Jump to content

Ölmek istiyorum artık...

Recommended Posts

Hayır alakası yok. İnançlı kişiler de aynı sorunları yaşıyor. 

pollini öyle değil kardeş özelliklede bu imamhatipli olupta sonra ateizme geçmiş olanları dikkatli incelemeni tavsiye ederim. Davranış farklılıklarını onlarda daha net hissedebiliyorsun. Bu ateizmde bir sıkıntı var çok fazla saldırıda bulunmaları, en ufak noktada hemen karşı tarafa hakaret edilmesi ve ilginçtir davranışlarıda genellikle birbirlerinin adeta kopyası. Yani kesinlikle sana normal gözle değilde böyle daha detaycı bir gözle bakmanı tavsiye ediyorum özellikle foruma dikkatli göz gezdirirsen demek istediğimi anlarsın diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dostum az önce biri daha böyle konu açmış mutsuzluğundan bahsediyor bu konuda yalnız değilsin gözlemim şu ki bu ateizm yaşadığın bu psikolojik rahatsızlığın bir yansıması olarak görüyorum.Dolaylı veya dolaysız ciddi manada huylanmaya başladım acaba ateist olmak bu şekilde bir psikolojik rahatsızlığın habercisi olabilirmi. Çünki bir kaç kişi daha bu şekilde konular açmıştı bu forumda ve hepsininde ortak noktası ateist olmalarıydı.

Bu zamana kadar uyanamamıştım ama senin konunla birlikte adeta bir ışık çaktı beynimde ve bu konu hakkında ciddi manada şüphe duymaya başladım. Çünki bazı yazıştığım arkadaşlarda da bu şekilde bir tuhaflık hissettim genel olarak tabloya baktığımda ve daha önce bu forumdan gelip geçen bazı psikolojik rahatsızlığı olduğuna kesinlikle inandığım eski ateist üyeleride gözümün önüne getirdiğimde bu durumun kesinlikle incelenmesi taraftarıyım ateist olmak psikolojik bir rahatsızlığın habercisi olabilirmi?

Çok aykırı bir fikir olarak gözükmemeye başladı şuanda.....

Sen git bir hastaneye psikiyatrinin önündeki kuyruğa bak ve onlarla konuş. Mesela OKB hastası olarak sürekli kendini günah işliyorum diye zannedip psikoloji bozulan dindarda vardır,  ailesinden şiddet görüp, iş hayatı kötü gidip,  eşinden ayrıldığı için veya malını mülkünü kaybedip depresyona girende vardır.

Sitelerde Paylaş

pollini öyle değil kardeş özelliklede bu imamhatipli olupta sonra ateizme geçmiş olanları dikkatli incelemeni tavsiye ederim. Davranış farklılıklarını onlarda daha net hissedebiliyorsun. Bu ateizmde bir sıkıntı var çok fazla saldırıda bulunmaları, en ufak noktada hemen karşı tarafa hakaret edilmesi ve ilginçtir davranışlarıda genellikle birbirlerinin adeta kopyası. Yani kesinlikle sana normal gözle değilde böyle daha detaycı bir gözle bakmanı tavsiye ediyorum özellikle foruma dikkatli göz gezdirirsen demek istediğimi anlarsın diye düşünüyorum.

Türkiye'de yaşayıp ateist olduğu için üzerinde baskı hissetmeyecek insan çok azdır. Bu baskının intikamını buradaki müslümanlardan çıkarıyorlardır belki bazı kişiler.

Sitelerde Paylaş

Sen git bir hastaneye psikiyatrinin önündeki kuyruğa bak ve onlarla konuş. Mesela OKB hastası olarak sürekli kendini günah işliyorum diye zannedip psikoloji bozulan dindarda vardır,  ailesinden şiddet görüp, iş hayatı kötü gidip,  eşinden ayrıldığı için veya malını mülkünü kaybedip depresyona girende vardır.

fumes mutlaka vardır ben ona birşey demiyorum ancak her müslümanda bu şekilde bir sıkıntı bulamazsın. Ama özellikle ateistlerde genel olarak konuşabiliyorum gözle görülür problemleri hissedebiliyorum. Tarzları ve davranış biçimleri birbirine oldukça yakın seyrediyor. Özellikle saldırgan ve küfürbaz tavırlarını çok net okuyabiliyorsun.

gözlemlerim:

1)Herşeyin öncesinde çok enteresan bir soğuklukları var.(Bu davranış biçimini forumdaki ateistleri dinleyebildiğinde derinlerden hissedebiliyorsun)

2)En sakini bile sözsel saldırıda bulunabiliyor. Bir an güzel güzel tartışırken bir anda bakıyorsun 180 derece dönmüş ve ummadığın tepkilerle karşılaşmışsın.

