerini sorgulamadan gelip geçtiler. Bir karınca, bir fil, bir gül, bir aslan vs varlığını, ne olduğunu, üstün yönlerini, gücünü, yaşam amacını sorgulamadan yaşayıp gidiyor. Peki ne kaybediyorlar? 

Din ve Bilim bu bağlamda dünyanın başına çorap örüyor. Sorgulamaların sonucu yine savaşlar kıyımlar yok edişlerle sonuçlanıyor. Tabi arada yaşatan buluşlar var inkar edilemez. Ama homo sapiens merak ettiği ilk günden beri dünya yok oluyor. 

Konu çok uzun ve dallanabilen bir konu. Toparlarsam insanoğlu din, bilim, izmler vs ne olursa olsun sadece evreni katletmek için sorguluyor merak ediyor. Varlığından bile haberi olmayan canlı ve cansız herşeyi yok ediyor. Din buna üstünlük diyor, bilim ise halen merak ediyor.. Bir an için dünyada olmadığınızı düşünelim. Acaba nasıl bir yeryüzü ve evren olurdu. Kendinden habersiz büyüyen, yaşayan ve yok olan..Kayıp ne, Sıfır..

Saygılarımla..

Sitelerde Paylaş

Bu konuyla ilgili değil başlık açmaya gerek yok. Forum eskisi gibi değil sanki. Bu iktidar döneminde tüm forum sakinleri müslüman mı oldu yoksa. Eskiden onlarca üye online iken şimdi kendimi görüyorum sadece. 

Korku imparatorluğu işe yaramış belki de.. 

Sitelerde Paylaş

Bu konuyla ilgili değil başlık açmaya gerek yok. Forum eskisi gibi değil sanki. Bu iktidar döneminde tüm forum sakinleri müslüman mı oldu yoksa. Eskiden onlarca üye online iken şimdi kendimi görüyorum sadece. 

Korku imparatorluğu işe yaramış belki de.. 

Burada yazı yazmaktan dolayı suçlanan yada ceza alan oldu mu? 

Sitelerde Paylaş

Tamamen haklısınız, ancak bu homolar sürekli çıkar çatışması içindeler, kaynağı buna dayanıyor.

Ben bazen bu çatışmalar da evrimin bir gereği mi sorusunu soruyorum kendime.

Eğer evrimin bir koşuluysa o halde bu anlamsız görünen bu gidiş bir anlam kazanıyor, değilse dediğiniz gibi çöp olmaya doğru gidiyoruz...

Sitelerde Paylaş

Bizi insan yapan bu zaten. Kime ait olduğunu unuttum ama bu şekilde bir "insanlık" tanımı var. Insanları diğer hayvanlardan ayıran sey, insanın zihinsel açlık çeken tek hayvan olması. Bizim doğamızda var merak etmek. Nasıl ki, arılar altıgen petek hücreleri yapmaya ve bal üretmeye programlı; bizler de sorgulamaya, merak etmeye programlıyız. Bilinmezlik bizi deli ediyor. Cevap ne kadar akılalmaz dahi olsa, hiçbir cevap olmamasına nazaran bize daha kabul edilebilir geliyor. Çoğunluk icin "allah yaptı" yanıtı "henüz bilmiyoruz" yanıtından daha hazmedilir.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Taykob said:

Burada yazı yazmaktan dolayı suçlanan yada ceza alan oldu mu? 

Sosyal medya nedeniyle tutuklanan sayısız insan var. Malum davaları biliyoruz. Burada var mı bilemiyoruz tabi. Olsa da yazmak için içerden çıkması gerekir.. 

Sitelerde Paylaş

optimum, senin durumunu iyi görmüyorum. Aşırı karamsarsın. Ben de pek iyimser sayılmam ama o kadar da değil. İnsan denen türün gelecekte neler yapabileceğini bilmiyoruz. Kendi türünün tükenmesine yol açmak dahil her şeyi yapabilir. Buna yapay zekayı gerçekleştirmek de dahil. İyimser mi kötümser mi olmamız gerek bilemeyiz. O yüzden kendini koşullandırmaya gerek yok.

