Jump to content

İstanbul'u ayılar basmış!!!!

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

Ben Konya'da kendi halinde yaşayan bir Türk ateistiyim. Geçenlerde bir iş ziyareti için İstanbul'a gitmek zorundaydım. İnanki, gördüklerim karşısında şok oldum diyebilirim. Tarihi ve turistik yerleri gezmeyi çok severim. Ama inanın, krolardan ben bile rahat gezemediysem, ülkemize gelen yabancı turistlerin gelip ülkemizin göz bebeği olan turistlik ve tarihi yerleri gezmesi inanın çok zor olur.

Çevreden çok fazla rahatsız edici tepki alıyorsunuz. Çoğunun da malum ırka mensup olması tesadüf değil bence. Hayır ayıoğlu ayı insan gibi satışını yapsana neden turistlere kene gibi yapışıyorsunuz. Zorla sahte parfüm, sahte kolye v.b eşyaları satmaya çalışıyorsunuz. Ayılarda medeniyet namına birşey olmadığı için kaç tane turistin uzaklaşarak orayı terkettiğine şahit oldum.  

Benim bile kendi memleketimde illallah ettiğim bir ortama inanın yabancı turist ülkeyi bir daha ziyaret falan etmez...

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar;

Ben Konya'da kendi halinde yaşayan bir Türk ateistiyim. Geçenlerde bir iş ziyareti için İstanbul'a gitmek zorundaydım. İnanki, gördüklerim karşısında şok oldum diyebilirim. Tarihi ve turistik yerleri gezmeyi çok severim. Ama inanın, krolardan ben bile rahat gezemediysem, ülkemize gelen yabancı turistlerin gelip ülkemizin göz bebeği olan turistlik ve tarihi yerleri gezmesi inanın çok zor olur.

Çevreden çok fazla rahatsız edici tepki alıyorsunuz. Çoğunun da malum ırka mensup olması tesadüf değil bence. Hayır ayıoğlu ayı insan gibi satışını yapsana neden turistlere kene gibi yapışıyorsunuz. Zorla sahte parfüm, sahte kolye v.b eşyaları satmaya çalışıyorsunuz. Ayılarda medeniyet namına birşey olmadığı için kaç tane turistin uzaklaşarak orayı terkettiğine şahit oldum.  

Benim bile kendi memleketimde illallah ettiğim bir ortama inanın yabancı turist ülkeyi bir daha ziyaret falan etmez...

Kurtlerden mi bahsediyorsun?

Sitelerde Paylaş

Keko-Kezban

Bu tabirleri belki duymuşsunuzdur.Bu insanların yaptığı her hareket öyle itici gelir öyle itici gelir ki insan olup olmadıkları konusunda şüpheye düşersiniz.Sokağın ortasında bağıra bağıra birbirlerine küfreder genelde bu tipler ve aklım almıyor nasıl yapabiliyorlar, neden yapıyorlar.Faşistlik iyi birşey değil evet, aşırıcılığın hiçbir şekli iyi değil fakat bu insanlar gerçekten en insancıl kişiliklerin bile ırkçı telafuzlarda bulunmasına neden olurlar. Sanırım senin bahsettiğin tiplerde bunlar ve gerçekten nedense geneli malum ırktandır.Elbetteki bu iş bir tesadüf değildir.(bkz.Antropoloji)

Sitelerde Paylaş
On 15.08.2017 at 01:42, KAM said:

Ben yurtdışında fazla bulunma imkanı bulamadım. Dünyayı görmüş olan arkadaslara sormak isterim ; ecnebi devletlerinin turistik alanlarindaki durumlar nasil ? 

Bizim ülkemizdeki gibi çığırtkanlık var mı?

Avrupa'da turist kazıklama yok. Yanıbaşımızdaki Yunanistan'da dahi yok. Bizdeki usülü yalnızca Tunus'da gördüm. Hatta Tunus, Türkiye'den bile fena. Hiçbirşeyin fiyat etiketi yok ve yerli halkın 4-5 katı ücret ödemen gerekiyor. Yolda yürürken sürekli elinden, kolundan çekiştiriyorlar. Dükkanlara sokmaya çalışanlar dışında sürekli yanaşıp, esrar veya fahişe ister misin diye soran tipler var. Bunlar yüzünden otele kapandım ve hiçbir yeri gezemedim. 

