Jump to content

Ateizmin temel çelişkisi

Recommended Posts

19 minutes ago, Huuu said:

Biz zaten tanrının olup olmadığını tartışmıyoruz ki burada. Bunu nasıl tartisabiliriz ki? Benim actigim bu konu, ateizmin tanrının asla olmadığına, olamayacağına olan dogmatik inancı. :)

Tanımına göre ateizm çoğu tanımı belli tanrı türlerinin olamayacağını dogmatik olarak değil, tamamen mantıksal olarak ortaya koymuştur. Sen tanrı tanımını yap, buna karşılık sana onun asla olup olamayacağını mantık ilkeleri (çelişmezlik) çerçevesinde belirtelim. 

Tanım olmadan tartışılmaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 412
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bunlar öncelikle olgu falan değil, zırva. Bilimsel kuşkuculukla bilime kuşkuyla yaklaşma arasındaki farkı bilmediğin gibi bunu da bilmiyorsun. Ayrıca teori-kuram nedir, onu da bilmiyor ve hipotez gibi bir şey sanıyorsun. 

Bunlar bir yana, sen ruh çağırma, astral seyahat, reenkarnasyon, ölümle ilgili sözde deneyimler gibi akıl ve bilim dışı milyon tane şeye açıkça inanıyor ve hatta inanmanın bile ötesine geçip gerçek olduklarını biliyorum diyorsun, sonra da bilimden filan sözetmeye çıkıp ateistleri suçluyorsun. 

Ciddi ciddi ruh çağırdık, geldi, fincanı sallayıp birtakım harfler yazdı diyorsun. Bir başka başlıkta insanın doğup öldükten sonra tekrar tekrar farklı formlarda hayata yeniden geldiğini söylemişsin. Dahası da var.

Senin gibi insanlar inandıkları spekülasyonları verilerle destekleyemeyince, gerçeği çarpıtarak spekülasyona uydurmaya çalışırlar. Yaptığın yalnızca o. Çarpıtmaya çalıştığın gerçeği olduğu gibi algılayan ve tanımlayanlarsa ateistler. Aslında senin inandığın bu akıl dışı şeylere inanmayan bir dolu inanır da var. Yani bu zırvaları ciddiye almamak için ateist olmak bile gerekmiyor.

Ateizmin hiçbir çelişkisi yok ayrıca. O yalnızca Tanrı yok der, çünkü gerçekten de yoktur. Bilimsel kuşkuculukla bilimden kuşku duymak arasındaki farkı öğrenirsen ateizmin hiçbir çelişkisi olmadığını net biçimde görürsün. Kaldı ki ateistin bilim bilmesi, Tanrı'nın yokluğunu ille de bilimi referans alarak dile getirmesi gerekmez, ancak ateistlerin çoğu bilime yakınlık duyup onu referans almayı yeğlediği ve inanırlar da bilimden hiç anlamayıp onu çarpıtmayı sevdiği için konu gelip bilime dayanır.

Ama hani senin astral seyahat, ruh, reenkarnasyon filan var dedikten sonra ateistleri bilimle vurmaya çıkman... ...nasıl desem...

Deli cesareti hani...

Şuraya bir gözat istersen.

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl90b3BpY3NfY2hhcmFjdGVyaXplZF9hc19wc2V1ZG9zY2llbmNl

Bak, sen de beni doğrulamışsın. Hemen "zırva" deyip geçiştiriyorsun. Neresine biliyorsun diyeceğim, cevabı biliyorum zaten. Bilmiyorsun, sadece baştan savmaya çalışıyorsun.

Ben kahve fincanını gördüm. Şimdi ne yapayım? Gözümle gördüğüme zırva mi diyeyim? Neden? Benim dogmalarım yok ki...

Sitelerde Paylaş
Just now, Huuu said:

Bak, sen de beni doğrulamışsın. Hemen "zırva" deyip geçiştiriyorsun. Neresine biliyorsun diyeceğim, cevabı biliyorum zaten. Bilmiyorsun, sadece baştan savmaya çalışıyorsun.

Ben kahve fincanını gördüm. Şimdi ne yapayım? Gözümle gördüğüme zırva mi diyeyim? Neden? Benim dogmalarım yok ki...

Süper zenci sana kökleyip kanırtınca, zevkten gözlerin dönmüş, sen de bunu fincan dönüyor sanmışsın. Şüphesiz bu süper zencinin azametinin kanıtıdır.

