Jump to content

ATEİZM İÇİ BOŞ BİR KAVRAMDIR.

Recommended Posts

Peki sana sorayım.

Herşeyin nedenine hangi ismi veriyorsun?

Bu isim verdiğin şeyin özellikleri nelerdir?

Ateist olarak  Allah zeus yehova  yok derken yeni tanrılar yaratıyorsun farkında değilsin.

Bu yüzden ateizm içi boş bir kavramdır diyorum.:)

Ben hiç bi tanrıya inanmam illada bişeye inanıyosun dersen evrene inanıyorum. Herşeyin nedeni evrendir. Kendini iyi hissediyosan inan vaxgeçemiyosan inan ama şunu kabul et 'yav bana bağımlılık yaptı ben vazgeçemiyorum inanmaktan ' de tamam dicem ama ısrarla var deme. Allahın olsa dünya farklı biyer olurdu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

:D Bir şey mecburen sonsuz olacak. Bundan kaçınmanın bir yolu bulunmuyor. Amanın haaa, bu teistler tanrıya sonsuz diyor, biz bir şeye sonsuz demeyelim, yoksa o şey tanrı olur mu diyeceğiz yahu! :lol:

Bu teistlerin şu kadar basit mantık kurma denemeleri yapmaları... Deist de olabilir bilmiyorum daha pek karar vermiş değil galiba ama! 

Sonsuzdan beri var olan bir şey olmasaydı şimdi de bir şey olmazdı. Çünkü hiçlikten yokluktan bir şey çıkmaz. Teistler tanrının godu kırmızı dediler de biz de haaa sahi yaaaa uzayın da dibi kırmızı mı dedik ülen! :lol: Ateizme karşı ortaya atılabilecek tek bot bu mu kaldı! Attınız attınız tutmadı ha yani bir bu kaldı belki tutacak!

Ne çektiniz şu ateizmin elinden be teistler! :D

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, democrossian said:

:D Bir şey mecburen sonsuz olacak. Bundan kaçınmanın bir yolu bulunmuyor. Amanın haaa, bu teistler tanrıya sonsuz diyor, biz bir şeye sonsuz demeyelim, yoksa o şey tanrı olur mu diyeceğiz yahu! :lol:

Bu teistlerin şu kadar basit mantık kurma denemeleri yapmaları... Deist de olabilir bilmiyorum daha pek karar vermiş değil galiba ama! 

Sonsuzdan beri var olan bir şey olmasaydı şimdi de bir şey olmazdı. Çünkü hiçlikten yokluktan bir şey çıkmaz. Teistler tanrının godu kırmızı dediler de biz de haaa sahi yaaaa uzayın da dibi kırmızı mı dedik ülen! :lol: Ateizme karşı ortaya atılabilecek tek bot bu mu kaldı! Attınız attınız tutmadı ha yani bir bu kaldı belki tutacak!

Ne çektiniz şu ateizmin elinden be teistler! :D

Birisi çıkıyor, kıçından bir laf uyduruyor... 

Sonra birileri bu zırvalığı inanmıyor diye, boş adam oluyor. Neden, çünkü o da aynı şekilde, kıçıyla düşünüyor. 

Sonra da, adama beynini kullanmadığını, geri zekalı falan olduğunu söylediğinizde, amanda hakaret oluyor. 

Akıl var, fikir var, ama tabi bunu o kıçıyla düşünen adamın anlaması mümkün değil, böyle bir zırvalığa inanmanın, aslen boş adamlık olacağı hakikati varken hemde..

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, İkarosTanrıçası said:

Ben hiç bi tanrıya inanmam illada bişeye inanıyosun dersen evrene inanıyorum. Herşeyin nedeni evrendir. Kendini iyi hissediyosan inan vaxgeçemiyosan inan ama şunu kabul et 'yav bana bağımlılık yaptı ben vazgeçemiyorum inanmaktan ' de tamam dicem ama ısrarla var deme. Allahın olsa dünya farklı biyer olurdu.

