Jump to content

İstanbul depreminde yıkımları önleme yöntemi!

Recommended Posts

arkadaşlar merhaba ben jeoloji bilmiyorum, ama özellikle hacıya olmak üzere sormak istediğim büyük titreşim emiciler yapıp şehrin stratejik noktalarına koysak yerden gelen deprem titreşimini emebilir mi? binaların altına titreşim olmasını engelleyebilecek böyle bir yöntem fiziksel açıdan mümkün mü? teşekkürler...

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Böyle hayaller kurmanız güzel, sevindirici. 

Ama bu işe yarayabilecek çözüm değil.

Olası depremin istanbuldaki şeyleri yıkmaması için, onları depremden önce bizim yıkmamız lazım, aşşağısı pek kurtarmaz. Ancak, tarihi eser niteliği olan şeylerin, depreme karşı güçlendirilmesi için aşırı tamir masrafları elbette makul olacaktır.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bilgix yazdı:

sevgili hacı binaların altına değil de şehrin kritik noktalarına yerleştirip bütün titreşimin o boş araziye gitmesini sağlayamaz mıyız?

Titreşimleri (enerjiyi) bir yerden diğer bir yere taşımak mümkün... Bunu sağlayan bir alt yapı yapılırsa neden mümkün olmasın?

Bu çok ileri bir teknolojiyi gerektiriyor.

Sitelerde Paylaş

Enerjinin korunumu yasasından dolayı mevcut bir enerjiyi nötralize etmek mümkün değil.. O enerji ancak başka bir enerji türüne çevrilebilir.

Depremde açığa çıkan kinetik enerji ısıya çevrilirse ondan yararlanmak bile mümkün. Ama bu pratik bir çözüm değil. Çünkü depremler sık karşılaşılan ve öngörülen olaylar değiller.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, haci said:

Titreşimleri (enerjiyi) bir yerden diğer bir yere taşımak mümkün... Bunu sağlayan bir alt yapı yapılırsa neden mümkün olmasın?

Bu çok ileri bir teknolojiyi gerektiriyor.

hacı böyle bir şey yapabilirsem, neler olabilir?

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, haci said:

Fazla hayalperestsin.. Senin torunların için bile erken bir teknoloji... Sana ait gelecek nesillerden biri benim dedemin dedesinin dedesi, Bilgix dede, bunu bulmuştu diyecekler...

ben kendime güveniyorum celal şengör gibi bir bilimciyle çalışırsam yapabileceğimi biliyorum hacı hırs etmek yeterli.

Sitelerde Paylaş
On 20.09.2017 at 08:09, bilgix yazdı:

ben kendime güveniyorum celal şengör gibi bir bilimciyle çalışırsam yapabileceğimi biliyorum hacı hırs etmek yeterli.

Doğru diyorsun. Bakırköy tarafları çok tehlikeli deniyor. Oraya da bir tane koyarsınız artık...

O enerjiyi toplaman mümkün değil. 

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, Bir Buçuk said:

Doğru diyorsun. Bakırköy tarafları çok tehlikeli deniyor. Oraya da bir tane koyarsınız artık...

O enerjiyi toplaman mümkün değil. 

neden olmasın bilimsel bir açıklamanız var mı? Teorik, pratik ne tür engeller var, lütfen açıklayın?

Sitelerde Paylaş

Şurası unutulmasın ki deprem bir düzensizlik değildir. Düzendir.. Küçük düzensizlikler zamanla birikirler ve bir anda düzen olarak (depremler şeklinde) ortaya çıkarlar. Düzensizlikleri düzeltmek mümkün değildir belki ama, düzenlerin zararlı etkisini modifiye etmek mümkündür. Ve bunda oldukça başarılı olunacağının delilleri vardır.

Sitelerde Paylaş
On 22.09.2017 at 16:12, haci said:

Şurası unutulmasın ki deprem bir düzensizlik değildir. Düzendir.. Küçük düzensizlikler zamanla birikirler ve bir anda düzen olarak (depremler şeklinde) ortaya çıkarlar. Düzensizlikleri düzeltmek mümkün değildir belki ama, düzenlerin zararlı etkisini modifiye etmek mümkündür. Ve bunda oldukça başarılı olunacağının delilleri vardır.

hacı deprem olduğu anda yeryüzünden karşı frekans tepki titreşimi versek alttan gelen titreşimi sönümlemez mi?

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, bilgix yazdı:

hacı deprem olduğu anda yeryüzünden karşı frekans tepki titreşimi versek alttan gelen titreşimi sönümlemez mi?

Evet. Deprem dalgalarına karşı dalga üretebilirsen, onlarla deprem dalgalarını nötralize edebilirsin. Bu ses dalgalarında başarı ile kullanılan bir teknoloji..

Sitelerde Paylaş
On 18.09.2017 at 19:32, bilgix yazdı:

sevgili hacı binaların altına değil de şehrin kritik noktalarına yerleştirip bütün titreşimin o boş araziye gitmesini sağlayamaz mıyız?

Deprem dalgasını toprak taşır.

Toprak ile şehirin bağlantısını nasıl keseceksin?

Şehiri komple havaya mı kaldıracaksın? :)

Binaları hava yastıkları,manyetik taşıyıcılar vb gibi şeylerin üstüne inşa edebilirsin.

Sitelerde Paylaş
On 26.09.2017 at 13:15, Ten Ten said:

Deprem dalgasını toprak taşır.

Toprak ile şehirin bağlantısını nasıl keseceksin?

Şehiri komple havaya mı kaldıracaksın? :)

Binaları hava yastıkları,manyetik taşıyıcılar vb gibi şeylerin üstüne inşa edebilirsin.

hayır fikrim titreşim basınç absorbe edici bir sistem.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...