Jump to content

isim bilen falcı / altınların yerini bilen hoca

Recommended Posts

2 dakika önce, Huuu yazdı:

Böyle şeyleri hep kafadan reddederdim. Kitapçıda görürdüm, Ra Bilgileri, spiritüalizm, vb... ilgilenmeden geçerdim. Sonra bir arkadaşın önerdiği bir kitabı okudum. Bu kez önyargısızca okumayı denedim, yine tam aklıma yatmadı.

Ama biraz ilgim artmaya başlamıştı. Sonra Ra, Pleiades ve Kasyopya bilgilerini okumaya başladım ve bunlar epey ilgimi çekti. Bu 7 yoğunluk falan bunlarda var. Tanrı olgusuna da "tanrı biziz" şeklinde farklı bir açıklama getirmeleri ilgimi çekti.

Kısacası, artık kafama yatmayan olguları peşinen reddetme eğilimini terk etmeye karar verince gerisi kendiliğinden geldi.

Peşinen reddetmek hataymış tabii. Neyin neden olabileceğini veya olamayacağını iyice bir anlayıp bilmeyince insanın kafasının karışması biraz normal. Biraz diyorum ama bak.

Katı ateistlikten ruhlara, astral yolculuklara, ne olduğunu hiç anlamadım yoğunluk derecelerine filan zıplamak hakikaten enteresanmış.

Benim bir kızım var. Bir gün forumdaki biri bana "Çok katısın, çocuğu da kendiniz gibi ateist yapmışsınız. Bu çocuk büyüyüp yetişkin olduğunda sana gelse ve "ben artık inanıyorum, Tanrı var, din var" dese ne yaparsın dedi.

Kaptığım gibi psikiyatra götürürüm dedim. Dalga geçiyorum sandı ama son derece ciddiydim.

Sağlam akla sahip bir insanın, gerçeklerden böylesi kopup mistik aleme, Tanrı'ya, dine veya yeni nesil inançlara kayması için ciddi birtakım sıkıntılar yaşaması, bir şeylerle başedememiş olması ve bunlara sığınarak kaçış yolu araması anlamı taşır. 

Din değiştiren, ateistken dine geçen insanlar hemen hep sorunludur, ya bir şeylerden kaçar ya da yeni ve değişik maceralar peşine düşmek için bu işi yaparlar. Senin din, Allah anlayışın biraz değişik ama temelde hepsi boşinan işte.

En el Hak'çı gibi bir şeysin galiba. Ruh aleminden çıkıp din kısmına geçemediğimizden tam olarak bilmiyorum tabii.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Peşinen reddetmek hataymış tabii. Neyin neden olabileceğini veya olamayacağını iyice bir anlayıp bilmeyince insanın kafasının karışması biraz normal. Biraz diyorum ama bak.

Katı ateistlikten ruhlara, astral yolculuklara, ne olduğunu hiç anlamadım yoğunluk derecelerine filan zıplamak hakikaten enteresanmış.

Benim bir kızım var. Bir gün forumdaki biri bana "Çok katısın, çocuğu da kendiniz gibi ateist yapmışsınız. Bu çocuk büyüyüp yetişkin olduğunda sana gelse ve "ben artık inanıyorum, Tanrı var, din var" dese ne yaparsın dedi.

Kaptığım gibi psikiyatra götürürüm dedim. Dalga geçiyorum sandı ama son derece ciddiydim.

Sağlam akla sahip bir insanın, gerçeklerden böylesi kopup mistik aleme, Tanrı'ya, dine veya yeni nesil inançlara kayması için ciddi birtakım sıkıntılar yaşaması, bir şeylerle başedememiş olması ve bunlara sığınarak kaçış yolu araması anlamı taşır. 

Din değiştiren, ateistken dine geçen insanlar hemen hep sorunludur, ya bir şeylerden kaçar ya da yeni ve değişik maceralar peşine düşmek için bu işi yaparlar. Senin din, Allah anlayışın biraz değişik ama temelde hepsi boşinan işte.

En el Hak'çı gibi bir şeysin galiba. Ruh aleminden çıkıp din kısmına geçemediğimizden tam olarak bilmiyorum tabii.

