Jump to content

Din ve Korku

Recommended Posts

Herkese Merhaba dostlarım, forum da yeniyim. 6-7 Senedir kendimi ateist diye tanımıyoru, ama aklıma bir şey sürekli olarak takılıp duruyor çözüm bulamıyorum, kitap okuduğum zaman bu tanrı ve ölüm fikri benim beynimi çok meşgul ediyor, acaba yanılıyoruz diye bir saçmalık beynimi esir alıyor bu gibi durumda çözüm olarak ne yapabilirim. Benle aynı durumda olanlar var mıdır? ?

Sitelerde Paylaş

Herkese Merhaba dostlarım, forum da yeniyim. 6-7 Senedir kendimi ateist diye tanımıyoru, ama aklıma bir şey sürekli olarak takılıp duruyor çözüm bulamıyorum, kitap okuduğum zaman bu tanrı ve ölüm fikri benim beynimi çok meşgul ediyor, acaba yanılıyoruz diye bir saçmalık beynimi esir alıyor bu gibi durumda çözüm olarak ne yapabilirim. Benle aynı durumda olanlar var mıdır? ?

Şuan tam sınırdasın ve ikinci adımı atamıyorsun,anladığım kadarıyla da kuranı okumamışsın. Bu adımı atmak ve  din korkusundan kurtulman için kuranı okumanı tavsiye ederim. Ölümü kabullenmek istemiyoruz çünkü bizler doyumsuz varlıklarız hep daha çoğunu istiyoruz.Ölümden şimdilik kaçış yok ama bilimsel olarak çok ciddi ilerlemeler var.Kazalar ve cinayet haricinde ölümsüzlük yakın bi zaman da bulunmuş olacaktır. Bu konuyla ilgili  tek korkulan problem,  ölmeyen insanların yaşatacağı nüfus problemi.. O zamanları muhtemelen göremeyeceğiz. O yüzden  sahip olduğumuz hayatı en iyi şekilde geçirmeye bakmak en iyisi olacaktır. 

Sitelerde Paylaş

tanrı kavramının dinlerden bağımsız olduğunu görmenizde yarar var. bu şekilde baktığınızda, tanrıyı bitirmeniz yeterli olacaktır. imzamda basitçe tanrının neden olamayacağına dair bir akıl yürütme görebilirsiniz. bir başka biçimde :

- tanrı mükemmel varlıktır.

- mükemmel varlık eksiksizdir.

- eksiksiz varlık eylemsizdir -çünkü hiçbir ihtiyacı yoktur-

- eylemsiz varlık hiçbir şey yaratmaz, yaratamaz.

- bu durumda bizi tanrı yaratmamıştır

- bu durumda tanrı diye bir şey yoktur

mükemmel tanrı savlayan inançların hepsi çöptür. tanrı diye bir şey yoktur.

Sitelerde Paylaş

Semavi dinlerin tanrısıdır muhtemelen sizi korkutan. böyle bir tanrının olmadığı açıktır. %100 dür. başka bir deyişle böyle bir tanrı olmasının %1 ihtimali bile yoktur. ihtimal sıfırdır. bu tanrı tasviri yalandır. dinlerin tanrısının sözde vahiyleri dünya bilgimiz ile %100 biçimde çökertilmiştir. sadece dini metinler açısından değil felsefi olarak ta böyle bir tanrı anlayışı kendi içinde aşılmaz çelişkilerle doludur ,tutarsızdır geçersizdir.

felsefenin tanrısından ise korkmaya gerek yoktur..korku dinlerin tanrısı için geçerlidir.. kısacası tanrı varsa bile neden korkalım ki..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

İnanmamak değil, inanmak da bazen kötülüktür. tanrı diye birşey olsa zaten en başta saltanat ve mal peşinde koşanlara inanıp itaat edenleri cezalandırırdı.

Kime inanmıyoruz......... burası da çok önemli...?

Katil tecavüzcü, yağmacı eşkiyalara.... mafya zihniyeti ile sözde dinini yaşatmaya çalışan kapkaranlık ilkel bir zihniyete doğal olarak inanmıyoruz.

Bu insan olmanın bir gereğidir. aklın ve vicdanın getirdiği bir zorunluluktur. o yüzden sizin açınızdan problem daha çok, olasılık verdiğiniz bu tanrının, bundan dolayı sizi suçlayacağını düşünmek olmalıydı.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistim ama şüphelerim var gibi laflar edenler henüz ateist değildir. Öncelikle düşüncelerinizi netleştirmeye çalışın. Bu kararsızlık sizi psikolojik olarak sıkıntıya sokar. Tarih ve sosyoloji konusunda kendinizi geliştirirseniz dini inançların nasıl ortaya çıktığı, toplumları nasıl etkiledikleri v.s kavrarsınız ve böylece inanç hakkında daha sağlıklı fikirleriniz olur. Kafanızda büyük resim belirir. Kitap olarak "Tüfek, Mikrop ve Çelik" önerebilirim.

Dini inanç ve Tanrı inancı arasında hiçbir fark yoktur. Dinleri reddedip de tanrıya inanıyorum veya şüphelerim var demek rasyonel değildir. Tanrı seninle iletişim mi kuruyor? Sen özel birisi değilsin. Doğaüstü mükemmel güçlü bir varlık seninle muhatap oluyor öyle mi? :) Öleceksin ve bakterilere yem olacaksın başka bir dünya yok...

Sitelerde Paylaş
On 01.08.2017 at 07:29, bir_akil_insan yazdı:

tanrı kavramının dinlerden bağımsız olduğunu görmenizde yarar var. bu şekilde baktığınızda, tanrıyı bitirmeniz yeterli olacaktır. imzamda basitçe tanrının neden olamayacağına dair bir akıl yürütme görebilirsiniz. bir başka biçimde :

- tanrı mükemmel varlıktır.

- mükemmel varlık eksiksizdir.

- eksiksiz varlık eylemsizdir -çünkü hiçbir ihtiyacı yoktur-

- eylemsiz varlık hiçbir şey yaratmaz, yaratamaz.

- bu durumda bizi tanrı yaratmamıştır

- bu durumda tanrı diye bir şey yoktur

mükemmel tanrı savlayan inançların hepsi çöptür. tanrı diye bir şey yoktur.

Mükemmel tanrının mükemmel istekleri olur.

Mesela sonsuz sayıda tanrı yaratmak gibi. :)

Kendinin bütün mükemmel özelliklerini yok edip bunları tekrar nasıl elde edebilirim gibi.

:)

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...