Jump to content

Kapitalizmde olup sosyalizmde olmayan meslekler nelerdir?

Recommended Posts

Just now, Ten Ten said:

Sanatsal faaliyetlerin meslek olup olmadığı tartışılan bir konudur.

Ben meslek olmadığını düşünenlerdenim.

Bu konu hakkında ayrı başlık açacağım.

Kapitalizmde sanatçı hem zevk aldığı için hemde kendi temel ihtiyaçlarını karşılamak için sanatsal faaliyetler yapar.Bu yüzden kapitalizm de meslektir.

Sosyalizmde sanatsal faaliyetler meslek olmaktan çıkacak.Çünkü sanatçı kendi temel ihtiyaçlarını karşılamak için sanat yapmayacak.

İnsanlar neden dans eder konusunda hiçbiriniz para için yapıyorum demedi. :)

Oryantal miyiz oğlum biz, neden para için dans edelim? 

Meslek için yapılmasında ne fenalık var? Aslında tam da bu yüzden kaybediyorsun. Insan kendini mutlu eden mesleği yaparak hayatını sürdürebilmeli. Dans etmek isteyen insanı zorla fabrikaya sokmak, köleliğin farklı bir formudur. Beğenmediğiniz abd'de kişinin mutluluğu yakalama çabası (pursuit of happiness) yasal güvence altındadır ve engellenemez. Bu yüzden abd güçlenirken sovyetler yıkıldı. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 dakika önce, malta erigi yazdı:

Oryantal miyiz oğlum biz, neden para için dans edelim? 

Meslek için yapılmasında ne fenalık var? Aslında tam da bu yüzden kaybediyorsun. Insan kendini mutlu eden mesleği yaparak hayatını sürdürebilmeli. Dans etmek isteyen insanı zorla fabrikaya sokmak, köleliğin farklı bir formudur. Beğenmediğiniz abd'de kişinin mutluluğu yakalama çabası (pursuit of happiness) yasal güvence altındadır ve engellenemez. Bu yüzden abd güçlenirken sovyetler yıkıldı. 

Kapitalizmde sanatçıların hepsi severek mi sanat yapıyor? 

Kapitalizmde her insan sevdiği için mi mesleğini yapıyor?

Mesela şiir yazmayı sevmiyorum ama para için şiir yazıp kazandım.

Muzikten nefret ettiğim halde bir para için muzik aleti çaldığımda oldu.

Diskolarda sevmediği halde dans yapanlar tanıyorum.

Sosyalizm sanata yasak koymuyor.

Sosyalist ülkelerin yaptıkları hatalardan biri zorla sanatçı yetiştirmekti.

Toplum sanat istemiyorsa neden toplumu  zorluyorsun?

Toplum sanat istiyorsa neden sanatı sevenlere vermiyorsun?

Bu iki sisteminde sorunu.

Atatürk döneminde de sonrasında da halkın sevmediği sanatsal faaliyetler halka zorla sevdirilmeye çalışıldı.

Atatürkün getirdiği sistem sosyalizm mi?

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Ten Ten yazdı:

Atatürk döneminde de sonrasında da halkın sevmediği sanatsal faaliyetler halka zorla sevdirilmeye çalışıldı.

Saçmalama, öyle bir şey yok. Osmanlı'da Jön Türkler diye bir akım var. Bunlar Avrupa kültürü ile yetişmiş insanlar. Bunların talepleri doğrultusunda opera bale gibi Batı kültür ögeleri getirildi. Zorla filan diye bir şey yok. Zorla olan, fes, peçe mesela, bunlar yasaklandı. Zorla opera olmaz. 

Sitelerde Paylaş
On 7 Sep 2017 at 12:15, Ten Ten said:

Sanatsal faaliyetlerin meslek olup olmadığı tartışılan bir konudur.

Ben meslek olmadığını düşünenlerdenim.

Kim tartışıyor onu?

Sanat meslek değilse, mimarlık da meslek değil. Al eline tuğlaları üst üste diz.

Sanat meslek değilse müzik dinleme

Sanat meslek değilse kıyafetlerinde, kullandığın eşyalarda, yaşadığın ortamda estetik arama, renklerde ve şekiller arasında denge ve estetik arama.

Sanat tabii ki insanların para kazanmak için yaptıkları bir uğraştır ve öyle de olmalıdır. Sanat insanı insan yapan temel uğraşlardan biridir.

Ulan sanat meslek değil de Kuran'daki şiirsel yönü niye övüp duruyor bu imanlılar? Bu kadar değersiz birşey bu kadar övülür mü? 

