Jump to content

ilaçsız ağrılarımı azaltabileceğim bir yöntem var mı?

Recommended Posts

On 01.09.2017 at 19:08, Donatello23 yazdı:

O zaman iyi bir Freudcu psikolog bulacaksın. Sana şöyle bir hikaye anlatayım. Adamın birinin belden aşağısı tutmuyormuş. senin gibi. Fakat geçmişinde çok utandığı bir şey yapmış. Bir gün gelip bunu psikoloğa anlatmış. Hemen de iyileşmiş. "tuttuğunuz altın olsun" deyip psikologdan ayrılmış. 

@Ten Ten,

Sakın ha Donatello'yu dinleyip Freudyen bir psikoloğa gitme. Sakın...

Hatta olur da sana Freud diyen bir psikolog veya psikiyatra denk gelirsen, arkana bakmadan kaç oradan. 

Psikoloğa gideceksen klinisyen olmasına mutlaka dikkat et, önceden araştır ve gündemi takip edip etmediğinden, modern bilimle haşır neşir olup olmadığından emin olmaya çalış. 

Sitelerde Paylaş
On 01.09.2017 at 21:09, Zarava ehmel yazdı:

Bende  özellikle koltuk altı bölgesinde olmak üzere aşırı derecede terleme sorunu var.Öyle ki yaz, kış farketmez hergün 3, 4 kez tişort degiştiriyorum.Doktora gittiğimde sorunun parasempatik sinir sisteminden kaynaklı olduğunu, kesin tedavinin ise ancak göğüs cerrahisiyle mümkün olacağını söyledi.Botoks gibi yöntemler var ama onlarda kesin çözüm sağlamıyor.Ben bu sorunun basitçe düzeltileceğini ummuştum ama hiçte öyle olmadı yani.Sanki biraz stresle alakalı bir durum.Ben kalabalık ortamlarda kendimi hiç rahat hissetmem ve o anlarda bu terleme olayı hat safaya ulaşıyor.İnsanlar bir sorunmu var diye soruyorlar.

Artık neredeyse psikolojimi etkilemeye başladı. Böyle bir sorunu olupta ilaç vb. bir tedaviyle kurtulan varmı? 

Berbat bir sorun bu. Daha çok kadınlarda görülüyor ve sendeki gibi stresle daha fazla arttığı, sosyal hayatı etkilediği ve psikolojiyi de epeyce bir bozduğu için psikoterapiyle geçebileceğini düşünenler oluyor. Hiç ilgisi yok, geçmiyor. Terleme sorunu ortadan kaldırmadan psikolojik etkilerini kaldırmak mümkün olmuyor. Bir ömürdür el sıkışmayan ve artık bu yüzden ruh sağlığı alt üst olmuş insanlar var. 

Sempatik sisteminizde ayar bozukluğu var sizin. Her şeye duyarlı, gereksiz ve aşırı çalışıyor.

Bunun, ameliyat dışında hiçbir etkin ve kalıcı tedavisi yok ne yazık ki. Ameliyat dışındaki en etkili yöntem botox ama onu da yılda en az iki kere yaptırmak lazım. Sen ETS dedikleri ameliyatı mutlaka biliyorsundur, sorduğun şey ilaç vb tedavi yöntemleriyle kurtulabilmenin mümkün olup olmadığı. 

Sitelerde Paylaş

Cevabın için teşekkürler Türk Ateist. Sanırım sende işin gereği bu hastalıktan haberdarsın. Hastalığın kendisindense çevresel etkisi beni kötü duruma sokuyor.İnsanlar pasaklı biri olduğumu düşünüyor.Deodorant sık, geçer diyen bile var.Gerçekten bir insanın başına gelebilecek en kötü durumlardan biri.

Psikolojik terapiyle belki düzeltileceğini umut etmiştim fakat belli ki o da işe yaramıyor.Ameliyat sorunu çözüyor fakat doktor terlemenin yine de devam edeceğini, yalnızca müdahale edilen bölgede kesintinin sağlanacağını söyledi.Bir şekilde karar verecem artık. Tekrardan teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Zarava ehmel yazdı:

Cevabın için teşekkürler Türk Ateist. Sanırım sende işin gereği bu hastalıktan haberdarsın. Hastalığın kendisindense çevresel etkisi beni kötü duruma sokuyor.İnsanlar pasaklı biri olduğumu düşünüyor.Deodorant sık, geçer diyen bile var.Gerçekten bir insanın başına gelebilecek en kötü durumlardan biri.

