Jump to content

Doktorlar neden boyle?

Recommended Posts

Whatsapp araciligi ile doktorlara soru sordugumda ya buradan bilgi veremeyecegini soyluyor ya da lafi dolandirip muayenesine gitmemi istiyor. Tabi bunu direkt olarak soylemiyor.

Cevap vermeyenlere hic kizmiyorum. Bir doktor, bana Whatsapp'tan cevap yazmak zorunda degil. Isi vardir filan, anliyorum.

Ama ben, baska meslek gruplarinda boyle bir sey ile karsilasmadim. Bence bir doktor, kendisine kisa bir soru soruluyorsa, parayi dusunup cevap vermemezlik yapmamali. Ben doktor olsaydim, yapmazdim. Surekli soru sormak dogru degil zaten.

Dikkatimi ceken baska bir sey daha var: Muayenesine gittimde, sordugum soruyu bilmiyorsa, bilmiyorum demiyor, lafi dolandirip sebebinin baska oldugunda israr ediyor filan. Ben bunu baska insanlardan da duydum. Yani bir doktor icin bilmiyorum demek neden zor?

Gercekten isini iyi yapan doktorlara saygi duyuyorum ama doktorluk gibi bir meslek, para icin yapilmamali. 

Hatta cocugunun dugun masrafi icin ameliyat yapanlar filan varmis. Para icin gereksiz ameliyat yapiyorlar. Bir doktor bunu nasil yapabilir yahu? Okumus, bilimci filan diyoruz ama yaptigi ahlaksizliga bak? Para almak icin gereksiz yere ameliyat yapan doktorlarin sayisi hic az degil.

Doktorlar neden boyle?

Sitelerde Paylaş

Doktorlara gelene kadar nice kepazelikler dönüyor bu ülkede, yine en masumu doktorlar sayılır.

Bu ülkede doktorun "Bilmiyorum" deme şansı yok, hemen onu küçümseyen bir toplum yapısına sahibiz.

Üstelik doktor da olsa ilkel-dinsel adaptasyondan kurtulmayabilir, çünkü insanlara doğuştan aşılanan sistematik yaşam şeklini atlatmak için ayrı bir uğraş gerekir, bunu da herkes yapamayabilir.

"Doktorluk gibi bir meslek para için yapılmamalı" sözünüz ancak sosyalist sistemlerde geçerli, yaşamakta olduğumuz kapitalist sistemde her şey paraya endexli, insanın değeri dahi parasıyla eşdeğerdir.

Bu yüzden bizim gibi kapital sistemlerde bilimciden bilim, doktordan çare beklemek bir yere kadardır daha ötesi hayaldir.

Ne var ki, çoğumuz bu gerçekleri bildiğimiz halde sızlanmaktan başka bir şey yapmayız, oysa bizim sızlanmamız şikayet ettiğiniz sistemin ilacıdır...

Sitelerde Paylaş

İnvestor senin kronik bir rahatsızlığın mı var? Sağlık meselesini niçin bu kadar kafana takıyorsun?

Doktorlara mesai saati içinde mesaj ile soru sorarsan cevap vermemeleri çok normal. Çünkü o esnada bir hasta ile ilgileniyor olabilirler. Senin sorun o hastadan daha önemli mi? Ayrıca doktorlar aslında sorulara cevap vererek para kazanıyorlar. Sen onlardan bedava bir hizmet istiyorsun. Acil bir durum yoksa normalde cevap vermezler. Acil bir durum varsa da bir an önce hastaneye gitmek en doğrusudur.

Bu arada, sen kapitalizmi savunuyorum diyordun ama sağlıkta kapitalizm olmasından pek hazzetmediğin anlaşılıyor. Olabilir. Doğrusu bu zaten. Sağlıkta kapitalizme tepki duymaya devam et.

Sitelerde Paylaş

İnvestor senin kronik bir rahatsızlığın mı var? Sağlık meselesini niçin bu kadar kafana takıyorsun?

