Jump to content

Sevgi ve nefret üzerine sorular

Recommended Posts

Sevgi ve nefretin tam tanımı yapılabilir mi? Sevgi insanda gerekli midir? İnsanlarda sevgi ve nefretin belirli sınırları var mıdır?

İnsan kendinden olanı mı sever? İnsanda bunun aksi örnekleri var mıdır? Yani tam zıt birini sevmek ya da birilerini? Böyle bir şey insanda mümkün mü? Genelde (çok büyük bir çoğunlukla) bunun aksi örneklerini görür ve yaşarız... Evet, "genelde" ya da "çok büyük bir çoğunlukla" diye yazdım, ama istisnaları da ne gördüm ne de yaşadım! Sadece kesin bir bilgiye sahip olmadığım için bu tabirleri kullandım. Sorduğum sorudan bir örnek vermek gerekirse, ben "hristiyan bir kadınla müslüman bir erkeğin ilişkisini ya da evliliğini" sormuyorum. Zaten bunun örnekleri mevcut. Sorduğum soru şu: zıtların ilişkisi veya ilişkileri... aşk üzerine olur, toplumsal olur, aile içi olur vesaire. Bir de nefret var tabii: Buna en güzel örnekler yine dinsel, ırksal, ideolojik, sınıfsal, fetişist vesaire. İnsan bunlar olmadan da nefret duyabilir mi, yoksa insan doğası gereği zaten nefret duygusuna sahip mi? Hani ünlü bir söz var: "Nefret doğuştan gelmez öğrenilir, nefret öğretilirse sevgi de öğrenilebilir" diye... bu söz ne kadar gerçekçi? Tabii hiçbir insan bu duygularla doğmaz, ama şöyle bir örnekte olamaz mı: Bir insan nefret gerektiren bir ortamda büyümüştür ve bunun sonucunda da bir nazi olmuştur. Bununla birlikte diğer bir insan nefretten soyut bir çevrede büyümüş ve yaşamıştır... ama bu insanın nefret suçu işlemesine teşkil eder mi, yoksa etmez mi? Sevgi de nefrette içten gelen bir şey, adı üstünde duygu. Ama bir insan birini severken birinden niye nefret eder? Tabii bununda nedenleri var. Ama ben nedenlerinde neden oluştuğunu kavramak istiyorum. Bahsettiğim "Ali, Adem'e kötü davranmıştır, bu yüzden de Adem, Ali'yi sevmez"  değil. Hiç tanımdığınız, görmediğiniz birinden/birilerinden nefret etmek ya da sevmek. Mesela savaşlarda bir asker düşmanını severek mi öldürür? Amacı sormuyorum, hiç tanımadığı birini öldürürken yaşadığı duyguyu soruyorum.

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...