Jump to content

Kaliteli Yaşam

Recommended Posts

22 dakika önce, investor yazdı:

Gel o zaman, ulkende doktorluk yap. Ama yapmazsin, degil mi?

Neden Bir Bucuk'a senin yaptigin gibi bu ulkeden gidip, daha medeni insanlarla beraber olmasini soylemiyorsun?

Neden yapsın? Yapmak istese neden yapamasın?

Liseyi bitirmiş ve devlet bursu kazanıp ABD'ye tıp okumaya gitmiş. Onun gibi başkaları da var, üniversiteyi burada okuduktan sonra gidip gelmeyenler de.

Hacı samimi bir vatanseverdir ve uzaktan da olsa elinden geleni yapar. Ülkesine hizmet ediyor olmak için gelip burada doktorluk yapması gerekmiyor.

Bu adamlar ABD'de arı gibi ülke için uğraşırlar, Ermeni diasporosuyla mücadele ederler, oraya okumaya giden Türk öğrencilere sahip çıkarlar, buralarda okullar kurar, bir dolu öğrenciye burs sağlarlar vs.

Daha sayayım mı?

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, malta erigi yazdı:

Ufaktan ağırlık çalışmaya başladım son 1 aydır. Insana kendini iyi hissettiriyor vucudun sıkışması. Bir de bisiklete binmek istiyorum ama şu an istanbul'da olduğum için yapamıyorum. Önümüzdeki ay artık...

Sigarayı bırakıp buhara başlamıştım ve o da çok iyi gelmişti ama duygusal anlamda stabil olmadığım bir dönemde olduğumdan zorlanıp tekrar sigaraya başladım. Ileride tekrar buhara geçmeyi deneyeceğim. 

Hacı abinin söylediği ile alakalı olarak henüz birşey yapamam. Önce tuzum kuru olmalı. 

İnternette bazı bisiklet grupları var, onlara katılırsan İstanbul'da daha rahat sürebilirsin. Belirli günlerde buluşmaları oluyor. 

Buhar derken, elektronik sigaradan mı bahsediyoruz?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Neden yapsın? Yapmak istese neden yapamasın?

Liseyi bitirmiş ve devlet bursu kazanıp ABD'ye tıp okumaya gitmiş. Onun gibi başkaları da var, üniversiteyi burada okuduktan sonra gidip gelmeyenler de.

Hacı samimi bir vatanseverdir ve uzaktan da olsa elinden geleni yapar. Ülkesine hizmet ediyor olmak için gelip burada doktorluk yapması gerekmiyor.

Bu adamlar ABD'de arı gibi ülke için uğraşırlar, Ermeni diasporosuyla mücadele ederler, oraya okumaya giden Türk öğrencilere sahip çıkarlar, buralarda okullar kurar, bir dolu öğrenciye burs sağlarlar vs.

Daha sayayım mı?

Tuh, yanilmisim. Savas cikinca haci bana ve arkadaslarima silah almak icin para gonderecek. Ben ve arkadaslarim ulke icin savasip, olecegiz. Onurlu insanlariz biz. Daha sonra bize "onlar olumsuzdur" filan diyecekler. Bak nasil da gaza geldim.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar meslekleri olan ve hayatlarını kazandıkları işi düzgün yaparlarsa zaten başkalarına yararlı olurlar. Ek bir çabaya gerek bile kalmayabilir. Ben bu konuda toplumsal motivasyon yokluğu çekiyorum. Toplum beni motive etmek yerine tersine yıldırıyor.

Bir Buçuk'un kişisel olarak ele aldığı konular üzerine konuşursam sigara konusunda kararsızım. Düzenli sigara içicisi değilim. Bir hafta çok rahatlıkla hiç içmeyebilirim. Bir ay içmediğim de oluyor. Ama bir sohbette yeni açtığım bir paketi boşaltmam son derece kolay oluyor. Kimseye sigara tutmam. İçecek olan yanında taşır. Yanında taşımayana sigara vermem. Bu bir ilke. Kimseden de sigara istemem. O bakımdan paketin hepsini ben içmiş oluyorum ve bir seferde bir paketi bir hafta içmeyen birisi nasıl niye içiyor diye canım sıkılıyor. Bunu madem bir hafta içmeyebiliyorsam hiç içmeyeyim diyorum.  