Ben, inan ki hiç bir sorunu olmayan biriyim. Zaten sorunun olsa ve bu yüzden ateizmi bırakıp sprltüalizme ilgi duymaya başlayacak olsam 40 yıl sonra yapmaz, daha önce yapardım. 

Çocuğunu rahat bırakmalı ve özgür düşünen biri olmasını sağlamalısın, neyi seçeceğine o karar versin. Ateizm de agnostisizm de teizm de normal insanların seçeceği şeylerdir. Psikologluk bir yanı yoktur.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Huuu yazdı:

Ben, inan ki hiç bir sorunu olmayan biriyim. Zaten sorunun olsa ve bu yüzden ateizmi bırakıp sprltüalizme ilgi duymaya başlayacak olsam 40 yıl sonra yapmaz, daha önce yapardım. 

Çocuğunu rahat bırakmalı ve özgür düşünen biri olmasını sağlamalısın, neyi seçeceğine o karar versin. Ateizm de agnostisizm de teizm de normal insanların seçeceği şeylerdir. Psikologluk bir yanı yoktur.

ilk tümceniz, sandığınızın tersine,  herhangi bir mantık içermiyor.

onu bir başka biçimde yazalım: alzheimer olsam ve hatırlamayı bırakıp, unutmaya başlasam; bunun için 40 yıl beklemezdim, daha önce yapardım.

şizofren olsam ve olmayan şeyler görmeye başlasam; bunun için 40 yıl beklemezdim, daha önce yapardım.

olmayan şeylere inanmak, akıl hastalığıdır. görünmez arkadaşınızın adı mehmet ise, akıl hastasısınız; allah ise, akıl hastası değilsiniz... mi sanıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

ilk tümceniz, sandığınızın tersine,  herhangi bir mantık içermiyor.

onu bir başka biçimde yazalım: alzheimer olsam ve hatırlamayı bırakıp, unutmaya başlasam; bunun için 40 yıl beklemezdim, daha önce yapardım.

şizofren olsam ve olmayan şeyler görmeye başlasam; bunun için 40 yıl beklemezdim, daha önce yapardım.

olmayan şeylere inanmak, akıl hastalığıdır. görünmez arkadaşınızın adı mehmet ise, akıl hastasısınız; allah ise, akıl hastası değilsiniz... mi sanıyorsunuz?

Sizce Mehmet ile Allah,  aynı kategoride ele alınabilecek iki eşdeğer kavram, öyle mi? :)

Sonradan hastalanmış olabilir tabii, ama sorun şu ki, ben hayal falan da görmem. :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Huuu yazdı:

Sizce Mehmet ile Allah,  aynı kategoride ele alınabilecek iki eşdeğer kavram, öyle mi? :)

Sonradan hastalanmış olabilir tabii, ama sorun şu ki, ben hayal falan da görmem. :)

Ra bilgilerine plaides öğretilerine kasyopya celselerine internette arayıp baktım.

Herkesin doğruluğunu araştırıp kontrol edebileceği deneysel bilgiler verilmiyor.

Bunlar anlamsız çöp bilgilerdir.

Neden inanıyorsun bunlara? :)

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Ten Ten yazdı:

Ra bilgilerine plaides öğretilerine kasyopya celselerine internette arayıp baktım.

Herkesin doğruluğunu araştırıp kontrol edebileceği deneysel bilgiler verilmiyor.

Bunlar anlamsız çöp bilgilerdir.

Neden inanıyorsun bunlara? :)

Bana mantıklı geldi. Ortak ifadeleri çok var. Ama tüm bilgileri doğru değil. Mesela Kasyopya celseleri %30 hata içeriyor.  Bunu da kendileri söylüyor. Çeşitli nedenlerle hata oluyor. Bizim onyargılarımız, soruşturma şeklimiz vb hataya sebep oluyormuş.

Kasyopya celselerinin diline dikkat ettin mi? Çok derin bir felsefe ve mizah var.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Huuu yazdı:

Zamanın bir önemi yok. Önemli olan tetikleyen nedenler. Ateizm tamamen gerçek, doğru, yalın ve sanılanın aksine en basit olandır. Ama işte insan beyni karmaşayı seviyor ve tastamam ortada duran şeyi görmüyor.