Sitelerde Paylaş
On 7 Sep 2017 at 13:19, Ten Ten said:

Sosyalist ülkelerin yaptıkları hatalardan biri zorla sanatçı yetiştirmekti.

Toplum sanat istemiyorsa neden toplumu  zorluyorsun?

O toplumun mına bile koyarız! Bu kadar net konuşuyorum!

Hödük, hımbıl, gundi, cahil, boklu pasaklı taş devri döküntülerini mi dinleyeceğiz? Tabii ki bilgi, asalet, zarafet, estetik ve yüksek fikirler halkın önüne konulacaktır. Bu çaba, kuru kalabalığın içindeki elmasları ortaya çıkarmak içindir. Onlar sanata ve akla yönelir, toplumu yücelten birer insan haline gelir. Geriye kalan süfli organizma, cahil olduğunu bilerek ve bir aşağılık kompleksine girerek yaşayacaktır. Cehalet hiçbir zaman bilgiye denk tutulamaz.

On 7 Sep 2017 at 13:19, Ten Ten said:

Mesela şiir yazmayı sevmiyorum ama para için şiir yazıp kazandım.

Nereye yazdın o şiirleri? Posta gazetesine mi? Senin bu kafan ile yazdığın şeyleri ancak Posta gazetesi yayınlar. Posta o komik şeylere para da mı ödüyormuş?

Senden o şiirlerini bizimle paylaşmanı isteyecektim ama neyse ki sağolsun Google amca bana senin şiirlerinden birini verdi.

posta-gazetesine-şiir-yollayan-yurdum-insanı_215235.jpg

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Robespierre yazdı:

Kim tartışıyor onu?

Sanat meslek değilse, mimarlık da meslek değil. Al eline tuğlaları üst üste diz.

Sanat meslek değilse müzik dinleme

Sanat meslek değilse kıyafetlerinde, kullandığın eşyalarda, yaşadığın ortamda estetik arama, renklerde ve şekiller arasında denge ve estetik arama.

Sanat tabii ki insanların para kazanmak için yaptıkları bir uğraştır ve öyle de olmalıdır. Sanat insanı insan yapan temel uğraşlardan biridir.

Ulan sanat meslek değil de Kuran'daki şiirsel yönü niye övüp duruyor bu imanlılar? Bu kadar değersiz birşey bu kadar övülür mü? 

Estetik insandan insana değişen birşey.

Kapitalizmde sanatçıların hepsi kazanamasada bazıları milyon dolarlar kazanıyorlar.

Sosyalizmde bir sanat eserinin değeri nasıl belirlenecek?sosyalizm bu sanat eserini oluşturan sanatçıya toplumun diğer bireylerine verdiğinden daha fazlasını mı verecek?

Mimarlık demişsin sosyalizmde insanlar oturacağı evi kendi isteklerine göre mi toplumun isteklerine göre mimarın tasarlamasını isteyecek? :)

Sitelerde Paylaş
Just now, Ten Ten said:

Kapitalizmde sanatçıların hepsi kazanamasada bazıları milyon dolarlar kazanıyorlar.

Sosyalizmde bir sanat eserinin değeri nasıl belirlenecek?sosyalizm bu sanat eserini oluşturan sanatçıya toplumun diğer bireylerine verdiğinden daha fazlasını mı verecek?

Mimarlık demişsin sosyalizmde insanlar oturacağı evi kendi isteklerine göre mi toplumun isteklerine göre mimarın tasarlamasını isteyecek? :)

Kurdugun mantık doğru değil. Ozellikle eserleri milyonlarca dolar olan ressamların çoğunun resimler, öldükten sonra bu şekilde degerlenmistir. Yasarlarken zengin değillerdi ve yaşamlarını daha cok zengin ve soylu patronları sayesinde idame ettiriyorlardi. Rönesans ressamları örneğin hep böyleydi. 

Sitelerde Paylaş

Sosyalizmde gelir düzeyini eşitlik değil iş gücü belirler, ne kadar iş-gücü o kadar gelir demektir.

Bu durum sanatçılar, sporcular ve beyin iş gücü için de geçerlidir.

Bu yüzden zaman içinde eşitsizlik baş göstererek kopmalar meydana gelir.

Kapitalizmde olduğu gibi bir avuç zengin oluşur, işte dananın kuyruğu burada kopar.

Sermaye sahibi olan insanlar bunu artı kâra dönüştürmek ister,, amma velakin sosyalizmde bireysel olarak artı-değer yatırımın önü kapalıdır.

