Jump to content

Ateizmin temel çelişkisi

Recommended Posts

1 minute ago, Huuu said:

Peki zekası açılmamış uyanık, :) bunu bana karşı getiriyorsun da neden kendine karşı da olduğunu fark etmiyorsun? Madem madde ve enerji varken yok olamaz, yoktan da var olamaz. Buna ne diyeceksin?

O halde madde (enerji) hep vardı demek zorundasın. Burada da diğer soru ve sorun devreye giriyor. Yani bu nasıl olabilir, "hep" nasıl var olabilir? "Hep" ne demektir?

Eblehlik böyle sayıklatır işte...

Hep vardı diye böyle sayıklarsın, çatlaktan yağmur falan sızıp kafanı üşüttüğün için böyle..

Bak zavallı ebleh, "hep" bir zaman tanımıdır, ama zamanı da yaratan madde, kainatın ta kendisidir. Bu mevzuda "hep" diye bir şey kullanamazsın, çünük, madde zamanın olmadığı durumda da var olabilir, ne dedik, termodinamik, zaman boyutu içermez, geçmiş, gelecek, zamansız durum vs. farketmez, madde her zaman var olacaktır. 

O çatlak aklın almaz gerçi ama, gösterelim sana. Şurada, hemen burnumuzun dibinde bir tane yıldız var, güneşin yarısı kadar ancak, ufak tefek bişey, pek mühim bir şey değil haliyle. Ama onun etrafında döndüğü bir şey daha var ki, o işte ciddi bir şey. Yaklaşık 7 güneş kütlesiyle devasa ama klasmanında minicik olan bir şey, görünmez, bakarsan yok sanırsın, ama orada. O bir mini kara delik. Ve işte orada, koca güneşin 7 katı madde var, ama zaman falan yok. 

Eminim anlamadın, eblehsin, çatlaksın çünkü. Ama kainat ölçeğinde burnunun dibinde 7 güneş kütlesinin olduğu ama zamanın olmadığı bir şey, bir yer var işte. 

Hla buyken çıkınca, hep falan gibi, kainatın olmadığı zaman gibi garabet laflar ediyorsun, bu da çatlak ve ebleh olmandan kaynaklanıyor, hepsi bu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 412
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 dakika önce, anibal yazdı:

Yaklaşık 7 güneş kütlesiyle devasa ama klasmanında minicik olan bir şey, görünmez, bakarsan yok sanırsın, ama orada. O bir mini kara delik. Ve işte orada, koca güneşin 7 katı madde var, ama zaman falan yok. 

Tamam, doğru da karadelikde zamanın olmamasının konuyla ilgisi ne? Karadelikde zaman yok madem, maddenin de zamanın olmadığı bir "hep" hâli vardır mı demek istiyorsun?

Zaman zaten bizim evrene özgü bir ilüzyon ama zamanın var olmadığı, ama evrenin var olduğu bir "hep" hâlini evet, algılayamadım. Biraz açıklar mısın? Madde (veya enerji) zamanın olmadığı bir hep'den günümüze geliyor, doğru mu? İyi de bu nasıl olabilir? Madde veya enerji nasıl olabiliyor da kendiliğinden hep var olabiliyor?

Cevap verirken aklında şunu çıkarma: madde (ve enerji) dediğimiz şey şu muazzam evrenin ortaya çıktığı bir oluşum. Ve sizler bunun kendiliğinden "hep" var olageldiğini iddia ediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, Huuu said:

Evet, bir varlık. 1 varlık. Tek bir varlık.

O hep var, hep vardı, var ve hep olacak. Onun bir olduğu ortamda zaman yok. Zaman da bizim evrene özgü bir ilüzyon.

Biz bir döngüyü yaşıyoruz sürekli. En alt seviyeden en üste kadar yükseliyoruz. 1'den 7'ye. 7, tanrı katı, bir'le birlik olduğumuz kat. Sonra tekrar başa... (Bu itiraf edeyim ki biraz kötü!)

iyi de sen de bir şeyler hep var  hep vardı diyorsun...

yani  eğer bu bir çelişkiyse ateistlere yönelttiğin bu çelişkiye sen de sahipsin...

onlar madde enerji hep vardı diyor sen hayır hep var olan o değil başka bişey diyorsun...

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, kirec yazdı:

iyi de sen de bir şeyler hep var  hep vardı diyorsun...

yani  eğer bu bir çelişkiyse ateistlere yönelttiğin bu çelişkiye sen de sahipsin...

onlar madde enerji hep vardı diyor sen hayır hep var olan o değil başka bişey diyorsun...