3)Özellikle birbirleri arasındaki fikir ayrılıklarında öldüresiye tartışmalar yaşanabiliyor. Güçlü olan güçsüz olanı kesinlikle affetmeden ya siliyor ya banlıyor.

4)Bilimi bir tapınak olarak görüyor ve bilim insanlarını ilahlaştırarak onları tapınası varlıklar olarak görüyorlar.

5)İmamhatip veya ilahi yönleri çok ağır basmış kişiler bir anda herşeyi bırakıp tamamen tersi bir şekilde öldüresiye islama ve müslümanlara savaş açıyorlar. Ve ateistler ilginç bir şekilde bu konuda ikiye ayrılıyorlar ve eski dindar müslümanlarla baştan beri ateizmi seçmiş kişiler arasında çok büyük çatışmalar yaşanabiliyor.

6)Eski dindar olupta ateizmi seçmiş kişilerin islama olan düşmanlığı normal atelere oranla çok daha sert ve iftiracı saldırılarla destekler şekilde davranıyorlar.

7) Ortak olarak atelerin tamamında bir bıkkınlık ve yorgunluk gözlemleniyor. Bazısı ölmek isterken bazısı bunu eylemede dökebiliyor.

Dahada sıralarım ancak bu tür özellikler ortak ateistlerin özellikleri diyebilirim.Ve birde tek amaçları var içdünyalarını rahatlatabilmek adına bilime derinlemesine dalmak ve bilim insanlarının dediklerini kesin kanun sayarak kendi iç dünyalarındaki kopan fırtınaları azda olsa indirmeye çalışmak. Bu çabaya tüm dünyalarını bağlamışlar.

Sitelerde Paylaş

fumes mutlaka vardır ben ona birşey demiyorum ancak her müslümanda bu şekilde bir sıkıntı bulamazsın. Ama özellikle ateistlerde genel olarak konuşabiliyorum gözle görülür problemleri hissedebiliyorum. Tarzları ve davranış biçimleri birbirine oldukça yakın seyrediyor. Özellikle saldırgan ve küfürbaz tavırlarını çok net okuyabiliyorsun.

gözlemlerim:

1)Herşeyin öncesinde çok enteresan bir soğuklukları var.(Bu davranış biçimini forumdaki ateistleri dinleyebildiğinde derinlerden hissedebiliyorsun)

2)En sakini bile sözsel saldırıda bulunabiliyor. Bir an güzel güzel tartışırken bir anda bakıyorsun 180 derece dönmüş ve ummadığın tepkilerle karşılaşmışsın.

3)Özellikle birbirleri arasındaki fikir ayrılıklarında öldüresiye tartışmalar yaşanabiliyor. Güçlü olan güçsüz olanı kesinlikle affetmeden ya siliyor ya banlıyor.

4)Bilimi bir tapınak olarak görüyor ve bilim insanlarını ilahlaştırarak onları tapınası varlıklar olarak görüyorlar.

5)İmamhatip veya ilahi yönleri çok ağır basmış kişiler bir anda herşeyi bırakıp tamamen tersi bir şekilde öldüresiye islama ve müslümanlara savaş açıyorlar. Ve ateistler ilginç bir şekilde bu konuda ikiye ayrılıyorlar ve eski dindar müslümanlarla baştan beri ateizmi seçmiş kişiler arasında çok büyük çatışmalar yaşanabiliyor.

6)Eski dindar olupta ateizmi seçmiş kişilerin islama olan düşmanlığı normal atelere oranla çok daha sert ve iftiracı saldırılarla destekler şekilde davranıyorlar.

7) Ortak olarak atelerin tamamında bir bıkkınlık ve yorgunluk gözlemleniyor. Bazısı ölmek isterken bazısı bunu eylemede dökebiliyor.

