Jump to content

Ateistlerden Vergi

Recommended Posts

Öncelikle merhaba dostlar. Bir iki konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Ben bir ateist olarak şundan şikayetçiyim yaşamım boyunca kullanmayacağım camiler ve diyanet için neden benden vergi alınır? Camilerin masrafını (sözde  Laik) Devlet değilde Camileri kullananlar karşılamalı, sizin görüşünüz nedir? İkinci bir sorum Türkiye'de bilimden, egitim almaktan insanlar ne anlıyor sizce? Benim kanaatim Türkler eğitim almayı şu sebepten istiyor: İyi bir iş, kısa dönem askerlik, vd. Yani bilimi bilim için istemiyorlar. Bu sebepler için okuyanların okuması veya zorunlu olarak okutmak ne kadar doğru sizce? Ve bir dine inanan, 'herhangi bir öğretmenin' eğitim vermesi ne kadar doğru sizce? Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Batuhanaksoy yazdı:

Öncelikle merhaba dostlar. Bir iki konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Ben bir ateist olarak şundan şikayetçiyim yaşamım boyunca kullanmayacağım camiler ve diyanet için neden benden vergi alınır? Camilerin masrafını (sözde  Laik) Devlet değilde Camileri kullananlar karşılamalı, sizin görüşünüz nedir? İkinci bir sorum Türkiye'de bilimden, egitim almaktan insanlar ne anlıyor sizce? Benim kanaatim Türkler eğitim almayı şu sebepten istiyor: İyi bir iş, kısa dönem askerlik, vd. Yani bilimi bilim için istemiyorlar. Bu sebepler için okuyanların okuması veya zorunlu olarak okutmak ne kadar doğru sizce? Ve bir dine inanan, 'herhangi bir öğretmenin' eğitim vermesi ne kadar doğru sizce? Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Ders verdiği konuda bilgi sahibi ise neye inandığının önemi yok.

Meslek için okuyan birine bilim için okumuyor diyemezsin.Bilim  meslekte yaşanan problemleri çözmek için okunur ve yapılır.

Bilimi bilim için okuyan kuran tabiri ile kitap yüklü eşektir.Ne kendisine nede topluma faydası vardır.

Din adamlarına gelince onların ücretleri inananlardan alınmalıdır.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Bilimi bilim için okuyan kuran tabiri ile kitap yüklü eşektir.Ne kendisine nede topluma faydası vardır.

Teniten bilim dediğin salt güncel veya kişinin yaşamı içine hapsedilen bir şey değildir.

Bilim yüklü insanın sözleri, tezleri, iddiaları yeri gelir bin yıl sonra lazım olur...

Sitelerde Paylaş

Başlık açan arkadaşımız yaşadığımız sistemden haberi yok galiba, o bahsettiği güzel duygular ve arzular ancak özgür ortamda mümkündür, dinci faşizmin egemen olduğu bu ülkede ateistten vergi almayın demek, elveda hayat demektir.

Ama ateistler kelle sayısı çok olur da sokağa dökülürse o zaman iş değişebilir...

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Teniten bilim dediğin salt güncel veya kişinin yaşamı içine hapsedilen bir şey değildir.

Bilim yüklü insanın sözleri, tezleri, iddiaları yeri gelir bin yıl sonra lazım olur...

Bilim yüklü insanın tezleri  sözleri iddiaları hiçbir zaman lazım olmaz.

Çünkü tezleri içinde bilinenler dışında bilgi yoktur. :)

Bilim forumunda 10 dönümden 10 ton fındık nasıl üretilir konusunda bilim yüklü anibalin verdiği cevaplara bakabilirsin.Bol bol sallar. :)

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Batuhanaksoy said:

Bir iki konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Ben bir ateist olarak şundan şikayetçiyim yaşamım boyunca kullanmayacağım camiler ve diyanet için neden benden vergi alınır?

Bu söylemi ben anlamıyorum. Devlet sistemi içinde, verdiğimiz verginin nereye harcandığını kontrol edebiliyor muyum? Mesela benim paramla kaymakam yardımcıları bile son model lüks arabalara biniyor. Ben bunu da istemiyorum. İş sadece camilere mi kaldı?

Aslında konuya buradan yaklaşanların dilinin altında birşey var. Diyorlar ki, camileri cemaatler finanse etsin. O zaman daha mı mutlu olacaksınız? Emin olun ki cemaatler bu işi zevkle üstlenir. Ama her bir cami birer derebeyliğe dönüşür, görürsünüz o zaman hanyayı konyayı.

Şeriat ile libéral söylemler ile mücadele edemezsiniz. 