Bazen de şunu adam gibi içeceksen iç, içmeyeceksen hiç içme diyen oluyor. Beni herkes sigara içmez bilir, çünkü hiç içerken görmezler. Öyle herkesle oturup sigara içmem. Herkesle şarap da içmem. Alkol ve tütün kullanmak için iyi nedenlerim olması lazım. Bu işleri sıradanlaştırmam. Öyle kalkıp dışarı çıkıp sigara içip gelmek filan hayatta yapmayacağım iş. Zaten yanımda hiç paket taşımam.

İçmeyip çok içince kokusu çok pis geliyor sonradan. Havalandırılmayan mekanlarda asla içmem. Açık havada da içmeyi hiç sevmem. İdeal ortam kapalı ama aspiratör bulunan ve sohbet olan bir ortam. Örneğin mutfak. Masayı aspiratörün önüne çekmek ve kadehleri paketleri masanın üstüne koyup sigaraları da ocaktan yakmak! :D

Alkolden yana sıkıntı yok. Çok nadir içerim ve sarhoş olduğum hiç görülmemiştir. Hayatımda tek bir kere sızıp kaldığım oldu. Onu da hata olarak görüyorum. Bir daha asla yapmadım. Şarapta şişe standardı 75 cc. dir. Bunu tek başıma asla içmem. Yarısından fazlasını içmemem gerektiğini çok iyi bilirim. Tek başına içmek için yarımlık küçük şişe de satılıyor. Bir kez tek başıma 75liğin hepsini içtim, sızmışım. Şaraptan başka hiç bir içki içmem.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, investor yazdı:

Tuh, yanilmisim. Savas cikinca haci bana ve arkadaslarima silah almak icin para gonderecek. Ben ve arkadaslarim ulke icin savasip, olecegiz. Onurlu insanlariz biz. Daha sonra bize "onlar olumsuzdur" filan diyecekler. Bak nasil da gaza geldim.

Sen bu başlıktan biraz uzak dur istersen. Veya özel bir Hacı nefretin varsa dışarıda çöz, öyle gel. Alakasız cümleler kurup konuyu daha fazla çarpıtma.

Adam zaten vatan millet Sakarya dememiş, kaliteli hayat için topluma da yarar sağlamak gerek demiş. O toplumun neresi olduğunun önemi bile yok.

Önce bi anla, ondan sonra saldırır ve dalga geçersin.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, haci yazdı:

Ülkemde de askerlik yaparken doktorluk yaptım. Ülkeden ayrılma kararını herkes kendisi için verir..  Kaliteli yaşam topluma yararlı olmaktır. Bu herhangi bir toplum olabilir. Önemli olan insanlığa yararlı olmaktır.. Nobel ödülü alan Türk doktor ABD'ye mi hizmet etmiş oluyor?

Nobel ödülü mü aldınız?

Hangi ülkede aldınız ise oraya hizmet etmiş oluyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Alkol, esrar, eroin, kokain, morfin, bali, hap vs, hiç bir uyuşturucu kullanmam ancak benim kullandığım uyuşturucu daha çok sarhoş ediyor.

Nedir o derseniz:

Bilgi...

Gerçekten bilgiyi kaldırmak kolay değil, her öğrendiğin bir başka soruyu doğuruyor, bu da kafa-mafa bırakmıyor, 24 saat taş taşıyandan daha fazla yoruyor.

Zira aylarca taş taşıdım bilginin beni yorduğunun çeyreği kadar yorulmadım...

Ancak pek lafı edilmeyen ve yukarıda saydıklarımın hepsinden çok daha tesirli bir uyuşturucu var.

Hepinizin malumu olduğu gibi islam.

İslam denen uyuşturucuyu alan zikir çekip kendini şişliyor ama farkında olmuyor.

İslam denen uyuşturucuyu alana laf anlatmak sokak köpeğine anlatmaktan daha zordur.

Hakikaten sokak köpekleri özgür yaşadıkları için midir nedir, denileni algılama reflexleri daha yüksek...

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Nobel ödülü mü aldınız?

Hangi ülkede aldınız ise oraya hizmet etmiş oluyorsunuz.

Sen de tam ahmaksın yani. Ben değilim tabii.. Aziz Sancar... Ne çabuk unuttunuz adamı..

Ne kadar da hainsiniz... Adam insanlığa hizmet ediyor..