Çocuğumu rahat bıraktığım, özgür büyüttüğüm için bir şeye inanmıyor zaten. Oturup da ateizm filan anlatmadık herhalde. Din hakkında da hiç konuşmadık ama. Evde din görmeyen, Allah filan bilmeyen çocuk doğal büyüyor ve sorularının yanıtlarının kendisini tatmin etmesini bekliyor. Yaşıyla uyumlu anlatılırsa her şey, çocuk dine imana hiç bulaşmıyor, sonradan da kimse ona bu zırvaları empoze edemiyor. Açık yer bırakmamak, doğruları çekinmeden anlatmak lazım. Biz de öyle yaptık haliyle. Din saçmaysa, insan uydurmasıysa onu söyledik sorduğunda. Ama insanlar inanıyor, çocuklar anne babadan ne öğrenirse onun gerçek olduğunu düşünüyor, o yüzden kimseyi yargılama, kimseyle tartışma da dedik, bitti konu.

Din, bir çocuk için seçilebilecek, tercih edilebilecek bir şey değildir. Çocuklar böyle şeylerle ilgilenmezler, anlamazlar da. İçine doğduğun aile ne ise sen de o olursun. Müslüman ülkede Müslüman bir aileye doğunca Müslüman oluyorsun haliyle. Daha çocukken öyle veya böyle Allah'la, cennet cehennemle, günahla sevapla tanıştırılırsın, doğal olarak inanır ve en doğrusu en güzeli o zannedersin. Seçim filan yok ortada.

Ateizm de seçim değildir. Kimse ateist olmayı seçmez, seçtiği için ateist olmaz. Doğal bir sonuçtur ateizm. Ben bir koşu ateist olup geleyim diyen birini görmedim, duymadım. Zaten dinler kadar renkli, süslü, birtakım mistik ve heyecan verici vaadleri olan, iç gıdıklayıcı hayallerle beslenen bir şey değildir ateizm. Bana sorarsan bilime yaklaştırdığı ve bu yolla her şeyi yalın haliyle görmeyi sağladığı için muhteşem bir şeydir, inanılmaz büyüleyici ve heyecan vericidir, müthiş bir manevi tatmin sağlar ama görünürde buz gibi soğuk ve acımasızdır, bir inanır için özellikle.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ateizm de seçim değildir. Kimse ateist olmayı seçmez, seçtiği için ateist olmaz. Doğal bir sonuçtur ateizm. Ben bir koşu ateist olup geleyim diyen birini görmedim, duymadım. Zaten dinler kadar renkli, süslü, birtakım mistik ve heyecan verici vaadleri olan, iç gıdıklayıcı hayallerle beslenen bir şey değildir ateizm. Bana sorarsan bilime yaklaştırdığı ve bu yolla her şeyi yalın haliyle görmeyi sağladığı için muhteşem bir şeydir, inanılmaz büyüleyici ve heyecan vericidir, müthiş bir manevi tatmin sağlar ama görünürde buz gibi soğuk ve acımasızdır, bir inanır için özellikle.

Bir gün bir vatandaş ile sohbet ediyoruz, ben konuşuyorum o dinliyor.

İçten dinlediğini görünce daha şatafatlı konuşmaya başlıyorum.

Hızımı alamayıp adeta nutuk çekiyorum.

Artık çenem yorulunca konuştuklarımdan ne anladığını soruyorum.

İki saat iyi bir dinleyici ve put gibi duran adam bana şu cevabı veriyor:

"Ya abi iyi de senin anlattığına göre cennet yok, huri yok ben en iyisi müslüman kalayım"...

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Ateizm şöyle tercihtir, elinde inanmanı da inanmamanı da eşit kılan koşullar varken sen inanmamayı seçersin. 

Bunu yaparken aklında yerleşik dinlerin saçmalıkları vardır. Onlara tepkiyle de ateist olursun. Olunca da ufkun açılır, düşünce evrenin devâsa genişler. Çünki özgürleşmişsindir. 

