Jump to content

Robotlar da dinci olacak...

Recommended Posts

Bundan yüzlerce yıl önce dünyada ateist sayısı çok azdı, dinler gücünü hiç bir zaman yitirmemiş olsa da her geçen yüz yılda inançlarda sayısal azalma oluyor.

İş gücünü robotlarda arayan kapitalistler işi daha ileriye götürerek artık robotlardan da vergi almak gibi canlılara alternatif üretme peşindeler.

Robotların sahibi kapitalist olunca haliyle onları sadık kul olarak programlamaları olağandır, kulluğa programlanmış robotlar insan yapımı da olsa vergisini verdiği için bir anlamda yaşam hakkı da doğmuş oluyor. Örneğin yakın zamanda ateist forumda tartışma yapan robotlar görebiliriz...

Konuyla ilgili haberi buradan okuyabilirsiniz...

https://teknosafari.com/guney-kore-isci-robotlardan-vergi-almaya-hazirlaniyor/ 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sen olayı hiç anlamamışsın dostum. 

Haberde ve işin mantığında "robottan vergi almak" diye bir şey yok. 

Girişimciler, tesislerindeki çalışan sayısına ve üretim miktarlarına göre vergi verirler gelişmiş ülkelerde. Robot teknolojileri, işçi yerine robot çalıştırma seviyesine geldiği için patronlar, işçi sayısına göre vergi verdiklerine göre işçi değil robotlarla üretim yapmayı tercih ediyorlar imiş. İşte devlet de daha az vergi vermek için işçi yerine robot çalıştıran işletmelerden de adaletli vergi almak için işçi sayısı gibi robot sayısını dikkate alacakmış. HAberin esas anlattığı bu. Yoksa robotlar kendileri vergi vermiyor, sen hangi bilimkurgusal çağda yaşıyorsun dostum? Daha dur, yıl 2020 yahu. :)

Sitelerde Paylaş

Tüm çalışanların robot olduğu bir ülkede biz insanlar nasıl para kazanıp yaşayacağız? Robotlardan vergi alınarak insanlara dağıtılacak ki yaşayabilelim. Yoksa birbirimizi keseriz.

Diğer yol da her şeyin ücretsiz olması. Belki ileride böyle olur.

Şu anki durum bir geçiş aşaması formülü olacaktır.

Tabi bizim gibi kasten geri bırakılmaya çalışılan ülkelerde bu refah seviyesine ulaşmak mümkün olabilir mi? Şu an  bile gereksiz bir sürü insan varken robotlaşmanın getireceği fazladan gereksiz insan sayısı büyük sorunlar ortaya çıkartır.

tarihinde vitamin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yapay zeka internet üzerinden yazılı iletişim kurduğu insanların kendisini insan zannetmelerini zaten sağladı. O aşama geçildi. Ancak henüz öğrenciler sınıfa girdikten sonra yerlerine oturduktan bir süre sonra kürsüde oturan öğretmenin robot olduğunu farkediyorlar. Ya da podyumda yürüyen mankenin robot olduğu bir süre sonra anlaşılıyor. Piyano ya da keman çalan robotlar da aynı şekilde bir süre sonra farkediliyor.

Buna rağmen robotlar için ilk büyük aşama olarak çok iddialı bir hedef konmuş durumda. Robot futbol takımı insan dünya karması futbol takımını maç yapıp yenecek. Ben bu hedefin yakın bir zamanda gerçekleşeceğini sanmıyorum. Henüz bu kadarını yapamazlar.

Ben manken robotu insanlara gösterdim, bu mankeni tanıyor musunuz dedim. Japon yüzlü tabii manken kız, tanıyamadık dediler. Bu kız robot dediğimde oldukça şaşırdılar. Güzel yapmışlar yani, Japon bebeği resmen. Podyumda da güzel yürüyor. Ama başka marifeti yok. Konuşmuyor. Her işi beceren, yürüyen, konuşan robot yapamıyorlar daha. Her yaptıkları robot belli bir işi yapabiliyor.

