Jump to content

Muhammedin hayatını hangi tarafsız kaynaktan öğrenebilirim?

Recommended Posts

5 dakika önce, hakgun yazdı:

merak ettim, tarafsız yazarlardan ne duymayı bekliyorsun?

Tarafsız şekilde,iyi veya kötü neler yaptığını,sosyal durumunu,evliliklerini,ekonomik durumunu,geçirdiği savaşları,çevresindekilere tembih ettiklerini iyi şekilde belge ve kaynak gösteren bir anlatımla öğrenmek istiyorum.Daha önce internete baktım ancak pek bilgi bulamadım,hepsi dindarların yazıları ve çoğu ortak..

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, hakgun yazdı:

yanlış anlaşıldım galiba. okuduklarınızdan sizi tatmin etmeyen ne var ki böyle bir kaynak arayışına girdiniz?

Az önceki yanıtımda açıklamıştım,hemen hemen hepsi birbirinin aynı ve az bilgi içeriyor bu yüzden beni tatmin etmedi :)

Sitelerde Paylaş

Muhammedin biyografisiyle ilgili piyasadaki tüm eserler siyerlere dayanır. Onlar da Muhammedin ölümünden 150 - 200 sene sonra yazılmıșlardır, ki ilkini yazdığı iddia edilen Ibn Ishak´ın eserinin yerinde yeller etmektedir. Dolayısı ile İslamın ilk dönemleri gibi, kurucusu olduğu iddia edilenin hayatı da karanlıkta kalacaktır muhtemelen.

Sitelerde Paylaş

Garip gelebilir, ama en tarafsız siyer neşriyatı, taberi'nin neşriyatıdır. 

Devrine göre, muhammedi bilinen doğrulara uydurmak yerine, muhammed ne yaptıysa doğrudur şeklinde bir tavır sergilediği için, bilinen en katıksız, en doğru siyer, taberi'nin kidir. Elbette aynı zamanda taberi tefsirini okumakta faydalı olacaktır.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Sayın Yıldız Tozu, tarafsız kitap aramakla çok yanlış düşünüyorsun.

Tarafsız olsa-olmasa önemli olan bu değil.

Tarafları okumakla çıkaracağın sonuçlar ile yine en iyi tarafsız bizzat kendinsin...

Hepsini teker teker okuyup bir sonuca ulaşmak zor değil midir?

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, anibal yazdı:

Devrine göre, muhammedi bilinen doğrulara uydurmak yerine, muhammed ne yaptıysa doğrudur şeklinde bir tavır sergilediği için, bilinen en katıksız, en doğru siyer, taberi'nin kidir. Elbette aynı zamanda taberi tefsirini okumakta faydalı olacaktır.

Taberi'nin siyerinin tam adı nedir?

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, anibal yazdı:

Aynen örneğin Taberi kurban edilenin İsmail değil  İshak olduğunu savunmuştur. Birçok rivayetle ve senetle de desteklemiştir bu görüşünü. Erken İslam'da oturmuş bir görüş olmadığından rahattılar nispeten.

tarihinde Desert Wind tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Yıldız Tozu yazdı:

Hepsini teker teker okuyup bir sonuca ulaşmak zor değil midir?

Zor ama doğrusu budur.

Tarafsız kitap aramanın da nedeni doğruyu veya gerçeği bulmak değil mi?

Hepsini okuman da gerekmiyor, düşüncelerini-sorularını tatmin edecek kadar okuman da yeterli.

Zaten çok kimse böyle yapmadığı için salak Prof kesiliyor.

Kaliteli bir yazarın 250 sayfalık bir roman yazmak için 250 tane kitap okuduğunu düşünürsek ki, -böyle bir yazarı biliyorum- bahsettiğim şekilde okumanın önemi daha iyi anlaşılır.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Zor ama doğrusu budur.

Tarafsız kitap aramanın da nedeni doğruyu veya gerçeği bulmak değil mi?

Hepsini okuman da gerekmiyor, düşüncelerini-sorularını tatmin edecek kadar okuman da yeterli.

Zaten çok kimse böyle yapmadığı için salak Prof kesiliyor.

Kaliteli bir yazarın 250 sayfalık bir roman yazmak için 250 tane kitap okuduğunu düşünürsek ki, -böyle bir yazarı biliyorum- bahsettiğim şekilde okumanın önemi daha iyi anlaşılır.

Haklı olabilirsin.Böyle bir yazarı ben de tanıyorum?Richard Dawkins de Gen Bencildir kitabında pek çok biyologun biyoloji alanındaki çalışmalarını,buluşlarını ve farklı yüzlerce kaynaktan topladığı bilgileri kendi entelektüel birikimiyle harmanladığından bahsediyordu??

tarihinde Yıldız Tozu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...