Ama bu sadece egemen dinlerin özelliklerine karşı tepkiyle oluşan bir ateizmdir ve bizim varoluş sorunsalımıza doğru cevap getiremez. Onun da kendi dogmaları oluşur ve sen her şeye madde, madde... diye cevap vermek zorunda kalan bir papağana dönersin. Yerleşik bilime aykırı ne kadar olgu varsa hepsine madde... madde... diye direnç gösterirsin. :)

Sonra hakikatlere gözlerini açmayı seçersin... :)

tarihinde Huuu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Huuu yazdı:

Ateizm şöyle tercihtir, elinde inanmanı da inanmamanı da eşit kılan koşullar varken sen inanmamayı seçersin. 

Bunu yaparken aklında yerleşik dinlerin saçmalıkları vardır. Onlara tepkiyle de ateist olursun. Olunca da ufkun açılır, düşünce evrenin devâsa genişler. Çünki özgürleşmişsindir. 

Ama bu sadece egemen dinlerin özelliklerine karşı tepkiyle oluşan bir ateizmdir ve bizim varoluş sorunsalımıza doğru cevap getiremez. Onun da kendi dogmaları oluşur ve sen her şeye madde, madde... diye cevap vermek zorunda kalan bir papağana dönersin. Yerleşik bilime aykırı ne kadar olgu varsa hepsine madde... madde... diye direnç gösterirsin. :)

Sonra hakikatlere gözlerini açmayı seçersin... :)

Ben hiçbir şeye tepki duymadım, din falan da bilmiyordum. Ateizm benim için herhangi bir seçenek değildi, benim gibilere ateist dendiğini bilmiyordum. Ateist ana babaya doğunca, evde din min görmeyince, sorulara verilen yanıtlar dinden beslenmeyince kişi doğal olarak ateist olur. Yani böyle inançsız insanlara ateist deniyor. 

Ama çoğunluk inançlı ana babaya doğuyor ve din öğrenip sonradan çeşitli yollarda dinden çıkıyor ve süreç çoğu zaman ateizme gidiyor. Buna panteizmi, agnostiszmi de dahil edebiliriz. Teknik olarak farklıysa da yaşam biçimi ve Tanrı'ya dine inanmama noktasında aynılar.

Evet, her şeye madde ile cevap veririz çünkü başka bir açıklama yok. Senin bilime dogma demen ve bilim dışı mistik açıklamaları hakikatten sayman kafanda bir şeylerin eksik olduğunu gösterir, başka da bir şey değil.

Egemen din dediğin bildik semavi dinleri bir tür küçümsüyorlar, banal buluyorlar, bazı yerleri de açıkça saçma buluyorlar ve new age dediğimiz saçma sapıtık zırvalara sığınıyorlar şimdilerde. Yalnız değilsin yani, karşılaştığımız ilk ruhçu da değilsin.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, bilgivehis yazdı:

Bir gün bir vatandaş ile sohbet ediyoruz, ben konuşuyorum o dinliyor.

İçten dinlediğini görünce daha şatafatlı konuşmaya başlıyorum.

Hızımı alamayıp adeta nutuk çekiyorum.

Artık çenem yorulunca konuştuklarımdan ne anladığını soruyorum.

İki saat iyi bir dinleyici ve put gibi duran adam bana şu cevabı veriyor:

"Ya abi iyi de senin anlattığına göre cennet yok, huri yok ben en iyisi müslüman kalayım"...

Akıllıymış. :)

Ben zaten erkeklerin niye ateist olduğunu hiç anlamam, biraz enayilik gibi görünür. :) 

Sayısız huri, tercihe göre gılman, süper atraksiyonlar filan dururken sen git yok olmayı seç kuru kuru...

Deli misiniz nesiniz...

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Akıllıymış. :)

Ben zaten erkeklerin niye ateist olduğunu hiç anlamam, biraz enayilik gibi görünür. :) 

Sayısız huri, tercihe göre gılman, süper atraksiyonlar filan dururken sen git yok olmayı seç kuru kuru...

Deli misiniz nesiniz...

Sayısız huri ve tercihe göre gılmandan sıkıldıktan sonra olacaklardan korktuğumuz için ateist oluyoruz! :tongue:

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Sundance yazdı:

Sayısız huri ve tercihe göre gılmandan sıkıldıktan sonra olacaklardan korktuğumuz için ateist oluyoruz! :tongue:

Seni kandırmışlar. :) Orada sıkılmak diye bir şey yok, her tür fantezi serbest ve dolayısıyla onlardan da korkmayacaksın.