IBM yeni bir işlemci teknolojisi geliştirdiğini açıkladı. Isınma sorununu da tarihe gömecek olan bu işlemci şimdiki en gelişmiş işlemcinin gücünü kat kat aşacağı gibi tırnak büyüklüğünde olacakmış. Bu doğruysa, ki yalan söylemezler, bilgisayarlar çok gelişecek demektir. Bu gelişme robotlara yansır. Bu çalışmanın bir süredir yapıldığını biliyordum. Çünkü mevcut işlemci teknolojisi sınırına dayanmıştı. Umutlar aslında kuantum bilgisayardaydı ama o konuda gelişmeler henüz istenen düzeyde değil. Bu teknoloji tek elektron transistörü teknolojisi olabilir. Yani elektronları tek olarak algılayabilen transistörlerden inşa edilmiş ve elektron spin yönüne göre (lojik 1) - (lojik 0) bilgisini algılıyor olabilir.

Sitelerde Paylaş

IBM yeni bir işlemci teknolojisi geliştirdiğini açıkladı. Isınma sorununu da tarihe gömecek olan bu işlemci şimdiki en gelişmiş işlemcinin gücünü kat kat aşacağı gibi tırnak büyüklüğünde olacakmış. Bu doğruysa, ki yalan söylemezler, bilgisayarlar çok gelişecek demektir. Bu gelişme robotlara yansır. Bu çalışmanın bir süredir yapıldığını biliyordum. Çünkü mevcut işlemci teknolojisi sınırına dayanmıştı. Umutlar aslında kuantum bilgisayardaydı ama o konuda gelişmeler henüz istenen düzeyde değil. Bu teknoloji tek elektron transistörü teknolojisi olabilir. Yani elektronları tek olarak algılayabilen transistörlerden inşa edilmiş ve elektron spin yönüne göre (lojik 1) - (lojik 0) bilgisini algılıyor olabilir.

Karbon nanotüp transistörler deneniyor olabilir, ayrıca 2010 yılında bulunan sadece iki boyutlu karbon atomundan ibaret grafen elektronik teknolojilerinde ilginç gelişmelere gebe gibi duruyor..

Sitelerde Paylaş

Karbon nanotüp transistörler deneniyor olabilir, ayrıca 2010 yılında bulunan sadece iki boyutlu karbon atomundan ibaret grafen elektronik teknolojilerinde ilginç gelişmelere gebe gibi duruyor..

Grafen de 2 boyutlu degil .

Sitelerde Paylaş

Ebu Kafir yazdı:

Zaten öyle. Silikon ile tek elektron transistörü yapılacağını sanmıyorum. Mutlaka karbon bazlıdır. İşlemciyi soğutmak gerekmeyecek dediklerine göre de karbondan yapmış olmalılar. Çünkü karbon nanotüplerin iletkenlik özellikleri çok iyi. İki boyutlu yapı kullanmış olacaklarını da düşünüyorum, çünkü bu, çok az yer kaplayan fakat çok katmanlı işlemci inşa etmeye uygun. Binlerce katmanı üst üste koymuş olduklarını tahmin ediyorum. Milyonlarca demek isterdim ama bilmeden abartmış olmak istemiyorum. Sonuçta tahmin yürütüyoruz. IBM rakiplerine çok da fazla tüyo vermeyecektir. Özellikle Çinlilere! :D

Sitelerde Paylaş

Dinin ortaya çıkışını ve neyin buna sebep olduğunu, faydasının ne olduğu ve bunun yaymanın faydasının ne olduğununu anladıktan sonra sorunun cevabı ortaya çıkacaktır.

Robotların dinci olması için kendi kendine öğrenme algoritmalarının tüm zamanlara değil, artıların eksilere galip gelerek (o andaki) vaziyete ilişkin varsayımlar ile iş yapma veya yorumlama özelliklerinin baskın olması ve ortaya çıkardıkları yorum veya varsayımları diğer robotlara yaymaları gerekir. Burada yine insanların ekleyeceği bir özellikten bahsediyoruz. Eğer robotlara kendi çözümlerini diğer robotlara yay veya empoze et özelliği eklenirse dinci olmamaları için bir sebep göremiyorum.

Bahsettiklerimin olması olmaması, yapay zekanın yazılımlarının ileri seviyeye çıkabilmesi, adı din olmasa da dine benzer düşünme şeklini kullanan robotlar ile karşılaşmamız karşılaşmamamız... Bunların gerçekleşmesi için konuyla ilgilenen yazılımcıların doğa bilimlerinin yanı sıra özellikle felsefe ve psikoloji alanlarına hakim olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Dinin ortaya çıkışını ve neyin buna sebep olduğunu, faydasının ne olduğu ve bunun yaymanın faydasının ne olduğununu anladıktan sonra sorunun cevabı ortaya çıkacaktır.