Dahada sıralarım ancak bu tür özellikler ortak ateistlerin özellikleri diyebilirim.Ve birde tek amaçları var içdünyalarını rahatlatabilmek adına bilime derinlemesine dalmak ve bilim insanlarının dediklerini kesin kanun sayarak kendi iç dünyalarındaki kopan fırtınaları azda olsa indirmeye çalışmak. Bu çabaya tüm dünyalarını bağlamışlar.

Bunlari sen uyduruyorsun. Ateizm ile alakasi yok. Sen ateizm nedir bilmiyorsun.

Sitelerde Paylaş

Bunlari sen uyduruyorsun. Ateizm ile alakasi yok. Sen ateizm nedir bilmiyorsun.

ben sadece burdaki gözlemlerimi anlatıyorum. Bir şekilde zaten bilimsel olarakta aykırı bir durum değil size mantıklı gelen şey dünyanın %90 oranındaki nüfusa aykırı geliyor yani sizin inanç tarzınız dünyada yaşayan insanların tamamına yakınına aykırı. Normal olan ya sizsiniz yada inancı olan dünya nüfusunun %90 ı. Kararı sen ver.

Sitelerde Paylaş

gözlemlerim:

Elbette herkes bir değil düşündüğünü körü körüne savunan ona leke kondurmayan insanlar var. Müslümanların çoğu için Muhammed böyledir, Hristiyanlar için İsa, bazı ateistler içinde evrim vs. Ölmeyi bir çok insan isteyebilir ben burada insanın yıpranmışlığına, yardım çığlıklarını sevdiklerin duymayışına ve hayatın acımasızlığına bağlıyorum.  Bir insan sırf genetik yatkınlığı olduğu için bile depresyona kolaylıkla girebilir. Bende eskiden dindardım dindarken insanları inançsızlıklarına tahammülüm yokken şimdi herkese karşı daha anlayışlıyım. Her kitlenin iyisi de var kötüsü de

Sitelerde Paylaş

ben sadece burdaki gözlemlerimi anlatıyorum. Bir şekilde zaten bilimsel olarakta aykırı bir durum değil size mantıklı gelen şey dünyanın %90 oranındaki nüfusa aykırı geliyor yani sizin inanç tarzınız dünyada yaşayan insanların tamamına yakınına aykırı. Normal olan ya sizsiniz yada inancı olan dünya nüfusunun %90 ı. Kararı sen ver.

Dünya'nın %90'ında tanrı inancı mı var? Bilimsel eğitim almış, küçüklüğünden beri beyni dogmalarla yıkanmamış bir insanın inançlı olması çok zor. İnsan sorgulamaya başladığı zaman gerçeklere ulaşıyor.

Sitelerde Paylaş

O dünyanın büyük bir kısmı zamanında kadınları cadı diyip yaktılar, kadının arka plana attılar ve karşı fikirdekilere soykırım yaptılar. Benim konuştuğum Hristiyan, Budist arkadaşlarımın çoğu senelerdir tapınağa gitmiyor ve din umurlarında değil sadece sözde Hristiyanlar. Dünyada belki bir Hindular kaldı dini Müslümanlar kadar uygulamaya çalışan

Sitelerde Paylaş

Dünya'nın %90'ında tanrı inancı mı var? Bilimsel eğitim almış, küçüklüğünden beri beyni dogmalarla yıkanmamış bir insanın inançlı olması çok zor. İnsan sorgulamaya başladığı zaman gerçeklere ulaşıyor.

Sorgularına göremi ateizme yönlendin yoksa sorgularını ateizme uyacak şekildemi yaptın. Mesele aslında budur.

Sitelerde Paylaş

O dünyanın büyük bir kısmı zamanında kadınları cadı diyip yaktılar, kadının arka plana attılar ve karşı fikirdekilere soykırım yaptılar. Benim konuştuğum Hristiyan, Budist arkadaşlarımın çoğu senelerdir tapınağa gitmiyor ve din umurlarında değil sadece sözde Hristiyanlar. Dünyada belki bir Hindular kaldı dini Müslümanlar kadar uygulamaya çalışan

bu şekilde düşünmek yerine neden o zamanki insanları sorgulamıyorsun? Bu insanlar ne olduda bazı kişileri cadılıkla büyücülükle suçlayıp insanları yaktılar. Senden benden başka bildikleri bazı şeyler olamazmıydı?  Evliya Çelebinin seyahatnamesini okumanı öneririm orda bu konularla alakalı yaşadığı ilginç olayları göreceksin.