Evet, doğru. Ama ben ruhun hep var olduğunu söylüyorum. Onlar maddenin hep var olduğunu ileri sürüyor. 

Maddî evrenin hep var olması bilimin yasalarıyla çelişiyor. bilimimiz bunu açıklayamıyor ve açıklayamaz. Oysa ruhdan söz ediyorsak bu başka bir alemin yasalarına tâbi olan bir kavramdır. Bizim bilimimiz bunu zaten ele alamaz.

Sitelerde Paylaş
25 minutes ago, Huuu said:

Evet, doğru. Ama ben ruhun hep var olduğunu söylüyorum. Onlar maddenin hep var olduğunu ileri sürüyor. 

Maddî evrenin hep var olması bilimin yasalarıyla çelişiyor. bilimimiz bunu açıklayamıyor ve açıklayamaz. Oysa ruhdan söz ediyorsak bu başka bir alemin yasalarına tâbi olan bir kavramdır. Bizim bilimimiz bunu zaten ele alamaz.

kendi çeliştiğiniz bir noktayı fark etmeniz güzel...

ruh derken neyi kastediyorsunuz mümkün olduğunca basit ifadelerle anlatabilir misiniz...

bir çocuğa anlatır gibi...

başka alem yasaları nelerdir...

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Huuu yazdı:

Ruhlarla iletişim kurdum dedikten sonra ruh başka alemin yasalara tabi demen çelişkili. :)

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, kirec yazdı:

kendi çeliştiğiniz bir noktayı fark etmeniz güzel...

ruh derken neyi kastediyorsunuz mümkün olduğunca basit ifadelerle anlatabilir misiniz...

bir çocuğa anlatır gibi...

başka alem yasaları nelerdir...

Bu konuda ben de yeniyim ve çok iyi anlatamam. Anlamaya çalışan biriyim daha çok. Bildiğim, ruh bizim asıl varlığımız, beden ise ruhun geçici olarak yerleştiği bir yer. 

Astral beden diye bir şey var mesela ve isteyerek bedenimizden ayrılıp astral seyahatler yapabiliyoruz. Yapanlar var. Ama ben denemem bunu. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Ruhlarla iletişim kurdum dedikten sonra ruh başka alemin yasalara tabi demen çelişkili. :)

Neden?.. Ayrıca ben ruhlarla iletişim kurduğumu söylemedim. Bir ruh çağırma seansına gözlemci olarak katıldığımı söyledim.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Ruhu gördüysen iletişim kurdun demektir.

:) Ruhu gördüğümü de söylemedim. Tek söylediğim, fincanın kendi kendine hareket ettiği ve sorulara cevaben, harflerin önünde durup anlamlı kelimeler oluşturduğu idi. :)

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Huuu said:

Tamam, doğru da karadelikde zamanın olmamasının konuyla ilgisi ne? Karadelikde zaman yok madem, maddenin de zamanın olmadığı bir "hep" hâli vardır mı demek istiyorsun?

Zaman zaten bizim evrene özgü bir ilüzyon ama zamanın var olmadığı, ama evrenin var olduğu bir "hep" hâlini evet, algılayamadım. Biraz açıklar mısın? Madde (veya enerji) zamanın olmadığı bir hep'den günümüze geliyor, doğru mu? İyi de bu nasıl olabilir? Madde veya enerji nasıl olabiliyor da kendiliğinden hep var olabiliyor?

Cevap verirken aklında şunu çıkarma: madde (ve enerji) dediğimiz şey şu muazzam evrenin ortaya çıktığı bir oluşum. Ve sizler bunun kendiliğinden "hep" var olageldiğini iddia ediyorsunuz.

Söyledik ya, anlamayacaksın diye..

Hala o dangalak yerde kalıyorsun, çünkü eblehsin. 

Madde yok olmaz, ister hep de, ister zamanın başına, ister sonuna, ister zamanın evveline, hatta zamanın ötesine git, farketmez, madde hiç bir şekilde yok olmayacaktır. 

"Hep" dediğin zaman çizgisini başlatan da, var eden de maddenin kendisi zaten, o ufak aklının almadığı şey de bu en başta.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Söyledik ya, anlamayacaksın diye..

Hala o dangalak yerde kalıyorsun, çünkü eblehsin. 