Tövbe tövbe ya. :)

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Ben hiçbir şeye tepki duymadım, din falan da bilmiyordum. Ateizm benim için herhangi bir seçenek değildi, benim gibilere ateist dendiğini bilmiyordum. Ateist ana babaya doğunca, evde din min görmeyince, sorulara verilen yanıtlar dinden beslenmeyince kişi doğal olarak ateist olur. Yani böyle inançsız insanlara ateist deniyor. 

Ama çoğunluk inançlı ana babaya doğuyor ve din öğrenip sonradan çeşitli yollarda dinden çıkıyor ve süreç çoğu zaman ateizme gidiyor. Buna panteizmi, agnostiszmi de dahil edebiliriz. Teknik olarak farklıysa da yaşam biçimi ve Tanrı'ya dine inanmama noktasında aynılar.

Evet, her şeye madde ile cevap veririz çünkü başka bir açıklama yok. Senin bilime dogma demen ve bilim dışı mistik açıklamaları hakikatten sayman kafanda bir şeylerin eksik olduğunu gösterir, başka da bir şey değil.

Egemen din dediğin bildik semavi dinleri bir tür küçümsüyorlar, banal buluyorlar, bazı yerleri de açıkça saçma buluyorlar ve new age dediğimiz saçma sapıtık zırvalara sığınıyorlar şimdilerde. Yalnız değilsin yani, karşılaştığımız ilk ruhçu da değilsin.

Evet, demek ki sen daha farklı bir ortamda büyümüşsün. Doğal olarak ateist olmuşsun. Tepki de oluşmamış dinlere karşı. Bende ise bir yakınımın yònlendirmesiyle, mantıksız gelenleri sorgulamak şeklinde gelişti. Yerleşik gelenekler ve değerler de anlamsız geliyordu. Bir de evrim teorisini dindarken de savunuyordum zaten. Bu dinle de çelisiyordu.

Ben bilime doğma demiyorum, dikkat et, ben her şeyi maddeyle açıklama katıldığına doğma diyorum. Fincan kendi kendine hareket ediyor. Bu basit ve küçük fincan siz ateistlerin dünyasında büyük bir fırtınaya yol açabiliyor. İşte forumda gördük. Kiminiz bunu inkar etti, bana yalancı dedi; kiminiz bunu bir şekilde maddeyle ilişkilendirip açıklamaya çalıştı, vb...

Eskiden okyanusun belli bir derinliğinden sonra (oksijen olmayacağı için) canlı olamayacağı düşünülürdü. Ama sonra oralarda da canlı olduğu görüldü. Işık ve oksijen olmadan yaşıyorlardı. Bilim bunun nedenini araştırıp buldu, inkâr etmeye veya yok saymaya kalkmadı.

Sizler bağımsız ruh kavramını maddeyle ilişkilendiremeyeceginiz için, onu maddeye bağlayamayacağınız için kabule yanaşmıyorsunuz. Onu maddeye bağlayamayacak olmanız sizde rahatsızlık yaratıyor. Bu sizin katı dogmalarınızı yıkacak. Bu evren dışında bir de spritüel alem olduğu, madde dışında başka gerçeklikler de olduğu ortaya çıkacak ve sizin kafanız karışacak. İnancınız ise çökecek. :)

Ben de yıllarca o fincanı maddeyle (beynimizle) açıklamaya çalıştım. Reenkarnasyon olaylarını da, diğerlerini de... sizlerden biriyken ben de öyle yaptım, oradan biliyorum.

Oysa ruhun da bir tür başka fiziğe, başka maddeye, başka gerçekliğe ait olduğunu düşünseniz daha bir kabullendi olabileceksiniz belki de. 

Kelimenin fonetiği de kabullenmeyi zorlaştırıyor biz Türkler için. Soluk desek belki daha sevimli gelecek. :)

Sitelerde Paylaş
On 10/3/2017 at 09:54, Huuu yazdı:

mehmet de, allah da: olmayan, fakat olduğuna inanılan görünmez adamlardır. birine diğerinden farklı özellikler yakıştırmanız, olmadıkları gerçeğini değiştirmez.

olmayan şeylere inanıyorsanız, akıl hastasısınız.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bir_akil_insan yazdı:

mehmet de, allah da: olmayan, fakat olduğuna inanılan görünmez adamlardır. birine diğerinden farklı özellikler yakıştırmanız, olmadıkları gerçeğini değiştirmez.

olmayan şeylere inanıyorsanız, akıl hastasısınız.

