Jump to content

Herşeyin nedeni Tanrı ise neden bütün dinlerin Tanrıdan geldiğini kabul etmiyorsunuz?

Recommended Posts

30 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Farklı koşul yada şartlar neler olabilirki?Aynı milletden olan insanlar ayrı dinden pekala olabiliyorlar?O zaman bu tek tanrının gönderdiği dinde şu ibarenin oması gerekmezmi"Bu gönderilen din şu toplumlar içindir yada şu vasıfta olan insanlar içindir"

Tanrı yarattığı insanı iki türlü programlayabilir.Doğuştan programlama,duyular yolu ile çevreden programlama.

Tanrı bunlar dışında insana din göndermiyor.

Dinleri,felsefeleri,ideolojileri insanlar tanrının programına uyarak oluşturur.

İnsanlar aynı şekilde programlansaydı tek din oluşurdu. :)

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, Ten Ten said:

Tanrı yarattığı insanı iki türlü programlayabilir.Doğuştan programlama,duyular yolu ile çevreden programlama.

Tanrı bunlar dışında insana din göndermiyor.

Dinleri,felsefeleri,ideolojileri insanlar tanrının programına uyarak oluşturur.

İnsanlar aynı şekilde programlansaydı tek din oluşurdu. :)

O anlamda hiç programlamayabilirde.Ama mesele bence şu Din nedir ?Tanrı nedir?Yada Allah ? Allah şayet kainatı yaratan bir güç olmayıpta İnsanı mükemmelliğe götüren düşünsellikse ; Mükemmeliyete hiç bir zaman ulaşılamaz fakat insan o mükemmelliğe giden yolu bulması için neler yapsınki yaşamı daha kaliteli olup tabiatın ona verdiği beyninin düşünce gücünü doğru olarak kullabilsin?Ve bunun sonucundada mutlu bir yaşam sürsün?Buda sırf o insanın iradesinde bir şey değil.IQ su,Ailesi ,İçinde yaşadığı toplum,Olumsuz bazı genlerinin faalliyeti,bunların sonucunda kendisinde oluşan duygular kendisine mani olacaktır.Belkide din kitabı denilen kitaplar insanlardaki bu durumların sembollerle ifade edilmiş halide olabilir.Mesela Tanrıya ulaşmak için yapılan kule ne olabilir? Taştan maddi bir kulemi yoksa bilgilerin üst üste oluşturduğu bilgelik kulesimi?Bu ihtimali ben düşündüğüme göre bunları yazanlar neden düşünmemiş olsunlar?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, vitamin yazdı:

Eeee? Bir örnek ver. Sana ait olmayan bir şey söyle. Tanrın sana yarın olacakları söylesin mesela. :smashfreak:

Hiçbirşey bana ait değil.

Örneğin beynim ve beynim ile ürettiğim düşüncelerde bana ait değil.

Özgür irademin olmadığını savunuyorum.

Tanrı geleceği söylemek zorunda değil. :)

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

O anlamda hiç programlamayabilirde.Ama mesele bence şu Din nedir ?Tanrı nedir?Yada Allah ? Allah şayet kainatı yaratan bir güç olmayıpta İnsanı mükemmelliğe götüren düşünsellikse ; Mükemmeliyete hiç bir zaman ulaşılamaz fakat insan o mükemmelliğe giden yolu bulması için neler yapsınki yaşamı daha kaliteli olup tabiatın ona verdiği beyninin düşünce gücünü doğru olarak kullabilsin?Ve bunun sonucundada mutlu bir yaşam sürsün?Buda sırf o insanın iradesinde bir şey değil.IQ su,Ailesi ,İçinde yaşadığı toplum,Olumsuz bazı genlerinin faalliyeti,bunların sonucunda kendisinde oluşan duygular kendisine mani olacaktır.Belkide din kitabı denilen kitaplar insanlardaki bu durumların sembollerle ifade edilmiş halide olabilir.Mesela Tanrıya ulaşmak için yapılan kule ne olabilir? Taştan maddi bir kulemi yoksa bilgilerin üst üste oluşturduğu bilgelik kulesimi?Bu ihtimali ben düşündüğüme göre bunları yazanlar neden düşünmemiş olsunlar?

O devirde yaşamadığım için tanrıya ulaşmak için nasıl düşünceler üreteceğimi bilmiyorum. :)

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Hiçbirşey bana ait değil.

Örneğin beynim ve beynim ile ürettiğim düşüncelerde bana ait değil.

Özgür irademin olmadığını savunuyorum.

Tanrı geleceği söylemek zorunda değil. :)

Komik.

Tanrın koca bir zavallı. Hiçbir şeyin nedeni. :352nmsp:

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 11.09.2017 at 22:58, democrossian yazdı:

Tanrıcılardan yeni argüman:

"Beni ben tasarlamadığıma göre tanrı tasarlamıştır. Demek ki tanrı vardır!" :0_80cbc_37a71a73_L:

materyalist değil misin?

Materyalizme göre herşeyin nedeni madde ise bütün dinlerin nedenide madde oluyor.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Tanrı inancını ortadan kaldırmak için neden ilaç üretmiyorsun?

Tanrı inancı ile bir alıp veremediğim yok. Bana zararı olmadığı sürece isteyen inansın. Karışmıyorum. Bana zararı olduğunda karışırım. İlacının bulunması ise olanaksız değil ama çok karmaşık nedenselliklerde basit çözüm zordur.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, Carnegia yazdı:

Tanrı Jupiteri neden yarattı diye sormak geliyor içimden, yada  yaşamın olmadığı  diğer gezegenleri? ama bir neden bulamıyorum. 

Bunlar yanlış sorular. Dünya merkezli, insan merkezli sorular... Egemen dinlerin söylemini esas alarak yapılan yorumlar ve sorulan sorular.

Kaldı ki yanlış soru olarak bile Jüpiter iyi bir örnek değil. Çok önemli bir gezegen o.

Sitelerde Paylaş

Jüpiteri tanrı yaratmadı ama iyi ki var. Çünkü meteorları kendine çekerek kalkan görevi yapıyor. Öyle çok garantili bir kalkan olmasa da, hatta çoğu kez işe yaramasa da bir iki kere bile işe yarasa dünyayı bir kez bile kurtarmak yeter zaten. Süperman değil ki bu her gün dünyayı kurtarsın! 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...