Robotların dinci olması için kendi kendine öğrenme algoritmalarının tüm zamanlara değil, artıların eksilere galip gelerek (o andaki) vaziyete ilişkin varsayımlar ile iş yapma veya yorumlama özelliklerinin baskın olması ve ortaya çıkardıkları yorum veya varsayımları diğer robotlara yaymaları gerekir. Burada yine insanların ekleyeceği bir özellikten bahsediyoruz. Eğer robotlara kendi çözümlerini diğer robotlara yay veya empoze et özelliği eklenirse dinci olmamaları için bir sebep göremiyorum.

Bahsettiklerimin olması olmaması, yapay zekanın yazılımlarının ileri seviyeye çıkabilmesi, adı din olmasa da dine benzer düşünme şeklini kullanan robotlar ile karşılaşmamız karşılaşmamamız... Bunların gerçekleşmesi için konuyla ilgilenen yazılımcıların doğa bilimlerinin yanı sıra özellikle felsefe ve psikoloji alanlarına hakim olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Bilimin sürekli gelişmesi karşısında robotları dinci yapmak zor olmasa gerek, bildiğimiz dinler yerine daha farklı kulluk yapan robotlar programlamayı düşünebilirler.

Kulluğun, küreselizmi ayakta tutan en büyük belki de tek oluşum olduğunu göz önüne alırsak, muhtemelen robotları da benzer sistemle donatacaklardır.

Zaten tam anlamıyla boyun eğmeyen robot pek işlerine yaramaz.

Ayrıca robot gelişimine bu kadar düşülmesinin ardındaki gerçek, küresel hakimlerin artık canlı iş-gücünü veya canlı köleyi saf dışı bırakma isteğidir.

Robotlardan vergi alma girişimi de bizlerin itiraz hakkının kırılmasına dayanıyor.

Vergisini veriyorsa doğal olarak robot imalatına da itiraz hakkımız ortadan kalkmış oluyor.

Ancak verginin, devletin varlığını sürdürme nedeni olduğu düşünülürse kalıcı olma durumu bıçağın sırtındadır.

Çünkü devletçilik yapısının ve anlayışının kalıcı olmasının hiç bir garantisi yoktur.

Bugün devletleri ayakta tutan temel oluşumlar zaafa uğradığında ki, zaman onu gösteriyor, bu durumda çatışma kaçınılmaz olacaktır.

Ancak işin kötü yanı öyle bir sürece girildiğinde insanlar dünyayı robotlara kaptırmış olabilir...

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, bilgivehis said:

Bilimin sürekli gelişmesi karşısında robotları dinci yapmak zor olmasa gerek, bildiğimiz dinler yerine daha farklı kulluk yapan robotlar programlamayı düşünebilirler.

Kulluğun, küreselizmi ayakta tutan en büyük belki de tek oluşum olduğunu göz önüne alırsak, muhtemelen robotları da benzer sistemle donatacaklardır.

Zaten tam anlamıyla boyun eğmeyen robot pek işlerine yaramaz.

Ayrıca robot gelişimine bu kadar düşülmesinin ardındaki gerçek, küresel hakimlerin artık canlı iş-gücünü veya canlı köleyi saf dışı bırakma isteğidir.

Robotlardan vergi alma girişimi de bizlerin itiraz hakkının kırılmasına dayanıyor.

Vergisini veriyorsa doğal olarak robot imalatına da itiraz hakkımız ortadan kalkmış oluyor.

Ancak verginin, devletin varlığını sürdürme nedeni olduğu düşünülürse kalıcı olma durumu bıçağın sırtındadır.

Çünkü devletçilik yapısının ve anlayışının kalıcı olmasının hiç bir garantisi yoktur.

Bugün devletleri ayakta tutan temel oluşumlar zaafa uğradığında ki, zaman onu gösteriyor, bu durumda çatışma kaçınılmaz olacaktır.

Ancak işin kötü yanı öyle bir sürece girildiğinde insanlar dünyayı robotlara kaptırmış olabilir...

Konuyu robotların 'dinci' olması üzerine açmışsın. Bahsettiklerin ise farklı. Dinci, dini görüşleri her alan yaymak isteyen kişi diye geçiyor TDK'da.

