Jump to content

Ateizmin temel çelişkisi

Recommended Posts

1 dakika önce, strong yazdı:

Hakikaten gerizekalısın

Okuduğunu bile anlamıyorsun

Sivilceli zamanları geçeli 40 sene olmuş diyorum

40 ile 17 yi toplayamıyorsan geri zekalısındır.:lol:

57 yaşındaki biri nası zamane zibidisi oluyor,he a.k ahmağı

Yaşından söz eden kim zibidi! Ben senin başından söz ediyorum, beyni sivilceli... :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 412
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ruh muh... Fincan mincan... Hiç bir etki olmadan bir cismi fıldır fıldır döndür, dünya değişir, bilim değişir, milat olur çağ değişir yahu! Dünya ayağa kalkar, yer yerinden oynar. Ulan bu kadar mı düştünüz bu kadar mı alçaldınız Müslümler tüüüüh yazıklar olsun size. Bu kadar da rezil olacağınızı düşünmüyordum. Daha neler göreceğiz.

Fal baktı fal tuttu, rüyamda gördüm çıktı filan neyse de fincan fır fır döndü diyor yahu! Hay yalanını iteyim be! Bu şimdi az sonra tamam ya parmaklarımızı fincana biraz değdiriyorduk ama biz itmiyorduk fincanı diyecek! Bunlar hep böyle yapar. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, skeptikal yazdı:

Bunların hepsi hikaye. Araştırdıkça saçmalık olduğunu görürsün. "Bİlincin gücü" diye bir şey yok. Modern bilim insanın organize olmuş cansız maddeden ibaret olduğunu gösteriyor güçlü delillerle. Öyle ruhani bir bileşeni falan yok kimsenin. ÖYD de beynin kendini kapatırken gerçekleştirdiği faaliyetler sadece. Kahvenin hareket etmesinden "imana geldiysen" çok da iyi bir "kuşkucu" olmamışsın, ilk iletinde kuşkuya gönderme yapmana rağmen. Herhangi bir falcıya cevabını sadece senin bileceğin sorular sor. Ama uydurup doğru cevap verilecek şeyler olmasın. Ne kadar iyi bir falcıymış, nasıl "özel" güçleri varmış anlarsın.  Aman da bildi dersen bana da söyle kim olduğunu, ben de meydan okuyorum. Parası neyse vereceğim. Ama bilemezse o verecek.

"Ateistler bunlara kapalı oysa bunlar çok fazla gözlenen olgular"mış. Nedense kimse kanıtlayamıyor halbuki. Manyağın biri bağırıp kıvranıp break dans yapıyor, aman da cin girmiş. Aman da sevgilimin adının baş harfini bildi, ay bunun cinleri var. Aklı başında kim niye inansın bunlara?

"İnsan dışı varlıklar"

Allah değil yani bu, anladığım kadarıyla. Uzaylılar mı? Ya da frekans domaininde yaşayan maddesel formda bulunmayan soyut akıllar, "Geist"lar? Zaman lordları falan mı? Bu hikayeler hep saçmalıklara çıkıyor.

İşte bu yaklaşımın kaba materyalist yaklaşım oluyor. Bilim bize maddenin salt varlık olduğunu söylemiyor. Bunu söyleyen bilim kaba materyalist bilimdir.

Bizler sadece maddeden ibaret değiliz. Onun ötesinde başka bir varlığız. Madde olan yanımız geçip gidecek. Ama ruh olan yanımız, yani asıl yanımız kalacak.

Öyle falcılar var ve kimsenin bilmediği şeyleri biliyor. Birkaçına da ben şahidim. :)

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Huuu yazdı:

Ateizm ayrıca, maddenin ve fizik evrenin oluşmadan önce ne olduğunu, bu fizik evrenin nasıl kendiliğinden oluşmuş olabileceğini açıklayamaz. Ateist düşünürlerin bir kısmı "hep vardı" der ama bu mantıklı değil. Nasıl hep var olabilir? Bir kısmı ise kendiliğinden birden oluştuğunu ileri sürer. Bu da anlamsız. Nasıl kendiliğinden hiçlikten oluşmuş olabilir?

İkisi de sezgilerimize ters, ama arada tanrıyla gösterdikleri bir fark var.

