Jump to content

Özgür irade ve dolayısıyla ruh vardır

Recommended Posts

Selam, yakın zamanda şöyle bir düşünce deneyi yaptım.

Makro evrenin deterministik olduğu aşikâr. Özgür irade de kuantum garipliklerine dayandırılamaz çünkü nöronlar kuantum mekaniklerinin geçerli olduğu ölçeklerden çok daha büyük. Bu durumda insan davranışları da deterministik ve dolayısıyla önceden belirlenebilir olmalıdır. Bu durumda özgür irade yoktur. Peki, bütün nöronlarınızı inceleyip eylemlerinizi önceden tahmin edebildiğimizi varsayalım. Tahmin sonucu ne olursa olsun, bu sonuca uymayabilirsiniz. Bu durumda insan davranışları önceden belirlenebilir değildir, özgür irade vardır.

Şöyle somutlaştırabiliriz, bir bilgisayar bütün nöronlarınızın anlık durumunu ölçebilsin ve gelecekte ne yapacağınızı tahmin edebilsin. Eğer insan beyni deterministikse böyle bir varsayımda bulunabilmeliyiz. 30 saniye sonra su içeceğinizi önceden bilsin. 30 saniye sonra su içmezseniz bilgisayar yanılmış olacak dolayısıyla davranışlarınızın önceden bilinmesinin imkansız olduğunu kanıtlamış olacaksınız. Bilgisayar ne yaptığınızı gösterirse göstersin, siz onun gösterdiğinden başka bir şey yapabilirsiniz.

Peki bu bilgisayar çok iyi hesaplama yapıyorsa önceden onun göstereceği şeyi yapmayacağınızı biliyor olmalı değil miydi? Fakat bu durumda bilgisayar ne gösterecektir?

Hiçbir şey. Çünkü ne gösterirse onun tersini yapacağınızı bildiği için sonsuz döngüye girecektir. Bu da insan davranışlarının önceden bilinebilir olmadığını dolayısıyla deterministik olmadığını gösterir.

Bu durumda özgür irade vardır fakat insan beyni maddesel ve dolayısıyla deterministik olduğundan, özgür irade beynin kendisinden gelemez. Harici bir kaynağı olmak zorundadır. Bu da ruha işaret ediyor tabi.

Bu argümanı yanlışlayabilir misiniz? Eleştirilerinizi bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

30 saniye sonra ne yapacagini hesaplayan bilgisayar,  sana ne yapacagini soylemedigi bir gelecegi hesaplamistir. Seni etkilediginde, hesaplanacak girdilerde degisir. Paradoksdan ozgur iradeyj kanitlayani da ilk defa goruyorum:)

Bana ne yapacağımı söylediği geleceği hesaplamaya kalksa hep tersini yapacağımı bildiği için hesaplayamayacak, yani evet paradoks oluyor. Determinizm olsaydı paradoks olmamalı değil miydi? Su 100 derecede kaynar, bu durum yasalara bağlı olduğu için asla değişmez. Bilgi-işlem yeteneği olan bir varlığın seçimi de yasalara bağlıysa seçimini değiştirebilme durumu olmadığından en başta bu paradoksun oluşmaması gerekirdi.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, skeptikal said:

Makro evrenin deterministik olduğu aşikâr. Özgür irade de kuantum garipliklerine dayandırılamaz çünkü nöronlar kuantum mekaniklerinin geçerli olduğu ölçeklerden çok daha büyük. Bu durumda insan davranışları da deterministik ve dolayısıyla önceden belirlenebilir olmalıdır. Bu durumda özgür irade yoktur. Peki, bütün nöronlarınızı inceleyip eylemlerinizi önceden tahmin edebildiğimizi varsayalım. Tahmin sonucu ne olursa olsun, bu sonuca uymayabilirsiniz. Bu durumda insan davranışları önceden belirlenebilir değildir, özgür irade vardır.

Şöyle somutlaştırabiliriz, bir bilgisayar bütün nöronlarınızın anlık durumunu ölçebilsin ve gelecekte ne yapacağınızı tahmin edebilsin. Eğer insan beyni deterministikse böyle bir varsayımda bulunabilmeliyiz. 30 saniye sonra su içeceğinizi önceden bilsin. 30 saniye sonra su içmezseniz bilgisayar yanılmış olacak dolayısıyla davranışlarınızın önceden bilinmesinin imkansız olduğunu kanıtlamış olacaksınız. Bilgisayar ne yaptığınızı gösterirse göstersin, siz onun gösterdiğinden başka bir şey yapabilirsiniz.