Sen üstelik hâlâ kararsızsın. Ne düşündüğünü bildiğin söylenemez. Çünkü imza olarak yazdığın cümleden rahatsız olmuyorsun. Ölünce tabii ki yok olmayacağız, yok olmak olanaksızdır ama bunu ölüyken de diriyken de bilemeyiz. Bunu bilmemiz de olanaksız! Şimdi biliyor musun daha önce de var olduğunu? Bilmiyorsun. Öyleyse yine bilmeyeceksin. Bunu bilmek olanaksız.

Evet bilgi, farkındalık, bilinç, iyi ve güzel şeyler, dinin yalan, allahın olmadığı bilinci en yüksek bilinç düzeylerinden birisi. Ama tüm bilinç düzeyleri rahatsız edicidir. Mezbahalarda hayvanların nasıl kesildiğini bilmek et lokmalarını boğazına dizebilir. Ben asla iştahla et yiyemiyorum. Ömrümde bir kere iştahla et yediğim olmadı. Zorunlu olduğum için istemeyerek yiyorum. Öte yandan bitkilerin de yenildiklerinin farkına vardıkları kanıtlanmış durumda. Yani bilinç insanı her taraftan çıkmaza sokuyor. Hayvan yeme, bitki de yeme, açlıktan öl! Bilinç evrimin bize attığı en büyük kazık aslında.

Bilinç ve farkındalığın bu yan etkisi ile başa çıkmanın bir yolunu bulmak gerekiyor. Her olumsuzluktan olumlu bir çıkarım bulmayı mutlaka başarmak gerek. Koşullanılacak bir mevzu varsa, o da budur. Koşullanmak berbat bir şeydir. Zihni uyuşturur, felç eder. Ama buna koşullanırsan en olumsuz bir olguyu bile olumluya çevirebiliyorsun.

Dogmatik koşullanma ne kadar berbat bir şeyse, bilinçli koşullanma (ama sadece bu konuda, yani her olumsuzluktan mutlaka bir olumlu düşünce çıkaracağım koşullanması) da bir o kadar iyiye kullanılabilir. Koşullanmayı her alana yaymayı ise hiç tavsiye etmem. Aklı devreden çıkarır çünkü. İlaç gibi yani, dozunda ve zamanında kullanacaksın!

Sitelerde Paylaş

democrossian bence karamsarlık değil, gerçeğin ta kendisi.

Anlamı olmayan bir yaşam içerisinde dindir, bilimdir, meraktır ve sömürüdür çırpınıp duruyoruz.

Bilim, teknoloji ilerledi diyoruz ama demokrasiye hayır dinci faşizme evet diyen bir homo türünün içinde boğuluyoruz.

Robotlar yapılıyor işçiler atılıyor, Uzaya gidiliyor Afrika açlıktan kırılıyor.

Bilim diyoruz kapitalizme hizmet ediyor, fedakarlar, kahramanlar bir gün de satılıyor...

Uyan diyoruz, karısını-kızını şeyhlere-şıhlara vermekten gurur duyuyorlar.

Avrupa medeni diyoruz ama hepsi kapitalist, kaynakları da din.

Dünyanın belası din ve kapitalizm bitse bu homolar yapısı gereği yine rahat durmaz.

Kendi kendini yiyen, bitiren bir canlı türünden halen umut etmenin hiç bir anlamı yok.

Bence başlık konusu son derece gerçek ve geçerli, aksi durumda kendimizi avutmak ve kandırmaktır...

Sitelerde Paylaş

optimum, senin durumunu iyi görmüyorum. Aşırı karamsarsın. Ben de pek iyimser sayılmam ama o kadar da değil. İnsan denen türün gelecekte neler yapabileceğini bilmiyoruz. Kendi türünün tükenmesine yol açmak dahil her şeyi yapabilir. Buna yapay zekayı gerçekleştirmek de dahil. İyimser mi kötümser mi olmamız gerek bilemeyiz. O yüzden kendini koşullandırmaya gerek yok.

