Jump to content

Tanrının Varlığı

Recommended Posts

1 saat önce, hakgun yazdı:

Ayrıcalık fikrine nasıl ulaştın?

Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Allah'ın peygambere ayrıcalık tanımaya çalıştığını bu ayetden çıkarıyorum.Başka müminlere değilde sadece Peygambere bu ayrıcalık tanındığına göre bunun cahiliye adetlerini düzeltmeyle nasıl bir alakası olabilir? Apaçık sadece Peygamberi ilgilendiren bir durum, evrensellikle filan zerre alakası yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 440
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 saat önce, hakgun yazdı:

Ayrıcalık fikrine nasıl ulaştın? Bir adamın bu kadar kadınla evlenmek zorunda olması nasıl bir ayrıcalık acaba? içlerinde 50-55 yaşında 2 çocuklu hanımlar var. Hatice validemizle 25 yıl evli kaldıktan sonra 50 yaşında bir takım "cahilliye" adetlerini düzeltmek için evlendiği, ve ümmetine kimlerle"evlenilebileceği" konusunda hudutların çizildiği ayetler de nasıl bir tutarsızlık görebildin? 

Evlenmek zorunda olması demiş bi de utanmadan. Nasıl bir zorunluluksa? Alıp evlatlık filan edinemiyor gencecik çoluk çocuğu, gidip koynuna alıyor?

Ayşe'yle evlenmesi nasıl bir zorunluluktu acaba? Savaş alanlarında kocasını öldürttüğü zavallı kadınlara, alandan gitmeyi beklemeden hemen çadırlarda tecavüz etmeleri nasıl bir zorunluluk? Bunu ümmeti de yapıyor, bir de gelip biz bu kadınalrın içine boşalalım mı boşalmayalım mı diye senin pis peygamberine soruyorlar.

Sonra bu kadınlar köle, cariye filan ediliyor işte.

Savunun bakalım siz bu sapıklıkları, vahşetleri.

Pis insanlar.

Sitelerde Paylaş
On 04.09.2017 at 21:39, MevcutOnur yazdı:

Bediüzzaman Said Nursi şöyle diyor: "Kader ilim nevindendir. İlim maluma tabidir."

Kader, yani Allah'ın yaşanmış yaşanacak her şeyi bilmesi sıfatı bir bilgidir.

Bilgi ise gerçek varlığa bağlıdır. Yani var olmayan bir şey düşünülemez sonucunu çıkarabiliriz bu cümleden.

Aa, çocuk şakirt çıktı. Fethullahçılar ortadan kaybolalı Said delisi de öksüz kaldı, diğer Nurcu kollar da Fethullahçılar yüzünden biraz geri çekildi. 

Ama biz bu Deliüzzaman Said'i pek ciddiye almayız buralarda. Radyonun, içindeki melekler sayesinde çalıştığı raporlu bir akıl hastasını referans gösterip bilimden sözetmen büyük talihsizlik olmuş.

Gencecik insansın ne güzel. Yapma, inanma böyle saçma şeylere. Sana ateist ol demiyorum, ol deyince olunan bir şey değil ama saçmalıklara da böyle bel bağlama. Güzel güzel bilim öğren, evrim öğren, doğru yoldan git. Gerçekten yazıktır geleceğine...

İslam'ın evrimle bağdaştığını, Allah'ın canlılığı evrim yoluyla yarattığını söyleyen yeni yeni akımlar var (ki aslen yeni değildir bu akım, İslam'ın ilk yüz yıllarında dile getirilmiştir), onlara filan bak. Evrimi reddetmek gencecik bir insana hiç yakışmıyor. Gerçekten çok üzücü. Dinden çıkman gerekmiyor evrimi kabul etmen için. Ama deli zırvalarını kökten reddetmen, onlara bel bağlamaman gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
On 05.09.2017 at 03:56, MevcutOnur yazdı:

@Burakey ; Tanrı yarattığı şeylerin varlığından haberdar olmasını önemsemez diyorsunuz. Yarattığı dünyaya nizam vermeye çalışmaz diyorsunuz. Tanrı yüce sözlerini yarattıklarına iletmez diyorsunuz. Yaptığınız tanım, yarattıklarını belli bir amaç uğruna yaratmamış, test amaçlı yaratmış sonra da onlara olan ilgisini kesmiş bir tanrıyı gösterir. Böyle yüce sözlere sahip yüce bir tanrının hiç önemsemediği, test amaçlı varlıklar yaratması O'na ne kadar uyar tartışılır. Tanrının varlığı konusunun tanrı için bir sorun olmadığını, olsaydı kati biçimde çözeceğini ve bu tür insani eylemlere izin vermeyeceğini söylemişsiniz. Eğer ikimiz de "yüce" bir tanrıdan bahsediyorsak bu tanrının yarattığı insanların kendi varlığı hakkında ne düşündükleri O'nun için ne kadar problem teşkil eder, bu da tartışılır. Problem teşkil edeceğini varsaysak bile, tanrının kendine problem teşkil edecek bir şeyi meydana getirmesi böyle yüce bir varlıktan nasıl beklenir, tartışılır.