Ee bu mahlükatlar artık rahat durmaz, rüşvetle, hile ve oyunlarla yönetimi ele geçirirler.

Ancak sosyalizmde yönetimi ele geçirmek onu yıkmak için yeterli değildir.

Peki ne yaparlar, işte burası akıllara ziyan, çeşitli nedenler üretip dolaylı yollardan ekonomiyi zayıflatırlar.

Ekonomisi zayıflayan halk ne yapar, malumunuz üzere sosyalizmi istemeyruz! naraları atar ve sonuç, onlarca yıl verilen emekler ve bunun için canını feda eden on binlerin ruhuna fatiha okunur:):wacko:

İşte bunun için özellikle her zaman anlatmaya çalışıyorum, sosyalizm ile komünizmi karıştırmayın, sosyalizm yıkılmazsa komünizm gelir ama sosyalizmin yıkılma potansiyeli de maalesef vardır...

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Robespierre yazdı:

O toplumun mına bile koyarız! Bu kadar net konuşuyorum!

Hödük, hımbıl, gundi, cahil, boklu pasaklı taş devri döküntülerini mi dinleyeceğiz? Tabii ki bilgi, asalet, zarafet, estetik ve yüksek fikirler halkın önüne konulacaktır. Bu çaba, kuru kalabalığın içindeki elmasları ortaya çıkarmak içindir. Onlar sanata ve akla yönelir, toplumu yücelten birer insan haline gelir. Geriye kalan süfli organizma, cahil olduğunu bilerek ve bir aşağılık kompleksine girerek yaşayacaktır. Cehalet hiçbir zaman bilgiye denk tutulamaz.

Nereye yazdın o şiirleri? Posta gazetesine mi? Senin bu kafan ile yazdığın şeyleri ancak Posta gazetesi yayınlar. Posta o komik şeylere para da mı ödüyormuş?

Senden o şiirlerini bizimle paylaşmanı isteyecektim ama neyse ki sağolsun Google amca bana senin şiirlerinden birini verdi.

posta-gazetesine-şiir-yollayan-yurdum-insanı_215235.jpg

Türk lirasının simgesi nasıl seçildi ?verilen para değeri nasıl hesaplandı?

Şiir yazmayı sevmediğimi söylemiştim.

Değersiz birşeye kapitalizmde değer verenler olduğunu göstermek için örnek verdim.

Sosyalizmde sanat hobi gibi birşey olur.

Devlet isterse meslek yapar isterse yapmaz.

SSCB de holywood  eşdeğerinde film üretebildi mi? :)

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Sosyalizmde gelir düzeyini eşitlik değil iş gücü belirler, ne kadar iş-gücü o kadar gelir demektir.

Bu durum sanatçılar, sporcular ve beyin iş gücü için de geçerlidir.

Bu yüzden zaman içinde eşitsizlik baş göstererek kopmalar meydana gelir.

Kapitalizmde olduğu gibi bir avuç zengin oluşur, işte dananın kuyruğu burada kopar.

Sermaye sahibi olan insanlar bunu artı kâra dönüştürmek ister,, amma velakin sosyalizmde bireysel olarak artı-değer yatırımın önü kapalıdır.

Ee bu mahlükatlar artık rahat durmaz, rüşvetle, hile ve oyunlarla yönetimi ele geçirirler.

Ancak sosyalizmde yönetimi ele geçirmek onu yıkmak için yeterli değildir.

Peki ne yaparlar, işte burası akıllara ziyan, çeşitli nedenler üretip dolaylı yollardan ekonomiyi zayıflatırlar.

Ekonomisi zayıflayan halk ne yapar, malumunuz üzere sosyalizmi istemeyruz! naraları atar ve sonuç, onlarca yıl verilen emekler ve bunun için canını feda eden on binlerin ruhuna fatiha okunur:):wacko:

İşte bunun için özellikle her zaman anlatmaya çalışıyorum, sosyalizm ile komünizmi karıştırmayın, sosyalizm yıkılmazsa komünizm gelir ama sosyalizmin yıkılma potansiyeli de maalesef vardır...

Sosyalizm  büyük insan toplulukları için uygun iken komunizm küçük insan toplulukları için uygundur.

Komunizmin sosyalizmin yerini alacağını söylemek bu yüzden ütopyadır.

Dünya köy değildir. :)

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, Ten Ten said:

Yok. Öyle değil. Estetik ile çirkinlik birbirinden net bir şekilde ayrılır. Ha, barbarlar estetikten anlamaz dersen bunda haklısın.

