Jump to content

Tomurcuklanmış!

Recommended Posts

• İleti 350
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunları da düşündüm diğer inançları hiç incelemedim ama hiç birisini islamdan daha mantıklı bulacağımı sanmıyorum kur.an.da bir çok şeyi mantıklı buluyor olmasam da diğer dinleri veya inançları kur.an kadar bile mantıklı bulacağımı sanmam 

Yaratıcıyı ve evrenin yaratılmış olduğunu ilmi olarak kanıtlamak mümkün olmasa bile kainatın kendi kendine var olmuş olması mümkün değil gidişat belli bir iradenin olduğunu gösteriyor ve daha önce de söylediğim gibi hesap günü ve arkasından mükafat ve cezanın olmaması mümkün değil 

Ha bu islama göre mi olur başka bir şeye göre mi olur bilmiyorum ama genel olarak yaratıcı din kutsal kitap peygamber hesap günü sorgu ve sual cennet ve cehennem mutlaka var 

Dini inkar etsem yani imanı aradan çıkarsam bile akıl ve mantığıma göre var insan ölünce yok olması her şeyin bitmesi mümkün değil eğer öyle olsa çok rahat olurdum ne rahat bir hayat olurdu

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Huzurlu said:

Benim objektif olarak sorum 

Bir yaratıcı din kutsal kitap peygamber ve hesap günü ve arkasından ceza ve mükafat olmadıktan sonra bu koca kainatın  yaratılmış olmasının hiç bir mantığı yok

Bir de şu var;

Bir mantığı olması gerekli mi, ya da bir amacı?

Böyle bir zorunluluk mu var?

Varsa her ikisinin de dayanağı nedir?

Bir başlangıç olması bile mantıksal bir zorunluluk değil iken..

Hiçlik kavramı sadece insansı bir yanılgı iken..

Bunca zorlama niye?

Bunca sanal kurgu?

Kibir mi?

Bu evren varsa mutlaka bizim için, bizim mantığımıza göre düzülmüş olmalıııı... ??...!!!

Yok işte, 250.000 yıl geçmiş hala anlayamamışsın, bu evren seni hala umursuyor mu sanıyorsun?

Sizin, bu varoluşun ve evrenin umurunda dahi olmama ihtimali, sizinle hiçbir"ilişiği" olmaması ihtimali moralinizi mi bozuyor? Yoksa depresyona falan mı sokuyor?

Gerçekliği ruh haliniz mi belirleyecek, kibiriniz mi?

Yoksa gerçek sadece gerçek mi..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, ahmet1405 yazdı:

elhamdülillah Müslümanım sıkıntı yok.

lailahe diyorsun illallah ı da ben dedirteceğim sana :)

Açtığın konuda gerçekleri bir bir yüzüne vurarak, neleri kabul ettiğini ve Kuranın açıklarını ortaya koyduk.Sen Kuranın apaçık,anlaşılır,eksiksiz,ayrıntılı olmadığını,dolayısıyla Kuranın insan eliyle yazıldığını kabul ettin,ama o anlayışın o kadar kıt ki,neleri kabul ettiğinin bilincinde değilsin.Birde utanmadan gelmiş buraya,sizi müslüman yapacağım diyor.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Bir de şu var;

Bir mantığı olması gerekli mi, ya da bir amacı?

Böyle bir zorunluluk mu var?

Varsa her ikisinin de dayanağı nedir?

Bir başlangıç olması bile mantıksal bir zorunluluk değil iken..

Hiçlik kavramı sadece insansı bir yanılgı iken..

Bunca zorlama niye?

Kibir mi?

Bu evren varsa mutlaka bizim için, bizim mantığımıza göre düzülmüş olmalıııı... ??...!!!

Yok işte, 250.000 yıl geçmiş hala anlayamamışsın, bu evren seni hala umursuyor mu sanıyorsun?

Sizin, bu varoluşun ve evrenin umurunda dahi olmama ihtimali, sizinle hiçbir"ilişiği" olmaması ihtimali moralinizi mi bozuyor? Yoksa depresyona falan mı sokuyor?

Gerçekliği ruh haliniz mi belirleyecek, kibiriniz mi?

Yoksa gerçek sadece gerçek mi..