• Benim görüşüme göre tanrı yüce sözlerini çok düşük seviye varlıklara göndererek kirletmiştir ifadeniz yanlıştır.
  • Benim görüşüme göre vahiy yönteminin absürt olması ifadeniz yanlıştır.
  • Benim görüşüme göre vahiyler insanlar tarafından kullanılmaya çok açıktır ifadeniz fazlasıyla doğrudur. İnsanlar tarafından kullanılması için gönderilen vahiylerin denizdeki deniz atları tarafından kullanılması ne kadar doğru olur, tartışılır.

Dostum seni anlıyorum. (trol olmadığını varsayarak).(ateist forumda islamı savunanlara ön yargılıyım da o yüzden önceki parantezi açtım )

Bizde bir zamanlar müslümandık. şimdi kendi tanrı anlayışını yaratmaya çalışan biriyim. o yazdıklarımda bu çabalarımın birer izdüşümüdur. bunlar üzerinden tartışmaya girmem faydalı olmaz. bu yüzden yazdıklarına eyvallah diyorum. ancak birşey dikkatimi çekti; vahiy sistemi adaletsizdir. demiştim buna itirazınız olmamış. (sanırım sizde öyle hissediyorsunuz ve içinizden karşı arguman geliştirmek gelmedi)

madem bu sitedesiniz ateist arkadaşlara ön yargı ile yaklaşmayarak din denen zehirden arınma surecinizi hızlandıra bilirsiniz. ben bunu yapmadım ve arınma sürecim uzun sürdü. dinin doğru olma ihtimalı yoktur. sıfır-zero.  argo deyişi ile bizler keriz değiliz !dostum.  %1 doğru olma ihtimalini bile olası görsem dini terketmezdim. ki bir tanrının olmasını isteyenlerdenim.. eden bulmalı,acılar telafi edilmeli,bir düşünürün dediği gibi adalet evrenin ruhu olmalı..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Evlenmek zorunda olması demiş bi de utanmadan. Nasıl bir zorunluluksa? Alıp evlatlık filan edinemiyor gencecik çoluk çocuğu, gidip koynuna alıyor?

Ayşe'yle evlenmesi nasıl bir zorunluluktu acaba? Savaş alanlarında kocasını öldürttüğü zavallı kadınlara, alandan gitmeyi beklemeden hemen çadırlarda tecavüz etmeleri nasıl bir zorunluluk? Bunu ümmeti de yapıyor, bir de gelip biz bu kadınalrın içine boşalalım mı boşalmayalım mı diye senin pis peygamberine soruyorlar.

Sonra bu kadınlar köle, cariye filan ediliyor işte.

Savunun bakalım siz bu sapıklıkları, vahşetleri.

Pis insanlar.

Nerede yazıyor bunlar? Kaynak Ne? Kuran ı mı okudun? Arapça biliyor musun? Okuduğun meal den mi çıkardın bunları? Bende meallerden  onlarca hata çıkarabilirim. Yoksa Turan Dursun un yazdıkları mı? Turan Dursun neden muteber kaynak? Ateistlerin islam ile ilgili tüm argümanları bu adamın yazdıkları. Gerçekten çok bilimsel.Birisi otursun hayal gücünün sınırlarını zorlayarak, akla sığmayacak zırvaları bilgi diye yazsın. Bizleri dogmalara inanmakla suçlayan ateist/materyalist şakirtler, bunları ezberleyip, birer "bilimperest" kesilsinler. Şimdi siz söyleyin sizler Ateist/Metaryalist mi siniz? Yoksa Turan Dursun "şakirtleri" mi?

tarihinde hakgun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, hakgun said:

Nerede yazıyor bunlar? Kaynak Ne? Kuran ı mı okudun? Arapça biliyor musun? Okuduğun meal den mi çıkardın bunları? Bende meallerden  onlarca hata çıkarabilirim. Yoksa Turan Dursun un yazdıkları mı? Turan Dursun neden muteber kaynak? Ateistlerin islam ile ilgili tüm argümanları bu adamın yazdıkları. Gerçekten çok bilimsel.Birisi otursun hayal gücünün sınırlarını zorlayarak, akla sığmayacak zırvaları bilgi diye yazsın. Bizleri dogmalara inanmakla suçlayan ateist/materyalist şakirtler, bunları ezberleyip, birer "bilimperest" kesilsinler. Şimdi siz söyleyin sizler Ateist/Metaryalist mi siniz? Yoksa Turan Dursun "şakirtleri" mi?