Psikolojik terapiyle belki düzeltileceğini umut etmiştim fakat belli ki o da işe yaramıyor.Ameliyat sorunu çözüyor fakat doktor terlemenin yine de devam edeceğini, yalnızca müdahale edilen bölgede kesintinin sağlanacağını söyledi.Bir şekilde karar verecem artık. Tekrardan teşekkürler.

Terlemenin şiddetli olması ve engellenememesi gerçekten sinir bozuyor ve çoğu zaman stres terlemeyi tetikliyor. Bu yüzden bu sorunun psikolojik olduğunu düşünüp profesyonel yardım almaya geliyorlar gerçekten. Ama dediğim gibi, ne yazık ki psikolojik bir sorun değil ve terleme tıbbi yöntemlerle ortadan kaldırıldığında psikolojik tedaviye hiç ihtiyaç kalmaksızın kişi gayet de düzeliyor, rahatlıyor.

Ameliyat elbette yalnızca müdahale eden bölgelerdeki terlemeyi sona erdirir. Onun dışında vücudun diğer bölgeleri normal bir biçimde terlemeye devam eder, etmeli de. Terlemezsek ölürüz çünkü. Vücudun klima sistemi bu. Ama şu var, diyelim ki senin gibi koltuk altı şiddetli ve aşırı terleyen biri, bu sorundan malum ameliyatla kurtulduğu zaman stresi de azalacağı için diğer bölgelerdeki terleme de azları, normale döner. 

Eğer koltuk altınla birlikte el ve ayaklarında da aşırı terleme varsa, ameliyat esnasında onlara da müdahale ediliyor. Araştırdığında gayet işe yarar bir ameliyat olduğunu görürsün. Çok da kolay.

Çok geçmiş olsun. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Ama şu var, diyelim ki senin gibi koltuk altı şiddetli ve aşırı terleyen biri, bu sorundan malum ameliyatla kurtulduğu zaman stresi de azalacağı için diğer bölgelerdeki terleme de azları, normale döner. 

Evet, bende böyle olacağını umuyorum.İyice araştırıp bu ameliyatı olucam.Sonuçlarını da buraya yazarım.Belki benim durumumda olan birisi varsa örnek teşkil etmesi açısından.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Türk Ateist said:

Terlemenin şiddetli olması ve engellenememesi gerçekten sinir bozuyor ve çoğu zaman stres terlemeyi tetikliyor. Bu yüzden bu sorunun psikolojik olduğunu düşünüp profesyonel yardım almaya geliyorlar gerçekten. Ama dediğim gibi, ne yazık ki psikolojik bir sorun değil ve terleme tıbbi yöntemlerle ortadan kaldırıldığında psikolojik tedaviye hiç ihtiyaç kalmaksızın kişi gayet de düzeliyor, rahatlıyor.

Ameliyat elbette yalnızca müdahale eden bölgelerdeki terlemeyi sona erdirir. Onun dışında vücudun diğer bölgeleri normal bir biçimde terlemeye devam eder, etmeli de. Terlemezsek ölürüz çünkü. Vücudun klima sistemi bu. Ama şu var, diyelim ki senin gibi koltuk altı şiddetli ve aşırı terleyen biri, bu sorundan malum ameliyatla kurtulduğu zaman stresi de azalacağı için diğer bölgelerdeki terleme de azları, normale döner. 

Eğer koltuk altınla birlikte el ve ayaklarında da aşırı terleme varsa, ameliyat esnasında onlara da müdahale ediliyor. Araştırdığında gayet işe yarar bir ameliyat olduğunu görürsün. Çok da kolay.

Çok geçmiş olsun. 

psikolojiyle alakası mutlaka olması lazım

kendi başıma dolaşırken alnımdan çok terlerim ben de ama arkadaşlarımla gezerken hiç öyle bir durum olmuyor.

tek iken istemsizce normalden hızlı yürüdüğüm için olabilir belki, ama bu da psikolojik değil mi? daha yavaş yürümeyi de denedim yapamıyorum kesinlikle tek başımayken. 