Mantığı amacı ya da zorunluluğu olmak zorunda değil ama gözle görülmese bile ortada herşeyi düzene koyan apaçık bir irade var yani bir yaratıcı

Bütün bu işler boşuna rastgele amaçsız olamaz . Olmak zorunda değil ama olamaz ve dediğim gibi ölünce herşey bitecek olamaz 

Bitecek olsa hem çok rahat ederdim hesap kitap yok hem de bir daha bu dünyada sevdiğim hiç bir şeyi ailemi arkadaşlarımi hayvanları vs göremeyecek olma düşüncesi de beni çok ama çok üzerDi bu yüzden hesap gününün olmasi korkutucu ama tamamen yok olacak olmak da en az onun kadar korkutucu

Keşke allah daha affedici daha sevgi dolu olsaydı ve bizden isteklerini daha net olarak söyleseydi 

Ve insanlar binlerce yıl din yüzünden birbirine girmeseydi 

Şimdi onlar din için değil çıkar ve menfaat için savaştı bunlar için de savaşmış olan olabilir ama İslamiyette mürtedliK ve sırf bu yüzden insanların katledilDigi de bir gerçek

Sitelerde Paylaş

Foruma son zamanlarda gelen müslümanların kalitesi bir hayli düştü.Darkplace ve bedevii şokunu henüz atlatamamışken bir de bu ahmet çıktı. Olsun bakalım. 

8 dakika önce, ahmet1405 yazdı:

elhamdülillah Müslümanım sıkıntı yok.

lailahe diyorsun illallah ı da ben dedirteceğim sana :)

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Buzul yazdı:

Açtığın konuda gerçekleri bir bir yüzüne vurarak, neleri kabul ettiğini ve Kuranın açıklarını ortaya koyduk.Sen Kuranın apaçık,anlaşılır,eksiksiz,ayrıntılı olmadığını,dolayısıyla Kuranın insan eliyle yazıldığını kabul ettin,ama o anlayışın o kadar kıt ki,neleri kabul ettiğinin bilincinde değilsin.Birde utanmadan gelmiş buraya,sizi müslüman yapacağım diyor.

neyi yüzüme vurdun sana mucize gösterdim oralı olmadın. sen böyle yaptıkça aklıma bir ayet geliverdi. gözleri vardır görmezler, kulakları vardır duymazlar diye devam ediyordu... ben buraya üye olurken seviyenin bu kadar düşük olacağını sanmıyordum. umarım zeki insanlarla da tartışma ortamına girebilirim. seviye istediğim boyutta değil.

kuran apaçık eksiksiz ve anlaşılırdır. ayrıca kuran şifrelerle müminlerin kalbinin mutmain olmasını sağlar.

şöyle ifade edelim.

gizlenen suresinde 19 mucizesinin günümüzde keşfedilmesi benim kalbimi tasdik edici olarak yetiyor.

siz şu cevabı kendinize verin.

beyler Müslüman olmaya hazırmısınız

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, teflon yazdı:

Siz müslümanlar olarak bi kendi aranızda anlaşın önce :)

Ayranı yok içmeye..

İslamiyetin herhangi bir konusunda aynı fikirde olan 2 alim 2 dindar 2 ilahiyatçı hatta 2 sıradan insan bile yok 

Namaz dinin direğidir dedik o bile var mı yok mu varsa nasıl var kaç rekat kaç vakit ne okunur ne okunmaz cezası kazası var mı vs vs onda bile hem fikir değiliz

Sitelerde Paylaş
Şimdi, ahmet1405 yazdı:

neyi yüzüme vurdun sana mucize gösterdim oralı olmadın. sen böyle yaptıkça aklıma bir ayet geliverdi. gözleri vardır görmezler, kulakları vardır duymazlar diye devam ediyordu... ben buraya üye olurken seviyenin bu kadar düşük olacağını sanmıyordum. umarım zeki insanlarla da tartışma ortamına girebilirim. seviye istediğim boyutta değil.

kuran apaçık eksiksiz ve anlaşılırdır. ayrıca kuran şifrelerle müminlerin kalbinin mutmain olmasını sağlar.

şöyle ifade edelim.

gizlenen suresinde 19 mucizesinin günümüzde keşfedilmesi benim kalbimi tasdik edici olarak yetiyor.