Seni, konuyu 'şeytan' ilan ettiğin kendi kafanda kurguladığın kapitalizmi yermek yerine konuya açtığın başlık çerçevesinde yorumlar yapmaya davet ediyorum.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, democrossian said:

IBM yeni bir işlemci teknolojisi geliştirdiğini açıkladı. Isınma sorununu da tarihe gömecek olan bu işlemci şimdiki en gelişmiş işlemcinin gücünü kat kat aşacağı gibi tırnak büyüklüğünde olacakmış. Bu doğruysa, ki yalan söylemezler, bilgisayarlar çok gelişecek demektir. Bu gelişme robotlara yansır.

Konunun aslı donanım değil, yazılım. İşlemci sadece hızı etkiler. Ama robotların neyi nasıl yapacağı yazılım ile ilgilidir ki yüksek seviyeli programlama dillerini kullanan birinin donanım hakkında özel bilgiye sahip olmasına gerek yoktur. Beklenen sonraki nesil işlemcilerin amacı yüksek seviyeli dillerde yazılan programların hantallığını ortadan kaldırmaktır.

Sitelerde Paylaş

Biri ötekisiz olamayacak iki konunun ikisi için de asıl olan budur diyemezsin. Asıl konu yazılım mı donanım mı diye bir tartışma açılamaz zaten. İlla beyin fırtınası değil mi tartışalım dersen önce bir donanımın olacak ki yazılım yapabilesin derim. Konu gelişkinlik ise, gelişmiş yazılımlar için de yine önce gelişmiş bir donanımın olacak. Yazılımcının donanım bilmesinin gerekmeyişinin ise konu ile bir alakası yok. Kimse gelişmiş robotların çıkabilmesi için yazılımcılar donanım öğrenmelidir demedi. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, democrossian said:

Biri ötekisiz olamayacak iki konunun ikisi için de asıl olan budur diyemezsin. Asıl konu yazılım mı donanım mı diye bir tartışma açılamaz zaten.

Robotların dinci olup olmamasının donanım ile ne alakası var?

3 hours ago, democrossian said:

İlla beyin fırtınası değil mi tartışalım dersen önce bir donanımın olacak ki yazılım yapabilesin derim.

Şu an donanım olmadan da yazılım yapabilirsin. Hayal etmek yeterli.

Konu gelişkinlik ise, gelişmiş yazılımlar için de yine önce gelişmiş bir donanımın olacak.

Mesleğinin ne olduğunu bilmiyorum ama hayatında yazılım ile hiç ilgilenmediğini net olarak görebiliyorum.

Yazıldığı dil önemli olmakla birlikte bir program 15 sene önce çıkan bilgisayarda da çalışır, Google'nin süper sunucularında da. Farklı olacak olan hızdır.

Konuya "Programlar çalışıp hızlıca sonucu versin, sonucu görüp geliştirelim" düşüncesinden gittiğinde haklı oluyorsun.

Kimse gelişmiş robotların çıkabilmesi için yazılımcılar donanım öğrenmelidir demedi.

Donanıma özel yazılım yazmak denen bir kavram var. Eğer yaparsan yazılımlar inanılmaz hızlı çalışıyor.

Sitelerde Paylaş

Konuyu robotların 'dinci' olması üzerine açmışsın. Bahsettiklerin ise farklı. Dinci, dini görüşleri her alan yaymak isteyen kişi diye geçiyor TDK'da.

Seni, konuyu 'şeytan' ilan ettiğin kendi kafanda kurguladığın kapitalizmi yermek yerine konuya açtığın başlık çerçevesinde yorumlar yapmaya davet ediyorum.

Dinci ile kapitalizm aynı kulvarda hareket eder, birbirinden farklıdır ama aynı hedefte buluşurlar.

Bu yüzden kapitalizmi yermek diye bir şey yok, kapitalizm ile dincinin buluştuğu nokta var.

Başlık ve konumuz bu noktanın robotlar üzerinde nasıl işlendiği hakkındadır.

Kapitalizm kendine sonsuz kul üretirken aynı zamanda dincinin de rolünü üstlenmiştir.

İleri zamanda bu rolü robotlara da bırakabilir, bir yanda seçilmiş dinci robot diğer yanda kul-dindar robotlar görebiliriz.

Bu kadar açık olmasına rağmen bir önceki yorumumu anlayamadıysan bu senin eksindir.

Salt tartışmak için gereksiz kinaye yapacağına konu hakkında fikirlerini yazman daha yararlı tartışmalar getirecektir.