Sitelerde Paylaş

Ben topluma faydalı olmayı da bencillik olarak görürüm. Kadın haklarını savunurken, işçi haklarını savunurken v.s aslında kendi haklarımı savunuyorum. Demokratik ve medeni bir toplumda yaşamak beni mutlu ve huzurlu hissettirir. Ateistlerin sayısındaki artış islamı yaşam tarzımızdan daha çok uzaklaştırır. Yoksa neden bu foruma katkı sağlıyoruz?

Objectivism diye bir kavram var bireycilik, kapitalizm gibi konuları kapsıyor. Rand'ın görüşüne göre 'birey topluma feda edilemez.' Komünizm karşıtı bir felsefedir. Bu görüşe göre bencillik erdemdir. Yani, kendimizi topluma faydalı olmak zorunda hissetmeli miyiz?

Ben yukarıda da belirttiğim gibi topluma faydalı olmayı kendime faydalı olmak olarak görüyorum.

Sitelerde Paylaş
37 minutes ago, Bir Buçuk said:

İnternette bazı bisiklet grupları var, onlara katılırsan İstanbul'da daha rahat sürebilirsin. Belirli günlerde buluşmaları oluyor. 

Buhar derken, elektronik sigaradan mı bahsediyoruz?

Istanbul'da geciciyim, o yuzden degmez.

Evet esigara. Hem sağlık açısından iyi; hem de tel sar, pamuklama yap, kendi likitini demle, vs derken hobi oluyor.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Charlotte yazdı:

Ben topluma faydalı olmayı da bencillik olarak görürüm. Kadın haklarını savunurken, işçi haklarını savunurken v.s aslında kendi haklarımı savunuyorum. Demokratik ve medeni bir toplumda yaşamak beni mutlu ve huzurlu hissettirir. Ateistlerin sayısındaki artış islamı yaşam tarzımızdan daha çok uzaklaştırır. Yoksa neden bu foruma katkı sağlıyoruz?

Objectivism diye bir kavram var bireycilik, kapitalizm gibi konuları kapsıyor. Rand'ın görüşüne göre 'birey topluma feda edilemez.' Komünizm karşıtı bir felsefedir. Bu görüşe göre bencillik erdemdir. Yani, kendimizi topluma faydalı olmak zorunda hissetmeli miyiz?

Ben yukarıda da belirttiğim gibi topluma faydalı olmayı kendime faydalı olmak olarak görüyorum.

Ben de boyle dusunuyorum ve bu dogru. Hemen hemen herkes kendini dusunur. Ulkeye hizmet ediyorum filan diyenlere inanma.

Sitelerde Paylaş
On 07.09.2017 at 22:40, bilgivehis yazdı:

Alkol, esrar, eroin, kokain, morfin, bali, hap vs, hiç bir uyuşturucu kullanmam ancak benim kullandığım uyuşturucu daha çok sarhoş ediyor.

Nedir o derseniz:

Bilgi...

Gerçekten bilgiyi kaldırmak kolay değil, her öğrendiğin bir başka soruyu doğuruyor, bu da kafa-mafa bırakmıyor, 24 saat taş taşıyandan daha fazla yoruyor.

Zira aylarca taş taşıdım bilginin beni yorduğunun çeyreği kadar yorulmadım...

Ben bilgi bağımlılığından kurtulmaya çalışıyorum.

İlk zamanlarda bilgi beni geliştirirken, dünyamı, dünyaya bakışımı değiştirdi. Ancak o kadar gereksiz bilgiye maruz kaldım ve kalıyorum ki, hiçbir şey aklımda kalmıyor artık. Geliyor ve geçiyorlar. Dikkat dağınıklığımı arttırıyorlar sadece. Dünyaya bakışım da eskisi kadar değişmiyor. Bilgiye ulaşımımı kısıtlandırırsam çok daha kaliteli şeyler öğreneceğimi düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Çevremizden hep duyarız yada kendimiz de bazen söyleriz: Önce sağlık.
İlk bakıșta doğru gibi görünse de, hiçte öyle değil. Kaliteli yașamın en vazgeçilmezi herșeyden önce paradır. Ekonomik durumunuz ve eğer çalıșmak zorundaysanız, iș güvenceniz önemlidir. Bu iyi bir yașamın temelidir.
Uzun lafın kısası, daha kaliteli bir yașamı hedefliyorsanız evvela ekonomik durumunuzu güvenceye almaya çalıșacaksınız. Gerisi Size kalmıș; aile, arkadașlar, araba, ev, spor, tatil, doğa vs.
Sağlığı en sona bıraktım, çünkü sağlık durumunuz hem șansa hem de maddiyata dayanır. Öyle hastalıklar var ki, dünyanın parası da olsa fayda etmez. Hayatın ta kendisi bu olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Ben bilgi bağımlılığından kurtulmaya çalışıyorum.

