Jump to content

Türkiyenin gidişatı, beni çok korkutuyor..

Recommended Posts

4 hours ago, democrossian said:

Hayır şimdi siz kör aptal filan mısınız anlamıyorum. Kısa süre önce AB ye girmekte kararlı olan ve görüşmelerde ilerleme sağlandı diye havai fişekli kutlamalar yapan bir halk "eyyyyy Avrupa" diye avutulur olmuş... İleri demokrasiye geçtik diye uyutulurken darbe girişimiyle dünyada en geri ülkeler ligine düşürülmüş... Komşularla sıfır sorun diye uyutulurken sorunlu olmadığı kimse kalmayan bir konuma itilmiş...

Bütün bunlar ve daha başka olumsuz gidişat olmuş, siz diyorsunuz ki uyu uyu yat uyu yok bir şey yok bir şey! Tamam anladık uyandırma kerizi bulandırma denizi diyorsunuz layık müstahak olacak olsun diyorsunuz içten içe ama biz uyardık diye halk uyanmayacak, korkmayın. Zamanında çok uyardık uyanmadı, şimdi mi uyanacak? Uyansa da yararı olmayacağı aşamaya girdi zaten, bu kadar aman uyanır tezgah bozulur diye korkmayın! 

Darbe girisimi,abd'nin Turkiyeyi isgal senaryosuydu. Abd Suriyeyi bolemedi, Esad tum cabalara ragmen hala iktidarda ve boyle devam edicek gibi gozukuyor. Ayni sekilde irakta da kaybetti amerika. Ibadi, artik amerikaya kafa tutuyor hale geldi. Iran ayni sekilde dimdik ayakta.. Turkiye Firat Kalkani ile Pydnin koridor girisimini ortadan kaldirmistir. Ayni sekilde bugun barzaniye karsi Turkiye Iran Rusya Irak hatta Suriye bu referanduma karsi cikiyorlar. Irak Turkiye Ve iranla beraber sinirlari kontrol edecegini duyurdu. Bu ulkelerin milli refleksleri artik kendi sinirlari korumaya zorunlu kiliyor. 15 Temmuz abdnin turkiyeyi isgal senaryosu idi ama basarili olamadilar. Simdiki hedefleri ise, iste gidin rubinin tweetlerini okuyun mesela, Erdoganin sonu kaddafi gibi olacak Turkiye buradan tek parca cikamayacak gibi amerikan devletinin planlarini ve niyetlerini ortaya kouyuyor. Evet Turkiyeye karsi abdnin boyle bir plani hatta Turkiyeyi diktator gibi gosterip dusman tahtasina oturtmanin zeminini hazirlamaya basladi. Ayni sekilde sicak para ekonomisine dayali surecin sonuna geldik. Artik atlantik sisteminin turkiyeye dayattigi borclanma ekonomisi Turkiyenin kapisina dayandi ve Turkiye bunu cozme noktasina geldi. Bu sureci Tayyip Erdogan ve akp cozemez ve artik onlarin sonu geldi. Erdogan ve akpnin devlet icerisinde hicbir gucu yok. 

Besar Esadin iktidarda kalması, Abdnin Suriyede kaybettigini gosteriyor. Besar Esad, gercekten saglam adammış. 

Abd Irakta da kaybetmistir. Kendileri soyluyorlar bunu ben degil. Bugun irak, amerikaya kafa tutuyor. :) 

Abdnin Turkiyeyi diktator gosteren propagandalari var. Abd Turkiyenin icerisinden de tahrik edici,provokatif eylemlere basvurabilir ama bana gore bundada basarisiz olacak. Yani oyle Turkiye de diktator var diyerek hurraaa diye turkiyeyi isgal edemezsiniz. Abdnin boyle bir gucu yok artik. Benim sahsi gorusum abd bu bolgede kaybetmistir. 

tarihinde Kuranınizinde tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 128
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 saat önce, democrossian yazdı:

Haci sen niye böylesin hiç anlamıyorum. Ahmaklığı mahmaklığı şimdi karıştırıp densizlik terbiyesizlik yapmanın ne alemi var. Sana cinayet oranı yüksek diye bölünecek diyen olmadı. Sen düşük dedin ben düşük değil dedim. Sadece bu kadar! Ne kadar tatsız bir adamsın yahu!