Mantık falan diye geveleyen senin, bilim, mantık, felsefe, her neyse, bu iddiayı çürütmesini bekleriz şimdi haliyle....

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, isabettin yazdı:

Tanımına göre ateizm çoğu tanımı belli tanrı türlerinin olamayacağını dogmatik olarak değil, tamamen mantıksal olarak ortaya koymuştur. Sen tanrı tanımını yap, buna karşılık sana onun asla olup olamayacağını mantık ilkeleri (çelişmezlik) çerçevesinde belirtelim. 

Tanım olmadan tartışılmaz.

Benim tanrı tanımım, biz.

Biz tanrıyız. Bu evrendeki tekil bireylere bölünmüşlüğumüz aldatıcı ve geçici. 7. Yoğunlukta bir oluyoruz.

Ben ayrı bir kişi tanrıya inanmıyorum. Evreni bilincin yarattığını düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
On 26.09.2017 at 16:09, Huuu yazdı:

İyi ama işte ateist bunu nasıl biliyor, nereden biliyor?

Tanrı yoktur diye büyük büyük böbürlene böbürlene nasıl söylüyor? Bunun aksini söyleyenleri nasıl küçümsüyor? Ateistlerin bu bilgi tekeli nereden geliyor?

Varlıın bilimsel olarak nasıl oluştuğu ateisti bağlamaz, doğru. Ama varlığın oluşumuna dâir makul bir varsayımı olmadan bu yönde bir iddiada bulunmak ateisti bağlar.

Tanrı yok da ondan bu kadar rahat söylüyor. Var mı? Yok. Olsaydı biz de bilirdik, değil mi? 

Bugüne kadar varlığına dair en ufak bir ipucu, bir işaret, şu bu yok. Onca bilimsel formül var, bir tekinin içinde bile faktör olarak bulunmuyor. Bilim onu zerre kadar takmıyor, var diyene dönüp bakmıyor, yoluna gidiyor. 

Şimdi hal böyleyken, olmadığı bu kadar açıkken var diyen nasıl böyle böbürlene böbürlene söylüyor bunu? O kadar da eminler ki, yok diyeni küçümseyip bilimsel olmamakla filan suçlayabiliyor. Arsızlığa bak, di mi?

Ateistin, varlığın oluşumuna dair makul bir varsayımı olması da gerekmiyor. Ben el kadar çocukken Allah işleri ne saçma işler, bu insanlar deli mi acaba, benim görmediğim neyi görüyorlar acaba diyordum. Ne bilimi, ne varlığı?..

Şunu anlamanız lazım.

İnanır kişi her şeyi yapıp eden, yaratan bir doğaüstü güç olduğunu iddia ediyor ve ben görülmemiş kanıtlanmamış şeylere inanmamayı yeğleyen biri olarak o tip inançları reddediyorum diye karşılığında bir varsayım sunmak zorunda değilim. İnanır kişi akıl almaz, doğaüstü bir iddiayla karşıma çıkıyor ve diyor ki sen de dahil olmak üzere bütün bu evreni bu güç yarattı. Ben de "Hadi ordan be, manyak mısın, böyle saçma şeylere inanılır mı?" der ve çıkarım. Nasıl olduğunu bilmem gerekmiyor. Bilmiyor olmam, akla ve mantığa sığmayan hurafeleri, efsaneleri vb kabul etmemi gerektirmiyor. Bilmiyorsam bilmiyorum, bilmemek beni hurafelerle boşluk doldurmaya çıkmaktan çoook daha az rahatsız eder.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Huuu yazdı:

Zırva çünkü. Zırvayı mı oturup tartışayım senle?

Zırvaya inananı tedavi etmek benim için daha doğru ve pratik.

Senin dogmaların var ama hadi yok diyelim. Dogmaların yok ama halüsinasyonların var, sahtebilimle haşır neşirsin, sıkıntılısın.

Ruh diye uçan kaçan, bu vücuttan çıkıp bir yerlerde dolaşan, çağırıldığında canı isterse gelen bir şey yok. Yok bunlar.

Reenkarnasyona filan da inanıyorsun ya, dolayısıyla o da yok. Ölüyorsun, bitiyor. Hepsi bu.

Ve yine astral seyahat dediğin şey yok. Bunların hiçbiri yok. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Huuu said:

7. Yoğunlukta bir oluyoruz.

7. yoğunluk nedir? Belirsizlik yaratarak işin içinden çıkmaya çalışma şimdi. Anlaşılmak ister gibi bir halin olsun, yorma bizi.