Sitelerde Paylaş
On 04.09.2017 at 22:58, ekremaktaş yazdı:

psikolojiyle alakası mutlaka olması lazım

kendi başıma dolaşırken alnımdan çok terlerim ben de ama arkadaşlarımla gezerken hiç öyle bir durum olmuyor.

tek iken istemsizce normalden hızlı yürüdüğüm için olabilir belki, ama bu da psikolojik değil mi? daha yavaş yürümeyi de denedim yapamıyorum kesinlikle tek başımayken. 

Yalnızken daha hızlı yürümek sonradan kazanılmış basit bir refleks, bir alışkanlık. O yüzden farketsen bile değiştiremiyorsun. Önce biraz yavaşlarsın ama kontrol etmeyi çok çabuk unutup tekrar normale dönersin. Senin normalin hızlı yürümek. Aslında çoğumuz böyleyizdir, yalnızken daha seri yürürüz. E böyle olunca da terlemen normal. Bu bir sorun değil. Veya önemli bir sorun değil.

Ama Zarava ehmel arkadaşımız ve onun gibi şiddetli bölgesel terleme sorunu olanların sorunu tamamen fizyolojik. Psikolojik değil. Sempatik sistemlerinde arıza var.

Ancak " yine çok terleyeceğim" stresi yüzünden biraz daha fazla terlerler, işin psikolojiyle ilgili kısmı sadece bu. 

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 07.09.2017 at 14:54, Türk Ateist said:

Yalnızken daha hızlı yürümek sonradan kazanılmış basit bir refleks, bir alışkanlık. O yüzden farketsen bile değiştiremiyorsun. Önce biraz yavaşlarsın ama kontrol etmeyi çok çabuk unutup tekrar normale dönersin. Senin normalin hızlı yürümek. Aslında çoğumuz böyleyizdir, yalnızken daha seri yürürüz. E böyle olunca da terlemen normal. Bu bir sorun değil. Veya önemli bir sorun değil.

Ama Zarava ehmel arkadaşımız ve onun gibi şiddetli bölgesel terleme sorunu olanların sorunu tamamen fizyolojik. Psikolojik değil. Sempatik sistemlerinde arıza var.

Ancak " yine çok terleyeceğim" stresi yüzünden biraz daha fazla terlerler, işin psikolojiyle ilgili kısmı sadece bu. 

Bazen ekstra durumlarda dideral atıyorum bir tane. Etkisi yüzde doksan placebo bile olsa en azından birkaç saat sakin tutuyor. Ama her gün kullanamam tık diye giderim bir anda ?

Sitelerde Paylaş
On 31.8.2017 at 14:49, Ten Ten yazdı:

Türkiyede doktorlar teşhis koyuyorlar ama hastaya söylemiyorlar.

Başkalarından öğreniyorsun.

Burasını anlamadım. Ne demek; hastaya söylemiyorlar ?

Öyle șey mi olur, doktor teșhisi hastaya söylemeyecekse kime söyleyecek ?

Muhtemelen böyle davranan doktorların kendileri de teșhisi bilmiyorlardır. :0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 24.09.2017 at 00:24, kavak said:

Muhtemelen böyle davranan doktorların kendileri de teșhisi bilmiyorlardır. :0_80cbc_37a71a73_L:

Teşhisi ilk muayenede koyamamak doktorların bir ayıbı değildir. Bazen teşhis tedavinin sonunda da konulabilir. Tanı ve tedavi arasında ardışıklık ilişkisi yoktur.

Tıpta Doğru Sanılan Yanlışlar:

Eğer hastalığın tanısı konduysa, tedavisi de belli demektir.