Peki bu bilgisayar çok iyi hesaplama yapıyorsa önceden onun göstereceği şeyi yapmayacağınızı biliyor olmalı değil miydi? Fakat bu durumda bilgisayar ne gösterecektir?

Hiçbir şey. Çünkü ne gösterirse onun tersini yapacağınızı bildiği için sonsuz döngüye girecektir. Bu da insan davranışlarının önceden bilinebilir olmadığını dolayısıyla deterministik olmadığını gösterir.

Bu durumda özgür irade vardır fakat insan beyni maddesel ve dolayısıyla deterministik olduğundan, özgür irade beynin kendisinden gelemez. Harici bir kaynağı olmak zorundadır. Bu da ruha işaret ediyor tabi.

Saçmalamışsın...

Şöyle, düşünce deneyi yapıyorsan, ancak bilinenlerden yola çıkabilirsin. 30 saniye sonra ne yapacağını bilen bir bilgisayar yapmadan, bu deneyi yapamazsın yani.

Konu basit, gidersin mesela konya'ya. Ülkücü tipli, hanzo olduğu belli birinin yanındaki karısına parmak atarsın. 

Sence bu adam ne yapacak?

Eğer bu adamın o anda kalkıp çiftetelli oynayacağını ya da, amuda kalkarak anıracağını düşünmüyorsan, bu da açıkca özgür irade olmadığını kanıtlar. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ruh diye bişi yoktur bilim adamları klonlamayı bile bulmuş yada bulmak üzeredir bu durumda klonlanan kişiye yeni bi ruh yaratamicaklarından ruh yoktur. Bunun en büyük örneği de bana göre sarhoş olmaktır. Ve elinde 30 snye sonrasını gösteren bi bilgisayar varsa bu deneyi tekrar sunarsın. 

Sitelerde Paylaş

Atalarının öğretileriyle  beyni yapılandırılan,atalarının dini islama bağımlı duruma getirilen,ataların dinine uyup müslüman olan,yaşama islamın penceresinden bakan ve müslüman olarak ölen biri,özgür irade göstererek mi müslüman olmuştur,tabi ki hayır.

Örnek olarak ben,müslüman olarak akrabalarımın yanına gidip,ben müslüman değilim,islamdan ayrıldım,artık ateistim desem,bu kişiler büyük bir şok geçirirler,içleri daralır,bunu çok kötü bir durum olarak görürler.Neden şok geçiriyorlar,çünkü ataları beyinlerini islama göre yapılandırmışlar,yüklemişler islam yazılımı beyinlerine,islama inanmamayı çok kötü bir şey olarak göstermişler.Kuşaktan kuşağa aktarılan dinin kendisi,özgür iradenin neden bize olamayacağının en büyük göstergelerinden biridir.O nedenle de,İslama inanan birinin de,özgür iradeden,sınavdan,sınanmadan hiç söz etmemesi gerekir.Ki din kuşaktan kuşağa aktarılan bir olguyken,islam dini özellikle atalar dini olmak ister.Allahın indirdiği ile hükmetmeyen,yönetmeyen kafirdir diyen,İslami bir düzen kurun,bu düzeni koruyun ve sürekliliğini sağlayın diyen bir din,atalar dini olmak istiyordur,her yeni gelen kuşağın da beyninin islama göre yapılandırılmasını istiyordur,bunu istiyor çünkü,islami düzen ancak böyle korunabilir ve varlığını sürdürebilir.İslami düzenin korunması ve varlığını sürdürmesi müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılıdır.

Sitelerde Paylaş

Atalarının öğretileriyle  beyni yapılandırılan,atalarının dini islama bağımlı duruma getirilen,ataların dinine uyup müslüman olan,yaşama islamın penceresinden bakan ve müslüman olarak ölen biri,özgür irade göstererek mi müslüman olmuştur,tabi ki hayır.