Kuran göğü hem evren,hem dünya göğü anlamında kullanmıştır dedin,ben de bu kabulün nelere yol açacağını,bu kabulünle kuranın apaçık,anlaşılır,eksiksiz,ayrıntılı olmadığını kabul ettiğini,bu kabulünle kuranın değiştirilmesinin önünü açacağını,bu kabulün ortaya daha fazla kuranın çıkmasına neden olacağını söyledim.Bence senin beynin mühürlenmiş 19cu.Gerçeklerin üstünü örtüp,gizliyorsun,apaçık gerçekleri yalanlıyorsun.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Zarava ehmel yazdı:

Foruma son zamanlarda gelen müslümanların kalitesi bir hayli düştü.Darkplace ve bedevii şokunu henüz atlatamamışken bir de bu ahmet çıktı. Olsun bakalım. 

:) ilk okuduğum konu oydu bu da 2. 

Bedevi iyi gidiyordu sonra Said nursi.ye ustad deyince bozdu :)

Ben kimseyi müslüman yapmaya gelmedim hatta geçmişte müslüman olmasam ve mürtedliK meselesi olmasa deist olurdum hiç bir şekilde dine bulaşmamış olmayı isterdim çünkü Sünni bir müslüman olarak ömrüm kendimi çok sıkarak geçti

Malum islama girince çıkış yok 

Yazma sebebim 

Dediğim gibi iman olmasa bile akıl ve mantık ve kalp yok olmayı sevdiklerinden tamamen ayrılmayı onları bir daha görmemeyi hesap gününün olmadığını  kabul etmiyor Bunlar mutlaka var bana göre islama göre var başkasına göre kendi inancına göre var

Hakaret aşağılama ve küfürler hariç okuduğum yazıların çoğuna katılıyorum çok mantıklı yazmışsiniz çoğunuz 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, ahmet1405 yazdı:

şöyle ifade edelim.

Ben de Müslümanım ama beni güldürdün 19 meselesi 1974 .te bulundu ya da bulunduğu söyleniyor 74.ten çok önce dünyaya gelseydin kur.an.a inanmak için ne sebebin olacaktı

Malesef kur.an.da 1 kaç cümle 1 kaç kıssa hariç pek bir şey anlaşılmıyor ve anladıklarımiz da bize pek birşey katmiyor yani bunları okudum hayatım değişti karakterime çok şey kattı çok iyi dürüst güzel ahlaklı adil sevgi dolu huzurlu kendimi ve çevremi seven beni enerji ile doldurdu diyeceğim birşey okumadım belki benden kaynaklı genel olarak cehennem ateş azap gazap gördüğüm için bütün enerjim gidiyor allah bana burda çok güzel şeyler yaşatmış olsa da sonunda yakacaksa hiç 1şeyin tadı kalmıyor sonu yokluk olacak olsaydı yine tadı kalmazdı 

Sitelerde Paylaş
Just now, Huzurlu said:

Mantığı amacı ya da zorunluluğu olmak zorunda değil ama gözle görülmese bile ortada herşeyi düzene koyan apaçık bir irade var yani bir yaratıcı

Zorunda değilse zorunda değildir. Bitti. Bir adım ötesine (hatta sonsuz adım) hangi cürret ve dayanakla geçiyorsun?

Düzen ne, nerde düzen? Düzen zannetiğin şey evren ölçeğinde kısacık kelimesinin dahi kafi gelmeyeceği bir kesit sadece.

Düzen (olsa dahi), düzene koyanı gerektirir mi? Düzenin zeka gerektirdiğine dair mantıksal bir zorunluluk mu var?

Kaosun alt kümelerinde dahi kendiliğinden ortaya çıkabilen bir şey için iradeye falan ne hacet?

Hayır, referans noktan ne? Düzene koyulmayan evrenler mi gördün? Tanrılı ve tanrısız evren ve varoluşlar hakkında bir kataloğa falan mı sahipsin?

Daha nihai kurama dahi ulaşamamışsın, 250.000 yıl geçmiş hiçbir mok bilmiyorsun, kalkmış aman da amaç düzen irade diye sayıklayıp duruyorsun.

Bilmiyorsan bilmiyorum deyip oturacan aşağı. Bir yerinden elementler uydurmayacan. İnsansı yanılgı ve önyargılarını da bir kenara bırakarak düşünecen.