Sitelerde Paylaş
54 minutes ago, Charles Bukowski said:

İstanbulu Ayılar  ilk kez 1453 yılında basmıştı 

He he he ne kadar da komik 

Barbar türkler yani 

1453 te şehri ele geçiren 2. Mehmed , çağının en büyük entelektüellerinden biriydi ve şehri dünyanın bilim, ekonomi, sanat  ve. Merkezi yapmaya çalıştı, hatta anadolulu çomar türkmenlerin şehre girişini bile yasakladı. Kısa zamanda virane halindeki şehri imar edip, aldığından daha güzel bir şekilde bıraktı. Sadece şehrin hakim  dinini degistirdi, islam yaptı. 

Ha hristiyan ha islam ne farkeder ? Bizim için aynı şey değil mi ? Hatta bi bir evrim sayılır, tanrı sayısını 3ten bire düşÜrüyor.

1453 tarihinden kısa bir süre önce şehri kuşatan haçlılar ve vikingler, şehri yağmalar, talan eder , binbir çeşit cahillikler yapar , ama onlar barbar değil çünkü avrupalı 

Sitelerde Paylaş

He he he ne kadar da komik 

Barbar türkler yani 

1453 te şehri ele geçiren 2. Mehmed , çağının en büyük entelektüellerinden biriydi ve şehri dünyanın bilim, ekonomi, sanat  ve. Merkezi yapmaya çalıştı, hatta anadolulu çomar türkmenlerin şehre girişini bile yasakladı. Kısa zamanda virane halindeki şehri imar edip, aldığından daha güzel bir şekilde bıraktı. Sadece şehrin hakim  dinini degistirdi, islam yaptı. 

Ha hristiyan ha islam ne farkeder ? Bizim için aynı şey değil mi ? Hatta bi bir evrim sayılır, tanrı sayısını 3ten bire düşÜrüyor.

1453 tarihinden kısa bir süre önce şehri kuşatan haçlılar ve vikingler, şehri yağmalar, talan eder , binbir çeşit cahillikler yapar , ama onlar barbar değil çünkü avrupalı 

Ben türkler Barbar Avrupalılar çağdaş gibi bir söylemde bulunmadım .

1453 yılından sonra bizans in istanbulu ile Türklerin istanbulu arasında dağlar kadar fark vardır .

Mehter marşlarıyla ahlaklı vicdanlı  müslümanlar gibi lanse edilen Yeniçeri lerin istanbul daki tecavüz ve talanlarını  öğrenmek için sadece yerel tarihçiler dışındaki tarihçileri okumak yeterlidir.

Olmayan bir hadis ile zengin bir şehri yağmalamaya bahane bulmak 

..

2.mehmet entellektüel olabilir  evet öyledirde. Ancak bu tüm askerlerine sirayet etmemiştir  .

Sitelerde Paylaş

Sana birşey soracam tarihte olması gerektiği gibi olmsaydı herşey farklı olsaydı mesala hz muhammed olmasaydı  kafirler kazansaydı  herkes farklı farklı kişi ile evlenip farklı farklı çocuklar ve insanlar çıksaydı ozaman herşey farklı olurdu türkiyede yada arabistan çok gelişmiş amerika afrikalı çok fakir afrika çok gelişmiş atatürk diye biri olmaz yads hz muhammed diye biri olmaz herşey herşeyden farklı olurdu sence olması gereken herşeyin olması gibi olmasaydı  bu forumda yada türkiyede ki tüm insanlar olurmuydu  