Sitelerde Paylaş

Doğru,aslında tam laik devlet dini tutmamalıdır,finanse etmemelidir,kurumsal olarak din hizmeti vermemelidir,diyanet ve ona bağlı kuruluşlar/imam hatipler kapatılmalı,din derslerinin  seçmeli olanları da zorunlu olanları da kaldırılmalıdır(ha bu seçmeliler birçok yerde tek seçmeli olarak sunulduğundan fiili olarak zorunlu olabiliyor maalesef).Zorunlu din dersi şu yüzden yanlıştır;

1-Hiç kimsenin giyimine, inancına karışılmaz.

2-Eğer böyleyse, zorunlu din dersine karşı çıkılmalıdır. Zira çocukların beyinlerinin belli bir inanç doğrultusunda biçimlendirilmesi anlamına gelir. Birey erişkinliğe kadar serbest bırakılmalı, eğitim yalnızca nesnel gerçekliğin bilimsel biçimde kavratılması için değerlendirilmelidir. Birey erişkinliğe ulaştığında neye inanacağına, nasıl yaşayacağına kendisi karar verir.

3-Çocukluktan itibaren dinin etkisinde yetiştirilmiş birey için inanç ve ifade özgürlüğünden söz edilemez. Bizde bu nedenle özgürlük yoktur. Yok edenler çocuğun zihnine dinle müdahale edip, neye inanması gerektiğine karar verenlerdir.

Yani din devletin işi olmamalıdır,aileler/özel kurumların işi olabilir.CHP birçok konuda olduğu gibi bu konuda da tam muhalefet yapamıyor bence.AKP ülkemizi fiili olarak bir İslam devletine çevirmiş,laikliği ortadan kaldırmıştır :mad:

tarihinde Kör Saatçi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Söylediklerinde mantıken haklısın ama bazı açılardan da haksızsın. Çünkü, senin mantığınla Hakkariden alınan vergi ile Ankara'ya hastahane de yapılmamalı. Ya da ateistler, kurban bayramında çalışmalı. 

Ha, Türkiye demokrasiyi halen anlayamamış ve uygulayamayan bir ülke o ayrı ama senin mantığın dünyanın en gelişmiş güçlü ülkesinde de uygulanamaz ve zaten uygulanmak zorunda da değil. Sen ateist de olsan bir afette sen o camiye sığınırsın, kimse sana s.ktir git demez. 

Dediğim gibi, teoride haklı gibi görünüyorsun ama bu tip meselelerdeki sınırlar ne biçimde çizilemez ve zaten çizilmemeli dostum. 

Bilimsel eğitimin ne olduğu ve üniversitelerin dönüştüğü misyon ise apayrı bir konu. Orada da haklısın elbette. Üniversite bilim ve fikir üretme merkezidir. Türkiyede ise meslek edindirme kursuna dönüşmüş durumda? Niye? Özel hastahaneler gibi. Devlet yeterli eğitim bilim olanağı sunmuyor, özel sektör bu konudaki açığı kapatıyor ve işin içine özel girince amaç kâr oluyor. E memlekette de iş bulmak ve geçinmek en büyük problem olduğundan "burada oku, kesin iş bulursun" dersen herkes senin üniversitene gelir. Sen de iyi para istersin. Formül gayet basit.

Hepsi çarıklık mı? Evet. ama meselenin öz çarpık zaten. Kapitalizm çarpık bir şey zaten. İnsanı insanlıktan çıkaran bir şey olduğundan bu tip bozukluklara şaşırmamak lazım. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, ekinegemen said:

Söylediklerinde mantıken haklısın ama bazı açılardan da haksızsın. Çünkü, senin mantığınla Hakkariden alınan vergi ile Ankara'ya hastahane de yapılmamalı. Ya da ateistler, kurban bayramında çalışmalı. 

Ha, Türkiye demokrasiyi halen anlayamamış ve uygulayamayan bir ülke o ayrı ama senin mantığın dünyanın en gelişmiş güçlü ülkesinde de uygulanamaz ve zaten uygulanmak zorunda da değil. Sen ateist de olsan bir afette sen o camiye sığınırsın, kimse sana s.ktir git demez. 

Dediğim gibi, teoride haklı gibi görünüyorsun ama bu tip meselelerdeki sınırlar ne biçimde çizilemez ve zaten çizilmemeli dostum. 

Bilimsel eğitimin ne olduğu ve üniversitelerin dönüştüğü misyon ise apayrı bir konu. Orada da haklısın elbette. Üniversite bilim ve fikir üretme merkezidir. Türkiyede ise meslek edindirme kursuna dönüşmüş durumda? Niye? Özel hastahaneler gibi. Devlet yeterli eğitim bilim olanağı sunmuyor, özel sektör bu konudaki açığı kapatıyor ve işin içine özel girince amaç kâr oluyor. E memlekette de iş bulmak ve geçinmek en büyük problem olduğundan "burada oku, kesin iş bulursun" dersen herkes senin üniversitene gelir. Sen de iyi para istersin. Formül gayet basit.