Just now, Huzurlu said:

Bütün bu işler boşuna rastgele amaçsız olamaz . Olmak zorunda değil ama olamaz ve dediğim gibi ölünce herşey bitecek olamaz 

Bitecek olsa hem çok rahat ederdim hesap kitap yok hem de bir daha bu dünyada sevdiğim hiç bir şeyi ailemi arkadaşlarımi hayvanları vs göremeyecek olma düşüncesi de beni çok ama çok üzerDi bu yüzden hesap gününün olmasi korkutucu ama tamamen yok olacak olmak da en az onun kadar korkutucu

Keşke allah daha affedici daha sevgi dolu olsaydı ve bizden isteklerini daha net olarak söyleseydi 

Ve insanlar binlerce yıl din yüzünden birbirine girmeseydi 

Şimdi onlar din için değil çıkar ve menfaat için savaştı bunlar için de savaşmış olan olabilir ama İslamiyette mürtedliK ve sırf bu yüzden insanların katledilDigi de bir gerçek

Bu yazdıkların samimiyetsiz ve çelişkili. Zaten kendini açık ediyor. Bitecek olsa çok rahat ederdim diyen sen. Ölünce herşey bitecek olamaaaz diyen yine sen. Beni çok çok çok üzer diyen de sen..en az onun kadar korkutucu diyen de sen..

Gerçekliği senin korkuların, kaygıların, anlam kaygın falan belirlemez. Belirlemiyor da. Evrenin ücra bir köşesinde, bir zerre dahi olamayacak kaya parçasının üzerinde kendine kendine gelin güvey olup, seni merkeze alan ve moralini düzelten senaryolar falan kastırıp duruyorsun. Başka bir şey değil. Üstelik bunu yaparken samimi ve tutarlı dahi değilsin.

Sıfatları ile birlikte gelen bir tanrı olamaz.

Vaorluş da ne bir başlagıca ne de bir başlatıcıya muhtaçtır. Düzen sandığın şey de öyle.

10 milyar yıl sonra güneş sistemi ve Samanyolu galaksisi'ne bak bakalım hangi düzeni göreceksin, düzen falan kalmış mı..

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, Huzurlu said:

İslamiyetin herhangi bir konusunda aynı fikirde olan 2 alim 2 dindar 2 ilahiyatçı hatta 2 sıradan insan bile yok 

Namaz dinin direğidir dedik o bile var mı yok mu varsa nasıl var kaç rekat kaç vakit ne okunur ne okunmaz cezası kazası var mı vs vs onda bile hem fikir değiliz

Ahmet bindörtyüzküsür verecek bunların cevabını :) Yersen tabi..

Vereceği olası cevaplarla birlikte en iyi ihtimalle senin birinci satırına dönüş yapacağız.

ahmet'in ak dediğine, öteki mok diyecek ya da demiş olacak.

Bu sefer bu durumu soracaz ona da cevap veremeyecek.

Sübyancılık meselesini halen beklemekteyiz.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Huzurlu yazdı:

Ben de Müslümanım ama beni güldürdün 19 meselesi 1974 .te bulundu ya da bulunduğu söyleniyor 74.ten çok önce dünyaya gelseydin kur.an.a inanmak için ne sebebin olacaktı

Şu sözün o kadar doğru ki.1974den önce 19 yoktu,19 safsatası ortaya atılmadan önce yaşama gelseydin,kurana inanmak için ne gibi nedenin olacaktı.Dinden çıkmak istemeyen,İslam bağımlıları sürekli tutunacak bir dal arıyorlar,bu nedenle de sürekli mucize üretiyorlar.Bu bağımlılık onların gözlerini öyle kör etmiş ki,mucize üretirken,İslamla ters düşüp,islamdan çıkıyorlar,buna karşın kendilerinin hala müslüman olduğunu söyleyebiliyorlar.Bu bağımlılıkları onların gerçeğin üstünü örtüp,gizlemesine neden oluyor.

Örneğin;Ahmet1405.Kabulleri ve kabullerinin yol açtığı sonuçlar nedeniyle,İslamdan çıkmış durumda ,ama bağımlılığı nedeniyle gözü kör olmuş durumda,bu nedenle de gerçeklerin üstünü örtüp,gizliyor,gerçekleri görmezden geliyor.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...