Jump to content

Güzellik algısı neye göre değişir?

Recommended Posts

Ülkelere göre ve kişiye göre güzellik algısının farklı olmasının evrimsel nedeni nedir?

Örneğin, ben esmer tenli bir bayandan hoşlanıyorum. Benim beğendiğim bir kadın başkası tarafından beğenilmeyebiliyor. 

Geçenlerde bir yarışmada, ismini hatırlamadığım bir ülkede güzellik anlayışının bizden çok çok farklı olduğu ve bir kadının ne kadar şişmansa o kadar güzel kabul edildiğiyle ilgili bir soru vardı. 

Acaba kişiden kişiye ve ülkeden ülkeye çok farklılık gösteren bu algının evrimsel nedeni nedir acaba?

Sitelerde Paylaş

Evrimsel nedeni ise, senin genlerinin, sana benzeyen, yani aynı genlere sahip biriyle olup, başka genler karıştırmadan ilerlemesini sağlamak olabilir.

Olayın sadece genlere indirgemek eksik olur, hatta gen kısmı sorgulanabilir. Ne kadar etkisi var?

Ayrıca gen çeşitliliği daha ayrıcalıklı değil mi? Yoksa akraba evlilikleri başka genleri karışmaması için en uygun durum ama toplumdaki oranı az.

Bana daha çok sosyal çevre ve kendini anlamakla ve yaşanılan tecrübelerle alakalı gibi geliyor. Çünkü 1 sene önce beğendiğin birisini beğenmiyor hale gelebiliyorsun, genetik kod aynı.

Hatun çirkin ama iyi sevişiyor, tatlı dilli. Erkek hanzo ama hatuna sahip çıkıyor.

Galiba birden fazla etkenin bileşkesi ile ortaya çıkan bir şey.

Sitelerde Paylaş

Genel olarak, güzellik algısı kendine benzeyen demektir. Daha doğrusu, hem kendine benzeyen ama aynı zamanda simetrisi falan daha düzgün olan şeklinde.

Kendine benzeyen mi?

Bence güzellik damgası farklı olana,nadir rastlanana yapıştırılıyor.Mesela bizim ülkemizde mavi göz, sarı saç, güzel esmer ten,az tüylü kişiler genel olarak daha güzel bulunuyor.Nedeniyse nadir olmasından kaynaklanıyor.Yani hergün rastlananın dışında.(Örn=Kadınlar saçlarını sarı renge, kızıl renge boyatıyor.) Arkadaşın dediği ülkede de belki halk genel olarak zayıftır ve şişman vücutlu kişiler nadir olduklarından güzel olarak görülüyor olabilir.

Böyle olmasının nedenini genlerle açıklamaya çalışmakta çok zorlama bir düşünce olur diye düşünüyorum.İnsan zihninin şekillemesinde çevresel etkilerde bir o kadar etkilidir.

tarihinde Zarava ehmel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 hours ago, vitamin said:

Olayın sadece genlere indirgemek eksik olur, hatta gen kısmı sorgulanabilir. Ne kadar etkisi var?

Ayrıca gen çeşitliliği daha ayrıcalıklı değil mi? Yoksa akraba evlilikleri başka genleri karışmaması için en uygun durum ama toplumdaki oranı az.

Bana daha çok sosyal çevre ve kendini anlamakla ve yaşanılan tecrübelerle alakalı gibi geliyor. Çünkü 1 sene önce beğendiğin birisini beğenmiyor hale gelebiliyorsun, genetik kod aynı.

Hatun çirkin ama iyi sevişiyor, tatlı dilli. Erkek hanzo ama hatuna sahip çıkıyor.

Galiba birden fazla etkenin bileşkesi ile ortaya çıkan bir şey.