Hepsi çarıklık mı? Evet. ama meselenin öz çarpık zaten. Kapitalizm çarpık bir şey zaten. İnsanı insanlıktan çıkaran bir şey olduğundan bu tip bozukluklara şaşırmamak lazım. 

Şimdi bir takım aklıevveller, tutup beni kapitalizm yalakası ilen edeceklerde, etseler kaç yazar lavukları...

Kapitalizmde, çarpıklık çok, öyle böyle değil. Ama böyle çarpıkllıklar yok. Bu, yani Türkiye'nin durumu, kapitalizm değil, bir takım kapitalistlerin tellağı, oyuncağı falan olmasıyla birlikte, bir de cahilce bir emperyalizm peşinde koşması. 

Türkiye'de doğru düzgün kapitalizm olsa, bugünkü sorunların binde biri olmaz ortada. Ha, başka sorunlar olur mu, elbette, o ayrı bir tartışma. Önemli olan, sorunu ve kaynağını doğru görebilme.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, anibal said:

Türkiye'de doğru düzgün kapitalizm olsa, bugünkü sorunların binde biri olmaz ortada. Ha, başka sorunlar olur mu, elbette, o ayrı bir tartışma. Önemli olan, sorunu ve kaynağını doğru görebilme.

Kapitalizmin yalakasısın. Arsızlık yapman bu durumu değiştirmiyor. Minnoşluk yapmaya çalışma. Kendini sevimli birisi sanmaktan vazgeç.

Kapitalizm şeriat ile çatışmaz. Şeriatın kendisi kapitalisttir zaten. Batı kapitalizmi hristiyan tüccar-tarikatlar sayesinde yayılmıştır. İslam da tüccar-tarikatlar eli ile yayılıyor.

Kapitalizmin ne olduğunu bilmiyorsun. Bu kadar cehaletle nasıl bir kamyon laf ediyorsun, anlamak mümkün değil.

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, Robespierre said:

Kapitalizmin yalakasısın. Arsızlık yapman bu durumu değiştirmiyor. Minnoşluk yapmaya çalışma. Kendini sevimli birisi sanmaktan vazgeç.

Kapitalizm şeriat ile çatışmaz. Şeriatın kendisi kapitalisttir zaten. Batı kapitalizmi hristiyan tüccar-tarikatlar sayesinde yayılmıştır. İslam da tüccar-tarikatlar eli ile yayılıyor.

Kapitalizmin ne olduğunu bilmiyorsun. Bu kadar cehaletle nasıl bir kamyon laf ediyorsun, anlamak mümkün değil.

Sen çok biliyorsunda sanki zavallı hamamböceği..

Kıçına göre yok kapitalizm, yok liberalizm zart zurt uyduran zavallının birisin.

Sana değil, ama meraklısına not düşelim. Kapitalizmde, aslolan şahıs değil, sermayedir. Adı da burdan gelir zaten. Bizim memlekette ise, sermaye değil, şahıslara yönelir mainstream. Kapitalizmde, sermayen kadar güçlü olabiliken, bizde, iktidara yakınlığın kadar güçlü olursun. 

Cahil budala, çıkar kafanı şu salak solcu/komanist/zosyalist foseptiğinden de, bişeyler öğren artık. Zira kafan o foseptik içindeyken, malum tarafın kabak gibi açıkta oluyor, her tür faaliyete müsait olmakla kalmayıp, cezbeder şekilde. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, anibal said:

malum tarafın kabak gibi açıkta oluyor, her tür faaliyete müsait olmakla kalmayıp, cezbeder şekilde. 

Irzıma mı tasallut ettin lan mendebur!

Oğlum Max abini dinle, ben tabii ki çok bilgili değilim ama sen çok cahilsin. Kapitalizm her zaman din ile ilerler. Din kapitalizmin en kullanışlı araçlarından biridir. Dinin kendisi zaten kapitalisttir.

İlk tapınaklar aynı zamanda birer banka idi. Kredi ihtiyacınız olduğunda tapınağa giderdiniz. Batı finans sektörünün kurucusu Templiyer Şovalyeleridir. Bunlar Kudüs hacılarına bankacılık hizmeti veriyorlardı. Cizvit papazları vardır. Bunlar kapitalizmin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Türkiye'de bugün İslami tarikatların tamamı birer ticari işletme haline geldi. Yani din ve kapitalizm birbirinden ayrılamaz. Bu ikisi asla birbiri ile çatışmaz.

Totoşundan sallamayı bırak. İki satır tarih falan oku.

Sitelerde Paylaş

Kafan foseptikte olunca, haliyle gene malum tarafından sallıyorsun.