Doktorlara mesai saati içinde mesaj ile soru sorarsan cevap vermemeleri çok normal. Çünkü o esnada bir hasta ile ilgileniyor olabilirler. Senin sorun o hastadan daha önemli mi? Ayrıca doktorlar aslında sorulara cevap vererek para kazanıyorlar. Sen onlardan bedava bir hizmet istiyorsun. Acil bir durum yoksa normalde cevap vermezler. Acil bir durum varsa da bir an önce hastaneye gitmek en doğrusudur.

Bu arada, sen kapitalizmi savunuyorum diyordun ama sağlıkta kapitalizm olmasından pek hazzetmediğin anlaşılıyor. Olabilir. Doğrusu bu zaten. Sağlıkta kapitalizme tepki duymaya devam et.

Yoo, cevap vermeyenlere neden kizayim? Zaten bunu soylemistim.

Para gibi bir sey olmali tabi. Yoksa duzeni nasil saglayacaksin? 

Sitelerde Paylaş

Konu bașlığı bütün doktorları töhmet altına almıș vaziyette. Bu doğru değil.

Ayrıca onları uzaylı falan mı zannediyorsunuz ?. Zaten ömürlerinin yarısını doktor olmak için geçiriyorlar.

Bırakın da, geri kalanında biraz kazansınlar, değil mi ama ?! :)

Şaka bir yana; tesadüfe bakın:

Bugün doktorum beni telefondan aradı ve kan tahlillerinin sonuçlarını evime gönderdigini söyleyip, onların elime geçip geçmediklerini sordu, iyi mi ?!

Bu arada Vitamin D eksiğim olduğunu ve tayviye için bir de reçete koyduğunu ilave etti.

Böyle doktora can kurban.

Bizim șirket telefon hizmetlerine peș kuruș almaz, halbuki bizimle rekabet eden tüm șirketlerin hizmetleri ücretli. Yine bu hususta ısrarlıyız, doktor değiliz ama vatandașa hizmet bizim önceliğimiz.:0_80cbc_37a71a73_L:

Anibal yazınca ekleme gereği hissetim: Çalıștığım șirkette teknik ürünler üretilir, doktorluktan moktorluktan, uzaktan yakından alakası yoktur. Bu böyle biline.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doktorların klinik dışında hizmet vermesi, karşılıksız dahi olsa yasaktır. Elbette, saha görevi, acil durum vs. vs. listesi de var.

Doktorun sizi görmeden, bilfiil sizi görmeden bir teşhis koyması veya tedavi önermesi yasaktır. 

Yasak olması kadar, sorumluluğu da yüksektir, ufacık bir hatalı teşhis durumunda oyarlar adamı.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Geçenlerde bir kaç arkadaşla sohbet halinde iken doktorlara uygulanan şiddet konusu açıldı. Ben doktorları savunacak iken karşımdaki 5-6 kişinin hepsi de oh oluyor, gebertsinler şerefsizleri diyorlardı. Oha... Niye? Çünkü hepsi doktorların karşılaştıkları şiddeti hak ettiklerini düşünüyorlardı. 

Şahsen ben de doktorlara sempatiden çok antipati duyuyorum ama onlara karşı hislerim yedikleri dayaklara oh olsun diyecek seviyede değildi, bunu da gördüm yani. 

Sitelerde Paylaş

Whatsapp araciligi ile doktorlara soru sordugumda ya buradan bilgi veremeyecegini soyluyor ya da lafi dolandirip muayenesine gitmemi istiyor. Tabi bunu direkt olarak soylemiyor.

Cevap vermeyenlere hic kizmiyorum. Bir doktor, bana Whatsapp'tan cevap yazmak zorunda degil. Isi vardir filan, anliyorum.

Ama ben, baska meslek gruplarinda boyle bir sey ile karsilasmadim. Bence bir doktor, kendisine kisa bir soru soruluyorsa, parayi dusunup cevap vermemezlik yapmamali. Ben doktor olsaydim, yapmazdim. Surekli soru sormak dogru degil zaten.

Dikkatimi ceken baska bir sey daha var: Muayenesine gittimde, sordugum soruyu bilmiyorsa, bilmiyorum demiyor, lafi dolandirip sebebinin baska oldugunda israr ediyor filan. Ben bunu baska insanlardan da duydum. Yani bir doktor icin bilmiyorum demek neden zor?