Dolayısıyla fikir üreten veya bilgi veren bir cevabın yoksa tarafımdan cevap verilmeyecektir...

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, democrossian said:

Bu kadar anlamsız bir konuyu tartışmak istemiyorum. Donanım olmadan da yazılım işe yarar gibi saçma sapan bir düşünceyle ben uğraşamam. Git kiminle istiyorsan bunu tartış. Ben böyle zırvadan bir terelelliyi tartışmam.

Bir cacıktan anladığın yok. "Yok kuantum bilgisayarları geliyormuş, gelmeyecekmiş.." falan fistan...

Cilalı kelimeli, bir yerlerden bir şeyler duyuyorsun; buraya gelip biliyormuş gibi konuya yazıyorsun.

Ne tür konseptler, ne tür algoritmalar geliştirildiğinden haberin yok. Tutturmuşsun donanım da donanım.

Senin robot anlayışın da "Asimo"dan öteye gitmiyordur. 'Robot' kavramının ne olduğunu bildiğinden şüpheliyim.

Bu cevabı da senin için değil, konu hakkında bilgi sahibi olsun diye okuyanlar için yazdım.

20 hours ago, bilgivehis said:

Dinci ile kapitalizm aynı kulvarda hareket eder, birbirinden farklıdır ama aynı hedefte buluşurlar.

Bu yüzden kapitalizmi yermek diye bir şey yok, kapitalizm ile dincinin buluştuğu nokta var.

Başlık ve konumuz bu noktanın robotlar üzerinde nasıl işlendiği hakkındadır.

Kapitalizm kendine sonsuz kul üretirken aynı zamanda dincinin de rolünü üstlenmiştir.

İleri zamanda bu rolü robotlara da bırakabilir, bir yanda seçilmiş dinci robot diğer yanda kul-dindar robotlar görebiliriz.

Bu kadar açık olmasına rağmen bir önceki yorumumu anlayamadıysan bu senin eksindir.

Salt tartışmak için gereksiz kinaye yapacağına konu hakkında fikirlerini yazman daha yararlı tartışmalar getirecektir.

Dolayısıyla fikir üreten veya bilgi veren bir cevabın yoksa tarafımdan cevap verilmeyecektir...

Bunlar senin hezeyanların.

Kendi kendine kapitalizme yakıştırmalar yapıyorsun ve sonuna kadar buna inanıyorsun.

Kapitalizmin alternatifi ne imiş söyle onu uygulayalım, kaygılarımız sona ersin, insanlığı kurtaralım.

Sitelerde Paylaş

Kendi kendine kapitalizme yakıştırmalar yapıyorsun...

Ne kadar anlayışsız olduğunu teşhir ediyorsun ama belki de farkında değilsin.

Halen bir fikirde bulunacağına bilinçsizliğini ortaya döküyorsun, üstelik bunu da asılsız iddiada bulunarak yapıyorsun.

Dinciyi ve dinleri koruyan, besleyen kapitalizm olduğunu benim söylememe gerek yok, zaten bütün projelerinde din ve dinci baş köşeyi oluşturuyor.

Bunun için özel bir kanıta da gerek yok, en yakından basitçe iki örnek, Feto ve Tayyibe bak yeter, tabi bakmayı bilirsen.

Konumuz ise robot tacirleri yani kapitalizm din yapılanmasını ilerde robotlarla yürütebileceği tahmininde bulunarak, bu konuda fikirlere açılmış bir başlıktır.

Robot imalatçıları kapitalist iken ve kapitalizm din ile bu derece içli-dışlı iken halen bu noktayı göremiyorsan bu soruyu kendine sormalısın.

Yok ben kapitalizme laf söyletmem diye bir derdin varsa yine kendi bileceğin iş, ancak sen laf söyletmesen de kapitalizm din ile dinci ile kul yapmaya devam ediyor...

Sitelerde Paylaş
32 minutes ago, bilgivehis said:

Ne kadar anlayışsız olduğunu teşhir ediyorsun ama belki de farkında değilsin.

Halen bir fikirde bulunacağına bilinçsizliğini ortaya döküyorsun, üstelik bunu da asılsız iddiada bulunarak yapıyorsun.

Dinciyi ve dinleri koruyan, besleyen kapitalizm olduğunu benim söylememe gerek yok, zaten bütün projelerinde din ve dinci baş köşeyi oluşturuyor.