Gen çeşitliliği çok büyük bir avantaj değil. Bu noktada, cinsel seçim denen şey devreye girer, güzel, çirkin algısı değil. Güzel algısının, bize benzeyen olması, cinsel seçimin de aynı şekilde olacağı anlamına tam olarak gelmez. İnsan türünde seçici olan dişi. Ve dişilerimiz, güzel olna değil, sürü liderini bulup onunla üremeye programlıdır. B planı ise, kendi gibi olduğunu düşündüğü insanı bulmaktır. Dikkat edersen, düşünmek, hissetmek diyoruz, dişiler gözleriyle seçmez. 

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, Zarava ehmel said:

Kendine benzeyen mi?

Bence güzellik damgası farklı olana,nadir rastlanana yapıştırılıyor.Mesela bizim ülkemizde mavi göz, sarı saç, güzel esmer ten,az tüylü kişiler genel olarak daha güzel bulunuyor.Nedeniyse nadir olmasından kaynaklanıyor.Yani hergün rastlananın dışında.(Örn=Kadınlar saçlarını sarı renge, kızıl renge boyatıyor.) Arkadaşın dediği ülkede de belki halk genel olarak zayıftır ve şişman vücutlu kişiler nadir olduklarından güzel olarak görülüyor olabilir.

Böyle olmasının nedenini genlerle açıklamaya çalışmakta çok zorlama bir düşünce olur diye düşünüyorum.İnsan zihninin şekillemesinde çevresel etkilerde bir o kadar etkilidir.

Mavi göz, sarı saç vs. benzerlik olgusuna tam oturmuyor, biraz detay kalıyor. Birisi esmer iken tanırız, saçını boyatırsa da şıp diye tanırız. Lens taksada derhal tanırız. Yüz tanımamızın saç ve göz rengine bağlı olmaması, gördüğümüz, farkettiğimiz yüz detaylarının bunlar olmadığını gösterir.

Bu konuda yapılmış çalışmalar var. Özellikle erkekler için, güzel olarak beğenilenler kendilerine daha çok benzeyenler. Şunu da ekleyeyim, "benzeyen", aynısı değil yani. Bunu garantiemenin yolu, deneğin resmini çekip, bu resimdeki bazı özellikleri, burun, ağız falan karşı cinse ait bir fotoğrafa eklemek. Böylece, deneğe benzeyen ama o olmayan birini gösteren fotoğraf elde ediliyor. Bu fotoğraflardan hangisi güzel denirse, denekler daha çok kendilerinden en çok parçayı içeren fotoğrafı beğeniyor. 

Kadınların seçim kriterleri güzelliğe pek fazla endeksli değil. Ama birine yakışıklı demeleri de aynı kriterlere dayanıyor. Fakat şöyle bir fark ortaya koyuyor, eğer iki resim gösterir, hangisi daha güzel derseniz, yumurtlama zamanı erkeksi olan, daha sert yüzleri beğenirken, diğer zamanlarda daha yumuşak, yumurta gibi erkekleri yakışıklı buluyorlar. Fakat, gözden kaçırmayın, kadın yakışıklı bulmuş olmakla üremeyi tercih etmiş olmaz. 

Sitelerde Paylaş

Güzellik algısının evrimsel olduğu gözüküyor, çünkü bunun en belirgin örneğini annelerde görmek mümkün bence.

Babalardan șüpheliyim, ancak kendi bebeğini çirkin bulan bir anne bulmak epeyi zordur. :)

Bunun cevabı kendi neslini koruma içgüdüsünde yatıyor olmalı.

Sitelerde Paylaş

Fikir vermesi açısından bir örnek vereyim.

Benlik olmayan bir filmi izledim, filmi izledikten sonra bana uymadığı halde bu filmi neden izlediğim kafama takıldı.

Böyle düşünürken, gözümün önünde olan filmin afişinde cevabı buldum.

Afişteki kadının yüz simasını kendime yakın bulduğum, sanki aynı mahalleden veya ailemden biriymiş gibi geldiği için filmi izlemişim.

Bu noktanın farkında olmadan filmi izlemiş olmam da ayrıca değerlendirilmesi gerekir kanımca...