Gercekten isini iyi yapan doktorlara saygi duyuyorum ama doktorluk gibi bir meslek, para icin yapilmamali. 

Hatta cocugunun dugun masrafi icin ameliyat yapanlar filan varmis. Para icin gereksiz ameliyat yapiyorlar. Bir doktor bunu nasil yapabilir yahu? Okumus, bilimci filan diyoruz ama yaptigi ahlaksizliga bak? Para almak icin gereksiz yere ameliyat yapan doktorlarin sayisi hic az degil.

Doktorlar neden boyle?

Benim Türkiye de doktor diyeceğim insan sayısı 3 değil, Resmiyette doktor olarak görünüyor olmalarına rağmen mesleğinin ihtisasını tam alamamış meslek mensuplarıdır. Hatta içlerinde beceriksiz profesörler bile var. 

bakın kısaca anlatayım.

Türkiyenin en ünlü üniversite hastanelerinden birinde uzman bir doktora gittim. Gözüme ameliyat yapılması gerektiğini söyledi. 1 hafta sonrada ameliyat oldum.

gözüm iyileşmedi. sonra tekrar gittim bana bu sorunu çözmesi için bir profesör önerdi. Verdik parayı ona gittik. O profesörde beni ameliyat etti. oda 1 er ay arayla 3 defa ameliyat olmaktan psikolojim bozuldu. İtalya da bir doktora gittim. orada tek ameliyatla sorunu çözdüler. Bu doktor kendilerini uğraştıran asıl sorunun eskiden yapılan yanlış ameliyatların tahribatını düzeltmek olduğunu söylediler. 

Size o kadar çok örnek verebilirim ki  sayfalar dolusu yazsam bitiremem.

Avrupa da  bir doktor genelde Whatsapp tan yazdığında iyimser bir cevap verebilir. Eğer sizi tanıyor ise kesin cevap verir. Bu tamamen ahlaki bir durumdur.

Ama Türkiye de vatandaşa yapılan sağlık istismarı en geri kalmış ülkede bile nadir görülür. Genelde kendini beğenmiş ukala tiplerdir. Kbb doktoruna gitmiştim.

adam kulağıma bakmadan orta kulak iltihabından reçete yazdı. Burası iste böyle bir ülkedir.

Sitelerde Paylaş

Ama Türkiye de vatandaşa yapılan sağlık istismarı en geri kalmış ülkede bile nadir görülür. Genelde kendini beğenmiş ukala tiplerdir. Kbb doktoruna gitmiştim.

adam kulağıma bakmadan orta kulak iltihabından reçete yazdı. Burası iste böyle bir ülkedir.

Mubağalanın ucunu biraz kaçırmışsın ülkenin geri kalmışlığına atıfta bulunacam derken.Türkiye'de sağlık hizmetleri eskilere nazaran gayet iyi durumda.Son yıllarda en çok mesafe katedilen alanlardan biri.Şu günlerde haberlerde sıkça görüyoruz.Yemen'de insanlar koleradan ölüyor.

Sitelerde Paylaş
Just now, AteCafe said:

Benim Türkiye de doktor diyeceğim insan sayısı 3 değil, Resmiyette doktor olarak görünüyor olmalarına rağmen mesleğinin ihtisasını tam alamamış meslek mensuplarıdır. Hatta içlerinde beceriksiz profesörler bile var. 

bakın kısaca anlatayım.

Türkiyenin en ünlü üniversite hastanelerinden birinde uzman bir doktora gittim. Gözüme ameliyat yapılması gerektiğini söyledi. 1 hafta sonrada ameliyat oldum.

gözüm iyileşmedi. sonra tekrar gittim bana bu sorunu çözmesi için bir profesör önerdi. Verdik parayı ona gittik. O profesörde beni ameliyat etti. oda 1 er ay arayla 3 defa ameliyat olmaktan psikolojim bozuldu. İtalya da bir doktora gittim. orada tek ameliyatla sorunu çözdüler. Bu doktor kendilerini uğraştıran asıl sorunun eskiden yapılan yanlış ameliyatların tahribatını düzeltmek olduğunu söylediler. 

Size o kadar çok örnek verebilirim ki  sayfalar dolusu yazsam bitiremem.

