Jump to content

ALLAH DÜNYAYA MÜDAHALEDE BULUNUYOR MU?

Recommended Posts

peki tamam,burada yalnız allahtan medet umulması gerektiğini anlatıyor.

ancak önceki tavrında tersi bi durum söz konusu.

örneğin abdülkadir geylaninin

rusya esaretinde kendisine yardım ettiğini ve

o şekilde kurtulabildiğini anlatıyor.

meşhur beytin,

yani müridin nerde olursa olsun,

ister doğuda ister batıda geylaninin ona yardım edeceği ile ilgili olanın

saidi nursiye nispet edildiği biliyoruz.

burda allahtan başkasının tasarruf da bulunup,

kimsenin güç yetiremeyeceği konularda

kullara doğa üstü yollarla yardım ettiklerine itikad etmek söz konusu.

bu da aleni şirktir.

dersen ki bunu allahın izniyle yapıyorlardı,

unutma müşrikler allahı inkar etmemekle birlikte,

bu putların allahın memurları gibi olduklarını söylüyorlardı.

bunlara ancak bizi allaha yaklaştırsın diye ibadet ettiklerini söylüyorlardı. ;)

Mutlak anlamda Allah'tan başkasının TASARRUF sahibi olduğunu iddia etmek şirktir.

Allah'tan başka mutasarrıf yoktur.

keramet, ehl-i sünnete göre, mucize gibi haktır ve gerçektir. bu konuda, İCMA vardır. bunu biliyorsun.

yani KERAMET i inkar ettikten sonra zaten ehl-i sünnete karşı gelmiş olursun. bu yüzden kerameti kabul ettiği varsayarak yolumuza devam edelim.

müslümanlar, her şeyin allah'ın izin ve iradesine bağlı olduğuna inanırlar.

bahsini ettiğin o kerametleri de Allah'ın izin ve iradesi şartına bağladığımız zaman ortada şirk diye bir şey kalmaz.

bedir savaşında, Allah meleklerini yardımcı olarak gönderdiğini ayette açık bir şekilde beyan ediyor.

o zaman, bedir savaşında meleklerin yardımcı olması da şirk mi oluyor? bu safsata olmaz mı ?

Allah herşeye kadirdir.

nasıl ki, bu dünyada ki kullarını sürekli olarak birbirlerinin imdadına gönderip yardım ettiriyor.

neden, sadece mekan değişikliğinden ibaret olan, öbür aleme gitmiş bir kulunu yardımcı olarak göndermesin ?

ehl-i tarikatın kitaplarında bu konuda sayısız rivayetler var. bunların hepsi yalan mı ? bu mübarek zatların hepsi mi yalancı ?

burda bütün mesele; yardım edenin Allah olduğunu bilmek gerekir....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

dersen ki bunu allahın izniyle yapıyorlardı,

unutma müşrikler allahı inkar etmemekle birlikte,

bu putların allahın memurları gibi olduklarını söylüyorlardı.

bunlara ancak bizi allaha yaklaştırsın diye ibadet ettiklerini söylüyorlardı. ;)

bu sözüne de yine orjinal metinden cevap vereceğim :

bu orjinal metni sadece bu arkadaş için yazıyorum. diğer arkadaşların bu hususu göz ardı etmemelerini rica ediyorum:

Ulûhiyetinde ve saltanatında şeriki yoktur; Allah bir olur, müteaddit olamaz. Öyle de, rububiyetinde ve icraatında ve icâdâtında dahi şeriki yoktur.

Bazen olur ki, sultan bir olur, saltanatında şeriki olmaz; fakat icraatında, onun memurları onun şeriki sayılırlar ve onun huzuruna herkesin girmesine mâni olurlar, "Bize de müracaat et" derler. Fakat Ezel-Ebed Sultanı olan Cenâb-ı Hak, saltanatında şeriki olmadığı gibi, icraat-ı rububiyetinde dahi muinlere, şeriklere muhtaç değildir. Emir ve iradesi, havl ve kuvveti olmazsa, hiçbir şey hiçbir şeye müdahâle edemez. Doğrudan doğruya herkes Ona müracaat edebilir. Şeriki ve muini olmadığından, o müracaatçı adama "Yasaktır, Onun huzuruna giremezsin" denilmez.