Bu kadar uzatmanın aslında anlamı yok. 

Bu kıçıyla düşünenler, ne diyorsa, buyursun göstersin, hepsi bu. Efenim, insan kendi kendine var olamaz mıymış. O zaman buyur, sen bir insan yapta görelim, elbette tanrı dediğin o şeyi çağırıp yaptırmanda sıkıntı yok. 

Efenim, madde yokmuşta, var olması içinmişte... Gerzek, al işte madde burda, hadi bir yok ette görelim, olabiliyormuymuş, hep birlikte... Asla yok edemediğin bir şeyin, yok olmuş olabileceğini düşünmek kadar embesilce bir şey olabilir mi daha? 

Dinciler boş olanlardır elbette bilfiil... Kafaları boştur, kıçlarıyla düşünürler ve tipik boş teneke halinde çok gürültü çıkarırlar. Olay budur sadece..

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Ten Ten said:

Materyalizm madde ismini vermiş.Herşeyin nedenini maddeye bağlar.Madde ezeli ve ebedidir der.

Naturalizm doğa ismini vermiş.Herşeyin nedenini doğaya bağlar.Doğa ezeli ve ebedidir der.

Bunlar ateist felsefemi oluyor yoksa teist felsefe mi?Bu felsefeler Tanrıyı yok etmiyorlar ismini ve özelliklerini değiştiriyorlar.:)

Teizm ile deizm Tanrı ismini vermiş.Herşeyin nedenini Tanrıya bağlar.Tanrı ezeli ve ebedidir der.

İslam  dinine göre Allah ın sıfatlarından biri haydır.Hay canlı diri demektir.

Forumun yöneticisi ateist olduğunu iddia eden  Hacıya görede evren  canlıdır.Hacıda islam dininden kalıntı kalmış.:0_80cbc_37a71a73_L:

Forum üyelerinden anibal ve democrasiana göre de madde/enerji ezeli ve ebedidir.

Anibal  bir yazısında evren zamandan ve mekandan münezzehtir demiştir.:0_80cbc_37a71a73_L:

Ateizm içi boş bir kavramdır.

Yazılanlara cevap vermiyorsun.

Kafandan attığın şeyi de temellendirmiyorsun. Ben attım oldu, o kadar.

Ona buna mok atıp millet adına atıp tutmaktan başka yaptığın yok.

Yani boş yazıyorsun.

Ateizmin değil ama hem senin hem de argümanının için boş.

Madde, enerji ya da doğa tanrıyla aynı şey mi be adam?

Ezeli ve ebedi olmak tanrı olmak için yeterli mi? Oh ne güzelmiş. Akşam pazarı tanrısı.

Ateizmin öncelikle söylediği bir şey yok.

Bilimin ve mantığın söyledikleri var.

Bunlardan yola çıkılarak ateist sıfatı alınıyor.

Ateizm bir vargı. Bir pozisyon.

11 hours ago, Ten Ten said:

Peki sana sorayım.

Herşeyin nedenine hangi ismi veriyorsun?

Bu isim verdiğin şeyin özellikleri nelerdir?

Ateist olarak  Allah zeus yehova  yok derken yeni tanrılar yaratıyorsun farkında değilsin.

Bu yüzden ateizm içi boş bir kavramdır diyorum.:)

Herşeyin başlangıcı olmak zorunda mı ki bir (ilk)nedeni olsun?

Ortada sadece bir döngü, devinim var.

Bunun temelinde de hiç bir zaman yok edilemeyen, yani hep varolmuş olan enerji/sanal parçacık vb. var.

En temel nokta şu ki, "yokluk" yok. Bu bağlamda bunu başlatacak bir tanrı atmasyonuna da gerek yok.

Bunu anlamak bu kadar zor mu?

Ayrıca madde ve doğa kadir-i ve alim-i mutlaktır falan deyip de, ona antropomorfik bir bilinç gaye falan mı yüklüyoruz be adam?