İlk zamanlarda bilgi beni geliştirirken, dünyamı, dünyaya bakışımı değiştirdi. Ancak o kadar gereksiz bilgiye maruz kaldım ve kalıyorum ki, hiçbir şey aklımda kalmıyor artık. Geliyor ve geçiyorlar. Dikkat dağınıklığımı arttırıyorlar sadece. Dünyaya bakışım da eskisi kadar değişmiyor. Bilgiye ulaşımımı kısıtlandırırsam çok daha kaliteli şeyler öğreneceğimi düşünüyorum.

Noktasına varana kadar katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, kavak yazdı:

Çevremizden hep duyarız yada kendimiz de bazen söyleriz: Önce sağlık.
İlk bakıșta doğru gibi görünse de, hiçte öyle değil. Kaliteli yașamın en vazgeçilmezi herșeyden önce paradır. Ekonomik durumunuz ve eğer çalıșmak zorundaysanız, iș güvenceniz önemlidir. Bu iyi bir yașamın temelidir.
Uzun lafın kısası, daha kaliteli bir yașamı hedefliyorsanız evvela ekonomik durumunuzu güvenceye almaya çalıșacaksınız. Gerisi Size kalmıș; aile, arkadașlar, araba, ev, spor, tatil, doğa vs.
Sağlığı en sona bıraktım, çünkü sağlık durumunuz hem șansa hem de maddiyata dayanır. Öyle hastalıklar var ki, dünyanın parası da olsa fayda etmez. Hayatın ta kendisi bu olsa gerek.

Dogru diyorsun. Para bence de cok onemli. Mutluluk icin en azindan orta sinif olman gerekiyor. Fakirsen de mutlu olabilirsin, ama bu zor olur.

Turkiye'de 3 bin liralik bir maas, fakir sayilir. 7-8 bin filan olmali ki kendini guvende hisset, alim gucun olsun.

Sitelerde Paylaş
On 07.09.2017 at 22:07, haci yazdı:

Ülkemde de askerlik yaparken doktorluk yaptım. Ülkeden ayrılma kararını herkes kendisi için verir..  Kaliteli yaşam topluma yararlı olmaktır. Bu herhangi bir toplum olabilir. Önemli olan insanlığa yararlı olmaktır.. Nobel ödülü alan Türk doktor ABD'ye mi hizmet etmiş oluyor?

Bana göre ben bana yararı olmayan toplum için bir şey yapmam. Örneğin 20 senedir 8 mbit internet kullanıyorum ve hala altyapı yapılmadı. Askere gidenlere robot gibi davranılıyor hepsi ölüyor ve allahu akbar diyip gömüyorlar.Saçma sapan örflerden adetlerden de bıktık. Bilim için bir şeyler yapıyorsun tubitaka alınmıyor namaz kılan oyuncak alınıyor.Yolda şort giyiyosun kafana uçan tekme yiyorsun.Ne yapsan suç iyilikte kötülükte yaramaz bu ülke için kılımı kıpırdatmam sende diyorsun ki ülken için bir şeyler yap ülke senin için ne yapıyor ki sen yapasın ? Ezberci bir eğitim sistemi ile koyun gibi en çok ezberleyenlerle aynı sınava giriyorsun kimisi parayı basıp geçiyor diğerleride 1 puan fazla alabilmek için dersanelere vs para döküp kan ter içinde çalışıyor ve lisede yaptıkların tamamen boşa gidiyor öyleyse anadolu lisesine ne gerek var örneğin? Lise için o kadar çalıştılar sbs teog falan ben meslek lisesinden mezun oldum sınava girerken onlardan daha fazla puan ekleniyor bana.Adalet = 0 Hak = 0 Ekonomi = 0 Bilim = 0 Teknoloji = 0 ancak avrupaya gidersek bir şeyler yapabiliriz sonuçta hayatta başarılı olmak merdiven basamaklarından çıkmakla olunuyor kimisi basamak oluyor kimiside çıkan kişi.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sigara ve şekeri başlığı açmadan yaklaşık 1 hafta önce bırakmıştım. O günden beri disiplinli bir şekilde devam ediyorum. 

