Jump to content

Bugün normal olarak görülen, gelecekte ise terk edileceğine emin olduğunuz şeyler

Recommended Posts

Kölelik... Binlerce yıl boyunca normal, doğru olarak görüldü. Hayatların dünyanın insanlığın bir parçasıydı. Ekonominin direği idi hatta. Şimdi ise terk edildi ve yanlış olduğu kanısına varıldı. 

Krallık... En yaygın yönetim biçimi idi. Terk edildi.

Bugün gayet normal ve doğru olarak görülüp uygulanan ama gelecekte terk edileceğine inandığınız sosyal, siyasi, ekonomik, politik vs...  ne var?

Sitelerde Paylaş

Kölelik... Binlerce yıl boyunca normal, doğru olarak görüldü. Hayatların dünyanın insanlığın bir parçasıydı. Ekonominin direği idi hatta. Şimdi ise terk edildi ve yanlış olduğu kanısına varıldı. 

Krallık... En yaygın yönetim biçimi idi. Terk edildi.

Bugün gayet normal ve doğru olarak görülüp uygulanan ama gelecekte terk edileceğine inandığınız sosyal, siyasi, ekonomik, politik vs...  ne var?

Kapitalizm.

Sitelerde Paylaş

Partili yönetim sistemi. İleride partilerin ortadan kalkacağını düşünüyorum. 

Bazı ideolojiler. Örneğin milliyetçilik. Milletler birbiriyle karışıp melezleşecek.

Evlilik kurumu ortadan kalkabilir. Belediye nikahını kastediyorum. 

İnsan ırkı ve robotlar arasında ilginç etkileşimler olabilir. Yapay organlar, belki ölümsüzlük. 

Okullar ortadan kalkabilir. Online eğitim vs...

Din? Kesin birşey diyemeyecegim. İnsanlar inanmayı seviyor. Belki level atlayabilir. Fakat ibadethanelerin ileride ortadan kalkacağını düşünüyorum. 

Ülkeler arasındaki sınırlar da kalkacaktır muhtemelen.

Yapay zekaların gelişmesiyle, meslekler tamamen onlara geçebilir. İnsanlar bilim ve sanata yönelebilir. Para mubadele aracı olmaktan çıkabilir. Ekolojik tarım vb. şeylerin önemi artabilir. 

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
26 dakika önce, ekinegemen yazdı:

Politik ülke sınırları da silinecek bence. Gelişmiş dünyada önemini yitiriyor çünkü.

Gelişmiş dünyadan kastın Avrupa ülkeleri ve ABD gibi ülkeler sanırım. Bu iki bölge dışında kalan gelişmiş birkaç ülke de var tabii.

Ama ben bunların hiçbirinde sınır kavramının önemini yitirdiğini düşünmüyorum. Hatta tam da tersi, giderek daha milliyetçi ve katı tutumlar alıyorlar.

Bu sınırların kalkacağı düşüncesi başlı başına romantik, ütopik geliyor bana. Olsa iyi mi olurdu bilemem, belki olurdu ama hiçbir zaman mümkün olmayacak gibi...

Sitelerde Paylaş

Para olabilir. Başka değişim aracı çıkabilir. Zaten para sembolik bir şey oldu, elinize aldığınız mürekkepli kağıttan banknotlar olmaktan çıktı bile. İnternet üzerinde bir rakamdan ibaret.

Din genel anlamda çok zor yok olur ama spesifik olarak bazı dinler yok olabilir. İslam dininin bunların en başında gelmesi dileğim. Dileğim gerçekleşir diye ise bir şey yok. Diller için de durum böyle, bir çok dil gelecekte unutulacak.

Gelecekle ilgili en ilginç öngörü ise şu: Teknolojimizin ürettiği ve hayatın içine giren sentetik kimyasalların neredeyse hepsi dişilik özelliklerini artıran, erkeklik özelliklerini azaltan etkilere sahip. Örneğin plastikler böyle. Şu anda bir sorun yok gibi görünüyor. İnsanlar normal çoğalmasını sürdürüyor. Fakat uzun vadede, 21. yüzyılın yarısı tamamlandığında bu sorun gözardı edilemeyecek derecede artacak deniyor.

Aslında bu iyi haber olabilir. İnsanın durdurulamaz artışı bu şekilde durdurulabilir. Tabii libidosu yüksek erkekler çok kıymete binecek o zaman. Sentetiklerle tanışmamış tarzanlar aranabilir kuytu köşelerde...

Zaten asıl olanın dişilik olduğu, dişinin erkekten değil, tersine erkeğin dişiden türediği artık kabul edilir oldu. Erkek cinsinin geleceği karanlık görünüyor. Anaerkil topluma dönüş olacak deniyor. Dişiler her şeye egemen olacaklar. Hatta erkeği lüzumsuz hale getiren, gen harmanını rastlantıya bırakmayıp ayarlayan en uygun gen kombinasyonunu gerçekleştiren klonlamayı icat edecekler.