Çelişik sıfatlar tanrıyı mümkünsüz ya da transandent kılıyor.

Maddenin birbiri ile çelişen sıfatları yok ki. Sıfatları yoksa zaten tanrı değil.

Sana argümanını önermeler mantığı cinsinden diz dedik, onu da yapamadın.

Sence tanrı nedir ki, madde-enerji ve doğaya da tanrı diyorsun? Ya da öyle demeye getiriyorsun?

11 hours ago, Ten Ten said:

Varlığına kanıt yok dediğin şeyin özelliklerini varlığını bildiğin şeye yüklüyorsun.

Başka kanıta gerek yok.:)

Tekrar: Madde ve doğa kadir-i ve alim-i mutlaktır falan deyip de, ona antropomorfik bir bilinç gaye falan mı yüklüyoruz be adam?

Hangi özellikler bunlar? Zati ve subuti sıfatlar mı?

Madde bilinmek mi istiyor mesela?

Döngünün içindeki her çeşit töz tanrı mıdır?

Tanrılık nerede başlar? Bir şeye ne zaman tanrı diyoruz?

Deli.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, teflon said:

Öncelikle, özellikle ateistlerin anlaması gereken şey şu. Ateist olmak için bilim bilmek, zeki olmak, mantık sahibi falan olmak gerekmiyor. Hiç bir ateist, ne evrim teorisi, ne izafiyet teorisi, ne de bilmem ne bilmek zorunda değil.

Olmayan bir şeyin varlığını anırıp duran adamın nasıl bir dallama olduğunu anlamak için deha gerekmiyor. Hepsi bu aslında. Var diyorsan, buyur göster hadi, bu kadar basit bir şeyi, yok felsefe, yok bilim falan kasarak, bu zevzek dallama gibi sibopların türemesine sebep olan biziz aslında.

Sitelerde Paylaş

Yazılanlara cevap vermiyorsun.

Kafandan attığın şeyi de temellendirmiyorsun. Ben attım oldu, o kadar.

Ona buna mok atıp millet adına atıp tutmaktan başka yaptığın yok.

Yani boş yazıyorsun.

Ateizmin değil ama hem senin hem de argümanının için boş.

Madde, enerji ya da doğa tanrıyla aynı şey mi be adam?

Ezeli ve ebedi olmak tanrı olmak için yeterli mi? Oh ne güzelmiş. Akşam pazarı tanrısı.

Herşeyin başlangıcı olmak zorunda mı ki bir (ilk)nedeni olsun?

Ortada sadece bir döngü, devinim var.

Bunun temelinde de hiç bir zaman yok edilemeyen, yani hep varolmuş olan enerji/sanal parçacık vb. var.

En temel nokta şu ki, "yokluk" yok. Bu bağlamda bunu başlatacak bir tanrı atmasyonuna da gerek yok.

Bunu anlamak bu kadar zor mu?

Ayrıca madde ve doğa kadir-i ve alim-i mutlaktır falan deyip de, ona antropomorfik bir bilinç gaye falan mı yüklüyoruz be adam?

Çelişik sıfatlar tanrıyı mümkünsüz ya da transandent kılıyor.

Maddenin birbiri ile çelişen sıfatları yok ki. Sıfatları yoksa zaten tanrı değil.

Sana argümanını önermeler mantığı cinsinden diz dedik, onu da yapamadın.

Sence tanrı nedir ki, madde-enerji ve doğaya da tanrı diyorsun? Ya da öyle demeye getiriyorsun?

Tekrar: Madde ve doğa kadir-i ve alim-i mutlaktır falan deyip de, ona antropomorfik bir bilinç gaye falan mı yüklüyoruz be adam?

Hangi özellikler bunlar? Zati ve subuti sıfatlar mı?

Madde bilinmek mi istiyor mesela?

Döngünün içindeki her çeşit töz tanrı mıdır?

Tanrılık nerede başlar? Bir şeye ne zaman tanrı diyoruz?

Deli.

