Jump to content

Tanriyi buldum...

Recommended Posts

• İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Belirsizliğin yanı yoktur. Bu ona ne açıdan baktığına göre değişir bana göre yoktur. Yanı olmadıgı için belirsizdir. Argumanın çürütmek için falan yazmadım sadece eksik gibi geldi tam anladıgımdan emin olamadım oyuzden detaylı bi açıklama yapmanı istedim.

NÖTR demek hicbiryani tutmayan yansiz kalan demek. belirsizligin ise bir yani var, yansiz degil belirlinin karsiti yani belirsiz, ozaman bizim notr tanimina uymadi bak.

Sitelerde Paylaş

Belirsizliğin yanı yoktur. Bu ona ne açıdan baktığına göre değişir bana göre yoktur. Yanı olmadıgı için belirsizdir. Argumanın çürütmek için falan yazmadım sadece eksik gibi geldi tam anladıgımdan emin olamadım oyuzden detaylı bi açıklama yapmanı istedim.

evet belirsizligin tarafi vardir eger belirli bir taraf varsa,  belirsizlikte bir taraftir. belirli bir tarafin olmamasi, belirsizligide ortadan kaldirir. o zaman soyle diyebiliriz ortada 2 sey vardir birisi belirli birisi belirsiz. Belirsizligin kisinin bakis acisina gore degisiyor olmasi aslinda taraf oldugunun kanitidir. Mesela sen yok dersin ben var derim. Bu kisir dongu sonsuza kadar surer. mesela bana gore gercek diye birsey yoktur, sana gore yalan diye birsey yoktur. gercegin gercek olmasi, yalanin ise yalan olmasi icin birbirlerine ihtiyaci vardir, ama bu iki kavrami ortadan kaldirdigimizda karsimiza NÖTR cikar iste bu tum varliklarin ve yokluklarin sebebidir.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, asparagasto said:

arkadaslar bu argumani curukmek isyen varsa buyursun tanriyi buldum. TANRI=NÖTR

TANRI=NÖTR

bravo tebrik ediyorum. Bin yillardir tanriyi arayan insanlarin aklina gelmemis bir bulusa imza attin. Nasil oldu da insanlar bu denklemi kuramadi, hayret dogrusu..

Sitelerde Paylaş

sonucunun NÖTR e cikmayan hicbir islem,olay,dusunce yoktur.

Dediğim gibi bakış açısına göre değişir söylediğine katılıyorum ama ben farklı bakıyorum bu olaya. Ki zaten öyle olsada burdan nereye geliceksin ortaya sadece bi denklem atıp çürütün diyemezsin bu denklemim öncesi sonrası ne ? Ne yani nereye varıyo bu ? Bişey düşündüysende aslı olmayan bişey düşünmüşsün bence, bırda nötrün sözlük anlamını getirip önüme koyma sözlük anlamını biliyorum zaten bence söylediğin şeyin bi aslı astarını araştırıp tekrar yazarsın. 

Sitelerde Paylaş

TANRI=NÖTR

bravo tebrik ediyorum. Bin yillardir tanriyi arayan insanlarin aklina gelmemis bir bulusa imza attin. Nasil oldu da insanlar bu denklemi kuramadi, hayret dogrusu..

Bin yildir insanlarin aklina gelmemis oldugu sonucuna "tanriyi buldum" konu basligini gordugunde variyosan bu yanlis. tanriyi arayan insanlarin du denklemi kurduguna kurduguna inaniyorum, ama iste sonuc notr. dogrusunu soylemek gerekirse benim icin:) gercekten cok degerli bulus.  

Sitelerde Paylaş

Peygamber diye bir şey yok diyorlar onu da bulursan yeni bir din yaratabilirsin...