Kapitalizmin din falan öngörüsü yoktur. Ha, kapitalistler dini kullanır mı, elbette.

Ama bizim burada, kapitalizm yok, sadece bir hengame var, bunu bir anla. Türkiye'de kapitalist kurallar işlese, bundan iyi olurduk. Sana söylediğimiz bu, ama tabi kafan malum şeyde olunca, duymuyorsun. 

Sitelerde Paylaş
22 hours ago, anibal said:

Ama bizim burada, kapitalizm yok, sadece bir hengame var, bunu bir anla. Türkiye'de kapitalist kurallar işlese, bundan iyi olurduk. Sana söylediğimiz bu, ama tabi kafan malum şeyde olunca, duymuyorsun. 

Nerde var yavrum o senin ideal kapitalizmin? Ay'da mı? Nerde?

ABD'de halkın resmen yarısı dini tarikatlara üye. Ne anlatıyorsun sen?

Sitelerde Paylaş
Just now, Robespierre said:

Nerde var yavrum o senin ideal kapitalizmin? Ay'da mı? Nerde?

ABD'de halkın resmen yarısı dini tarikatlara üye. Ne anlatıyorsun sen?

Hala aynı gevgevde sayıklayıp duruyorsun.

Nerde olduğu meçhul ideal kapitalizm diyn yok, zevzek... Alman'ın, Fransız'ın, ABD'nin kapitalizmi kadar olsun kafi. 

Senin o foseptik dolu gözlerinin de görmediği şey şu, ABD'de kimse tarikata üye oldu diye, kimseye zırnık koklatmaz, kaldı ki bizdeki gibi tarikata koca adalet teşkilatını, sağlık teşkilatını falan teslim etsin...

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, anibal yazdı:

Hala aynı gevgevde sayıklayıp duruyorsun.

Nerde olduğu meçhul ideal kapitalizm diyn yok, zevzek... Alman'ın, Fransız'ın, ABD'nin kapitalizmi kadar olsun kafi. 

Senin o foseptik dolu gözlerinin de görmediği şey şu, ABD'de kimse tarikata üye oldu diye, kimseye zırnık koklatmaz, kaldı ki bizdeki gibi tarikata koca adalet teşkilatını, sağlık teşkilatını falan teslim etsin...

ABD yaşam nasıl bilmiyorum.

Hacı bir ara foruma yazmıştı sokakta dolaşmak için iki silah taşıyormuş. :)

Sitelerde Paylaş

Diyanet olsunmu olmasınmı? Her iki tarafta haklı.Dini Cemaatlerin eline vermemek için Diyanet olsun diyenler şunuda görüyorlar maalesef Devlet dini kontrol altına alacağına Din Devleti kontrol altına alıyor.Ehveni şermi değilmi bilemeyiz ama iş Milletde yani toplumda bitiyor.Toplum şayet o cemaat ve tarikatlara prim vermezse Cemaatlerde Diyaneti kontrol altına alamazlar ve Diyanetede lüzum kalmaz.Bir Alman dostumdan duyduğuma göre Alamanyada  Kiliseye kayıtlı değilseniz Devlete Din için vergide ödemiyorsunuz.İşte ideal olanda budur.Atatürk Devrimlerinin gelmek istediği noktada bu olmalıydı!Ama hepimiz çok iyi biliyoruzki tersi oldu.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, Ten Ten said:

ABD yaşam nasıl bilmiyorum.

Hacı bir ara foruma yazmıştı sokakta dolaşmak için iki silah taşıyormuş. :)

Öyle yerlerde var elbette.

Ama Türkiye'de sokakta dolaşmak için, iki  silah değil, bir tank ve tanksavar taşımak gerekiyor artık. 

Sitelerde Paylaş

Cumhuriyeti kuran nesil dışında 3 Nesil olduk ve Din bu kadar büyük bir prim aldıysa toplumda bunun en büyük suçlusu Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim sistemidir.En basit misali Atatürk sözde söylediği "Bizim dinimiz en son dindir o yüzden en ileri dindir " lafını öğrencinin kafasına işlerseniz ballandıra ballandıra Arap İslam Tarihini anlatırsanız olacağıda budur.

Sitelerde Paylaş

Devlet diyanet vasıtasıyla dini kontrol altına almayıp kendi kafasındakı ılımlı tatlı su islamını halka empoze etmese halk kendi kendine gerçek islamı öğrenmeye kalksa türkiyedeki laik düzen 10 bilemedin 20 yılda yıkılırdı.Millet şeriat için önüne ne çıkarsa devirirdi.Türkiye bugün laikse ve sekülerler bu kadar rahatsa açık söyleyeyim bunu diyanete imam hatiplere ve ılımlı islam projesine borçludur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...