Hangisine itiraz ediyorsun? Ayşe olayına mı, yoksa hayber kalesi sonrası iğrencliklere mi?

Hadis inkarcısı mısın?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, hakgun said:

Anlaşıldı sen cevap veremeyecen. Araştırıp yazacak falan herhalde dedik ama o da yok.. Zaten şöyle geriye dönüp bir baktığımızda otorite safsatasından başka bir halt yaptığınız yok. Kendi aklı fikriniz olmadığından olse gerek "o onu demiş, bu bunu söylemiş"den öte nane koyamıyorsunuz ortaya. Eskiden teistler bile daha bi güzelmiş, daha akıllıymış forum arşivlerine baktığımız vakit. Yani en azından bir kısmı. Şimdi nerdee..

E o zaman bize de şunu söylemek düşer: Madem sorulunca cevap veremeyip arazi moduna geçeceksiniz, en baştan neden böylesine atıp tutarsınız o zaman? Hiç mi düşünmezsiniz sonrasını? Ben olsam ciddi rahatsızlık duyarım bundan. Onurum, gururum zedelenir. Ya görüşlerime açıklama getirir arkasında dururum, ya da "görüşlerimi değiştirir", savunabileceğim şeyleri görüşlerim yaparım.

1 hour ago, malta erigi said:

Hangisine itiraz ediyorsun? Ayşe olayına mı, yoksa hayber kalesi sonrası iğrencliklere mi?

Hadis inkarcısı mısın?

Hakikaten şimdi aşağı tükürse sakal, yukarısı bıyık. Hadisi bıraksa namaz oruç (vb.) bile açıkta kalacak, hadisi kabul etse ayrı bir çamur deryasına saplanacak. Bir teistin yerinde olmak istemezdim cidden.

O yüzden diyoruz ki, teizm en zayıf pozisyondur. Ne olursanız olun, ama teist olmayın. İlla teist olacaksanız da ben fideistim deyin geçin. Aklın, bilimin ve mantığın er meydanına ortalık yerden dalmayın hiç olmazsa. Aklına ve kendisine saygısı olan herkesin yapacağı da budur zaten. Burnunun sürtülmesinden keyif alınıyorsa o başka tabii..Bir çeşit saygı duyarız buna. :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, MevcutOnur yazdı:

@Türk Ateist ; Evrimi ben ne zaman reddettim hatırlamıyorum. Kur'an zaten canlıları başta sudan yarattığını söylüyor.

Çok fazla hadislerle, Said Nursi'yle filan ilgili olduğunu görünce evrimi reddettiğini düşündüm. Bir de Hakgun nickli sevimsiz durmadan evrime, Darwin'e filan sarmış, seninle onu karıştırmış olabilirim. Afedersin.

Evrimle sorunun olmamasına sevindim, yorumunuz her ne kadar  bize ters olsa da hiç kabul etmemekten evladır...

Onun dışında mantık yürütmende çokça sorun var, bolca safsataya başvuruyorsun yazılarında. Onlara da fırsatım olursa değinirim, tartışırız.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, hakgun yazdı:

Sana ne be sana ne? Kur'an anlamak için Arapça bilmek mi gerekiyor? Sen biliyorsun farzedelim, sen çeviri yapmış olmuyor musun? İslam ve Arapça bilgisi malum mealciler falan dururken sana niye itibar edeyim?

Turan Dursun'un tek bir kitabını dahi elime alıp okumuş değilim, keşke okumuş olsaydım. Benim kaynağım aslen hadisler de değil, Kur'an denen çöplüğün bizzat kendisi ama sizin zırvalarınız bolca hadis destekli ve referanslı olduğu için o çöplüğe de arada bir mecbur dalıyoruz.

Bırak şimdi bunları da madem doğrusunu biliyorsun, sen yaz. Bu peygamber diye taptığınız adam Ayşe'yle niye evlenmiş? Ne gibi bir zorunluluğu olmuş da 6 yaşındaki nikah yapıp dokuz yaşında koynuna almış? Diğer eşlerini ne tür bir zorunluluktan almış? Hepsi mi fukara, kimsesiz, gariban kızlarmış?