Madde yok olmaz, ister hep de, ister zamanın başına, ister sonuna, ister zamanın evveline, hatta zamanın ötesine git, farketmez, madde hiç bir şekilde yok olmayacaktır. 

"Hep" dediğin zaman çizgisini başlatan da, var eden de maddenin kendisi zaten, o ufak aklının almadığı şey de bu en başta.

Sana bu imânı veren şey nedir? :)

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Huuu yazdı:

:) Ruhu gördüğümü de söylemedim. Tek söylediğim, fincanın kendi kendine hareket ettiği ve sorulara cevaben, harflerin önünde durup anlamlı kelimeler oluşturduğu idi. :)

Bu da yeterli bilimde elektıronu direk göremiyor dolaylı yoldan görüyor. :)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

İmanı sen edersin, çatlak ve ebleh aklınla...

Madde, zaman şu bu ortada, tek yapman gereken bu zırvalıklardan bir silkinip, apaçık ortada olan şeye bakmak. 

Ağzın doluyken nasıl konuşabiliyorsun?!  :)

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, Huuu said:

Bu konuda ben de yeniyim ve çok iyi anlatamam. Anlamaya çalışan biriyim daha çok. Bildiğim, ruh bizim asıl varlığımız, beden ise ruhun geçici olarak yerleştiği bir yer. 

Astral beden diye bir şey var mesela ve isteyerek bedenimizden ayrılıp astral seyahatler yapabiliyoruz. Yapanlar var. Ama ben denemem bunu. 

anlamaya çalışan biri olmanız  önemli...

varlık ve hayat hakkında farklı görüş ve bakış açısına sahip olanları merak edip dinlemek anlamaya çalışmak eğer görürse çelişkileri belirtmek ve tartışmak iyi bir şey bence...

bilimsel yöntem ve mantıklı tartışma sanırım bizim elimizde bulunan  en gerekli araştırma ve anlama araçlarımız gerçekliğe ulaşma yolunda...

eğer gerçekliğe bunlarla ulaşamayız dersek ve tartışma konularımızı bunlarla ele alınamayacak konulara kaydırırsak sanırım boşa enerji harcarız...

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, kirec yazdı:

anlamaya çalışan biri olmanız  önemli...

varlık ve hayat hakkında farklı görüş ve bakış açısına sahip olanları merak edip dinlemek anlamaya çalışmak eğer görürse çelişkileri belirtmek ve tartışmak iyi bir şey bence...

bilimsel yöntem ve mantıklı tartışma sanırım bizim elimizde bulunan  en gerekli araştırma ve anlama araçlarımız gerçekliğe ulaşma yolunda...

eğer gerçekliğe bunlarla ulaşamayız dersek ve tartışma konularımızı bunlarla ele alınamayacak konulara kaydırırsak sanırım boşa enerji harcarız...

Olumlu yaklaşımın için teşekküler...

Bilimsel yöntem çok önemli. Bilimimiz sadede bu evren sınırları içinde geçerli. Ama yöntem çok önemli yine de. 

Mantıklı tartışma ve akıl yürütme, elimizde kalan çok önemli bir başka araç. Ancak akıl yürütme ve mantıklı tartışma konusunda sorumluyuz, toplum olarak. Bir kere dil sorunumuz var, ikincisi, kırılamaz önyargılarımız var. 

Ben bilimsel yöntemi ve mantıklı tartışmayı dışarıda bırakan bir tartışmadan yana değilim.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Yaşadığın olay bulunduğumuz evrende gerçekleştiği için ayrı aleme tabi olmuyor. :)

Evet, bâzı ruhlar bu alemde bedenlere takılmak durumunda kalıyor. Bu dünyaya gelen bâzı ruhlar, beden öldüğünde öte aleme, yani 5. yoğunluğa teknik nedenlerle ( :)) geçemeyip burada kalıyor. Çoğunlukta ise ruhlar her reenkarnasyon bitiminden sonra, yâni her ölümden sonra bir süre tefekkür alemine, yâni 5. yoğunluğa geçiyor. Sonra tekrar dönüyor, başka bir bedende.

Bir hayatında mazlum olan ruh, diğer hayatında zalim oluyor, veya tersi... Karma yasası var ve her yaptığımız işin sonuçlarını yaşıyoruz. Bu hayatımızda veya öbüründe... Böyle böyle öğreniyoruz, gelişiyoruz.

Sonunda bir üst seviyeye geçiyoruz.

En sonunda en üste, yâni 7. yoğunluğa, tanrı katına geçiyoruz.

Sonra tekrar başa...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...