İyi de sana göre bile Türkiye'de cinayetler batıya göre çok sık değil. İlk 14'e giriyoruz senin verdiğin kaynağa göre..

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, democrossian yazdı:

Celal Şengör zeki bir adamdır. Zeki insanların benimle aynı fikirde olmasından kıvanç duyuyorum diyeceğim ama konu öyle bir konu değil. Konu son derece vahim bir konu. O yüzden diyemiyorum. Celal Şengör'ün zekasından hiç şüphe duymam. Hatta ender bulunacak zeki bir adamdır.

Hissiyat devreye girince zekanın önemi kalmıyor.. Celal hoca hisleri ile konuşuyor.. Sizler de aynı hatayı yapıyorsunuz.. Aklınızı kullanmayı düşünmüyorsunuz bile.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'nin gidişatı beni de korkutuyor. Ama ben ülkenin parçalanacağından değil, daha da kötüsü, bir İslam ülkesi olacağından korkuyorum.

Ülkelerin parçalanması her zaman bir felaketi simgelemez. Bazı bölünmeler sağlıklıdır. Türkiye bir islam ülkesi olursa parçalanmaz. Tam tersine bütünleşir ve büyür.

Yani Türkiye'nin geleceği iyi değil diyebilirsiniz. Ama o geleceği parçalanma şeklinde değil de, yozlaşma şeklinde nitelendirirseniz  ben de kabul ederim.

Sitelerde Paylaş

Sayın ve sevgili haci, sana bu kadar kaynak gösterdik ama hislerimize aldandığımıza ısrar ettin.

Hadi diyelim ki, sen doğrusun.

Ama sen de bir kaynak göstermediğin gibi sadece hislerinle, varsayımlarla ısrar ettin.

Sağlam bir görüş sunmadan ısrar etmek hayalcilik olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, haci yazdı:

Türkiye'nin gidişatı beni de korkutuyor. Ama ben ülkenin parçalanacağından değil, daha da kötüsü, bir İslam ülkesi olacağından korkuyorum.

Ülkelerin parçalanması her zaman bir felaketi simgelemez. Bazı bölünmeler sağlıklıdır. Türkiye bir islam ülkesi olursa parçalanmaz. Tam tersine bütünleşir ve büyür.

Yani Türkiye'nin geleceği iyi değil diyebilirsiniz. Ama o geleceği parçalanma şeklinde değil de, yozlaşma şeklinde nitelendirirseniz  ben de kabul ederim.

Bak işte kendi yorumunla çelişki içine girdin.

Ülkenin üçte biri yoz, üçte biri ırkçı, üçte biri laik iken nasıl bütünleşme beklersin?

Dinci ve faşizm size göre bütünleştirici oluyor, doğrusu kafayı yemeden intihar edeceğim, bu kadar çelişki de olmaz yani...

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bak işte kendi yorumunla çelişki içine girdin.

Ülkenin üçte biri yoz, üçte biri ırkçı, üçte biri laik iken nasıl bütünleşme beklersin?

Dinci ve faşizm size göre bütünleştirici oluyor, doğrusu kafayı yemeden intihar edeceğim, bu kadar çelişki de olmaz yani...

Aslında hem dincilik hem de faşizm bütünleştiricidir. Üzerinde biraz düşün istersen..

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, haci yazdı:

Aslında hem dincilik hem de faşizm bütünleştiricidir. Üzerinde biraz düşün istersen..

Bu yanlış cevabı vereceğini tahmin etmiştim.

Yanlış, çünkü bir kesimin baskısı diğer kesimi birbirine daha çok yakınlaştırır, seni yanıltan brası olmuştur, ne var ki, biz ülke bazında tartışıyoruz, bir kesimin yakınlaşması ülke bölünmeyecek anlamına gelmiyor...