Öyle demek istemedi kanımca. Dalgaya alınıcak bişi yok kendini yanlış ifade etti sadece belkide hiç edemedi bana göre öyle en azından açıklamalardan tatmin olmadım. Başlığı da görünce insanlar yanlış izlenime girdi

Sitelerde Paylaş

Piyasadaki tüm Tanrıları insanlar üretmișlerdir, insansı olmayan Tanrı yoktur, insanlarla iç içedir. Bir bakıma Tanrıyı insanlar icat etmișlerdir, ki zaten öyledir. Dolayısıyla insanların olmadığı diyarda Tanrının esamesi okunmaz. Bulduğuzu zannettiğiniz Tanrı doğanın gereği Sizden bağımsız olmayacaktır ve ona atfettiğiniz her tanım/özellik ondan ziyade, Sizi bağlar. Hasılı Tanrı = nötr demek, Tanrı = adaletlidir yada Tanrı = erkektir demekten bir farkı yoktur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herseyin cikis noktasidir nötr dur aslinda. sonsuzlugun sonudur nötr.  aciklama gerektirmez cunku aciklanacak bir taraf yoktur. nötr. insanoglu nötr baslayip dusunmeye basladigindan beri sorgular, arastirir, bulur, test eder, tecrube eder, ogrenir, daha fazla ogrenmeye calisir, sonra tekrar dusunmeye baslar. sonrasi  nötr. insanin ve doganin varolduguna inandiran sey nedir? yok olacagina inandiran sey nedir?

eger bir varolma durumu varsa gozlemci soz konusudur, gozlemci kimdir dusuncelerimiz mi? peki dusuncelerimiz olan gozlemcinin tarafsizligi soz konusu mudur? bence hayir. o zaman var oldugu kanitlanmis baska gozlemcinin hakemligine basvuruz. kendi varligi konusunda tarafsiz olamayan dusuncelerimizin yani gozlemcinin baskasinin var olma konusunda tarafi bellidir. o zaman var olma durumumuz soz konusu degildir. ama yokolus var eger yokolus varsa ortada varolus vardir.

eger bir yokolus varsa gozlemciye gerek yoktur, peki gozlemciye gerek yoksa yokolusun var oldugunu nerden bilecez. bilemeyiz o zaman yokolustan da soz edemeyiz. hem varsin hem yoksun yani nötr.

insanlarin birseylerden anlam cikarmasi ve kendi dusuncelerini baz olarak test etmesi onun varligina veya yokluguna isaret etmez.

bilim=nötr

hersey=nötr

hicbirsey=nötr

tanri=nötr

Sitelerde Paylaş

Öyle demek istemedi kanımca. Dalgaya alınıcak bişi yok kendini yanlış ifade etti sadece belkide hiç edemedi bana göre öyle en azından açıklamalardan tatmin olmadım. Başlığı da görünce insanlar yanlış izlenime girdi

yoo gayet oyle demek istedim. kendimi yanlis ifade etmis olabilirim ama dogruda olabilir, hic edemedim senin acindan cok dogru bir yaklasim.

Sitelerde Paylaş

Piyasadaki tüm Tanrıları insanlar üretmișlerdir, insansı olmayan Tanrı yoktur, insanlarla iç içedir. Bir bakıma Tanrıyı insanlar icat etmișlerdir, ki zaten öyledir. Dolayısıyla insanların olmadığı diyarda Tanrının esamesi okunmaz. Bulduğuzu zannettiğiniz Tanrı doğanın gereği Sizden bağımsız olmayacaktır ve ona atfettiğiniz her tanım/özellik ondan ziyade, Sizi bağlar. Hasılı Tanrı = nötr demek, Tanrı = adaletlidir yada Tanrı = erkektir demekten bir farkı yoktur.

tanrilari insanlar uretti, insani doga uretti, doga kendiliginden varoldu, doganin varolduguna nasil inaniyoruz butun mesele bu. insanlar var diyorum ama kendimi inandiramiyorum var olduguma. cok guzel buldugumu zannettigim tanri benden bagimsiz olamaz ve beni baglar. tanri=nötr demek tanri=adaletlidir demekten farksiz fikrine katilmiyorum cunku adaletli veya erkek dedigimde adaletsiz veya kadin oldugu fikri de doguyor oysa nötr dedigimde herhangi bir karsit veya taraf dusunemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne yani senin anlatmak istedigin hicbirseyi anlayamadim gercekten. Birkac defa yorumlarini gozden gecirmeme ragmen notr ile ne anlatmak istedigini cozemedim. Tanri = notr diyorsun, notrden kastin nedir? Hicbirseye etkisi olmayan mi demek istiyorsun? Tanri = notr demekle kimseye birsey anlatamazsin. Ben de tanri = faz diyorum. Ne anlayabilirsin ki bundan?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...