Sen üstelik hâlâ kararsızsın. Ne düşündüğünü bildiğin söylenemez. Çünkü imza olarak yazdığın cümleden rahatsız olmuyorsun. Ölünce tabii ki yok olmayacağız, yok olmak olanaksızdır ama bunu ölüyken de diriyken de bilemeyiz. Bunu bilmemiz de olanaksız! Şimdi biliyor musun daha önce de var olduğunu? Bilmiyorsun. Öyleyse yine bilmeyeceksin. Bunu bilmek olanaksız.

Evet bilgi, farkındalık, bilinç, iyi ve güzel şeyler, dinin yalan, allahın olmadığı bilinci en yüksek bilinç düzeylerinden birisi. Ama tüm bilinç düzeyleri rahatsız edicidir. Mezbahalarda hayvanların nasıl kesildiğini bilmek et lokmalarını boğazına dizebilir. Ben asla iştahla et yiyemiyorum. Ömrümde bir kere iştahla et yediğim olmadı. Zorunlu olduğum için istemeyerek yiyorum. Öte yandan bitkilerin de yenildiklerinin farkına vardıkları kanıtlanmış durumda. Yani bilinç insanı her taraftan çıkmaza sokuyor. Hayvan yeme, bitki de yeme, açlıktan öl! Bilinç evrimin bize attığı en büyük kazık aslında.

Bilinç ve farkındalığın bu yan etkisi ile başa çıkmanın bir yolunu bulmak gerekiyor. Her olumsuzluktan olumlu bir çıkarım bulmayı mutlaka başarmak gerek. Koşullanılacak bir mevzu varsa, o da budur. Koşullanmak berbat bir şeydir. Zihni uyuşturur, felç eder. Ama buna koşullanırsan en olumsuz bir olguyu bile olumluya çevirebiliyorsun.

Dogmatik koşullanma ne kadar berbat bir şeyse, bilinçli koşullanma (ama sadece bu konuda, yani her olumsuzluktan mutlaka bir olumlu düşünce çıkaracağım koşullanması) da bir o kadar iyiye kullanılabilir. Koşullanmayı her alana yaymayı ise hiç tavsiye etmem. Aklı devreden çıkarır çünkü. İlaç gibi yani, dozunda ve zamanında kullanacaksın!

Teşekkür ederim düşüncelerin için. 

Belki karamsar görünebilirim ama gerçeklikten yanayım. Bu demek değildir " kardeşim o zaman hiçbir şey yapmayalım oturalım ölmeyi bekleyim". Homo sapiens bencil bir yaratık. Ne kadar kendini modernleştirse de bilimsel rasyonel düşünse de halen ilkel ve barbar. Mikro ve makro evreni katlediyoruz. Hem dinle hem bilimle ayrı kollardan hem de. Çözüm ne o zaman dersen insanoğlu evreni asıl sahiplerine bırakmalı. Radikal bir çözüm gibi gelebilir ama doğru olan bu.

Elitler bunu yapmaya başladı bile. Sadece kendileri ve istedikleri dışında birçok insan yok olacak çünkü dünya kaldırmayacak yakın gelecekte. Kanser hücresi gibi sadece çoğalıyoruz dünyaya ne faydamız var.. 

Bu arada imzam mobilde görmüyordum unutmuşum eskiden kalmaydı :)

Sitelerde Paylaş

İnsanın iki ayrı evrimsel çizgisi var. Birine genetik, diğerine memetik evrim deniyor. Evrimi evrimdir, yani, ahanda geldik diyerek bir yere gelince durmaz, devam eder gider. Yani, her iki evrimsel çizgimizde hala devam ediyor. 