Sitelerde Paylaş
Şimdi, bilgivehis yazdı:

Bu yanlış cevabı vereceğini tahmin etmiştim.

Yanlış, çünkü bir kesimin baskısı diğer kesimi birbirine daha çok yakınlaştırır, seni yanıltan brası olmuştur, ne var ki, biz ülke bazında tartışıyoruz, bir kesimin yakınlaşması ülke bölünmeyecek anlamına gelmiyor...

Düşünmüyorsun... Faşizm ve din dogma oldukları ve karşı görüşlere izin vermedikleri için  bütünleyici eğilimlerdir. Faşist ve dindar toplumlar ilerde parçalanabilirler. Ama onların önce bütünleyici bir etkisi olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'nin gidişatı kötü evet.. Bunu ben de kabul ediyorum. Ama bu gidişat Türkiye parçalanacağı için kötü değil.. Türkiye yayılmak isteyeceği için kötü.

Bundan 15 yıl kadar önce bizim sapık Tayyip "Türkiye hep aynı sınırlar içinde kalacak değil" demişti. Bunu Atatürk'ün yurtta barış, dünyada barış olan ve yayılımcı olmayan politikasını eleştirmek için söylemişti. İslam yayıldıkça barış tehlikeye girecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Ve Türkiye parçalanmayacaktır. Tam tersine  genişleyecek ve bütünleşecektir. Bundan da emin olabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, haci yazdı:

Düşünmüyorsun... Faşizm ve din dogma oldukları ve karşı görüşlere izin vermedikleri için  bütünleyici eğilimlerdir. Faşist ve dindar toplumlar ilerde parçalanabilirler. Ama onların önce bütünleyici bir etkisi olacaktır.

Düşünüyorum, hem de çok geniş düşünüyorum, şu söylediklerinin aynısını zaten ben de söylüyor ve savunuyorum.

Anlatamadığım nokta şurasıdır, etki-tepki sonucu bütünleşme gerçekleşeceğine hem fikiriz, ancak beklediğimiz bütünleşme ortamı oluşmadan pek ala ülke bölünebilir.

Umarım bu noktayı biraz daha ele alırsın.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, haci yazdı:

Türkiye'nin gidişatı kötü evet.. Bunu ben de kabul ediyorum. Ama bu gidişat Türkiye parçalanacağı için kötü değil.. Türkiye yayılmak isteyeceği için kötü.

Bundan 15 yıl kadar önce bizim sapık Tayyip "Türkiye hep aynı sınırlar içinde kalacak değil" demişti. Bunu Atatürk'ün yurtta barış, dünyada barış olan ve yayılımcı olmayan politikasını eleştirmek için söylemişti. İslam yayıldıkça barış tehlikeye girecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Ve Türkiye parçalanmayacaktır. Tam tersine  genişleyecek ve bütünleşecektir. Bundan da emin olabilirsiniz.

Daha kendi teröristiyle baş edemeyen, ekonomi nedir bilmeyen, bu ülkede bir taş üstüne taş koymayan aksine var olanı da satan Tayyip hangi güçle bütünlüğü sağlayacak ve hangi güçle genişleyecek, doğrusu acı acı güldüm...

Sitelerde Paylaş
Şimdi, bilgivehis yazdı:

Düşünüyorum, hem de çok geniş düşünüyorum, şu söylediklerinin aynısını zaten ben de söylüyor ve savunuyorum.

Anlatamadığım nokta şurasıdır, etki-tepki sonucu bütünleşme gerçekleşeceğine hem fikiriz, ancak beklediğimiz bütünleşme ortamı oluşmadan pek ala ülke bölünebilir.

Umarım bu noktayı biraz daha ele alırsın.

