Jump to content

Kel Kadın Başını Kapamak Zorunda mıdır?

Recommended Posts

• 3 weeks later...
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hadi Müslümanlar buyurun buradan yakın...

cevap (bence) : hayır. neden mi?

çünkü saçlar kadının en güzel aksesuarı sayılır ve kadını gösteren en önemli unsurlardan biri saçlarıdır.

bu durumda kel bir kadın zaten saçları olmadığı için kafasını kapatmasına gerek yok..

zaten başörtüsü bazı kadınları olduklarından daha güzel göstermekte ve bunu göz önünde bulundurduğumuzda cevap hayır oluyor...

ama kişisel görüşüm başörtüsünü isteyen taksın istemeyen takmasın...ben çok takmıyorum bu bez olayını...önemli olan beyni örtülü olmasın yeter... :)

tarihinde Vicdanımın Sadakası tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

akp ile zerre alakam yok bunu öncelikle söyleyeyim....sizin huyunuz zaten her müslümanı akp'li zannetmek...

kutsalyaratık siyasetle içli dışlı olduğu için milleti de kendi gibi zannetmkete sanırım..

ben sıradan bir vatandaş olarak başörtüsü ile türbanı ayırt etmekteyim çünkü araştırdım bu konuyu.

hiç araştırmayıp chp ağzıyla bildiğimiz başörtüsüne "türban "demeyin bence....

Türban kelimsi fransızca olup, benim lügatımda yer almadı, almıyor ve almayacak...

siz başörtüsüne türban diyerek başörtüsünü "öcüleştirmeye" çalışıyorsunuz bence :

türban, türbülanstan türeme bir kelimedir....

türban dediğiniz şey hindistana aittir ve erkeklerin taktığı sarıktır.

boynu ve enseyi dışarda bırakır şekilde.

ha sizin kastettiğiniz gerdanı ve enseyi dışarda bırakarak sadece saçları kapatmaksa o zaman haklısınız buna türban diyebilirsiniz,

diğer türlü başörtüsü olur . Nokta.

yabancı kaynaklara da baktım türban hint fakirlerinin başlarına sardıkları sarıklara deniliyor, müslüman kadınların kapanma şekline başörtüsü demişler.....duyurulur....

yani dediğim gibi çok önemli değil, bir insanın beyni ve vicdanı kapalı olmasın yeter !

başörtüsünü, kimi bonesiz, saçın bir kısmını açıkta bırakarak ve çene altından bir düğüm atarak bağlamaktadır (alevi hanımların yaptığı gibi)

sünni hanımlar ise, saçın bir tek telini bile göstermemek amacıyla boneli takarlar, kimisi arkaya topuz yapar kimisi yapmaz....

bazılarının modern görünmek ve modaya uymak gibi derdi olduğu için arkadan topuz yapıp rengarenk bonelerle takıyorlar başörtüsünü....yani gözlemlerim bu yönde....

ayrıca sormuşsunuz ben de cevaplamışım, konuyu çarpıtmakta üstünüze yok! sıkışınca tabi :)

soru kel kadın saçlarını kapamalı mı? idi, benim cevabım da yukarda :)

Sitelerde Paylaş

Her ne goruste olursan ol ama bu turban denen seyi basortusu diye lanse etmeyin halka. Turban yada hint yda fransiz giysisi olabilir ama burda dikkatten kacmamasi gereken bir detay var oda Turbanin siyasi islam sembolu olmasi, yani Turban halk icinde musluman yada musluman olmayan kadinlarin ayriminda kullanilan, ve kisinin Islam dinini kendisine siyasi bir gorus ve hayat rotasi olarak sectiginin kanitidir. Bu yuzden benim Anadolu kadinimin o tertemiz bas ortusune, yazmasina turban demeyin.

Sitelerde Paylaş

o tertemiz Anadolu kadının taktığ başörtüsüne siz türban diyorsunuz zaten ve böylelikle dil uzatmaktasınız :)

yani memlekette mesela atıyorum Nevşehir'deki başörtüsünü takan bir kadına ben başörtülü diyorum ama siz türbanlı diyorsunuz, aradaki fark bu ;) bakış açısıyla alakalı bir şey sanırım...

şehirlere göç ettiğinde o anadolu kadını, şehirliler bana hanzo gözüyle bakmasın diye ve azıcık biz de şehirli görünelim diye yazmasını attı başörtüsünü taktı....

ee moda diye bir şey var....

mesela nasıl ki günümüzde genç kızlarımızın büyük bir çoğunluğu tayt giyiyorsa (moda diye), başörtülü kızlar da siyaset olsun diye değil de; modaya uygun olsun, şık görünsün diye rengarenk boneleriyle başörtülerinin uyum içinde olmalarını istiyorlar :) bu çok doğal biraz siyasetin ruhunda anladığınız kadar kadın ruhundan da anlamak lazım ;)

bence siz aslında tümden başörtüsüne laf edeceksiniz ama sonu dönüp dolaşıp size de bulaşacağı için başörtüsüne türban deyip müslüman hanımları böyle vurmaya ve böyle izole etmeye çalışmaktasınız ;) millet yer mi bunları ? yemez !

Sitelerde Paylaş

Konuyla pek ilgisi yok gibi ama ilginc :)

Incil http://www.kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?id=1641&mc=2&sc=1637#12

1. Korintliler 11:10 Bu nedenle ve melekler uğruna kadın, bir yetki işareti olarak başını örtmelidir.

1. Korintliler 11:7 Erkek başını örtmemelidir. Çünkü erkek Tanrı'nın benzeyişinde olup Tanrı'nın yüceliğini yansıtır. Kadın ise erkeğin yüceliğini yansıtır.

Konuyla biraz ilgili bölümü:

1. Korintliler 11:6 Eğer kadın örtünmüyorsa, saçını kestirsin. Ama kadının saçını kestirmesi ya da traş etmesi ayıpsa, başını örtsün.

Dini acidan bakarsak

Basini örtmek islamin bir bulusu degil! Sadece bagzi müslümanlarin abartili önem verdigi bir konu.

Objektiv bakarsak:

1500-2000 sene önce yazila kitaplarin, 1500-2000 sene öncesinin zamani, ahlak anlayisini, kültürünü yazmasi normal! Tanrisal bir sey YOK!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...