Buna karşılık, ilk homo sapienslere kadar bu iki çizgi birlikte ilerliyordu. Fakat sonrasında memtik evrimimiz, yani bilim, sanat v.s ye dair evrimimiz çok daha farklı ve hızlı bir yöne saptı. Bu basitçe, üst beyin, akıl vs. taraflarımız demek. Ama içgüdülerimizi, davranışlarımızı, hayatımızı idare eden genetiğimiz aynı kaldı. Sonuçta, bu keşmekeş ve savaşlar falan kaçınılmaz oldu, oluyor elbette. 

Bir sürü olmaması gereken şeyi, amanda bu işin fıtratında var diyerek normalleştirme, yani insanlığımızı ilkeli, vahşi haline indirgeme sık yapılan bir yanlış. 

Sitelerde Paylaş

İnsanın iki ayrı evrimsel çizgisi var. Birine genetik, diğerine memetik evrim deniyor. Evrimi evrimdir, yani, ahanda geldik diyerek bir yere gelince durmaz, devam eder gider. Yani, her iki evrimsel çizgimizde hala devam ediyor. 

Buna karşılık, ilk homo sapienslere kadar bu iki çizgi birlikte ilerliyordu. Fakat sonrasında memtik evrimimiz, yani bilim, sanat v.s ye dair evrimimiz çok daha farklı ve hızlı bir yöne saptı. Bu basitçe, üst beyin, akıl vs. taraflarımız demek. Ama içgüdülerimizi, davranışlarımızı, hayatımızı idare eden genetiğimiz aynı kaldı. Sonuçta, bu keşmekeş ve savaşlar falan kaçınılmaz oldu, oluyor elbette. 

Bir sürü olmaması gereken şeyi, amanda bu işin fıtratında var diyerek normalleştirme, yani insanlığımızı ilkeli, vahşi haline indirgeme sık yapılan bir yanlış. 

Ben de normalleşmesine karşıyım anibal. Bilimi de seviyorum. Din ile zaten işim olmaz bu saatten sonra.

Bahsettiğin memetik evrim nereye varır bilinmez ama evrensel değerleri olan dev insan toplumları oluşmayana kadar fikirlerim değişmeyecek. Bunun da insan doğasına ters olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Son olarak geçmişte müslümancılık oynarken seni de üzmüş olabilirim kusura bakma cahildim :)

tarihinde optimum tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, optimum said:

Ben de normalleşmesine karşıyım anibal. Bilimi de seviyorum. Din ile zaten işim olmaz bu saatten sonra.

Bahsettiğin memetik evrim nereye varır bilinmez ama evrensel değerleri olan dev insan toplumları oluşmayana kadar fikirlerim değişmeyecek. Bunun da insan doğasına ters olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Son olarak geçmişte müslümancılık oynarken seni de üzmüş olabilirim kusura bakma cahildim :)

Sıkıntı, insan doğası denen kavram. İnsanın maddeden oluştuğunu, biyolojik bir makineden ibaret olduğunu anladığında, bu makineyi yeniden programlaman mümkün olur. Genetiğini değiştirmen belki gerekir, ama mevcut gözlemler, buna gerek olmadığını gösteriyor. 

Daha insani bir dünya için, ilk yapmanız gereken şey, dinler denen fitne, fücur, vahşet ve ilkellik kaynağını yok etmek. 

Sitelerde Paylaş

Sıkıntı, insan doğası denen kavram. İnsanın maddeden oluştuğunu, biyolojik bir makineden ibaret olduğunu anladığında, bu makineyi yeniden programlaman mümkün olur. Genetiğini değiştirmen belki gerekir, ama mevcut gözlemler, buna gerek olmadığını gösteriyor. 

Daha insani bir dünya için, ilk yapmanız gereken şey, dinler denen fitne, fücur, vahşet ve ilkellik kaynağını yok etmek. 

https://youtu.be/JAdZtjkSSSw

Yapay zeka buna bir kapı açacaktır süreç başlatıldı zaten. Kendi biyolojimizi değiştirmemiz de çok yakın. Neolusion ile ilgili bir dizi vardı hatta. Orphan black. 