Sitelerde Paylaş

Bu hakgun özetle diyor ki Kuran'da yanlış bir şey yok. Yanlış gösteren tercümeler. :lol:

Bayat, ucuz, adi, sıradan, elli milyon kere çürütülmüş geçersiz saçma sapan bir savunma.

Kuran meydanda, herkesin incelemesine açık, mahzende kırk kilit altında saklanmıyor. Herkes okuyabilir, anlamını karşılaştırarak her kaynaktan süzüp ne yazdığını apaçık anlayabilir. Bunu anlayamamak ne yazıyor yahu bu Kuran'da bilmiyoruz herkes değişik söylüyor demek için salak olmak lazım.

Kuran'da ne yazdığının bir sır olması, kimsenin bilememesi filan saçma sapan bir olanaksızlık. Böyle bir şeyi iddia etmeye insan utanır. Ben bilemiyorum bu Kuran'da ne yazıyor demek için yüzünde manda derisi olacak kızarmayacak!

Ne Turan Dursun şöyle yazıyor dedi diye Turan Dursun'a inanması yahu? Kuran kırk mahzende kırk kilit altında da Turan Dursun acaba doğru söylüyor mu diye kontrol mü edemedik? Ne saçmalıyor bu hak mıdır gak mıdır gun mıdır gün müdür nedir yahu? :D 

Sitelerde Paylaş
On ‎1‎.‎9‎.‎2017 at 14:43, MevcutOnur yazdı:

herhangi bir varlığın kendinden üstün bir varlık oluşturamayacağı gerçeği

Evrime karşı değilim diyorsun ama evrim tam da bu senin inkar ettiğin gerçek demek.

Tersine, gelişmiş ürünlerin ortaya çıkması için evrimden başka yol yoktur. Gelişmiş ürünler ancak daha az gelişmişlerden evrimleşerek ortaya çıkarlar. Örneğin insan, primat türlerinden evrilmiştir gibi.

Bunun tersine az gelişmişin varlığından daha gelişmişi sorumlu tutmak paradokstur, olanaksızdır. Evrenin varlığından daha gelişkin bir tanrı sorumluysa, tanrıdan da daha da gelişkin bir yanrunun, ondan da daha daha gelişkin bir kenrunun sorumlu olması gerekir. Bunun olanaksız olduğu gün gibi, kabak gibi meydanda.

Tanrının olamayacağı, evrimin tek gerçek olduğu son derece kesindir, başka yol yoktur. 

Sitelerde Paylaş

Öte yandan ben islamı yaratan cahil çöl yağmacılarının küçük kızları istismar ettiğini hiç hadis muhammed efsanelerine başvurmadan, bu cahil çöl yağmacılarının kendi elleriyle düzdükleri Kuran denen vahşi çöl yağmacısının ilkel cep ajandasından kanıtlarım. Hayatımda islamı eleştirmek için hadise hiç başvurmadım.

Müslümken de hadislerden hiç hoşlanmazdım, sadece Kuran akımına bağlıydım. Bize müslümken de, ateistken de Kuran yeter! :D

Sitelerde Paylaş

@Türk Ateist ; Teşekkür ederim cevabın için. İşte baştan beri beklediğim cevap tarzı bu, yürüttüğüm mantıklar başta bana kabul edilebilir gelmiş olabilir ama başlı başına amacım bu düşüncelerim ne kadar doğru bunu görmekti zaten. 

-----------------------------------Edit-------------------------------

@democrossian ; Teşekkür ederim cevabın için. Şunu söyleyeyim, baştaki o cümle biraz yoruma açık oldu ve ben de hala aynı şeyi savunmuyorum. Üstünlük derken ne açıdan üstünlük, yorumlanabilir. Aslında ilk söylediğimde kastettiğim atomsal düzeydeki bir varlığın atomsal düzeyin üstünde bir varlık yaratamayacağı gibi bir şeydi. Ha tabi, bunu tartışabilmemiz için dinlerde geçen melek, cin gibi kavramların kabul edilmesi gerek sanırım, dolayısıyla kurduğum bu mantık yanlış. En azından bizler için tartışmaya uygun değil.

tarihinde MevcutOnur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, MevcutOnur yazdı:

@Türk Ateist ; Teşekkür ederim cevabın için. İşte baştan beri beklediğim cevap tarzı bu, yürüttüğüm mantıklar başta bana kabul edilebilir gelmiş olabilir ama başlı başına amacım bu düşüncelerim ne kadar doğru bunu görmekti zaten. 