Örnek olarak ben,müslüman olarak akrabalarımın yanına gidip,ben müslüman değilim,islamdan ayrıldım,artık ateistim desem,bu kişiler büyük bir şok geçirirler,içleri daralır,bunu çok kötü bir durum olarak görürler.Neden şok geçiriyorlar,çünkü ataları beyinlerini islama göre yapılandırmışlar,yüklemişler islam yazılımı beyinlerine,islama inanmamayı çok kötü bir şey olarak göstermişler.Kuşaktan kuşağa aktarılan dinin kendisi,özgür iradenin neden bize olamayacağının en büyük göstergelerinden biridir.O nedenle de,İslama inanan birinin de,özgür iradeden,sınavdan,sınanmadan hiç söz etmemesi gerekir.Ki din kuşaktan kuşağa aktarılan bir olguyken,islam dini özellikle atalar dini olmak ister.Allahın indirdiği ile hükmetmeyen,yönetmeyen kafirdir diyen,İslami bir düzen kurun,bu düzeni koruyun ve sürekliliğini sağlayın diyen bir din,atalar dini olmak istiyordur,her yeni gelen kuşağın da beyninin islama göre yapılandırılmasını istiyordur,bunu istiyor çünkü,islami düzen ancak böyle korunabilir ve varlığını sürdürebilir.İslami düzenin korunması ve varlığını sürdürmesi müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılıdır.

Söylediğinin konuyla pek bağlantısı bulamasam da sonuna kadar haklısın. Doğduğumuzdan beri zorla aklımıza sokulan ve tersinide çok kötü olarak görenler bize özgür irade falan bırakmamıştır. Bugün islam hoşgörü dini diyenler bırak inanmayanlara saygıyı açık olan (bakınız ben) kızlara bile laf yapmaktadır konu saptı ama olsun ksjsks

tarihinde İkarosTanrıçası tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Söylediğinin konuyla pek bağlantısı bulasam da sonuna kadar haklısın. Doğduğumuzdan beri zorla aklımıza sokulan ve tersinide çok kötü olarak görenler bize özgür irade falan bırakmamıştır. Bugün islam hoşgörü dini diyenler bırak inanmayanlara saygıyı açık olan (bakınız ben) kızlara bile laf yapmaktadır konu saptı ama olsun ksjsks

Birinin beynini islama göre yapılandırırsan,o kişiye islamın çok önemli olduğunu söylersen,o kişiyi islama bağımlı duruma getirirsen,o kişi bir farkındalık yaratmadığı sürece,islam bağımlılığından kendini kurtaramadığı,islam yazılımını beyninden silemediği sürece, yaşama islam penceresinden bakacaktır ve her türlü eylemi,düşünceyi buna göre değerlendirecek,yargılayacaktır.Müslüman olmamayı çok kötü bir durum olarak görecektir.Ama neden kötü olarak görüyor,çünkü atalarının öğretileriyle beyni yapılandırıldı,islam yazılımı beynine yüklendi.İslam yazılımının içeriğinde de müslüman olmamak kötüdür öğretisi var.

İkinci olarak,islamcılar gücü ve yönetimi tümüyle ele geçirip,islami bir düzen kurarlarsa,islamı eleştirenleri,islam karşıtlığı yapanları fitne çıkarmak,bozgunculuk yapmak,islami düzeni yıkmaya çalışmak gibi gerekçelerle,islami düzeni korumak adına maide 33te geçen şu yaptırımlara çarptıracaklar,ya ellerini ayaklarını çaprazlama kesin,ya çarmıha gerin,ya öldürün,ya sürün.Dinden dönenleri de çoğalıp islami düzeni yıkmasınlar diye öldürecekler,yukarıda değindiğim gibi islami düzenin korunması ve varlığının sürdürülmesi müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılıdır.

Üçüncü olarak,islami bir düzende kara çarşaf ve türevleri dışında giysi satılamaz,dışarıda bunlar dışında da giysi giyilemez.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilgisayar 30 saniye sonra sizin ne yapacağınızı hesaplıya biliyor ve size bunu 30 saniye önceden söylüyor. sizde bilgisayar ne söylerse tersine hareket ediyorsunuz.

bu durumda bilgisayar yanlış hesap yapmış oluyor dostum. 30 saniye sonrasını falan göremiyor yani. eğer doğru hesap yapabilseydi sizin dediğini yapmayacağınızı da bilirdi. herşeyi hesaplıyormuş madem sizin söylenenin tersini yapacağınızda hesaplardı nörönlarınızdan.