Şu sorunun aşılması gerek: Sperm ve yumurta nasıl üretiliyor? Nasıl olup da telomer uzunluğu resetlenmiş üreme hücreleri üretiliyor? Bu telomer sorununun aşılması lazım. Aksi halde klon, kopyalandığı canlının yaşında hayata başlıyor. Aşılacak en önemli sorun bu. Bu aşıldığında erkek lüzumsuz bir şey olacak.

Tabii teknoloji bu kadar ilerlerse insan kuluçka makineleri de yapar. Hamilelik, doğum tarihe karışır. Bugün bile geçici yapay rahim yapılmış durumda ama kısa süreli ve geçici kullanılabiliyor. Geliştirilmesi gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Sorulması gereken soru şu: Sentetiklerin böyle bir etkisinin olduğu nasıl belirlendi?

Cevap başlıca olarak iki tane: İlki ve en önemlisi erkeklerin sperm sayısında giderek artan bir düşüş gözlenmesi ve düşük sperm sayısı sorunu olan erkeklerin sayısının artması. Bu nüfus artışı yüzünden olabilir denilirse tabii ki araştırmacılar bunu göz önüne alıp nüfusa oranına göre söylüyorlar. İkinci yanıt kızların ergenliğe girişlerinin öne çekilmesi. Erkeklerde ise böyle bir durum gözlenmiyor. Onlar için önceden ergenliğe giriş neyse yine o, değişiklik yok. Gecikme var mı doğrusu bilmiyorum. O konuda bir bilgim yok, kafadan atmak istemem.

Sitelerde Paylaş

Nerede okuduğumu tam hatırlamıyorum. Science dergisinden emailime düzenli olarak makaleler geliyor, oradan olabilir. Kuresel ısınma ve iklim değişikliği yüzünden yakın bir gelecekte, şu an daha bereketli topraklara sahip olan ve daha hoş iklimi olan akdeniz çevresi vb yerler kuraklık ve çölleşme sebebi ile yaşanılamaz hale gelecekmiş. Şimdi soğuk olan iskandinavya gibi yerlerde ise iklim şimdinin akdeniz bölgesi gibi olacak ve tarıma daha elverişli hale gelecekmiş. Dolayısıyla italya, yunanistan vb ülkelerden kuzeye mecburi göç olacağını düşünüyorlar. Öyle bir durumda sınır serbestliği falan yalan olur. 

Sitelerde Paylaş

Şimdi terk edileceğine inanılan bir şeyin daha ziyade süresi hakkında fikir sahibi olmak gerekir.

Örneğin ben kapitalizmin biteceğine ama onun alternatifi olarak daha yumuşak bir sistemin geleceğini düşünüyorum ama süresi hakkında fikir yürütemiyorum, yine de herhalde 1500 yıl daha sürer...

Gerçek komünizmin geleceğine inanıyorum bunu tahmin edebilirim, en az 3000 yıl sonra...

Dinlerin biteceğine eminim, en az 4000 yıl sonra.

İleride savaşlar, insanlar ve robotlar arasında olacak, 100 yıl sonra...

İnsanların yerini başka canlı alacak 50000 yıl sonra...

Ülke, devlet, millet kavramı kalmayacak 4000 yıl sonra...

Bunlar tutarsa ilerde beni haberdar edin:)

Sitelerde Paylaş

Sınırların kalkmayıp daha da önemli olacağını düşünmeniz, biraz daha yakın gelecek öngörüsü gibi geliyor bana arkadaşlar. Önümüzdeki 10-20 yıl hatta 50 yıl için falan haklı olabilirsiniz. Benim kast ettiğim, temel siyasal politik sorunları çözmüş bir dünya söz konusu olabilir ise... Bunun ütopik bir fikir olduğunu kabul ederim ama, hani Hollanda ile Belçika arası sınırın sembolik oluşu var ya... Gelişmiş dünya dediğim o... Ha... Dünya hiç bir zaman böyle bir sosyal siyasal olgunluğa ulaşamayacak diyorsanız o da ayrı...

756xauto-1426036799696149_1_Baarle-Nassau_frontire_caf.jpg

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, ekinegemen said:

Sınırların kalkmayıp daha da önemli olacağını düşünmeniz, biraz daha yakın gelecek öngörüsü gibi geliyor bana arkadaşlar. Önümüzdeki 10-20 yıl hatta 50 yıl için falan haklı olabilirsiniz. Benim kast ettiğim, temel siyasal politik sorunları çözmüş bir dünya söz konusu olabilir ise... Bunun ütopik bir fikir olduğunu kabul ederim ama, hani Hollanda ile Belçika arası sınırın sembolik oluşu var ya... Gelişmiş dünya dediğim o... Ha... Dünya hiç bir zaman böyle bir sosyal siyasal olgunluğa ulaşamayacak diyorsanız o da ayrı...

756xauto-1426036799696149_1_Baarle-Nassau_frontire_caf.jpg

Iste politika dışında ekolojik sorunlar da olası görünüyor. Küresel ısınmanın 50 yıla kadar iyice kendini belli edeceğini söylüyorlar. Bunu önleme çalışmaları var. Mesela kuzey kutbuna kilometrekarelerce beyaz battaniye örtülü, güneş ışınları yansısın diye ama ne kadar etkili bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...