.............................

İmanı elde eden ruh-u beşer, mânisiz, müdahâlesiz, hâilsiz, mümanaatsız, her hâlinde, her arzusunda, her anda, her yerde o ezel ve ebed ve hazâin-i rahmet mâliki ve defâin-i saadet sahibi olan Cemîl-i Zülcelâl, Kadîr-i Zülkemâlin huzuruna girip hâcâtını arz edebilir. Ve rahmetini bulup kudretine istinad ederek kemâl-i ferah ve süruru kazanabilir.

Sitelerde Paylaş
müslümanlar, her şeyin allah'ın izin ve iradesine bağlı olduğuna inanırlar.

bahsini ettiğin o kerametleri de Allah'ın izin ve iradesi şartına bağladığımız zaman ortada şirk diye bir şey kalmaz.

bedir savaşında, Allah meleklerini yardımcı olarak gönderdiğini ayette açık bir şekilde beyan ediyor.

o zaman, bedir savaşında meleklerin yardımcı olması da şirk mi oluyor? bu safsata olmaz mı ?

Allah herşeye kadirdir.

nasıl ki, bu dünyada ki kullarını sürekli olarak birbirlerinin imdadına gönderip yardım ettiriyor.

neden, sadece mekan değişikliğinden ibaret olan, öbür aleme gitmiş bir kulunu yardımcı olarak göndermesin ?

ehl-i tarikatın kitaplarında bu konuda sayısız rivayetler var. bunların hepsi yalan mı ? bu mübarek zatların hepsi mi yalancı ?

burda bütün mesele; yardım edenin Allah olduğunu bilmek gerekir....

meleklerin yardım etmesi ve keramet başka,

sıkısınca allahtan baskasına sığınıp onun izniyle de

olsa başkalerının doğa üstü yollardan yardımını ummak başka.

o zaman allaha dua etmeye ne ihtiyaç var?

mübarek zatların çokluğu delil teşkil etmemeli bence. ;)

Sitelerde Paylaş
meleklerin yardım etmesi ve keramet başka,

sıkısınca allahtan baskasına sığınıp onun izniyle de

olsa başkalerının doğa üstü yollardan yardımını ummak başka.

o zaman allaha dua etmeye ne ihtiyaç var?

mübarek zatların çokluğu delil teşkil etmemeli bence. ;)

yardım eden; ister melek olsun, ister başka bir kul.

haddi zatında esas yardım eden Allah'tır.

bunlar bir kenara.

insan şifayı, direk olarak doktordan görmesi şirktir.

çünki şifayı Allah sana, o doktor sebebiyle gönderdi.

Senin doktora müracatın ise, haddi zatında Allah'tan şifa talebidir.

Aksi takdirde, aynı mantıkla, doktora müracaatıda şirk kapsamına sokman gerekir.

Dua yalnız Allah'a edilir. aksi şirktir.

Sitelerde Paylaş
yardım eden; ister melek olsun, ister başka bir kul.

haddi zatında esas yardım eden Allah'tır.

bunlar bir kenara.

insan şifayı, direk olarak doktordan görmesi şirktir.

çünki şifayı Allah sana, o doktor sebebiyle gönderdi.

Senin doktora müracatın ise, haddi zatında Allah'tan şifa talebidir.

Aksi takdirde, aynı mantıkla, doktora müracaatıda şirk kapsamına sokman gerekir.

Dua yalnız Allah'a edilir. aksi şirktir.