bilincin bu kadar hafife alınmasını anlamıyorum. geçmiş zaman-şimdiki zaman-gelecek zaman ayrımını yapan bizleriz. bunlar zihinsel ayrımlar. esas olan sadece ''an''dır. an geçmişin ve ebediyetin birbirine dokundukları yerdir.  burada yani ''an'da herşey muğlaktır. geçmişten gelen veya maddeden kaynaklı zorunluluklar tabiki olacaktır ancak ebediyetin zamana dokunduğu bu 'an'da olabilirlikte vardır. ve bunun belirleyicisi bilincimizdir. başka deyişle söyle düşünün geçmiş zaman yok oldu gitti gelecek zaman(ebediyet) ise henüz oluşmadı biz burdayız yani 'an'dayız. bir geleceğin olduğunun garantisi nedir? her 'an'ebediyetten bir parça kopartırız.

geçmişe; tarihsel bilgi diyelim. ebediyete ne diyeceğiz? şu an MS 2017 dediyiz ve tüm bilgimiz bu tarihsel bilgi ile sınırlı. ebedi bilgi nerde? tarihsel bilgiye bakıp ebedi bilgiyi hesaplıyabileceğimizi söylemektir determinizm. neymiş bu zorunlulukmuş biz maddeymişiz falan filam. ya bırakın bu isleri devlet su işleri. şimdiki zaman bakıp tüm sonsuz geçmişi çözdük bi de ebediyeti çözüyoruz. bu ne materyalist bir kibirdir ya. neyin kafası bu bea:) 

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Önce genel eleştiriye cevap vereyim. Teoride mümkün olan şey pratikte mümkün olmayabilir, ama teoride mümkün olmayan şey pratikte de mümkün olmaz. Yahu mantık bilginiz de mi yok? Ben böyle bir makinenin mümkün olmadığını paradoks oluşturacağını göstererek kanıtlıyorum. Makinenin mümkün olmamasından da özgür iradeyi kanıtlıyorum. Adam-kadın her neyse bana "makineyi yap" diyor. Olamayacağını ispatladığım şeyi niye yapayım? Asıl özgür iradenin olmadığını savunuyorsan senin yapman lazım böyle bir makine. Ya da en azından teoride mümkün olduğunu göstermen lazım. Ya da böyle bir makinenin teoride mümkün olmayışının özgür iradenin yokluğu ile ters düşmediğini göstermen lazım.
İnsanın önceden kendisi belirlemediği etkenler de özgür iradeyi kısıtlar ama yok etmez. Karakterinizde sinirli olmak varsa bu genetik olabilir evet. Şimdi genlerimin kölesiyim deyip her sinirlendiğinizde birine yumruğu patlatır mısınız? Halbuki farkındalık sahibi biri, kendi seçimi olmayan şeylerin kölesi olduğunu farkedip kendini değiştirmeye uğraşabilir. Bu kızgın kişi sinirlendiği zaman genlerine köle olduğunu hatırlayıp kendi karakterine karşı gelebilir, kendini sakinleştirebilir. Farkındalık özgürlük yaratır.

Saçmalamışsın...

Şöyle, düşünce deneyi yapıyorsan, ancak bilinenlerden yola çıkabilirsin. 30 saniye sonra ne yapacağını bilen bir bilgisayar yapmadan, bu deneyi yapamazsın yani.

Konu basit, gidersin mesela konya'ya. Ülkücü tipli, hanzo olduğu belli birinin yanındaki karısına parmak atarsın. 

Sence bu adam ne yapacak?

Eğer bu adamın o anda kalkıp çiftetelli oynayacağını ya da, amuda kalkarak anıracağını düşünmüyorsan, bu da açıkca özgür irade olmadığını kanıtlar. 

Etkiye tepki belli durumlarda normaldir hayattaki her seçim eylemi buna benzer değil. Hanzoya önceden özgür iradesinin olup olmadığını test edeceğimi söylesem kararını değiştirebilirdi. Yani o muhtemelen anlamazdı da IQ su biraz daha yüksek birini koyarsan olabilir. Hanzo istese vurmamayı seçebilirdi. Seçimlerimizie etkiyen bir sürü etken vardır, bu insan davranışlarını belli bir ölçüde tahmin edilebilir yapar,  ama kesin olarak tahmin edilebilir yapmaz. Özgür irade olmadığını kanıtlamaz. Sadece yeterince özgür olmadığımızı kanıtlar. Seçimlerimizin bağlı olduğu bir sürü etken bulunduğunu ben de biliyorum zaten tamamiyle özgür olduğumuzu iddia etmedim. Hormonlar, içgüdülerimiz, çevre vb. zaten etken olduğu aşikâr. Ama seçimlerimizi başka türlü yapabilecek olmak sınırlı da olsa  özgür iradenin olduğunu kanıtlamak için yeter. Bu da yine seçimlerimizden büyük oranda sorumlu olduğumuz anlamına geliyor.