Bunun için özel bir kanıta da gerek yok, en yakından basitçe iki örnek, Feto ve Tayyibe bak yeter, tabi bakmayı bilirsen.

Konumuz ise robot tacirleri yani kapitalizm din yapılanmasını ilerde robotlarla yürütebileceği tahmininde bulunarak, bu konuda fikirlere açılmış bir başlıktır.

Robot imalatçıları kapitalist iken ve kapitalizm din ile bu derece içli-dışlı iken halen bu noktayı göremiyorsan bu soruyu kendine sormalısın.

Yok ben kapitalizme laf söyletmem diye bir derdin varsa yine kendi bileceğin iş, ancak sen laf söyletmesen de kapitalizm din ile dinci ile kul yapmaya devam ediyor...

Kapitalizm düşmanlığı ile kafayı yediğin için her şeyi kapitalizme bağlamaya başlamışsın.

Yukarıdaki TDK'tan verdiğim dinci tanımı bir bakıma sana uyuyor.

Nitekim kapitalizmin salt kötülük olduğu inancında olan sensin.

Din de bir inançtır.

Dinci, dini görüşleri her alana yaymak isteyen kişiyken; sen ise kapitalizmin kötü olduğunu her alana yaymaya çalışan kişisin.

Olmayacak konuları kapitalizmin kötülüğüne bağlıyorsun.

Bir dinciden farkın yok.

Neyse kişilik üzerinden polemiği bırakıp konuya döneyim.

On 12.08.2017 at 13:55, bilgivehis said:

İş gücünü robotlarda arayan kapitalistler işi daha ileriye götürerek artık robotlardan da vergi almak gibi canlılara alternatif üretme peşindeler.

Robotlardan vergi alan kapitalistler değil, robotların vergisini ödeyen kapitalistler.

Robotların sahibi kapitalist olunca haliyle onları sadık kul olarak programlamaları olağandır,

Robotlar zaten iş yaptırılmak için üretilmişlerdir. Birileri çalışmayıp, kafasına göre takılan robot üretecek, iş yeri sahibi de bunları satın mı alacaktı? Akıl sağlığının yerinde olmadığını düşünmeye başladım.

kulluğa programlanmış robotlar insan yapımı da olsa vergisini verdiği için bir anlamda yaşam hakkı da doğmuş oluyor.

Ya haberi okumadan ezbere düşüncelerle bunları buraya yazdın ya da algılama ile ilgili ciddi problemlerin var, ve yahut "Bak şimdi kapitalizme nasıl geçirecem" diye hevesli-heyecanlı-sevinçli ruh halinde iken dikkatin yerinde değildi, okuduğunu anlamadın.

Bu konuyu açman kendini rezil etmekten başka bir neticeye varmamış.

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kapitalizm düşmanlığı ile kafayı yediğin için her şeyi kapitalizme bağlamaya başlamışsın.

Yukarıdaki TDK'tan verdiğim dinci tanımı bir bakıma sana uyuyor.

Nitekim kapitalizmin salt kötülük olduğu inancında olan sensin.

Din de bir inançtır.

Dinci, dini görüşleri her alana yaymak isteyen kişiyken; sen ise kapitalizmin kötü olduğunu her alana yaymaya çalışan kişisin.

Olmayacak konuları kapitalizmin kötülüğüne bağlıyorsun.

Bir dinciden farkın yok.

Neyse kişilik üzerinden polemiği bırakıp konuya döneyim.

Robotlardan vergi alan kapitalistler değil, robotların vergisini ödeyen kapitalistler.

Robotlar zaten iş yaptırılmak için üretilmişlerdir. Birileri çalışmayıp, kafasına göre takılan robot üretecek, iş yeri sahibi de bunları satın mı alacaktı? Akıl sağlığının yerinde olmadığını düşünmeye başladım.

Ya haberi okumadan ezbere düşüncelerle bunları buraya yazdın ya da algılama ile ilgili ciddi problemlerin var, ve yahut "Bak şimdi kapitalizme nasıl geçirecem" diye hevesli-heyecanlı-sevinçli ruh halinde iken dikkatin yerinde değildi, okuduğunu anlamadın.

Bu konuyu açman kendini rezil etmekten başka bir neticeye varmamış.

Anladım sayın kapitalistçi arkadaşım, zaten kapitalizm huri-melekdi de biz yanlış anlıyoruz, sen kapitalizme laf söyletmemekte devam et, belki ucundan nasiplenirsin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...