Ne oldu sonuç olarak? Gerçekten merak ettim.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, MevcutOnur yazdı:

.... ben de hala aynı şeyi savunmuyorum ....

.... başlı başına amacım bu düşüncelerim ne kadar doğru bunu görmekti zaten. 

Aslında foruma katılan çoğu katılımcıdan böyle bir davranış bekliyorum. Yani ateistler yazık dinden Allahtan habersizler, cehennemde yanacaklar dur şunlara bir el atıp kurtarayım şunları tavrı tabii ki çok banalca ve çok cahilce.

Ben karşıt görüşlerin hep "acaba ateistler bu konuda ne düşünüyorlar bir bakayım" amacıyla ortaya atıldığını düşünme eğilimindeyim. Ya da böyle olsa iyi olur beklentisinde oluyorum. Yoksa "şu atelere allahı dini öğreteyim" tavrı sevimsiz, çünkü biz bu allahçılar giderken çoktan dönmüştük. Allaha mallaha karnımız tok.

İnsanların çok büyük çoğunluğu bir fikir iletişimi sonucunda fikirlerim değişti demekten kaçınırlar. O bakımdan asıl ben teşekkür ediyorum bu olgun tavır için.

Konunun biraz dışında ama bir şey daha belirteceğim. Bu allahı dini böyle dayattıkları sürece bizim dine allaha karşı antipatimiz katlanarak artar. Toplumun da artar. Böyle her okulu imamhatip yapmaya çalışarak her yere Arapça yazılar asarak, boru gibi iğrenç pantolonlar giyip papaz gibi iğrenç sakallar bırakarak filan nefret çekiyorlar.

Dinin ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı olduğunu bu halk bir türlü idrak edemedi, belki de içten içe düşman yaratmak istiyor. Biz cennete doluşalım, inançsızlar cehennemde çığlıklar atarken daha zevkli olur diye manyakça bir ruh hastalıkları var bilemiyorum. Özet olarak durum iç açıcı değil. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, teflon yazdı:

Anlaşıldı sen cevap veremeyecen. Araştırıp yazacak falan herhalde dedik ama o da yok.. Zaten şöyle geriye dönüp bir baktığımızda otorite safsatasından başka bir halt yaptığınız yok. Kendi aklı fikriniz olmadığından olse gerek "o onu demiş, bu bunu söylemiş"den öte nane koyamıyorsunuz ortaya. Eskiden teistler bile daha bi güzelmiş, daha akıllıymış forum arşivlerine baktığımız vakit. Yani en azından bir kısmı. Şimdi nerdee..

E o zaman bize de şunu söylemek düşer: Madem sorulunca cevap veremeyip arazi moduna geçeceksiniz, en baştan neden böylesine atıp tutarsınız o zaman? Hiç mi düşünmezsiniz sonrasını? Ben olsam ciddi rahatsızlık duyarım bundan. Onurum, gururum zedelenir. Ya görüşlerime açıklama getirir arkasında dururum, ya da "görüşlerimi değiştirir", savunabileceğim şeyleri görüşlerim yaparım.

Hakikaten şimdi aşağı tükürse sakal, yukarısı bıyık. Hadisi bıraksa namaz oruç (vb.) bile açıkta kalacak, hadisi kabul etse ayrı bir çamur deryasına saplanacak. Bir teistin yerinde olmak istemezdim cidden.

O yüzden diyoruz ki, teizm en zayıf pozisyondur. Ne olursanız olun, ama teist olmayın. İlla teist olacaksanız da ben fideistim deyin geçin. Aklın, bilimin ve mantığın er meydanına ortalık yerden dalmayın hiç olmazsa. Aklına ve kendisine saygısı olan herkesin yapacağı da budur zaten. Burnunun sürtülmesinden keyif alınıyorsa o başka tabii..Bir çeşit saygı duyarız buna. :)

teflon 24 saat bilgisayar başında değilim. Bak gene aynı şeyi yapıyorsun. Bu iddialar senin araştırıp bulduğun şeyler değil, var olan iddiaları papağan gibi tekrardan başka bir şey değil. Kendine saygı, onur, şeref den bahsederken 2 kere düşün. Bir kişinin söylediği her şeyi sorgusuz doğru kabul etmek zaten bir inanç. O zaman senin " fetoşun sakirtlerinden farkın Ne?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...