Ruh diye bişi yoktur bilim adamları klonlamayı bile bulmuş yada bulmak üzeredir bu durumda klonlanan kişiye yeni bi ruh yaratamicaklarından ruh yoktur. Bunun en büyük örneği de bana göre sarhoş olmaktır. Ve elinde 30 snye sonrasını gösteren bi bilgisayar varsa bu deneyi tekrar sunarsın. 

İkiz kardeşlerin de ruhu yok o zaman. Klonlarla durumu aynı. Ya da bir anne-babadan doğan kimsenin ruhu yok. Çünkü herkes fiziksel-kimyasal bir süreçten geçerek dünyaya geliyor. İlla klonlamayı ileri sürmeye gerek yok bu örnek için. Anne babadan doğma ile klonlama benzer. Ruhun olmasını engelleyecek bir şey değil bu. Sıfırdan o klonu "yaratmıyorlar", bu yüzden ruhu da "yaratmalarına" gerek yok. Yine bir uterusta büyüyor.

Evet ama ailesi müslüman olup sorgulayabilen de var. Farkındalık olmayınca da özgür irade olmayıversin canım :) Aklını kullanmayan zaten özgür olamaz. Aileden müslüman olan kişi inancının mantıklı sebeplere dayandığını değil de coğrafi-kültürel bir mesele olduğunu farkedince zaten aydınlanacaktır. O zaman özgürdür. Aklını kullanmayan da özgür olmayıversin :) Ama kullananın özgür iradesi olduğu aşikâr.

Bilgisayar 30 saniye sonra sizin ne yapacağınızı hesaplıya biliyor ve size bunu 30 saniye önceden söylüyor. sizde bilgisayar ne söylerse tersine hareket ediyorsunuz.

bu durumda bilgisayar yanlış hesap yapmış oluyor dostum. 30 saniye sonrasını falan göremiyor yani. eğer doğru hesap yapabilseydi sizin dediğini yapmayacağınızı da bilirdi. herşeyi hesaplıyormuş madem sizin söylenenin tersini yapacağınızda hesaplardı nörönlarınızdan.

bilincin bu kadar hafife alınmasını anlamıyorum. geçmiş zaman-şimdiki zaman-gelecek zaman ayrımını yapan bizleriz. bunlar zihinsel ayrımlar. esas olan sadece ''an''dır. an geçmişin ve ebediyetin birbirine dokundukları yerdir.  burada yani ''an'da herşey muğlaktır. geçmişten gelen veya maddeden kaynaklı zorunluluklar tabiki olacaktır ancak ebediyetin zamana dokunduğu bu 'an'da olabilirlikte vardır. ve bunun belirleyicisi bilincimizdir. başka deyişle söyle düşünün geçmiş zaman yok oldu gitti gelecek zaman(ebediyet) ise henüz oluşmadı biz burdayız yani 'an'dayız. bir geleceğin olduğunun garantisi nedir? her 'an'ebediyetten bir parça kopartırız.

geçmişe; tarihsel bilgi diyelim. ebediyete ne diyeceğiz? şu an MS 2017 dediyiz ve tüm bilgimiz bu tarihsel bilgi ile sınırlı. ebedi bilgi nerde? tarihsel bilgiye bakıp ebedi bilgiyi hesaplıyabileceğimizi söylemektir determinizm. neymiş bu zorunlulukmuş biz maddeymişiz falan filam. ya bırakın bu isleri devlet su işleri. şimdiki zaman bakıp tüm sonsuz geçmişi çözdük bi de ebediyeti çözüyoruz. bu ne materyalist bir kibirdir ya. neyin kafası bu bea:) 

Evet yanlış hesaplıyor zaten doğru hesaplayacak bir makine teorik olarak mümkün olmadığı için özgür irade vardır diyorum.  Tersini yapacağınızı hesaplamaya kalkacağı zaman onun verdiği çıktı hep yanlış olacaktır çünkü o ne gösterirse siz tersini yapacaksınız. Bunu zaten yazdım iyi okumamışsın.Bir geleceğin olduğunun garantisi determinizmdir. Siz istemeseniz de evrenin kaderi önceden belirlidir. Burada kuantumu ileri sürecek arkadaşlara da Bohmian mekaniklerini araştırmalarını öneririm. Determinizmi kuantum yalanlasa bile makro ölçekte doğru olduğu için makro cisimler deterministiktir. Bu da argümanım için yeterli. Ben "ruh" diyorum, "insanda madde üstü bir şeyler vardır" diyorum, sen bana materyalist diyorsun, ne dediğinin farkında mısın :) Yazdığın şeylerin benim argümanımla hiç alakası yok. 

