Jump to content

İnsanlar neden dans ederler?

Recommended Posts

Haklı. Haramdır. Muhammed nikahlı olmadığı hiç bir kadınla fiziksel temas kurmamış. Kadın sesi zaten islamda tahrik edici unsurlardan biri olarak kabul ediliyor. Hele hele bir kadına sarılmak vs. hepten yamuk bir şey islam için. 

Bu nakaratları biliyoruz, sen kimin haram dediğinden bahset.

Sitelerde Paylaş

Japon turnalarının danslarını izlemek için turistler geliyor. Japon turnaları koruma altında. Çok zarifler ve rahatsız olmasınlar diye turistlerin uzaktan dürbünle izlemesine izin veriliyor ancak. Darısı bizim telli turnanın başına... Tüm nesli tükenme tehdidi olan canlıların başına. Ama tabii endemik bitkiler sökülüp başka yere dikilebilir diyen salak ötesi salakların bilirkişi olduğu yerlerde zor...

Sitelerde Paylaş

Ne demek istiyorsun? Anlayamadım?

Anlayamadın çünkü şartlanmışsın.

Dans etmenin haram olduğunu açıklayan bir takdiri ilahi dahi olmamasına rağmen, sırf varlığı bile meçhul muhammedin kıskançlık krizleri yüzünden kadınlarına başkaları ellemesin diye tanrı kanunu yaptığı kadınları gizleme ayetleri yüzünden dans haram deyip çıktınız.

Oysa islam dininde de diğer katil dinlerde de böyle bir yasak yoktur.

Tam tersi eski diğer dinler (şaman) dans ile kutlanır, dans ile yaşamı idame ettirilir, dans onun en büyük varlığıdır...

Sitelerde Paylaş

Dans etmenin haram olduğunu açıklayan bir takdiri ilahi dahi olmamasına rağmen, sırf varlığı bile meçhul muhammedin kıskançlık krizleri yüzünden kadınlarına başkaları ellemesin diye tanrı kanunu yaptığı kadınları gizleme ayetleri yüzünden dans haram deyip çıktınız.

Tam tersi eski diğer dinler (şaman) dans ile kutlanır, dans ile yaşamı idame ettirilir, dans onun en büyük varlığıdır...

Yahu arkadaşım ne şartlanması...? :) Çık da birkaç mesaj yukarı bak istersen. Ban tangocuyum, başlıktaki tek dansçı da benim muhtemelen ve olaya bir dansçı gözü ile açıklama getiren tek kişi de benim. Ve zaten ateistim. Ben söylemiyorum bunları. Hadisler söylüyor. İslamın peygamberi Muhammed, hayatı boyunca nikahlısı olmayan tek bir kadına dokunmamıştır. Sahih hadisler öyle der. Ben demiyorum benim umurumda da değil. Buna muhalefet edilemez İslamda, Muhammedin yaptığı doğrudur. Haramdır mekruhtur caizdir değildir ayrı konu. Hadis hafızları da İslama göre yanılmaz. Ben İslamı da iyi bilen biri sayılırım bir ateist olarak. İslamda dans yasaktır diye bir hadis vs. yoktur ama kadına temas yasaktır. Kadın eller ve yüz hariç örtünmek zorundadır zaten. Dansta bu da olanaksızdır. 

Özetle... Dansın kendisi değil ama dolaylı sebeplerle dans caiz olamaz diyorum. Bunu bir dansçı ve ateist olarak söylüyorum. 

Sitelerde Paylaş

Hadisleri reddeden sadece Kurancı Müslümler için dansta sıkıntı bulunmuyor! Başlangıçta bu sadece Kurancılık akımı oldukça caziptir. Ben de ateist olmadan önce son o şekil Müslüm takılmıştım. Bayağı bir yükü atıp hafifliyorsun, saçma sapan bir yığın hadisi çöpe atıveriyorsun oh dünya varmış oluyor.

Ama çok kısa sürede kesmediğini anlıyorsun. Çünkü Kuran'da da bir sürü olmayacak saçmalık var. Olmayacak saçmalığın elli tanesi ile beş yüz tanesi farketmiyor, gene olmayacak saçmalık gene... Ateist olmaktan başka yol yok.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, bilgivehis said:

Koskoca halifeden iyi mi bileceksin. Kanuni, sarayda dans ediyorlar diye Fransa kralını tehdit etmişti. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bir de şöyle farklı bir bakış açısı getireyim konuya:

Biz insanoğlu, bedensel olarak oldukça becerikli bir hayvanız. Oldukça gelişkin ve maharetli bir bedenimiz var. Peki bunu ne amaçla kullanıyoruz? Yürüme koşma dönme el kol ayak vs, bunları ne amaçla kullanıyoruz? Hep hayati gereklilikler için. Beslenmek, avlanmak, işe güce alışverişe eğlenmeye vs. gidip gelmek. Bedensel hareketin, keyif ve eğlence için kullanıldığı pek az aktivite var. Spor diyebilirsiniz belki ama aslında spor da çoğunlukla bedensel sağlık ya da rakiple rekabet ve kazanma motivasyonu ile icra edilen bir şey. Yani koşmak sağlık, futbol da rekabettir esasta...

İşte dans, insanın bedenini ve üstün hareket becerisini, keyif için kullandığı nadir etkinliklerdendir. 

Peki... Hareket derken... Eli kolu bacağı rastgele sallamak, sağa sola rast gele yürümek sıçramak ne anlama gelir? Hiç. Bunun belirli bir ritme, akışa ve duyguya göre yapmak bir anlam sunmaya başlar. Bu anlam müzikten gelir. Yani bir müzik eşliğinde anlamlı bedensel hareketler danstır ve yapan kişiye, bedenini duygulu ve anlamlı biçimde kullanması gerekliliğini yükler ve bu yapıldığında da keyif verici olur.

Buna da ek olarak... İnsan bedeni tek başına hareket etmek üzere tasarlanmış bir sistemdir. O nedenle insanın tek başına hareket etmesi sıra dışı ve beklenmedik bir durum değildir. Bunu başka biri ile birlikte yapması ise alışıldık bir şey değildir. Bu, başka biri ile uyumlu biçimde hareket etme çabası, yapılan bedensel hareketliliği çok daha anlamlı kılar. Bir uyum, bir alışveriş bir tavır anlamına gelir bu uyum. Müzik eşliğinde başka biriyle birlikte uyum içinde hareket ederseniz bu başka hiç bir bedensel aktiviteye benzemeyen bir duygu ve keyif ortaya çıkarır.

Peki kiminle? Genellikle karşı cinsle. Çünkü erkek ve kadın bedeni farklıdır. Erkeğin bedeni daha çok güçlü sağlam dayanıklı olmak üzere evrimleşmiştir. Kadın bedeni ise daha esnek hassas yumuşak ve görsel olarak da güzeldir. Ve genel olarak iki cinsin çevresine yaydığı enerji ve tavır da farklılık sunar. Bu ikisi beden bir arada, az önce açıklamaya çalıştığım, bir müzik eşliğinde duygusal ve ritmik olarak anlamlı hareketler yapma çabası için en uygun birleşimdir. 

Tüm bunlar bir araya gelince dans vazgeçilmez bir alan olarak, en eski sanatlardan ve sporlardan biri olarak insan hayatında yer etmiştir. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...