Dünyadaki bütün dinleri incele neye tanrı diyorlar?

Bu tanrıların ortak özellikleri  neler?(ezeli,ebedi,herşeyin nedeni,canlı,güç sahibi vb)

Ateizm çoğunu çürütebiliyor mu?yoksa bu özelliklerin bazılarını  maddeye doğaya hiçliğe mi yüklüyorlar?

Ateizm ve ateizmin türevleri panteistik bir dindir.

örnek : Taoizme göre her şey Taodur. Taodan akar, Taoya döner. Bu anlayışa göre Tao evrendeki düzendir. Tao kendiliğinden var olmuştur.

Tao yerine materyalistler madde der.Naturalistler doğa veya evren der.Nihilistler hiçlik der.

Tek yaptığınız isim değiştirmek tanrıyı  yok etmek değil.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Bu tanrıların ortak özellikleri  neler?(ezeli,ebedi,herşeyin nedeni,canlı,güç sahibi vb)

Ateizm çoğunu çürütebiliyor mu?yoksa bu özelliklerin bazılarını  maddeye doğaya hiçliğe mi yüklüyorlar?

Ateizm ve ateizmin türevleri panteistik bir dindir.

örnek : Taoizme göre her şey Taodur. Taodan akar, Taoya döner. Bu anlayışa göre Tao evrendeki düzendir. Tao kendiliğinden var olmuştur.

Tao yerine materyalistler madde der.Naturalistler doğa veya evren der.Nihilistler hiçlik der.

Tek yaptığınız isim değiştirmek tanrıyı  yok etmek değil.:0_80cbc_37a71a73_L:

tanrının, uydurulmuş bir masal karakteri olduğunu göstermek çok kolaydır. imzamda bir örneğini bulabilirsiniz.

özetle: yaratan tanrı, muhtaçtır. muhtaç olan, tanrı değildir. bitti gitti bütün mükemmel tanrılarınız.

mükemmel olmayan tanrılara da siz de inanmadığınıza göre, sorun kalmamıştır.

Sitelerde Paylaş

Bir türlü anlayamadın. Tersi yapılıyor. Dinler bu tabirleri çalıp uydurmalarını kuvvetlendirmeye çalışıyorlar.

Materyalizm dediğin 2000 yıldan daha eski bir felsefe. Senin uyduruk dinlerden daha eski.

Dinler onlardan aşırıp yeni bir şeyler sunuyormuş gibi yapıyorlar. Yoksa şu zavallı dinle sulanmış beyinlerin düşünce üretebildiğini gördün mü ki böyle derin konularda iki laf edebilsinler... Tanrılar uydurup felsefe ile süslemeye çalışıyorlar o kadar, yeni bir düşünce yok. Var olanı uyarlama. Yersen.

Tanrı dediğin şeye dair bol bol özellik uydurulmuş ama bir tek kanıt yok. Bir tane kanıt getirin şu ebedi, ezeli, yemeyen yediren, sıçmayan sıçtıran Tanrı(ları)nıza.

Bolca laf başka bir şey yok.

İçi boş olmak budur esas. Çok laf ama hiçbirinin bir anlamı yok. Laf salatası sadece. Var olamayan bir Tanrı var ortada. Yüzlerce yıldır da arıyor arıyor bulamıyorlar. Ölünce bulacaklarına inanacak kadar da çıldırmışlar. :smashfreak:

Sitelerde Paylaş

Olanaksız tanrı iddiası ile zorunlu uzay/zaman/madde/enerji gerçeğinin aynı şey olmadığını en vasat bir zeka bile kavrayabilir. Ben bunu tartışmaya bile gerek duymuyorum. Bu o kadar apaçık bir gerçek ki, bunun neyini tartışacağız da? Bu apaçık besbelli bir şey. Tanrıya atanan zeka, güç, yetenek ve bilgelik yani, bunlar hiç kendiliğinden olacak şeyler mi, bunun olamayacağı apaçık besbelli. Bunlar durduk yerde kendiliğinden niye olsun, bu apaçık kesin bir şey.