Sitelerde Paylaş

Beyin lobları hasar almış hastalar mormalinden farklı şeyler yapabilirler. Hasar aldığında kişilik değişiyosa ruhun olduğunu asla söyleyemeyiz çünkü yoktur olmayan bişeyi konuşmak saçmadır. Cevabını öldüğünde alırsın burdaki her yoruma bi açıklama bulduğuna göre hiç bişey seni tatmin etmicek. 

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, skeptikal said:

Etkiye tepki belli durumlarda normaldir hayattaki her seçim eylemi buna benzer değil. Hanzoya önceden özgür iradesinin olup olmadığını test edeceğimi söylesem kararını değiştirebilirdi. Yani o muhtemelen anlamazdı da IQ su biraz daha yüksek birini koyarsan olabilir. Hanzo istese vurmamayı seçebilirdi. Seçimlerimizie etkiyen bir sürü etken vardır, bu insan davranışlarını belli bir ölçüde tahmin edilebilir yapar,  ama kesin olarak tahmin edilebilir yapmaz. Özgür irade olmadığını kanıtlamaz. Sadece yeterince özgür olmadığımızı kanıtlar. Seçimlerimizin bağlı olduğu bir sürü etken bulunduğunu ben de biliyorum zaten tamamiyle özgür olduğumuzu iddia etmedim. Hormonlar, içgüdülerimiz, çevre vb. zaten etken olduğu aşikâr. Ama seçimlerimizi başka türlü yapabilecek olmak sınırlı da olsa  özgür iradenin olduğunu kanıtlamak için yeter. Bu da yine seçimlerimizden büyük oranda sorumlu olduğumuz anlamına geliyor.

Hanzoya önceden onu test edeceğini söylemekle, onun özgür dediği iradesini o yönde değiştirmiş olursun. 

Hanzo isterse vurmamayı seçemez, özgür iradesi falan yok. Entelin birinin vurmamayı, görmezden gelmeyi seçmeside aynı şekilde özgür iradesinin olmamasından. 

Eğer bir insanın anlık hormonel, genetik, beyin dokusu, ciğerinin içi, besin vs. vs. durumunu görebilirsen, yapacağı hareketi kusursuz belirleyebilirsin.

Fakat, genel hormon tepkileri vs. kapsamında, en fazla o tipin karısına parmak atarsan dayak yiyeceğini bilirsin en fazla.

Sorumlu musun, değil misin, bu bir tartışmadır, ama biyolojik olarak özgür irade diye bir şeyden bahsedemezsin. Eğer içindeki mekanizma böyle diyorsa, öyle yaparsın, seçmek diye bir şey yok. Yani, o tip, önce oturup bir düşünmez, kaçayım, kızayım, bağırayım, tekme atayım, döveyim edeyim seçeneklerine bakıp bir seçim yapmaz. 

Kızın biri şortunu giymiş, balkona uzanmış, güneşleniyor. Biri de bisikletle oradan geçerken, durup mastürbasyon yakalanıyor. Elbette iş karakolda bitiyor. 

Sence bu adam bir sürü seçenekten birini mi seçti, yoksa seks hormonlarına karşı mı gelemedi?

İnsan tepki mekanizması basittir. Bildiği en karlı veya en az zararlı olanı seçmek. Nerden seçmek, elbette bildiği seçeneklerden. Peki seçmek dedik, bu irade mi, hayır. Zira onu seçmekten başka yolu yok onun. 

Sitelerde Paylaş

Evet ama ailesi müslüman olup sorgulayabilen de var. Farkındalık olmayınca da özgür irade olmayıversin canım :) Aklını kullanmayan zaten özgür olamaz. Aileden müslüman olan kişi inancının mantıklı sebeplere dayandığını değil de coğrafi-kültürel bir mesele olduğunu farkedince zaten aydınlanacaktır. O zaman özgürdür. Aklını kullanmayan da özgür olmayıversin :) Ama kullananın özgür iradesi olduğu aşikâr.