Bütünleşme bölünmeden önce gelecek.. Bundan eminim... Çünkü Türkiye'de şu anda sosyal göstergeler parçalanma lehine değil. Ayaklanmalar, yürüyüşler, toplu katliamlar, suikastlar, kanlı mitingler ve benzeri şiddet olayları  yok.... Tam tersine, ülkede politik bir huzur var. Tayyip ipleri eline almış çekiştirip duruyor. Türkiye'de rejim değişikliği oldu. Başkan büyük bir otorite sahibi oldu.. Kürtlerin doğuda bir devlet kurmaları asla söz konusu değil. Olsa olsa Türkiye eyaletlere bölünür.. Parçalanmaz. Bu da kötü bir rejim değişikliği olmayabilir. Birçok ülke eyaletlere bölünmüştür. Bizim de ilerde eyaletlere bölüneceğimizi tahmin ediyorum. Eyalet sistemine geçince Türkiye büyüyebilir. Irak ve Suriye'nin bizim eski vilayetlerimiz olduğu unutulmasın.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Daha kendi teröristiyle baş edemeyen, ekonomi nedir bilmeyen, bu ülkede bir taş üstüne taş koymayan aksine var olanı da satan Tayyip hangi güçle bütünlüğü sağlayacak ve hangi güçle genişleyecek, doğrusu acı acı güldüm...

Bu yorumlara da katılmıyorum. Türkiye dünyanın 17'inci büyük ekonomisi.. İlerde daha da büyüyebilir. Gelişmelere kötümser bir açıdan bakıyorsunuz. Tayyip'in en kolay yapacağı şey büyümektir.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, democrossian yazdı:

Ne bileyim nerden çıkardın! İran'da Kürt çok az dedin ya! "Hemen de korkuyor heyecanlanıyorsunuz" gibi saçma sapan laflar ettiğin için sana aslında ciddi ciddi cevap vermeye gerek yok. Bunun korkuyla heyecanla ne alakası var? Gidişat endişe verici, ne korkusu ne heyecanı yahu! Ha yani gidişat güllük gülistanlık, çal oyna dön oyna öyle mi?

Sana daha cevap vereyim desem, kafana girmez. İsrail'in devleti kurmak için evet terör uyguladığını, bunun başka yolunun olmadığını açıklarım ama anlamayacaksın. Çünkü petrol yerine eğitim deyin filan diye saçma sapan öneriler yapan birisin. Arabanın deposuna eğitim doldurunca gidiyor mu!  

- En az İran ve Suriye'de var evet. 

En çok toprak alacakları ülkeler Türkiye ve Irak.

- Heyecanla alakası var tabi. Siz heyecanlanıyorsunuz. Bak bana: Sakin sakin düşünüyorum. Mantık yürütüyorum. "Neden olmasın? Olsa ne olur?" diyebiliyorum. Sen diyebiliyor musun?

- Kafama girer. Niye girmesin? "Nil'den Fırata İsrail olacak, Kürdistan bunun ön hazırlığı" ya da öyle bir şey diyorsun. Kafam niye almasın? Bak işte aldı.

/ Bir yerden bir şey duymuşsunuz konuşup duruyorsunuz. Fransa'da petrol yok. Peki sen Fransız vatandaşı mı olmak istersin, Kürdistan vatandaşı mı olmak istersin?

SEN Shell misin BP misin? bi defa petrol senin neyine? 

10 saat önce, democrossian yazdı:

Hayır şimdi siz kör aptal filan mısınız anlamıyorum. Kısa süre önce AB ye girmekte kararlı olan ve görüşmelerde ilerleme sağlandı diye havai fişekli kutlamalar yapan bir halk "eyyyyy Avrupa" diye avutulur olmuş... İleri demokrasiye geçtik diye uyutulurken darbe girişimiyle dünyada en geri ülkeler ligine düşürülmüş... Komşularla sıfır sorun diye uyutulurken sorunlu olmadığı kimse kalmayan bir konuma itilmiş...

Bütün bunlar ve daha başka olumsuz gidişat olmuş, siz diyorsunuz ki uyu uyu yat uyu yok bir şey yok bir şey! Tamam anladık uyandırma kerizi bulandırma denizi diyorsunuz layık müstahak olacak olsun diyorsunuz içten içe ama biz uyardık diye halk uyanmayacak, korkmayın. Zamanında çok uyardık uyanmadı, şimdi mi uyanacak? Uyansa da yararı olmayacağı aşamaya girdi zaten, bu kadar aman uyanır tezgah bozulur diye korkmayın! 