Aslında evrende ve dünyada tüm tesadüf olay ve eylemlere minnet mi etmeliyiz yani mesala tarihte yaşamış dünyanın en kötü insanı tüm kötülükleri yapmış fakat onun oğlu dünyanın en iyi inancı dini yada felsefesini çıkarmış ve bu kişinin torunları ve soyu babasını hoşmu görmesi lazım yoksa lanetlemesimi gerekiyor felsefeyi biraz daha karıştıralım benlik nasıl olmalı dünya tarihinde herşey şekillenmiş hertürlü insan yaşamış bizler onlar sayesinde bu benliği almışız tarihte hz muhammed olmasa yada hz isa yada buda ilk insanlar farklı eylem fiil olay savaş yapmasa veya yapsa kabile adamların eşleri farklı erkekle evlense ondan sonraki çocukların benlikler aynı olmazdı değilmi işte dünya tarihinde kim yaşamışsa iyi veya kötü ona minnet etmemiz mi gerekiyor çünkü onlar olmasa veya tüm tesadüfler olmasa şimdiki bizler var olamazdık galiba aslında bir köpeğe bile teşekür etmeliyiz çünkü oda bu felsefenin içinde dünyadaki ve evrendeki makenamizdan bir tane farklı olsa yaşamın içinde olmazdık olsak bile herşey farklı olurduk benliğimiz kendimize ait olmazdı heralde aslında dinlerin çoğu iyi olan herşey iyi olursa ondan sonraki nesil ve insanlığın birbirini katletmemesini hırsızlık zina ve farklı diğer şeylerin iyi olmadığı düşüncesi insanlığı uçuruma götüreceği düşüncesi vardır dünyada çok farklılık var islama göremi yaşamalıyız yada özgürlük içindemi her türlü zevk sefa içindemi yaşamalıyız farklı din felsefe göre mi yaşamak istiyoruz bizden sonraki nesle nasıl bir dünya bırakmalıyız aslında biz ne istiyoruz dünya asla tek bir millet olamazmı bir birimizi anlayacak ortak dilimiz olamazmı bence dünyada olabilir denen herşey için dünyadaki herkeşeyi oylayıp yapılması gereken herşey için yapılıp istenezmi dünyaya nın herşey için en iyi bir sistemi olsa adalet eğitim ekonomi dinlere ve inançsızlara göre dünyanın nasıl bir yer olması sadece insanlık belirler..

Dostum inan ne demek istediğini bir türlü anlamadım .

Sadece ilk bir kaç cümlen ile ilgili şunları söyleyebilirim. 

Muhammed olmasaydı kafirler kazansaydı falan diyorsun sonra ahlak din felsefinden bahsetmişssin  

Heidegger Spinoza Hegel gibi akıl mantık varoluş ahlak gibi sorunsalları sorgulayan kişiler senin o muhammed olmasaydı kafirler  kazanırdı diye tabir ettiğin diğer cenahtan...

Sitelerde Paylaş

Istanbul'un fethi bizlere anlatılan kadar romantik bir olay değil. Konstantinopolis'in anasını ağlatmışız. Fatih de öyle süper bir adam değil. Kendi halkı tarafından bile pek sevilmeyen, korkulan bir tip. Birkaç dil biliyor diye rönesansın en büyük entelektüeli olarak lanse ediliyor ama eğer öyleyse biz neden kendi rönesansımızı yasayamadık? Bir papazın oğluna aşık olmuş, adam aşkına karşılık vermeyince de öldürtmüş. Bunun savunulacak bir tarafı var mı? Evet avrupa medeni. Biz bugün dahi şehirliliği beceremiyoruz. Sebebi de işte rönesansın bize uğramaması. Rönesansı da, endüstri devrimini de kaçırdık. Bu sebeple de batı gibi medenileşemedik. Barbar değiliz ama medeni de değiliz. Kıyı şehirleri ve trakya dışında ülke sıradan bir ortadoğu ülkesine benziyor.

Sitelerde Paylaş

Istanbul'un fethi bizlere anlatılan kadar romantik bir olay değil. Konstantinopolis'in anasını ağlatmışız. Fatih de öyle süper bir adam değil. Kendi halkı tarafından bile pek sevilmeyen, korkulan bir tip. Birkaç dil biliyor diye rönesansın en büyük entelektüeli olarak lanse ediliyor ama eğer öyleyse biz neden kendi rönesansımızı yasayamadık? Bir papazın oğluna aşık olmuş, adam aşkına karşılık vermeyince de öldürtmüş. Bunun savunulacak bir tarafı var mı? Evet avrupa medeni. Biz bugün dahi şehirliliği beceremiyoruz. Sebebi de işte rönesansın bize uğramaması. Rönesansı da, endüstri devrimini de kaçırdık. Bu sebeple de batı gibi medenileşemedik. Barbar değiliz ama medeni de değiliz. Kıyı şehirleri ve trakya dışında ülke sıradan bir ortadoğu ülkesine benziyor.

umutsuz vakayız yani  . bi bok olmaz buralardan .