Evet farkındalık yaratıp,sorgulayan,islam dininden ayrılanlar var.Ama bu ayrılanlar bile bir süreçten geçerler,şu çok ünlü gerçek islam bu değil sözünü duymuşsundur.İşte bu islama bağımlı olmuş,islamı yitirme korkusu yaşayan bir beynin ürünüdür,bir psikolojiyi yansıtır.İslama bağımlı olan ama islamı tüm gerçekleriyle benimsemeyen,islam da benimseyemeyeceği gerçekleri gören beyin,gerçek islam bu değil,bunların islamla ilgisi yok diyip kendini yoluna gider.Bu beyin  bunu neden yapıyor,çünkü islam bağımlısı,beyni islama göre yapılandırılmış,islamın işine gelmeyen gerçeklerinin de islamla ilgisi olmadığını söylüyor ki,bağımlı olduğu islamı yitirip,boşluğa düşmesin.

Bu tür beyinler daha çok islamın yaygın din olduğu,ama islama göre yönetilmeyen,islami yaptırımların uygulanmadığı düzenler de görülürler.Kişi islama bağımlı duruma getirilir,ama islam konusunda bilgisi yoktur,bir gün islamın gerçekleriyle karşılaşınca ne oluyor lan der,islamda bunlar varmış der,sudan çıkmış balığa döner,şok geçirir.Bu tür,duygusal yaklaşan,korkuları olan beyin kendini kandırma yoluna giderek,bir süre kendini kandırabilir,islamla ilgisi olan eylemlerin,düşüncelerin,uygulamaların islamla ilgisi olmadığını söyleyebilir.

İslami kurallara,yasaklara,anlayışa göre yönetilen,islami yaptırımların uygulandığı,her yeni gelen kuşağın islama göre yapılandırıldığı,dinden dönenlerin çoğalıp islami düzeni yıkmasınlar diye öldürüldüğü,islamı eleştirenlerin,islam karşıtlığı yapanların fitne çıkarmak,bozgunculuk yapmak,islami düzeni yıkmaya çalışmak,allaha,islami düzene karşı savaş açmak gibi gerekçelerle,maide 33 geçen el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme gibi yaptırımlara çarptırıldığı,beynin köreltildiği,baskının,korkunun,dayatmanın egemen olduğu bir şeriat düzeninde ise bu tür sorgulayan  beyinler pek fazla olmazlar,bir farkındalık yaratanlar ise düşüncelerini açığa vuramazlar,çünkü sonları belli,anında ortadan kaldırılırlar.

İşte islamın istediği de tam olarak budur,yukarıda da değindiğim gibi.İslam varsa,islami düzen kurulmalıysa,islami düzen korunmalıysa ve sürekliliği sağlanmalıysa,islami düzenin korunması müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılıysa,her yeni gelen kuşağın beyni islama göre yapılandırılmalıysa ve  islami düzeni korumak için yapılandırılmak zorundaysa,islamın egemen olduğu yerde özgür irade zaten olamaz.O nedenle diyorum islama inanan biri bizim dinimize göre özgür irade vardır dememelidir,sınavdan,sınanmadan hiç söz etmemelidir.

Sitelerde Paylaş

Evet farkındalık yaratıp,sorgulayan,islam dininden ayrılanlar var.Ama bu ayrılanlar bile bir süreçten geçerler,şu çok ünlü gerçek islam bu değil sözünü duymuşsundur.İşte bu islama bağımlı olmuş,islamı yitirme korkusu yaşayan bir beynin ürünüdür,bir psikolojiyi yansıtır.İslama bağımlı olan ama islamı tüm gerçekleriyle benimsemeyen,islam da benimseyemeyeceği gerçekleri gören beyin,gerçek islam bu değil,bunların islamla ilgisi yok diyip kendini yoluna gider.Bu beyin  bunu neden yapıyor,çünkü islam bağımlısı,beyni islama göre yapılandırılmış,islamın işine gelmeyen gerçeklerinin de islamla ilgisi olmadığını söylüyor ki,bağımlı olduğu islamı yitirip,boşluğa düşmesin.

Bu tür beyinler daha çok islamın yaygın din olduğu,ama islama göre yönetilmeyen,islami yaptırımların uygulanmadığı düzenler de görülürler.Kişi islama bağımlı duruma getirilir,ama islam konusunda bilgisi yoktur,bir gün islamın gerçekleriyle karşılaşınca ne oluyor lan der,islamda bunlar varmış der,sudan çıkmış balığa döner,şok geçirir.Bu tür,duygusal yaklaşan,korkuları olan beyin kendini kandırma yoluna giderek,bir süre kendini kandırabilir,islamla ilgisi olan eylemlerin,düşüncelerin,uygulamaların islamla ilgisi olmadığını söyleyebilir.