- Demo yazdıklarından bir şey anlaşılmıyor. sakin olup öyle yazmaya çalış. Yukarıya bir iki cevap yazdım ama, dediğin şeye mi cevap yazdım onu bilmiyorum.

9 saat önce, bilgivehis yazdı:

- Bir Türk'ün Doğu'da yaşayamaması veya etnik kökenini gizleyerek korku içinde yaşaması.

- Alevilerin kendilerini gizlemek zorunda kalmaları ve bilinenlerin sürekli rahatsız edilmesi.

- Laiklerin protestoya kalkışamamaları, kalkışanların içeri atılması.

- Ateistlerin eskisinden daha çok gizlenmek zorunda kalması.

- Sıcak para ekonomisinin sonuna gelinmesi.

- Artık satacak bir şeyin kalmaması.

- İşçilerin taşeron şirketlere daha çok bağlanmaya itilmesi.

- PKK'nin bizzat devlet tarafından varlığının sürdürülmesi.

- Din baskısının artması.

- Dinci tarikatların zirve yapması.

- Eğe, Orta Anadolu ve Doğu bölgelerinde hissedilir ayrışmalar oluşması.

- ...

Bütün bunlar bölünmenin sessiz dalgalarıdır...

- Hayır bölünme değil. Dikta rejiminin eksikleri. Medya ellerine olduğu için bunları idare edebilirler. Çok da sorun olmaz.

55 dakika önce, haci yazdı:

Türkiye ilerde bölünme süreci yaşamadan çok önce büyüyebilir. Bence önümüzdeki 100 yıl içinde Türkiye büyüyecektir. Ve bu büyümeden İslam sorumlu olacaktır.

- İslamın yeşili diyorsun yani.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, haci yazdı:

Bu yorumlara da katılmıyorum. Türkiye dünyanın 17'inci büyük ekonomisi.. İlerde daha da büyüyebilir. Gelişmelere kötümser bir açıdan bakıyorsunuz. Tayyip'in en kolay yapacağı şey büyümektir.

Bakın bu iddian için küçük bir araştırma yaptım.

Türkiye ekonomisi zaten 70'li yıllardan bu yana 16 ile 18 arasında dolanıyormuş, yani Tayyibin bir katkısı olmamış.

Tam tersi diğer dönemlerde üretim ile bu sayı sabit kalırken, Tayyip var olanı satarak anca sabitleyebilmiş.

Diğer konularda ise içler acısı.

- En huzurlu ülkeler sıralamasında 163 ülke arasında 145. sıradayız.

- Kişi başına milli gelirimiz 21 bin 146 dolar, satın alma gücü paritesine göre 189 ülke arasında 63. sıradayız.

- Sağlıktaki kalite bakımından 188 ülke arasında 103. sırada yer alıyoruz.

- Basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 151. sıradayız. Afganistan bizden yukarılarda.

- Huzur ve güvenlik sıralamasında 163 ülke arasında 145. sırada yer alıyoruz.

- Dünyada İnternet'i en çok kısıtlanan 13. ülkeyiz. Twitter sansüründe ise 1 numaradayız.

- Ölümlü iş kazalarında El Salvador ve Cezayir’in ardından dünya 3.süyüz.

- "Küresel Cinsiyet Eşitsizliği" raporuna göre 145 ülke arasında 130. sırada bulunuyoruz.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bakın bu iddian için küçük bir araştırma yaptım.

Türkiye ekonomisi zaten 70'li yıllardan bu yana 16 ile 18 arasında dolanıyormuş, yani Tayyibin bir katkısı olmamış.

Tam tersi diğer dönemlerde üretim ile bu sayı sabit kalırken, Tayyip var olanı satarak anca sabitleyebilmiş.

Diğer konularda ise içler acısı.

- En huzurlu ülkeler sıralamasında 163 ülke arasında 145. sıradayız.