Bununla uzayın sonsuz oluşu hiç aynı görülecek şey mi! Bunlara aynı diyene yani laf konuşmaya tenezzül edilmez. Sal çayıra otlasın dursun yani, bununla oturup da laf konuşulmaz.

"Uzay sonsuzdur."

"Haaa demek uzaya tapıyorsunuz."

"???!!! :lol: Sizin kabeye döndük sanıp yerin yuvarlaklığı nedeniyle uzaya domalmanız gibi mi? :D Yo, hayır. Uzaya siz tapıyorsunuz, biz değil elbette! Artık vakte saate göre hangi yıldız hangi galaksi, nebula, pulsar, karadelik, hidrojen bulutu filan ne denk geldiyse o anda, domalıyorsunuz onlara! Tabii asla tek bir cismi tutturmanız mümkün olamayacağı için nelere domaldığınızın çetelesini tutmaya olanak yok! Domaldıklarınızın sürüsüne bereket! Buna rağmen tek tanrıya domaldığınızı iddia etmeye devam edin, size iyi domalmalar dileriz! İyi domalın, iyi yalayın yerleri, uzay sizden razı olmaz bak sonra haaaa!" :lol:

Sitelerde Paylaş

Materyalizm madde ismini vermiş.Herşeyin nedenini maddeye bağlar.Madde ezeli ve ebedidir der.

Naturalizm doğa ismini vermiş.Herşeyin nedenini doğaya bağlar.Doğa ezeli ve ebedidir der.

Bunlar ateist felsefemi oluyor yoksa teist felsefe mi?Bu felsefeler Tanrıyı yok etmiyorlar ismini ve özelliklerini değiştiriyorlar.:)

İsmini ve özelliklerini değiştirme durumu, bunları fanatikçe savunan sabit fikirli kişiler için geçerli olabilir belki ama bu ateizmi bağlamaz. Varoluşun temelini doğa veya madde olarak tanımlamak, tanrı inancından farklıdır. çünkü bunlar gözlemlenebilen, ölçülebilen şeyler.

ayrıca burada olağanüstü güçlere sahip, emirler yağdıran diktatör varlıklardan da bahsedilmiyor.  

Sitelerde Paylaş

İsmini ve özelliklerini değiştirme durumu, bunları fanatikçe savunan sabit fikirli kişiler için geçerli olabilir belki ama bu ateizmi bağlamaz. Varoluşun temelini doğa veya madde olarak tanımlamak, tanrı inancından farklıdır. çünkü bunlar gözlemlenebilen, ölçülebilen şeyler.

ayrıca burada olağanüstü güçlere sahip, emirler yağdıran diktatör varlıklardan da bahsedilmiyor.  

Sizler teizmi hristiyanlık yahudilik müslümanlık zannediyorsunuz.

Her din aynı değildir.

Her dinde emirler yağdıran diktatör olağan üstü varlıklar yoktur.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Ten Ten said:

Sizler teizmi hristiyanlık yahudilik müslümanlık zannediyorsunuz.

Her din aynı değildir.

Her dinde emirler yağdıran diktatör olağan üstü varlıklar yoktur.

Her din nedir, şudur, budur önemli değil, çünkü her din sadece katıksız saf bir yalandır. 

Sitelerde Paylaş

Ten ten, sen gerçek bir trollsün. Saçma sapan, insanları öfkelendirecek konular açarak ortalığı sulandırıyorsun.

Konu ile alakasız cevap yazanlar trolldur.

Forum kurallarına uymayan başlık açanlar trolldur.

Konu başlığım forum kurallarına uygundur.

Saçmasapan olan konu başlığım değil ateizmin tanımı ve bu tanımı savunan ateistlerdir.

Bazı insanlar konu başlıklarıma öfkeleniyorsa  neden öfkelendiklerini bilmek isterim.

Her insanı memnun edecek konu başlığı açma yöntemi bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...