2kere2 yazında belirtiğin gibi allahın dünyadaki sürece müdalade bulunduğunu dua ile sorunların çözebileceğini ve bunun

sonucunda duam kabul edildi doktor bahane şifayı allah veriyor diyorsun kısaca buradan bu anlaşılıyor

yani allah bu dünyadaki sürece müdahalede bulunuyor az veya çok bir etkinliği var

b u aşamadan sonra sana bir milyar soru sorabilirim

ben sadece senden şunu öğrenmek istiyorum

dua edince ölümcül hastalıktan kurtulabiliyorum tabi doktor ilaç falan ama asıl olan dua allahın müdahalesi

peki müdahale edince kendi bildiği benim kaderimi değiştirmiş olmuyormu

filmin sonunu allah biliyordu ama benim duam filmin sonunu değiştirdi allahın bildiği sonuç değişti

ben zaten iyileşeceksem duayada gerek yoktu

bana ezeli ilim falan değil türkçe ilimden anlat

bu forumu dışardanda okuyanlar var herkes arapçadan anlamak zorunda değil

Sitelerde Paylaş
yani allah bu dünyadaki sürece müdahalede bulunuyor az veya çok bir etkinliği var

Allah'ın dünyaya müdahale etmediği bir an yoktur ki...

Her an, her şey onun iradesi ve yaratmasıyla oluyor.

Burayı gözden kaçımamalısın.

Allah, her an, her zaman müdahalede.

Sitelerde Paylaş

allah her an müdahale ediyorsa ıraklılar niye bu halde filistinliler niye israilin altında kıvranıyor

o zaman allah marmara depremini bize niye yaşattı o felaketi yada endonezya veya melezya gibi hemde müslüman ülkelere

bu felaketleri niye veriyor (bunların duasıda tamdı adı üstünde müslüman)

küçük bebeğe tecavüz edilmesine niye baktı öyle aval aval (yoksa dua etmediği içinmi)

afrikadaki açlığa niye göz yumuyor yada niye açlığa müsade ediyor

neyse sen bunları bir cevapla bi hele

Sitelerde Paylaş

İnsan 30.Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Doğrusu Allah, bilendir, Hakim'dir.

Haşr 23. O, öyle Allah'tır ki, kendisinden başka hiçbir tanrı yoktur.

O, mülkün sahibidir, eksiklikten münezzehtir, selâmet verendir,

emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür,

istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır.

Allah, müşriklerin ortak koştukları şeylerden münezzehtir.

Kuran'a göre Allah müdahelede bulunuyor.

tarihinde cebbar2006 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
allah her an müdahale ediyorsa ıraklılar niye bu halde filistinliler niye israilin altında kıvranıyor

o zaman allah marmara depremini bize niye yaşattı o felaketi yada endonezya veya melezya gibi hemde müslüman ülkelere

bu felaketleri niye veriyor (bunların duasıda tamdı adı üstünde müslüman)

küçük bebeğe tecavüz edilmesine niye baktı öyle aval aval (yoksa dua etmediği içinmi)

afrikadaki açlığa niye göz yumuyor yada niye açlığa müsade ediyor

neyse sen bunları bir cevapla bi hele

marmara depreminde kocaelideydim.

uyanıktım.

gece 03:02 de başlayan depremi 45 sn. boyunca yaşadım.

o 45 saniyeyi yaşasaydın, bir çok şeyi anlardın.

nice din düşmanlarının o sarsıntılarda nasıl "Allah, Allah" dediğini görürdüm.

özellikle artçı sallantılarda, nasıl birden bire imana geldiktenlerine bakar ve gülerdin.

ben o zaman da iman ediyordum. şimdide iman ediyorum.

fakat o depremde öğrendiklerimi cildler dolusu kitap okusam öğrenemezdim.

depremden sonra, yardımların dağıtılması vb. işlerde çalıştım.

neler gördüm neler.

enkaz altında gördüğüm küçük bir kız çocuğu beni çok etkiledi.

günler geçmiş olmasına rağmen, o çocuk sanki canlı gibiydi. dokunsan uyanacak gibi masumane uyuyordu.

dostlarım ve arkadaşlarımdan da vefat edenler oldu.