YANLIŞ. Durumun adını koymak, çaresini bulmak değildir. Bazen konulan tanı bir belirtinin adı da olabilir. Örneğin, birine lumbalji tanısını koyduğumuzda, ilacını yazıp istirahat verip bitiminde kontrole çağırdığımızda belki de uzun zaman ve defalarca ziyaret gerektirecek bir sürecin yalnızca ilk adımını atmış oluyoruz. Zaten lumbalji de bel ağrısı demek. Bel ağrısının binbir türlü sebebi var. Hangisi olduğunu ilk muayenede bulmak ne mümkündür, ne de gerekli. Bel ağrısıyla ilk kez gelen bir hastaya hemen MR çekmek, EMG istemek zaman, maliyet açısından gereksizdir. O bel ağrısı dinlenince, oturuşunu düzeltince, ilaç kullanınca %90 geçecek zaten. Kalan %10 hasta da ikinci bir kez doktora gidecek. İkinci, üçüncü kez gelene MR çekilir. Kısası, bazen tanınız bir belirtiden ibaret olabilir. Size ilk konulan tanıyla verilen ilk tedavi bazen işe yaramayabilir. Hemen doktorla takışmayın. Doktora artistik yapmayın arkadaşım. Yaparsan, ona daha ilk görüşmede hastalığını sana söylemesi beklentisi güdersen, bu beklentiyi güden insanlar ordusunun bir parçası olursan, iki şey olur: Bir, doktor suskunlaşır, iki, seni ilk gördüğü anda hem ilaç verir, hem de dırdırınla uğraşmamak için hemen MR ister. İş sevimsizleşir, mekanikleşir, verimsizleşir. Doktor sizin sağlık konusunda çok bilgili bir arkadaşınızdır. Ama, elinde herşeyin sebebini anlatan sihirli bir kitap yoktur. Görgü, tecrübe ve kitabi bilgi dahilinde sonuca gitmeye, tanı ve tedaviyi netleştirmeye çalışır. Bu süreç sabrınızı zorluyorsa, tıp hizmetinden beklentilerinizi gözden geçirmenizde yarar vardır.

Hastalığın kesin adını koymadan tedaviye geçilmez.

YOOO böyle bir şey de yok. Tenten'in nöropatisinin bir yandan nedeni araştırılırken, bir yandan da nörologlar bir nöropatik ağrıya iyi gelen bir ilaç başlar ve doz ayarı için aralıklı çağırırlar. Bu süreçte bir yandan EMG, MR, konsültasyon, konsey şu bu işler yürür, bir yandan da uygun dindirici tedavi için aralıklarla ilaç seçimi ve doz ayarı yapılır. Bazen doğru ilaç ve doz bulunur, ama tanısal yöntemlerle hala tam bir şeylerin saptanamadığı muğlak durum aşılamamıştır. Yani, tedavi bulunmuş, sebebin adı hala konamamıştır. Sık sık olur öyle şeyler. Pratik hayatta da olmuyor mu, bilgisayar acayipleşiyor, sebebini bulamıyorsun, ama kapatıp açınca düzeliyor. Bu da öyle. Bizim bilgisayar tamircisinden farkımız ise, yapmadığımız bir makinenin garanti servisi gibi çalışmamız. 

Muğlaklıklar olabiliyor. Hastane de, hastalık da çok zor. Muğlaklıklar ve bazen yaptığımız suratsız davranışlar için özür dilerim. Seyrek görüşmemiz dileğiyle.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, isabettin yazdı:

Dostum; bunların hiçbirisine itirazım yok.

Benim itirazım "..teșhisi koyuyorlar, ama söylemiyorlar" lafına.

Olur mu böyle saçmalık ?. Teshiș konuyorsa, demek ki bilinen birșeyler vardır. 

Doktor elde ettiği bilgileri hastasıyla paylașmak zorunda, yoksa doktora gitmenin ne faydası var ?

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, kavak said:

Dostum; bunların hiçbirisine itirazım yok.

Benim itirazım "..teșhisi koyuyorlar, ama söylemiyorlar" lafına.

Olur mu böyle saçmalık ?. Teshiș konuyorsa, demek ki bilinen birșeyler vardır. 

Doktor elde ettiği bilgileri hastasıyla paylașmak zorunda, yoksa doktora gitmenin ne faydası var ?

Önemli konularda, mutlaka birden fazla doktordan (merkezden) görüş almak gerekir. Sonra birini seçip, hep onun yolundan gidin. Zamanla o sizi, siz de onu öğrenirsiniz. En güzeli budur.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...