Örneğin yoktan var olma sezgilerimize ters, çünkü çevremizdeki her şey yoktan değil, var olandan dönüşüm içinde devinim halinde. Fakat "yoktan var olma" fikri kendi içinde mantıksal çelişki barındırmıyor. Sadece bunun bir örneğini deneyimlemedik. Kuantum dalgalanma konusu tartışılır tabi.

Tanrı da sezgilerimize ters, onu kavrayamayız. Ama o kendi içinde mantıksal çelişkiler de barındırıyor. Öyleyse yoktan var olma fikri bile tanrıdan daha mantıklıdır.

Ateistlerin kesin tavır almasının sebebi tanrının imkansız olmasıdır.

Acemi usta, evli bekar, sevişen bakire neden gerçek olamazsa, tanrı da o yüzden olamaz. Yani ateizmin çelişkisi falan yok bu bakımdan.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Ruh muh... Fincan mincan... Hiç bir etki olmadan bir cismi fıldır fıldır döndür, dünya değişir, bilim değişir, milat olur çağ değişir yahu! Dünya ayağa kalkar, yer yerinden oynar. Ulan bu kadar mı düştünüz bu kadar mı alçaldınız Müslümler tüüüüh yazıklar olsun size. Bu kadar da rezil olacağınızı düşünmüyordum. Daha neler göreceğiz.

Fal baktı fal tuttu, rüyamda gördüm çıktı filan neyse de fincan fır fır döndü diyor yahu! Hay yalanını iteyim be! Bu şimdi az sonra tamam ya parmaklarımızı fincana biraz değdiriyorduk ama biz itmiyorduk fincanı diyecek! Bunlar hep böyle yapar. 

Bu konuda bu kadar bilgisiz olmana şaşırdım. :)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Huuu yazdı:

İşte bu yaklaşımın kaba materyalist yaklaşım oluyor. Bilim bize maddenin salt varlık olduğunu söylemiyor. Bunu söyleyen bilim kaba materyalist bilimdir.

Bizler sadece maddeden ibaret değiliz. Onun ötesinde başka bir varlığız. Madde olan yanımız geçip gidecek. Ama ruh olan yanımız, yani asıl yanımız kalacak.

Öyle falcılar var ve kimsenin bilmediği şeyleri biliyor. Birkaçına da ben şahidim. :)

"Kaba materyalist yaklaşım"

Aksini gösteren delil mi var da bilim şöyle bilim böyle deniyor?

Hani nerde bu ruh, delili nedir? Bİlimsel delil istemiyorum bak. Bana ruhun varlığına dair herhangi bir argüman sunar mısın? Felsefi de olur.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, skeptikal yazdı:

İkisi de sezgilerimize ters, ama arada tanrıyla gösterdikleri bir fark var.

Örneğin yoktan var olma sezgilerimize ters, çünkü çevremizdeki her şey yoktan değil, var olandan dönüşüm içinde devinim halinde. Fakat "yoktan var olma" fikri kendi içinde mantıksal çelişki barındırmıyor. Sadece bunun bir örneğini deneyimlemedik. Kuantum dalgalanma konusu tartışılır tabi.

Tanrı da sezgilerimize ters, onu kavrayamayız. Ama o kendi içinde mantıksal çelişkiler de barındırıyor. Öyleyse yoktan var olma fikri bile tanrıdan daha mantıklıdır.

Ateistlerin kesin tavır almasının sebebi tanrının imkansız olmasıdır.

Acemi usta, evli bekar, sevişen bakire neden gerçek olamazsa, tanrı da o yüzden olamaz. Yani ateizmin çelişkisi falan yok bu bakımdan.

İyi ama maddenin yoktan kendiliğinden var olması, tanrının maddeyi yaratmasından daha mı mantıklı? Neden?

Tanrı deyince ayrı bir varlık algılama...

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Huuu yazdı:

İyi ama maddenin yoktan kendiliğinden var olması, tanrının maddeyi yaratmasından daha mı mantıklı? Neden?

Tanrı deyince ayrı bir varlık algılama...

Tanrı fikri çelişki barındırdığı için, ama sen tanrıdan ne anlıyorsun önce onu söylemen lazım. Bir sürü tanrı tanımı var. Fakat dinlerin tanrıları, "teizm", saçma olan ve çelişkiler barındırandır özellikle. A-teizm, adından da belli olduğu kadarıyla, bunları reddeder.