Avrupa da  bir doktor genelde Whatsapp tan yazdığında iyimser bir cevap verebilir. Eğer sizi tanıyor ise kesin cevap verir. Bu tamamen ahlaki bir durumdur.

10-12 sene kadar önce kardeşimin vücudunun her yerinde kaşıntılı lekeler, benekler oluştu. Başka ne belirtiler vardı hatırlamıyorum, uzun zaman oldu ama başka semptomlar da vardı. Istanbul'da gitmedik doktor, profesör bırakmadı ailem. Dış görünüşünü de etkilediği için o sıralar bluğ çağında olan kardeşim bunalıma girdi. Deri hastalığı üzerine bir de psikolojisi bozuldu. 1 seneye yakın doktor doktor gezdiler. Verilen ilaçlar tedavi edeceğine, semptomlar ı daha kötü, daha belirgin hale getirdi. Çocuk okula gitmek istemez hale gelmişti. En sonunda yanıma, Malta'ya göndermelerini istedim. Bir dermatologa götürdüm. Götürdüğüm hekim turkiye'deki hekimler gibi çocuğu kobay faresi yerine koyup, deneme yanılma yöntemi ile tedavi etmeye kalkışmak yerine, hiç kompleks yapmadan hastalığın ne olduğunu bilmediğini söyleyip bizi üniversitedeki hocası olan bir prof'a yönlendirdi. Profesor'un muayenehanesine gittik. 3-5 dakika inceledi. Daha sonra hastalığın ne olduğunu ve tedavi sürecini anlattı. Koskoca profesöre alt tarafı 40 euro para ödedim. Kardeşim ilaçları kullanmaya başladıktan 5-6 gün sonra gözle görülür şekilde iyileşme vardı. Tamamen yok olması ise 3 ay bile sürmedi. Eğer ilk gittiğim hekim kompleks yapıp, bilmediğini söylemek ve prof'una gondermek yerine turkiye'dekiler gibi rastgele tedaviler deneseydi, aylarca yine boşu boşuna uğraşacaktık. Kardeşim yok yere mutsuz, depresif bir halde olmaya devam edecekti. Bu arada da turkiye'ye dönmesi gerekecekti ve yine iyileşemeyecekti. Bayağı ibretlik bir hikaye.

Sitelerde Paylaş

Mubağalanın ucunu biraz kaçırmışsın ülkenin geri kalmışlığına atıfta bulunacam derken.Türkiye'de sağlık hizmetleri eskilere nazaran gayet iyi durumda.Son yıllarda en çok mesafe katedilen alanlardan biri.Şu günlerde haberlerde sıkça görüyoruz.Yemen'de insanlar koleradan ölüyor.

Yemende savaş nedeniyle doktor mu kaldı. Kolera suyun olmadığı yerlerde alternatif su kaynaklarının kirlenmesiyle ortaya çıkan suya dayalı bir hastalıktır

Ayrıca senin ülken gibi temiz su yok, hatta ülkede akarsu bile yok. Yıllık ortalama yağış ise m2 ye 43 mm dir. Ayrıca yemen'de şu anda en büyük sorun kolera değil  açlıktır.  Bunun da tek sebebi Yemeni her gün uçakları ile bombalayan, O kökten müslüman denen petrol milyarderi suudlardır. bilmeden  konuşma..

Sitelerde Paylaş

Yemende savaş nedeniyle doktor mu kaldı. Kolera suyun olmadığı yerlerde alternatif su kaynaklarının kirlenmesiyle ortaya çıkan suya dayalı bir hastalıktır

Ayrıca senin ülken gibi temiz su yok, hatta ülkede akarsu bile yok. Yıllık ortalama yağış ise m2 ye 43 mm dir. Ayrıca yemen'de şu anda en büyük sorun kolera değil  açlıktır.  Bunun da tek sebebi Yemeni her gün uçakları ile bombalayan, O kökten müslüman denen petrol milyarderi suudlardır. bilmeden  konuşma..