Neyse...

birader soruların arkası gelmez.

imtihanda olduğumuz gerçeğini göz ardı etmekle, sonuca ulaşmamız mümkün değil.

Allah iman nasip etsin .

Sitelerde Paylaş

Konuyu gereksiz buluyorum..

Elbet yuce rabbimiz dunya hayatina mudahale eder ve bir cok kere ettide..

Fakat bunu yapabilmesi icin biz muminlere ihtiyaci vardir..Muminler bu ise el koymaz ise Allah mudahale edemez.

Tevbe

(15) Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü'min topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediğinin tövbesini kabul eder. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Ayirca Allah'in aklinin erdigi diger bazi seyleride bu yazimda belirtmistim;

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=5980&hl=

Sitelerde Paylaş
marmara depreminde kocaelideydim.

uyanıktım.

gece 03:02 de başlayan depremi 45 sn. boyunca yaşadım.

o 45 saniyeyi yaşasaydın, bir çok şeyi anlardın.

nice din düşmanlarının o sarsıntılarda nasıl "Allah, Allah" dediğini görürdüm.

özellikle artçı sallantılarda, nasıl birden bire imana geldiktenlerine bakar ve gülerdin.

ben o zaman da iman ediyordum. şimdide iman ediyorum.

fakat o depremde öğrendiklerimi cildler dolusu kitap okusam öğrenemezdim.

depremden sonra, yardımların dağıtılması vb. işlerde çalıştım.

neler gördüm neler.

enkaz altında gördüğüm küçük bir kız çocuğu beni çok etkiledi.

günler geçmiş olmasına rağmen, o çocuk sanki canlı gibiydi. dokunsan uyanacak gibi masumane uyuyordu.

dostlarım ve arkadaşlarımdan da vefat edenler oldu.

Neyse...

birader soruların arkası gelmez.

imtihanda olduğumuz gerçeğini göz ardı etmekle, sonuca ulaşmamız mümkün değil.

Allah iman nasip etsin .

2kere2

marmara depreminde hiçbir konut yıkılmasaydı evlerimiz sapasağlam olsaydı artçı sarsıntılarda kimse allahı aklına getirmezdi nasılki diğer doğa olaylarını artık müslümanların çoğu bile normal karşılıyor depremde öyle ama evlerimizin desteksizliği yüzünden insanlar başka destek arıyor korkudan aynı cehennem korkusu yüzünden ibadet etmesi gibi

Japonyada aynı depremde niçin yıkım olmuyor allah ordakileri sınav dışındamı tutuyor

Senin gördüğün küçük kızı niye sınav dışına çıkardı yada senin deyiminle cennete gitti ne yaptıda gidiyor oraya

Küçük bebek ne yaptıda tecavüzü hak etti allah müdahale etmedide seyretti (sınava bak iğrenç bir sınav)

Avrupa ve amerikaya allah niçin kıyak geçiyor adamlar zevk ve sefa içinde yaşıyorlar adamların çoğuda ateist

Madem imtihandayız imtihana niçin müdahale ediyor

sorulara cevap verirken işine geldiği gibi yazma biliyorsun senin gibiler duruma göre allah mükafatlandırıyor yada allah sınıyor cevaplarından vazgeç

(akıllı ve mantıklı cevap vermen mümkün değil verilecek cevapları tahmin ediyorum fakat dışardan gelip okuyanlar sizlerin ne durumda olduğunu islamiyetin yada dinlerin dünya tarihinin en salakça şeyi olduğunu görmeleri için soruyorum bunları)

Sitelerde Paylaş
Duа eden adam anlar ki, Birisi var, onun kalbinin sesini işitir, herşeye eli yetişir, herbir arzusunu yerine getirebilir, aczine merhamet eder, ihtiyaçlarına medet eder.

Duanın sadece psikolojik etkisi vardır, kendi kendinizi kandırıyorsunuz, ettiğiniz duayı duyan falan yok ! Zaten senin kafa kağıdını kafasına göre yazmış sen dua ile daha neyi düzelteceksin.

tarihinde ENLİL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...