3 minutes ago, Huuu said:

Biz tanrıyız.

Bu bir tanrı tanımı değil. 

4 minutes ago, Huuu said:

Ben ayrı bir kişi tanrıya inanmıyorum.

Kişi tanrı kesinlikle olamaz mı diyorsun? Kendi ölçülerine göre fazla katı ve "dogmatik" değil misin?

6 minutes ago, Huuu said:

Evreni bilincin yarattığını düşünüyorum.

Maddenin var olmak için madde olmayan ve maddi olmayan başka bir güce gereksiniminin olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt alabilir miyim sizden? Maddi olmayan (elektromanyetik güç, zayıf ve güçlü çekirdek kuvveti, kütleçekim kuvveti kaynaklı olmayan) bir güç gösteriniz. Bu gücü, maddeyi öncelediğini söylediğiniz bilincin maddeyi ve maddenin organizasyonunu oluşturmasında açıklanabilir bir mekanizmaya oturtunuz.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Huuu yazdı:

Benim tanrı tanımım, biz.

Biz tanrıyız. Bu evrendeki tekil bireylere bölünmüşlüğumüz aldatıcı ve geçici. 7. Yoğunlukta bir oluyoruz.

Ben ayrı bir kişi tanrıya inanmıyorum. Evreni bilincin yarattığını düşünüyorum.

Kale alınacak kadar zeka kırıntısı yok sende,ama

beni iyi eğlendiriyorsun,tşk:lol:

senin 7.yoğunluğuna....................

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Zırva çünkü. Zırvayı mı oturup tartışayım senle?

Zırvaya inananı tedavi etmek benim için daha doğru ve pratik.

Senin dogmaların var ama hadi yok diyelim. Dogmaların yok ama halüsinasyonların var, sahtebilimle haşır neşirsin, sıkıntılısın.

Ruh diye uçan kaçan, bu vücuttan çıkıp bir yerlerde dolaşan, çağırıldığında canı isterse gelen bir şey yok. Yok bunlar.

Reenkarnasyona filan da inanıyorsun ya, dolayısıyla o da yok. Ölüyorsun, bitiyor. Hepsi bu.

Ve yine astral seyahat dediğin şey yok. Bunların hiçbiri yok. 

Ne güzel örnek olmuşsun benim dediklerime! :)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Tanrı yok da ondan bu kadar rahat söylüyor. Var mı? Yok. Olsaydı biz de bilirdik, değil mi? 

Bugüne kadar varlığına dair en ufak bir ipucu, bir işaret, şu bu yok. Onca bilimsel formül var, bir tekinin içinde bile faktör olarak bulunmuyor. Bilim onu zerre kadar takmıyor, var diyene dönüp bakmıyor, yoluna gidiyor. 

Şimdi hal böyleyken, olmadığı bu kadar açıkken var diyen nasıl böyle böbürlene böbürlene söylüyor bunu? O kadar da eminler ki, yok diyeni küçümseyip bilimsel olmamakla filan suçlayabiliyor. Arsızlığa bak, di mi?

Ateistin, varlığın oluşumuna dair makul bir varsayımı olması da gerekmiyor. Ben el kadar çocukken Allah işleri ne saçma işler, bu insanlar deli mi acaba, benim görmediğim neyi görüyorlar acaba diyordum. Ne bilimi, ne varlığı?..

Şunu anlamanız lazım.

İnanır kişi her şeyi yapıp eden, yaratan bir doğaüstü güç olduğunu iddia ediyor ve ben görülmemiş kanıtlanmamış şeylere inanmamayı yeğleyen biri olarak o tip inançları reddediyorum diye karşılığında bir varsayım sunmak zorunda değilim. İnanır kişi akıl almaz, doğaüstü bir iddiayla karşıma çıkıyor ve diyor ki sen de dahil olmak üzere bütün bu evreni bu güç yarattı. Ben de "Hadi ordan be, manyak mısın, böyle saçma şeylere inanılır mı?" der ve çıkarım. Nasıl olduğunu bilmem gerekmiyor. Bilmiyor olmam, akla ve mantığa sığmayan hurafeleri, efsaneleri vb kabul etmemi gerektirmiyor. Bilmiyorsam bilmiyorum, bilmemek beni hurafelerle boşluk doldurmaya çıkmaktan çoook daha az rahatsız eder.