Evrime müdahale edersek onun adı zaten evrim olmaz. Ben süreç sonunda insan ırkının kendisini yok edeceğini düşünüyorum. Tabi varsayım bu da.

Bu arada Sophia insan ırkı ile ilgili bir soruya "insan ırkını yok edeceğim" dedi..

Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, optimum said:

https://youtu.be/JAdZtjkSSSw

Yapay zeka buna bir kapı açacaktır süreç başlatıldı zaten. Kendi biyolojimizi değiştirmemiz de çok yakın. Neolusion ile ilgili bir dizi vardı hatta. Orphan black. 

Evrime müdahale edersek onun adı zaten evrim olmaz. Ben süreç sonunda insan ırkının kendisini yok edeceğini düşünüyorum. Tabi varsayım bu da.

Bu arada Sophia insan ırkı ile ilgili bir soruya "insan ırkını yok edeceğim" dedi..

EVrime müdahale etmekte gene bir evrimdir, yani evrim olarak kalır. 

Malum, doğal seleksiyon, cinsel seleksiyon, yapay seleksiyon ve birde mutasyonlar var. Yapay mutasyonlarda bu listeye eklenir gider, o olur sadece. EVrimsel olarak, evrimde, evrim teorisi de evrim geçiriyor elbette.

Sitelerde Paylaş

EVrime müdahale etmekte gene bir evrimdir, yani evrim olarak kalır. 

Doğru bir ifade ama söz konusu olan evrime müdahalenin insanı yok edeceğinin ciddi olarak karşımızda durmasıdır.

Birilerinin insan ırkını yok etmesini görüyor veya hissediyorsak, tartıştığımız başlıga da doğal olarak itiraz hakkımız olmuyor.

Ayrıca insan ırkını yok ederek yerine robotları veya klonları getirmek dünya hakimlerinin her türlü işine yarayacağı ortada...

Üstelik dindarlar da bir nevi robot değil mi onun yerine daha sadık robotları tercih edeceklerdir...

tarihinde bilgivehis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğru bir ifade ama söz konusu olan evrime müdahalenin insanı yok edeceğinin ciddi olarak karşımızda durmasıdır.

Birilerinin insan ırkını yok etmesini görüyor veya hissediyorsak, tartıştığımız başlıga da doğal olarak itiraz hakkımız olmuyor.

Ayrıca insan ırkını yok ederek yerine robotları veya klonları getirmek dünya hakimlerinin her türlü işine yarayacağı ortada...

Üstelik dindarlar da bir nevi robot değil mi onun yerine daha sadık robotları tercih edeceklerdir...

Görüş olarak yakın düşünüyoruz galiba. Eksik gördüğünüz noktalar varsa belirtirsen sevinirim.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Dünya açısından birşey farketmeyebilir ama insanlığın geleceği açısından bilim ve felsefe önemlidir.

Tabii insanlar olmasaydı veya hayvan zekasında olsaydık, dünya daha huzurlu bir yer olabilirdi. o da ayrı bir konu.

Diğer taraftan düşünebilmek insana bir sorumluluk getiriyor ve bu yüzden insanlık gelişmeye devam etmeli.

Sitelerde Paylaş

SORGULANMAYAN HAYAT YAŞAMAYA DEĞMEZ. Nası oluyoda gelip ot gelip ot gitmeyi savunuyosun? Dinazorlara sordunuzmu acaba istememişlermi araştırmayı ? İnsansal konularda hayvansal örnekler vermeyi hiç bi zaman tasvip etmemişimdir ilgisi dahi yoktur. Diyelim dediğin gibi sen ben o sorgulamadan vazgeçti ? Ne olucağını sanıyosun zaten şuan ülkenin hepsi neredeyse müslüman yani sorgulamayanlar ? Her savaş pislik sömürü onlardan çıkmıyomu? Bunun olmamasını istemeyen bu düzeni değiştirmej isteyenler biz sorgulayanlarız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...