Ee? Sosyalizmde öyle milyonlar kazanan sanatçılar olmayacak tabii ki. Ama sanatçılar insanların ruhlarını yükseltecek ya da onları eğlendirecek işler yapmaya ve bu yaptıklarının karşılığında para kazanmaya devam edecek.

Bayağı detaya girmişsin. İstersen şöyle yapalım, ben bütün meslek gruplarına göre detaylı birer maaş bordrosu hazırlayıp buraya ekleyim. Olur mu? 

Mimarlık demişsin sosyalizmde insanlar oturacağı evi kendi isteklerine göre mi toplumun isteklerine göre mimarın tasarlamasını isteyecek

Tamamen mimarının paşa  gönlüne kalacak o işler. Oldu mu? Hatta mimar isterse altına deri pantolon giyip insanların üstlerine işeyebilecek. Sosyalizm bütün bunları yasal hale getiriyor.

Hocam, sen en iyisi şiir yaz. Bu işler sana göre değil.

Bu arada harika olduğuna emin olduğum o şiirlerinden bizimle paylaşır mısın? Biliyorum, seni zorlayarak yazdırıyorlar onları ama şöyle bir iki dörtlük iyi giderdi doğrusu.

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, bilgivehis said:

İyi de bunun teniten olduğunu nasıl öğrendin?

E, itiraz etmedi ki. Sükut ikrardan gelir derler.

Bir şiirini paylaşmasını istedim, muhtemelen üstteki şiirini biraz değiştirerek buraya ekler birazdan.

Şöyle mesela

Önce pastanede başladı sevdan

Çokomel sevgilim nerdesin

Sabah seninle kapandı gözüm

İnka piramidim nerdesin

Şantiyede sevdim seni

Bulgur pilavım nerdesin

Niçin baktın bana öyle

Kasımpatı çiçeğim nerdesin.

Bak seyret şimdi. Böyle birşey asacak birazdan.

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, Ten Ten said:

SSCB de holywood  eşdeğerinde film üretebildi mi?

Hangi film mesela? Akrep Kral 3 mü? Sovyetler öyle bir film çekemedi maalesef. Ama neyse ki iki haftada bir Atv o filmi yayınlıyor da Sovyetler'in yarattığı o büyük boşluk böylece doluyor.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Robespierre yazdı:

E, itiraz etmedi ki. Sükut ikrardan gelir derler.

Bir şiirini paylaşmasını istedim, muhtemelen üstteki şiirini biraz değiştirerek buraya ekler birazdan.

Şöyle mesela

Önce pastanede başladı sevdan

Çokomel sevgilim nerdesin

Sabah seninle kapandı gözüm

İnka piramidim nerdesin

Şantiyede sevdim seni

Bulgur pilavım nerdesin

Niçin baktın bana öyle

Kasımpatı çiçeğim nerdesin.

Bak seyret şimdi. Böyle birşey asacak birazdan.

Nazım Hikmet - Beyazıt Meydanı'ndaki Ölü

Bir ölü yatıyor
on dokuz yaşında bir delikanlı
gündüzleri güneşte
geceleri yıldızların altında
İstanbul'da, Beyazıt Meydanı'nda.

Bir ölü yatıyor
ders kitabı bir elinde
bir elinde başlamadan biten rüyası
bin dokuz yüz altmış yılı Nisanında
İstanbul'da, Beyazıt Meydanı'nda.

Bir ölü yatıyor .

Nazım Hikmet - Aşk Mönüsü

AŞK MÖNÜSÜ

Aşk dediğin
Emeklemeyecek
Sürünmeyecek aylarca.
Doğduğu gibi
Sarılacak hayata
Bir ceylan gibi.
Beyninin zelzelesi
Yüreğinin kıpırtısı
Bedeninin hevesi
Sarmalarsa eğer.
Öfkenin gazabına
Arzunun dayanılmazlığına
Vuracak prangasını.

Dalga geçmek istiyorsan bu şiirlerle dalga geç.

Ne farkı var nazım hikmet ile o çocuğun yazdığı şiirler arasında?

Şiirden nefret ettiğimi söylemiştim.Saçmasasapan bir uğraştır.

Konu benim yazdığım şiir değil.Kapitalizmde olupda sosyalizmde olmayan meslekler.

Kapitalizm böyle boktan şeylere uçuk rakamlarda para veriyor.Meslek haline getiriyor.

Sosyalizm değer vermiyor.Meslek halinede getirmiyor.Veriyor diyorsan örnek gösterirsin.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...