Sitelerde Paylaş

Sorgularına göremi ateizme yönlendin yoksa sorgularını ateizme uyacak şekildemi yaptın. Mesele aslında budur.

Bende sana sorayım dini sorgulayarak mı inandın yoksa sorgulamadan mı?

Sorguladıysan dini inancını sağlamlaştıracak şekilde mi sorguladın yoksa sorgularken günaha girme ve dinden çıkma korkusundan arınıp sağlam bir sorgulama yapabildin mi? 

Sitelerde Paylaş

Bende sana sorayım dini sorgulayarak mı inandın yoksa sorgulamadan mı?

Sorguladıysan dini inancını sağlamlaştıracak şekilde mi sorguladın yoksa sorgularken günaha girme ve dinden çıkma korkusundan arınıp sağlam bir sorgulama yapabildin mi? 

Günahkar müslümanlardandım ve günahlarımdan yana bir sıkıntım yoktu günahlarımda daha çok zevk veren günahlardandı ancak sorgulamalarım sonucunda ulaştığım sonuç çok ürkütücüydü ve bu sorgulamam sonucunda günahlarından kaçmaya çalışan bir müslüman profili çizemeye başladım. Yoksa günahlarımla ve müslümanlığımla mutlu mutlu yaşıyordum taaaa ki gerçekleri çözünceye kadar :)

Sitelerde Paylaş

Günahkar müslümanlardandım ve günahlarımdan yana bir sıkıntım yoktu günahlarımda daha çok zevk veren günahlardandı ancak sorgulamalarım sonucunda ulaştığım sonuç çok ürkütücüydü ve bu sorgulamam sonucunda günahlarından kaçmaya çalışan bir müslüman profili çizemeye başladım. Yoksa günahlarımla ve müslümanlığımla mutlu mutlu yaşıyordum taaaa ki gerçekleri çözünceye kadar :)

Cocukken sana empoze edilen dusunce kaliplari ile olusturdugun mantigin nedeniyle, bugun Islam dinine inaniyorsun ama bunu anlayamayacak kadar salaksin ve dusuncelerinin dogru oldugunu saniyorsun.

Sitelerde Paylaş

İnançlı bir insanın (inanmaya kendi hür iradesiyle karar vermemiş. İnancı, içinde yaşadığı çevre tarafından empoze edilmiş veya öğrenmiş) sorgulamalarını ateizme uyacak şekilde yapması pek mantıklı değil. Önce dinin insan ürünü olduğunu anlar kabul edersin ve din, tanrı ile aracı olma özelliğini kaybetmiştir tanrı inancıda otomatik olarak gider. Çünkü tanrı bilgisine ulaşamazsın. Ben deizmi ve agnostizmi hep saçma bulmuşumdur :) 

Sitelerde Paylaş

Cocukken sana empoze edilen dusunce kaliplari ile olusturdugun mantigin nedeniyle, bugun Islam dinine inaniyorsun ama bunu anlayamayacak kadar salaksin ve dusuncelerinin dogru oldugunu saniyorsun.

Ben Allahı islamla bulmadım ki evet islam dini empoze edildi ancak nasıl bir din empoze edildi? Şuanki inandığım din ve dünyevi görüşlerim tamamen farklı. Ben Allahın peşine düştüm ve bu yolda hayatımda yaşadğım olumsuzlukları, acıları veya mutlulukları devamlı senelerce sorguladım. Diyorum ya zamanında islamiyet benim hayatımda sadece sözde vardı dünyada yaşamak istediğim şeylerin önünde islamiyet asla engel olmazdı. Ancak yapmış olduğum derin sorgulamalar ve tefekkür sonucu ulaştığım nokta gerçekten çok ürkütücüydü ve bu sorgulamaya dayanarak Allahtan ciddi manada korktum. Düşünsene kontrolün aslında sende olduğunu sanarken acı gerçek yüzüne şunu haykırıyor "kontrol asla senin elinde değil" tamamen başka bir varlığın elinde adeta bir oyuncaksın ve istediğini sana yapar. İşte ulaştığım bu nokta gerçekten korkutucuydu.

