Jump to content

Evren izole sistem midir kapalı sistem midir açık sistem midir?

Recommended Posts

1 minute ago, Ten Ten said:

yok olmaz.

enerjinin yönünü söyledim.

Dışarısının hacmini bilmiyorum.hacmi sonsuz ise enerji / hacim oranı sıfıra yaklaşır.:0_80cbc_37a71a73_L:

O kadar geri zekalısın ki...

Hacim değişmesi ile hiç bir şekilde enerji azalmaz yada çoğalmaz moron, önce bunu bir öğren.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O kadar geri zekalısın ki...

Hacim değişmesi ile hiç bir şekilde enerji azalmaz yada çoğalmaz moron, önce bunu bir öğren.

enerji azalır çoğalır nerede dedim?:89:

bu ateistler neden yazmadığım şeyleri yazmış gibi söylerler anlamıyorum.

enerji yoğunluğu azalır çoğalır.

Açık sistem denilince enerjinin kaybolduğunu mu sanıyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
Just now, Ten Ten said:

enerji azalır çoğalır nerede dedim?:89:

bu ateistler neden yazmadığım şeyleri yazmış gibi söylerler anlamıyorum.

enerji yoğunluğu azalır çoğalır.

Açık sistem denilince enerjinin kaybolduğunu mu sanıyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Kıçınla gülmeyi düşünmek sandığın için hala gerzek gerzek laflar ediyorsun, moron.. EVrenin hacminin çarpan olduğu şeyi enerjiye eşitleyen dangalak sen değil misin?

Sitelerde Paylaş

pistona etki eden  enerji nereden geliyor?

Hacim değişikliğinin sıcaklığı değiştirebileceğine örnek vermiştim.

İşin içine enerjiyi karıştırmamak için şöyle örnek verelim. Biri gaz ile dolu, diğeri boş iki kap düşün. İki kap bir vana ile birbirine bağlı. Vana kapalı iken V1 hacminde T1 sıcaklığında olan sistem vana açıldığında V2 hacminde T2 sıcaklığına geçer. Vanaya uygulanan iş ile sıcaklığın değişiminin alakası yok ama vanayı açacak enerji nereden geliyor diyorsan ilk anda açık kabul edebilirsin. 

Sitelerde Paylaş

Hacim değişikliğinin sıcaklığı değiştirebileceğine örnek vermiştim.

İşin içine enerjiyi karıştırmamak için şöyle örnek verelim. Biri gaz ile dolu, diğeri boş iki kap düşün. İki kap bir vana ile birbirine bağlı. Vana kapalı iken V1 hacminde T1 sıcaklığında olan sistem vana açıldığında V2 hacminde T2 sıcaklığına geçer. Vanaya uygulanan iş ile sıcaklığın değişiminin alakası yok ama vanayı açacak enerji nereden geliyor diyorsan ilk anda açık kabul edebilirsin. 

Açıklamanın formülizasyon ile gösterimi aşağıdaki linktedir.

http://taner.balikesir.edu.tr/dersler/fiziksel_kimya_ii/adyabatik_genlesme.htm

Sitelerde Paylaş

Kıçınla gülmeyi düşünmek sandığın için hala gerzek gerzek laflar ediyorsun, moron.. EVrenin hacminin çarpan olduğu şeyi enerjiye eşitleyen dangalak sen değil misin?

odun anibal yazdığım formül v1 hacminden genişlediği v2-v1 hacmine aktarılan enerji miktarını  veriyor evrenin toplam enerjisini değil.:smashfreak:

evren v hacminden 2V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/2 enerji kalır.genişlediği v hacmine 1/2 kat enerji aktarır.

evren v hacminden 3V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/3 enerji kalır.genişlediği 2v hacmine 2/3 kat enerji aktarır.

evren v hacminden 4V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/4 enerji kalır.genişlediği 3v hacmine 3/4 kat enerji aktarır.

Bu yüzden genişleyen evren izole sistem  değildir.:ders:

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

odun anibal yazdığım formül v1 hacminden genişlediği v2-v1 hacmine aktarılan enerji miktarını  veriyor evrenin toplam enerjisini değil.:smashfreak:

evren v hacminden 2V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/2 enerji kalır.genişlediği v hacmine 1/2 kat enerji aktarır.

evren v hacminden 3V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/3 enerji kalır.genişlediği 2v hacmine 2/3 kat enerji aktarır.

evren v hacminden 4V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/4 enerji kalır.genişlediği 3v hacmine 3/4 kat enerji aktarır.

V hacmindeki evren de, diğer 2 V hacmi eklenince başka bir şey mi oluyor? 

Termodinamikte bir sisteme enerji giriş çıkışı dışında enerji yoğunluğunun değişimi ile ilgili bir kriter mi var? Göster hadi!

Termodinamikte adyabatik genleşme diye araştır.

Daha önce evrenden dışarı enerji çıkar diyordun, şimdi evrenin enerji yoğunluğu azalır diyorsun.

Biz de en baştan beri sana bunu anlatıyoruz. Demek ki düzelme var, çabalar boşuna değil. :lol:

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Ten Ten said:

Geri zekalı işte, lüzumsuz oksijen israfı...

Genişleyen evren, izole değilse, enerji, ve/veya madde çıkıp gidiyor demek, nereye gidiyor, kıçına mı sokuyorsun onları?

Bak zavallı doğrulmak yerine sıçılmış budala, evren ne kadar büyüsede, küçülsede, elinde her zaman aynı enerji olacak, ne sayıklıyorsun ki hala, dangalak?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...