Bugüne kadar çevremizden gördüğümüz, "bıraktım" diyip bir daha ağzına sürmemektir. Tabi o şey genelde sürülür ağza, başarı oranı düşüktür. %90 bir daha başlanır bırakılan şey ne ise. Kendime böyle kısıtlar koymamanın daha olumlu sonuçlar yarattığını gördüm. Yine kısıtla, ama kural olarak değil, mantığınla karar ver. Eğer tamamen bıraktım dersen bir şey olur, tekrar kullanırsın ve özgüven sorunu yaşarsın bir dahaki sefere. Onun yerine, olayın farkında olduğun zaman kendini durdur. Bu 3 haftalık süreçte toplam 2-3 paket sigara içmişimdir, elbette yayılmış bir şekilde değil, bir ortamda paketin dibini görmekle olan bir şey. Tatlı yemedim. Yürümeyi alışkanlık haline getirdim. Spor olarak değil ama gideceğim yere yürüyerek gitmeyi tercih ediyorum, günde ortalama 8 km yürüyormuşum. 

Bu kadar sigara içmeyince ağzımın tadı geldi. Şekeri de bıraktığım için, özellikle şekere karşı duyarlılığım artmış. Dün bildiğim bir yerde baklava tattım ve fazlasıyla tatlı geldi. 

Sigarayı bırakmak metabolizmayı yavaşlatır(nikotin). Bunun yerine bir şey koymanız gerekiyor kilo almamak için.

Sitelerde Paylaş
On 9/9/2017 at 14:36, Dontcryforme yazdı:

Bana göre ben bana yararı olmayan toplum için bir şey yapmam. Örneğin 20 senedir 8 mbit internet kullanıyorum ve hala altyapı yapılmadı. Askere gidenlere robot gibi davranılıyor hepsi ölüyor ve allahu akbar diyip gömüyorlar.Saçma sapan örflerden adetlerden de bıktık. Bilim için bir şeyler yapıyorsun tubitaka alınmıyor namaz kılan oyuncak alınıyor.Yolda şort giyiyosun kafana uçan tekme yiyorsun.Ne yapsan suç iyilikte kötülükte yaramaz bu ülke için kılımı kıpırdatmam sende diyorsun ki ülken için bir şeyler yap ülke senin için ne yapıyor ki sen yapasın ? Ezberci bir eğitim sistemi ile koyun gibi en çok ezberleyenlerle aynı sınava giriyorsun kimisi parayı basıp geçiyor diğerleride 1 puan fazla alabilmek için dersanelere vs para döküp kan ter içinde çalışıyor ve lisede yaptıkların tamamen boşa gidiyor öyleyse anadolu lisesine ne gerek var örneğin? Lise için o kadar çalıştılar sbs teog falan ben meslek lisesinden mezun oldum sınava girerken onlardan daha fazla puan ekleniyor bana.Adalet = 0 Hak = 0 Ekonomi = 0 Bilim = 0 Teknoloji = 0 ancak avrupaya gidersek bir şeyler yapabiliriz sonuçta hayatta başarılı olmak merdiven basamaklarından çıkmakla olunuyor kimisi basamak oluyor kimiside çıkan kişi.

Kaliteli yaşam bireysel bir olgudur. Kişinin kendi yaşamını zenginleştirmesidir. Bunu içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak başarmalıdır.  Her TC vatandaşı kendi yaşam kalitesini kendisi artırmakla yükümlüdür. Ama çoğu TC vatandaşı için bu yeterli olmayabilir.

İşte bu bağlamda Dontcryforme'ye hak vermemek mümkün değildir. Hükümetin sorumlulukları arasında halkının refah seviyesini yükseltmesi, sağlığı ile yakından ilgilenmesi, maddi ve manevi diğer bütün sorunları ile uyakından ilgilenerek yaşam kalitesini artırmaya çalışması da vardır.

Türkiye'de devlet ve hükümet yalnız kendisi için vardır. Türkiye'de devlet ve hükümet hizmet etmesi gereken halkının üzerindeki yüktür. Böyle bir ortamda Türk vatandaşlarının çoğu için kaliteli bir yaşam mümkün değildir. Kişi ne yaparsa yapsın, eğer  bu sapkın ve yoz rejimin bir parçası değilse, yaşam kalitesini artırmada başarılı olamayacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...