Konu hakkında fikrimi söylemek gerekirse, elbette bir çok nedeni var ama güzeli belirleyen en büyük etkenin yaşadığın çevre olduğunu düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

Güzellik algısı sanıldığı kadar genlerle alakalı olmayabilir.

Daha güzelini görene kadar o an için güzel olan o ankidir. Daha güzelini gördükten sonra önceki nedir? Ona artık eski algınızla bakmazsınız. Değeri düşer.

O yüzden objektif bir güzellik aramaya gerek yoktur. Genler kördür, hissizdir. Sadece işlerini yaparlar. Güzellik daha üst seviye bir şeydir.

Yaşanılan ortamlar, kendini keşfetmek, görmüş geçirmişlik hep algılarımızı değiştiren şeylerdir. Dolayısıyla güzellik anlayışımızı.

Genlerle belirlenmiş bir güzellik algımız olsaydı bu algımız sabit kalırdı değişmezdi.

Güzellik biyolojik evrimden ziyade sosyal evrimle alakalıdır.

Sitelerde Paylaş

Anlaşılan, karıştırılan bir kaç husus var.

Cinsel çekim, tercih ile güzellik aynı anlama gelmez. Güzellik, cinsel tercihte etkili bileşenlerden biridir sadece. 

Güzellik denen kavram, açıkca genetik bir olgu, yani genler güzel olup olmayacağınızı belirliyor. Fakat, şu gözden kaçıyor, güzel olduğuna karar vermeyi sağlayan mekanizma da genetik. Ama, şu atlanıyor, canlı genler kadar çevre tarafından da şekillenir. Yani kilolu olma, saç rengi, saç uzunluğu vs. vs. gibi, sivilceler falan gibi şeyler, güzellik algısını önemli şekilde etkiler. 

Güzele güzel demek için, baktığımız bir sürü şey var. Bunlardan en etkin olanı, kendimize benzemesi, basitçe değerlendirmenin belki %30'u. Ama diğer ölçütlerin hiç biri, ki bu ölçüt listesi kişiye göre değişebilir, atıyorum %5'ten daha etkili değil.

Sitelerde Paylaş

Cirkin bir erkek, alfa birey olabilir. Ama, genelde toplumlarda cok cirkin bireyler dislaniyor. Pek saygi gormuyorlar. Insanlar, guzel kadinlara, yakisikli erkeklere daha saygili davraniyorlar.

Bu sebeple, cok cirkin bir erkegin alfa konuma gelmesi zor olmaz mi? Kadinlar da bunu anlayip, istemeyebilir.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, investor said:

Cirkin bir erkek, alfa birey olabilir. Ama, genelde toplumlarda cok cirkin bireyler dislaniyor. Pek saygi gormuyorlar. Insanlar, guzel kadinlara, yakisikli erkeklere daha saygili davraniyorlar.

Bu sebeple, cok cirkin bir erkegin alfa konuma gelmesi zor olmaz mi? Kadinlar da bunu anlayip, istemeyebilir.

Sorun, çirkin ne, güzel ne bu sorun...

Temel olarak, kendimize benzeyen güzel. Benzemeyen çirkin. Eğer, taaa o kadar bize, yani toplumun geri kalanına benzemiyorsa, çirkin, hemde çok çirkin, öyle böyle değil. 

İşte o kadar bize benzemiyorsa, bunun bizim ailemizden, kabilemizden, neslimizden, hatta türümüzden olmadığı kabul edilir. Haliyle onu dışlarız. Bu türümüzün, yani sürümüzün daha özelde, genetik kodunu korumaya yarar. Tabi bir de, çirkin olmaya sebep olan genleri ayıklamaya. Çünkü, güzel çirkin, aynı zamanda sağlıklı olmayı da gösterir. 

Bugün bir gorili, şempanzeyi vs. genel olarak, çok yakışıklı, çok seksi ve güzel olarak görmüyorsak, sebebi bu mekanizmadır.  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...