Sitelerde Paylaş

Boyle bir vucudun olsaydi, cekingen olur muydun?

b123240ecd26de34c4e44f6891d592be.jpg

18 yasındayım bıktım artık bu hayattan. 6-7 senedir evden dışarı çıkmıyorum. Kendine güvensiz,ezik,korkak birisi olmak istemiyorum artık....

Böyle vücudun olsa aletim yeterince büyük der gene çekinirdin.

Olay ne böyle bir vücutta ne eşşek kadar malda.

Olay tek bir şeye endeksli değil. Olay bir bütün olarak kendini geliştirebilmekte.

Bunları anlamak maalesef hayatı anlamakla eşdeğer. Yıllar alıyor.

Bunun için saçma sapan dogmalardan arınarak hayatı ateistçe (korkuları terk ederek, reel olarak) kavramak gerekiyor.

Bu arkadaş hayatın zorluğunu, eziciliğini, hayatta yalnız olduğunu çok iyi hissetmiş çünkü acısını kendi çekiyor. Bu ilk adımdır.

Yapması gereken bunun iyice farkına varıp, rasyonel düşünmeye başlaması. Kurtuluş düşünmekte, sorgulamakta ve düzeltmekte. Sorgulamayan düzeltemez, çünkü eksiği hep dışarıda arar, zamanını değiştirmesi mümkün olmayan şeylerde harcar durur. Suçu anne, babada, toplumda aramak var olan eksikliği kapatmayacaktır sadece psikolojik olarak rahatlatacaktır, sıkıntı hala yerinde duracaktır.

Bu girdaba girmeyin, tuzaklara düşmeyin arkadaşlar.

Her şeyi sorgulayın. Dayatılan doğruları kabul etmek değil kendi doğrularınıza düşünerek ulaşın.

Eksiklerinizden asla tam olarak arınamazsınız, onlar hep orada yüzeye çıkmak için bekler ama tokadı basıp git len diyecek olan rasyonel düşünme sisteminizdir.

Arkadaşım, eziklik sonsuza dek üzerinde yapışıp kalacak bir şey değil, kendini geliştir, yeni bir şeyler öğren. Öğrendiklerini arkadaşlarına aktar. Bu yapabileceğin en temel özgüven verici şeyler biridir. Hem öğrenir, hem öğretir hem yeni şeyler öğrenmek için zemin oluşturmuş olursun. Hareket et, şikayet etme. Bu hatayı yaptığında da bu cümleyi tekrar et ki realiteye dönesin...

tarihinde vitamin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaslar , bu depresyon değil; 'sosyal-fobi' adındaki daha da beter bir hastalık. Anksiyete bozukluğu da derler. 

Farkı ne derseniz , depresyondaki insan hayatı yaşamak istemediği için yaşamaz, bütün gün boş boş oturur çünkü içinden başka bir şey yapmak gelmez.  Sosyal fobi de işe kişi hayatı yaşamayı çok istediği halde yaşıyamaz. Korkar çünkü. Bakkala gitmek , calan telefonu açmak bile büyük bir işkence gibi gelir.  Yolda giderken karşıda tanıdık birini görse, selam vermemek için yolunu değiştirir. Çünkü başka bir insanla en ufak bir iletişimde bulunmak bile çok zor olur bu insanlar için. 

Galiba kesin bir çözümü, tedavisi yok. Kişiden kişiye değişiyor.  Yüzdelik hasanlar üzerinden değerlendiriliyor tedavi sonucları. Kiminim sosyal-fobisi yüzde 80 işe, tedavi sonucu yüzde 20 lere düşebiliyor. Başka birisi ise aynı tedavi sonucu yüzde 60 da 50 ye falan düşebiliyor. Asla sıfırlanmıyor. Bazılarında ise dönemine göre değişiklikler gösterebiliyor. Mesala 6 ay yüzde 10'luk fobiyle yasarken, hiç sebeb yokken 1 ay yüzde 90'lik fobiyle yaşamak zorunda kalabiliyor.

Bu.insanlar tedavi için doktora gitmeleri de neredeyse imkansız bir şey olduğu için, internette bu konuda çok yararlı tedavi yöntemleri var. Kimseyle muhatap olmadan tedaviye başlayabiliyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...