El kadar çocukken gördüğün o saçmalıklar yerleşik dinlerin eskiden gelen algıları. Ben onları savunmuyorum ki. Ben de onlara ortaokuldayken karşı çıktım.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, isabettin yazdı:

7. yoğunluk nedir? Belirsizlik yaratarak işin içinden çıkmaya çalışma şimdi. Anlaşılmak ister gibi bir halin olsun, yorma bizi.

Bu bir tanrı tanımı değil. 

Kişi tanrı kesinlikle olamaz mı diyorsun? Kendi ölçülerine göre fazla katı ve "dogmatik" değil misin?

Maddenin var olmak için madde olmayan ve maddi olmayan başka bir güce gereksiniminin olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt alabilir miyim sizden? Maddi olmayan (elektromanyetik güç, zayıf ve güçlü çekirdek kuvveti, kütleçekim kuvveti kaynaklı olmayan) bir güç gösteriniz. Bu gücü, maddeyi öncelediğini söylediğiniz bilincin maddeyi ve maddenin organizasyonunu oluşturmasında açıklanabilir bir mekanizmaya oturtunuz.

Bu yoğunluklar konusunu ayrı bir başlıkta ele alacağım. Tanrı tanımıma da orada değineyim. 

Madde bilince göre oluşuyor, bunu da ayrıntılı olarak yeni açacağım başlıkta ele alalım. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, strong yazdı:

Kale alınacak kadar zeka kırıntısı yok sende,ama

beni iyi eğlendiriyorsun,tşk:lol:

senin 7.yoğunluğuna....................

Burada 7 kişiye aynı anda cevap yetiştiriyorum. Sıkıysa gel sen yap bakalım. :)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Huuu yazdı:

El kadar çocukken gördüğün o saçmalıklar yerleşik dinlerin eskiden gelen algıları. Ben onları savunmuyorum ki. Ben de onlara ortaokuldayken karşı çıktım.

Din min değil, hepsinin saçma olduğunu çocuk sağduyusuyla anladım. O zaman bile çocukça gelmişti.

Sen yerleşik dediğin klasik din anlayışından çıkmışsın ama yeni akım dinlerin esiri olmuşsun. Onlar İslam'dan daha kötü belki. Semavi dinler, özellikle İslam son bir yükseliş içinde ve dünyaya açıkça bela diye şimdilik senin inandıklarınla çok uğraşmıyoruz ama onlar da bela.

Astral seyahat, reenkarnasyon, ruh çağırma, dünyaya tekrar tekrar gelme ve bunların her birinin bir level olduğu gibi acayip inançların var.

Bunlara zırva demeyip de ne diyeceğiz acaba...

Sitelerde Paylaş
Just now, Huuu said:

Burada 7 kişiye aynı anda cevap yetiştiriyorum. Sıkıysa gel sen yap bakalım. :)

Bu yaptığın cevap yetiştirmek değil, kaçak güreşmek. Maddenin bilinçten çıktığına bilimsel kanıt sun dedik, "başka başlık açacağım" dedin. Bu cevap mı şimdi? Değil.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Din min değil, hepsinin saçma olduğunu çocuk sağduyusuyla anladım. O zaman bile çocukça gelmişti.

Sen yerleşik dediğin klasik din anlayışından çıkmışsın ama yeni akım dinlerin esiri olmuşsun. Onlar İslam'dan daha kötü belki. Semavi dinler, özellikle İslam son bir yükseliş içinde ve dünyaya açıkça bela diye şimdilik senin inandıklarınla çok uğraşmıyoruz ama onlar da bela.

Astral seyahat, reenkarnasyon, ruh çağırma, dünyaya tekrar tekrar gelme ve bunların her birinin bir level olduğu gibi acayip inançların var.

Bunlara zırva demeyip de ne diyeceğiz acaba...

Bir şey demeden önce biraz araştırabilirsin. :)

Sitelerde Paylaş

Bu yaptığın cevap yetiştirmek değil, kaçak güreşmek. Maddenin bilinçten çıktığına bilimsel kanıt sun dedik, "başka başlık açacağım" dedin. Bu cevap mı şimdi? Değil.

Ama böyle bir ortamda nasıl öyle ciddi bir şeye değinebilirim? Üstelik ben kibar biriyim. Kimseyi cevapsız bırakmak istemem, animal hâriç! :)

Sitelerde Paylaş

Ortamın nesi var lan kibar zibidi? İlgi orospusu. Zibidiliği bırak, sorulara yanıt ver.

Hahaha!...yoksa sen animal'in yedek hesabı mısın? Birden sinirlenip ona benzedin... :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...