Sitelerde Paylaş
On 19.08.2017 at 18:16, Charles Bukowski said:

Ben türkler Barbar Avrupalılar çağdaş gibi bir söylemde bulunmadım .

1453 yılından sonra bizans in istanbulu ile Türklerin istanbulu arasında dağlar kadar fark vardır .

Mehter marşlarıyla ahlaklı vicdanlı  müslümanlar gibi lanse edilen Yeniçeri lerin istanbul daki tecavüz ve talanlarını  öğrenmek için sadece yerel tarihçiler dışındaki tarihçileri okumak yeterlidir.

Olmayan bir hadis ile zengin bir şehri yağmalamaya bahane bulmak 

..

2.mehmet entellektüel olabilir  evet öyledirde. Ancak bu tüm askerlerine sirayet etmemiştir  .

Türkler istanbulu aldığında, istanbul'un eski görkemli halinden eser yoktu , şehir bitik ve talana uğramıştı,. Zaten kendi kendine çökmek üzereydi osmanlınin eline geçtiğinde.

Fatih seğir düştükten sonra askerlerine 3 günlük yağma hakkı vermiş, bu durumu bugünden bakıp da yorumlamak çok zor ama sanırım o günün şartlarında olağan bir durumdu.

Sitelerde Paylaş

Katolikler ne yaptıysa, osmanlılar da aynını yaptı. Istanbul'un fethini sanki oranın halkına bir kurtuluşmuş gibi lanse etmek komik. Zaten asıl mesele onların ve kendimizin zulmünü yarıştırmak değil. Rönesans sonrasi o katoliklere ne oldu, bizlere ne oldu? Buna bakmak lazım. Fatih, yeni roma imparatoru olmanın gazıyla devleti hristiyan yapsaydı; şimdi yüksek ihtimalle muhteşem şehirlere sahip, nüfusunun çoğunluğu ateist, bilim üreten bir ülke olacaktık. 

Sitelerde Paylaş

Hiç Diyarbakır a gittinizmi ? Gidin ve gezin.. Siverek, Silvan felan..

Sevgilinizle el ele tutuşun. bir parkta kumrular gibi oturun. 

1 defa gittim nefes alamadım. 2 defa kustum. Yazdı sıcaktı.

Hiç K.Maraşa gittiniz mi ? Gidin ve gezin.

Ramazan da çarşıda su için, hatta dondurma yiyin.

Arabada saklanarak taze somun ekmek yedim 

gençtim bilmiyordum. Muğla gibi sanmıştım orayı..

Yıllardan 85 Siirt te bir sinema

Bir film afişi var önünde,

afişteki kadın güzel mi güzel..

afişe peçe takmışlar yeminle..

inanamadım.

Hiç Ş.urfaya gittinizmi. Gidin ve gezin.

Siverek te kısa  etekli gezin..

Erzurum u kayseri yi Kırşehir i 

Bir daha para versen gitmem aamed

Dönmem hoyrat kirli sakallı topraklara

Türbeler, camiler, Cübbeler mollalar

koyun sürüsü gibi çarşaflı kadınlar 

Kendimi Tunceli ye zor attım

Munzurun serin suyundan tattım.

Sizce istanbulu ayılar nasıl bastı..

Bu kadar ayı nereden geldi..

Nerde bu devlet ?

Sitelerde Paylaş

İstanbuldaki ortami turist belirliyor. Mesela 3-4 sene oncesine kadar kapalicarsida lokum satan esnaf bile takim elbise felan boyle takiliyordu. Sultanaetteki bakkal fransizca almanca hepsini konusuyordu. Simdi eminonune tek turist gemisi yanasmiyor. Turizmden kazanan otel esnaf vb bitmis durumda. Ortamda ayilara kaldi.

Artik turist sekli de degisti. Cogu arap ve ortadogulu. Taksimde iranlilara ozel gece clubleri var. Taksim resmen bitti diyebilirsiniz. Belli entel kesim artik kadikoy ortakoy gibi yerlere takiliyor.

Arap turist yemek yiyor arkasindan garson cekcek le masayi temizliyor. Mesela japonlarin tek bir copunu bulamazsiniz masada.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...