Sen en geri kalmış ülkelerle kıyaslama yapmadın mı?  Bende bu sıralar gündemde olduğu için Yemen'i örnek verdim.59a07797eb6af_images(10).jpg.cf5f9aaa094c4f5ff612cfb37277f709.jpgimages.png.91327f14c743ef6a15f6e861337ee22a.png

59a0785b006d1_images(1).png.7d919151ac8c4eb1ac275235d4bafd7b.png

Al şunları bir yorumla bakalım ne çıkıyor.

tarihinde Zarava ehmel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Zarava ehmel said:

Ya çok komiksin aynı zamanda Türkiyede yaşayan biri olarak ülke istatistiği hakkında hiç bir şey bilmiyorsun.

Türkiye Gelişmiş 20 ülke sıralamasında kaçıncı?

Cevap GSYH : 20.420 dolar ile 16.cı sıradadır.

Peki Dünyada 16.cı olan gelişmiş bir ülke sağlık ta kaçıncı olmalıdır. kötümser bir tahminle Bence ilk 50 de olmalıdır. 

Dünya sağlık örgütünün 2017 sağlık istatistiği listesinde 103. sıradadır  

basit bir hesap ile 103-16= 87     bu ne demek biliyor musun. ?

Ekonomisi Türkiye den daha kötü 87 ülkede  Türkiye den daha iyi sağlık hizmeti var demek.. Türkiyede sağlık hakkı resmen gaspedilmek tedir.

İlaç reçetesi yazmakla eczaneden ilaç almakla hizmet olmaz. Hizmet dediğin hastayı hastayı ilaçlara mahkum etmemektir.

İlaç firmaları Türkiye deki sağlık sistemi sayesinde dolar milyarderi olmuşlardır.  

Sitelerde Paylaş
35 minutes ago, Zarava ehmel said:

Sen en geri kalmış ülkelerle kıyaslama yapmadın mı?  Bende bu sıralar gündemde olduğu için Yemen'i örnek verdim.59a07797eb6af_images(10).jpg.cf5f9aaa094c4f5ff612cfb37277f709.jpgimages.png.91327f14c743ef6a15f6e861337ee22a.png

59a0785b006d1_images(1).png.7d919151ac8c4eb1ac275235d4bafd7b.png

Al şunları bir yorumla bakalım ne çıkıyor.

Bula bula zavallı Afganistan istatistiğini mi buldun. Ayrıca senin verdiğin istatistik kapsamı savaşları da kapsıyor. 

Afganistan 38 yıldan beri savaşın içindedir.

Yani verdiğin istatistik kapsamında savaşta, salgında, sokakta ölenden tut, mayına basan çocuğa kadar olan popülasyonu kapsar. O ülkedeki sağlık hizmetlerinin yetersizliği ile yakından uzaktan ilgisi yoktur.  Ayrıca milli geliri kişi başına 700 doların altın olan bir ülkeyi örnek gösteriyorsun , Tokluktan semirmiş ve rahatlıktan göbeğini kaşıyan ülkeleri örnek ver saygı duyarım.

Sitelerde Paylaş

Peki Dünyada 16.cı olan gelişmiş bir ülke sağlık ta kaçıncı olmalıdır. kötümser bir tahminle Bence ilk 50 de olmalıdır. 

Dünya sağlık örgütünün 2017 sağlık istatistiği listesinde 103. sıradadır  

basit bir hesap ile 103-16= 87     bu ne demek biliyor musun. ?

Ekonomisi Türkiye den daha kötü 87 ülkede  Türkiye den daha iyi sağlık hizmeti var demek.

" Benim Türkiye de doktor diyeceğim insan sayısı 3 değil"

"Ama Türkiye de vatandaşa yapılan sağlık istismarı en geri kalmış ülkede bile nadir görülür."

Benim itirazım bu cümlelere mempish.Güllük gülistanlık bir yerde yaşamadığımızı bizde biliyoruz.Dikkat edersen iletinin başında mübalağa yaptığından bahsettim.Sağlık hizmetleri çok iyi olmayabilir ama en geri kalmış ülkelerden de kötü durumda olduğunu söylemek abartı olmuyor mu? Ayrıca Türkiye sağlık hizmetlerinin en berbat olduğu dönemlerde de G 20' nin içindeydi.Kendi sınırlarımız içinde değerlendirirsek eskiye nazaran gelişmeler olduğu aşikar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...