İslami kurallara,yasaklara,anlayışa göre yönetilen,islami yaptırımların uygulandığı,her yeni gelen kuşağın islama göre yapılandırıldığı,dinden dönenlerin çoğalıp islami düzeni yıkmasınlar diye öldürüldüğü,islamı eleştirenlerin,islam karşıtlığı yapanların fitne çıkarmak,bozgunculuk yapmak,islami düzeni yıkmaya çalışmak,allaha,islami düzene karşı savaş açmak gibi gerekçelerle,maide 33 geçen el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme gibi yaptırımlara çarptırıldığı,beynin köreltildiği,baskının,korkunun,dayatmanın egemen olduğu bir şeriat düzeninde ise bu tür sorgulayan  beyinler pek fazla olmazlar,bir farkındalık yaratanlar ise düşüncelerini açığa vuramazlar,çünkü sonları belli,anında ortadan kaldırılırlar.

İşte islamın istediği de tam olarak budur,yukarıda da değindiğim gibi.İslam varsa,islami düzen kurulmalıysa,islami düzen korunmalıysa ve sürekliliği sağlanmalıysa,islami düzenin korunması müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılıysa,her yeni gelen kuşağın beyni islama göre yapılandırılmalıysa ve  islami düzeni korumak için yapılandırılmak zorundaysa,islamın egemen olduğu yerde özgür irade zaten olamaz.O nedenle diyorum islama inanan biri bizim dinimize göre özgür irade vardır dememelidir,sınavdan,sınanmadan hiç söz etmemelidir.

Ne güzel yazmışsın sonuna kadar katılıyorum

Sitelerde Paylaş

Ek olarak;İslamda kalabilmek,islamı yitirmemek için sorgulamak diye bir durum da vardır.Örnek olarak kişi der ki,bizim dinimizde zina yapan taşlanmaz,kuranda bu geçmez,hadisleri reddediyorum,tamam güzel.Bu kişi sorguluyor gözüküyor değil mi?Evet sorguluyor,ama işine gelen yere,kendisini dinde tutacak kadar.Aynı kişiye islami bir düzende zina yapana 100 sopa vurulur,ama daha önemlisi zinanın,günahın önüne geçebilmek çeşitli düzenlemeler yapılır,yasaklar,kurallar koyulur,islamın asıl amacı da budur,islami bir düzende karma eğitim kaldırılır,kadın ve erkeğin birlikte etkinlik yapması yasaklanır,birbiriyle nikahlı olmayan kadın ve erkeklerin kamusal alanda bir araya gelmesi engellenir,müzik yasaklanır,örneğin bir kadın binlerce erkeğin önünde konser veremez,sesini duyuramaz,erkekli kadınlı rol yapılan dizi,sinema çekimi ve bunların gösterimi yasaklanır,kadınlar kara çarşaf ve türevleri dışında giysi giyemez dersen,bu kişi bunu kabul etmez,kendisi bu çıkarıma,çözümlemeye,derinlemesine hiç ulaşmamışta olabilir.Bu kişi zina yapanın taşlanmasını çok ağır olarak gördüğü için,kuranda da bu olmadığı için,daha hafif bir yaptırım sopalanma olduğu için,aha benim dinimde bu taşlanma yokmuş diyip mutlu oluyor ve daha hafif yaptırımın kuranda olduğunu görünce dine bağlanıyor.Ama aynı kişi işi uygulamaya,eyleme dökme konusunda isteksiz.Sopa yaptırımını uygulamak istemiyor ve zinanın,günahın önüne geçebilmek için bu tür düzenlemelerin yapılmasını desteklemiyor ve dediğim gibi derinlemesine,kapsamlı düşünüp bu çıkarıma hiç ulaşmamışta olabilir.Tamam zina yapana 100 sopa vurulur da,zinanın,günah olarak görülen eylemlerin önüne geçebilmek için çeşitli düzenlemeler yapılmaz mı,kurallar,yasaklar koyulmaz mı,bunların uygulanabilmesi için bir islami düzenin kurulması gerekmez mi sorusunu kendine hiç sormamışta olabilir.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...