- Kişi başına milli gelirimiz 21 bin 146 dolar, satın alma gücü paritesine göre 189 ülke arasında 63. sıradayız.

- Sağlıktaki kalite bakımından 188 ülke arasında 103. sırada yer alıyoruz.

- Basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 151. sıradayız. Afganistan bizden yukarılarda.

- Huzur ve güvenlik sıralamasında 163 ülke arasında 145. sırada yer alıyoruz.

- Dünyada İnternet'i en çok kısıtlanan 13. ülkeyiz. Twitter sansüründe ise 1 numaradayız.

- Ölümlü iş kazalarında El Salvador ve Cezayir’in ardından dünya 3.süyüz.

- "Küresel Cinsiyet Eşitsizliği" raporuna göre 145 ülke arasında 130. sırada bulunuyoruz.

İyi de bütün bunları yazarak nasıl bir durumu savunuyorsunuz? Ne demek istiyorsunuz.. Bunların doğru olması ne ifade ediyor?. Bunlarla nasıl bir savı savunuyorsunuz?

Birçok bakımdan Türkiye iğrenç bir yer.. Bunu biliyoruz.. Ama sadece iğrenç bir yer değil. Başka nitelikleri de var..

Türkiye 70'li yıllarda zavallı, fakir ve geri bir ülke idi.. Siz doğmamıştınız o zaman belki ama ben o zamanları yaşadım. Türk ekonomisi emekliyordu. Turizm henüz gelişmemişti. Dövizi Almancılar sağlıyordu. Hala öyle ya...

Sitelerde Paylaş

Şöyle bir özet geçeyim:

- Ben okula giderken "ilke" konularına çok önem verilirdi.

Mesela 6-7 yaşındayken bir öğretmenim "Yumurtaya el uzatan, danaya da el uzatır" derdi.

Yalan söylemek, okuldan kaçmak için belge hazırlamaya bizde çok kızılırdı (atılma sebebi idi). 

Yani demokrasinin yanı sıra, ağır bir kuralcılık hakimdi. Çünkü Demokrasinin olmasının koşulu ne yazık ki kurallar ve kurallara saygı gösterilmesidir.

Şimdi darbe olaylarını biz bilemeyiz. Mustafa Kemal orduya bu yetki ve görevi vermiştir. Onlar da kullanmıştır, kullanmamıştır, bilemeyiz.

Ama mesela Basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, adalet önünde eşitlik, parasız eğitim hakkı, herkesin sağlık haklarının olması vs. Mecliste barajın düşürülmesi, sonra tarikatların, şeyhlerin okul, yurt, basın kuruluşu, işyeri sahibi olamaması, bütün bunlar "yasa" konusunun anlaşılmamış olmasından kaynaklanıyor. Sebebi de ordudur. Ordu "Ben canım isterse gelirim" dedi mi, halk zaman içinde bunu benimser. "Demek ki öyle" der.

- O açıdan günümüzde, tıpkı 100 sene öncesi gibi, bir zihniyet krizine girilmiştir (en azından toplumun %50'si açısından).

Gerekli olan: bunlara sil baştan anlatılması. Da nasıl anlatırsın. günümüz şartlarında, işte o belli değil. 

diğer saydıklarınızın hepsi bunun sonucudur. Demokrasi bir araçtır. Önce onu kuracaksın. Sonra halk da akıllı olacak. hepsini sıraya koyup çözeceksin.

Bu endişelerim bütün üçüncü dünya açısından geçerli. Şuna kızıyorum. Bu dediğim hataları yapıp yapıp sonra ABD'yi Angela Merkel'i suçlayan bir zihniyete ben inanmıyorum.

En azından bileceksin. Dİyeceksin ki: "Evet, yapılması gereken neyse, tam tersini yapıyorum, Çünkü öyle alıştım / onu istiyorum / onu seçiyorum" bunu önce söyleyeceksin. Sonra da "ben halimden memnunum" diyeceksin ama. Gidip de onu bunu suçlamayacaksın. İran gibi takılacaksın. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...