Sitelerde Paylaş

Şarlatan zırvalarına "bilgi" diyen bir salak ötesi ile ben uğraşamam. O değil de kalite yerlerde sürünüyor, ben ona yanarım. Bitti biter bu iş millet. Bu halktan bir bot olmayacağı, bunların aptal olduklarından ben artık tam kesin emin oldum. Bu halk bildiğim embesil, bildiğin idyot.

Sitelerde Paylaş

"Kaba materyalist yaklaşım"

Aksini gösteren delil mi var da bilim şöyle bilim böyle deniyor?

Hani nerde bu ruh, delili nedir? Bİlimsel delil istemiyorum bak. Bana ruhun varlığına dair herhangi bir argüman sunar mısın? Felsefi de olur.

Sunabilirim. Ruh çağırma seanslarında gelenler bir kanıttır. Onun dışında astral seyahat yapmak herkes için mümkün. Bunu tavsiye etmiyorlar yalnız, ben de etmeyeyim.

Onun dışında reenkarnasyon anlatımları var. Adam gidiyor, ben senin komşundum diyor ve özel bilgilerini veriyor. Kimsenin bilemeyeceği şeyleri anlatıyor.

Bir de yüksek varlıklarla kurulmuş irtibatlar var.

Sitelerde Paylaş

Tanrı fikri çelişki barındırdığı için, ama sen tanrıdan ne anlıyorsun önce onu söylemen lazım. Bir sürü tanrı tanımı var. Fakat dinlerin tanrıları, "teizm", saçma olan ve çelişkiler barındırandır özellikle. A-teizm, adından da belli olduğu kadarıyla, bunları reddeder.

Tanrı biziz. Tanrı ayrı bir varlık değil.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Huuu yazdı:

Sunabilirim. Ruh çağırma seanslarında gelenler bir kanıttır. Onun dışında astral seyahat yapmak herkes için mümkün. Bunu tavsiye etmiyorlar yalnız, ben de etmeyeyim.

Onun dışında reenkarnasyon anlatımları var. Adam gidiyor, ben senin komşundum diyor ve özel bilgilerini veriyor. Kimsenin bilemeyeceği şeyleri anlatıyor.

Bir de yüksek varlıklarla kurulmuş irtibatlar var.

Bunlar senin kişisel deneyimlerin. Veya birilerinin iddiaları. Bana nasıl kanıtlayacaksın bunları?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Şarlatan zırvalarına "bilgi" diyen bir salak ötesi ile ben uğraşamam. O değil de kalite yerlerde sürünüyor, ben ona yanarım. Bitti biter bu iş millet. Bu halktan bir bot olmayacağı, bunların aptal olduklarından ben artık tam kesin emin oldum. Bu halk bildiğim embesil, bildiğin idyot.

Daha kavun keseceğiz, sen uzaklaşma bir yere... :)

Şaka bir yana, bu konuları yarın daha derli toplu yazacağım.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, skeptikal yazdı:

Bunlar senin kişisel deneyimlerin. Veya birilerinin iddiaları. Bana nasıl kanıtlayacaksın bunları?

Bilimsel kanıt istemediğini söylemiştin?..

Onun dışında kanıt sunamam şimdilik. Ama sana bu konulara önyargısız bakmanı tavsiye edebilirim.

Ama tekrarlıyorum, konumuz bu değil. Ateizmin çelişkisini tartışacağız.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Huuu yazdı:

Onun dışında kanıt sunamam şimdilik. Ama sana bu konulara önyargısız bakmanı tavsiye edebilirim.

Ateizm yok boşver çelişkisini. :)

Ruh hakkında bilimsel kanıt varsa bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Huuu yazdı:

Bilimsel olmasın dediysek "ay ben gördüm var bak" gibi bir şey değil. Felsefi bir argüman bekliyordum. Benim de ruhun varlığına dair savunmalarım var, yeterince güçlü argümanlar değil tabi. Aksini gösteren deliller daha güçlü. İyi onu tartışalım bakalım.

6 dakika önce, Huuu yazdı:

Tanrı biziz. Tanrı ayrı bir varlık değil.

"Biz" kim? Kolektik bir bilinç mi? Canlı mı? Düşünür mü? Aklı var mı? Yetersiz bir tanım bu. Sen güzelce tanrı tanımını yap, biz de onun üzerinden eleştiririz. O zaman anlaşılır ateizm mi çelişkili olandır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...