Nasıl olur? Birisi sadece bir hayal ürünü,  diğeri ise varoluş sorunsalımızı açıklama ihtimallerinden biri.

Ben bir şeye inanıyor değilim. Ben bu ihtimali ciddiye alıyorum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Huuu yazdı:

Nasıl olur? Birisi sadece bir hayal ürünü,  diğeri ise varoluş sorunsalımızı açıklama ihtimallerinden biri.

Ben bir şeye inanıyor değilim. Ben bu ihtimali ciddiye alıyorum.

ikisi de hayal ürünü. bir tanesinin öyküsü, çok daha eskiye uzanıyor. bu kadar.

sizin tanrınız, kendisinden çok daha önce yaratılmış tanrıların, meleklerin, folklor kahramanların masallarından süzülerek gelen bir tanrı figüründen başka bir şey değil.

tanrınıza binlerce yıllık bir öykü uydurulmuş olması, onu olmayan mehmetten daha gerçek yapmıyor.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

ikisi de hayal ürünü. bir tanesinin öyküsü, çok daha eskiye uzanıyor. bu kadar.

sizin tanrınız, kendisinden çok daha önce yaratılmış tanrıların, meleklerin, folklor kahramanların masallarından süzülerek gelen bir tanrı figüründen başka bir şey değil.

tanrınıza binlerce yıllık bir öykü uydurulmuş olması, onu olmayan mehmetten daha gerçek yapmıyor.

Aslında ben tekil, monoteist bir tanrıdan söz etmiyorum. Ama monoteist bir tanrı fikri dahi, evreninde hayatın oluşumunu kendiligindenliğe, tesadüfe bağlayan ateist fikirden daha mantıklı. 

Monoteist bir tanrı hayal ürünü de, evrenin hiçlikten, kendiliğinden oluştuğu fikri hayal ürünü degil mi?

Evet, ikisi de hayal ürünü. Birine inanılıyorsa, öbürüne de inanılıyor. Aralarındaki tek fark, ilki masalsı ve ilkel bulunurken, ikincisi modern, çağdaş, ilerici ve bilimsel kabul ediliyor! :)

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Huuu yazdı:

Aslında ben tekil, monoteist bir tanrıdan söz etmiyorum. Ama monoteist bir tanrı fikri dahi, evreninde hayatın oluşumunu kendiligindenliğe, tesadüfe bağlayan ateist fikirden daha mantıklı. 

Monoteist bir tanrı hayal ürünü de, evrenin hiçlikten, kendiliğinden oluştuğu fikri hayal ürünü degil mi?

Evet, ikisi de hayal ürünü. Birine inanılıyorsa, öbürüne de inanılıyor. Aralarındaki tek fark, ilki masalsı ve ilkel bulunurken, ikincisi modern, çağdaş, ilerici ve bilimsel kabul ediliyor! :)

Bilim maddeye dayalı her geçen gün gelişen bir tespittir.

Bu yüzden sonuçlar bilimin ilerlemesine göre gelişir ve değişir.

Ancak bilim bugüne kadar dinsel iddiaların hayal olduğunu kanıtlamıştır.

Bu kanıtı çürütecek bir başka kanıt olmadığı müddetçe senin yaptığın gibi varsayımlar kendini tatminden öteye gitmez.

Diğer anlamda, zoraki tanrı yaratmak, ilkel reaksiyonlardan gelen davranış türüdür, senin ateizmin kıyısına kadar gelip geri dönüşün bahsettiğim ilkelliğe yenik düşmenden ibarettir.

Ne var ki, sen bu gerçeği kendini ileri safhada görme yanılgısına kaptırman yüzünden göremiyorsun.

Zaten burada yapmaya çalıştığın da birilerinin seni onaylayarak iddianı kendine kanıtlama derdindesin.

Zira halen emin olamıyorsun, gerçi bu da bir gelişme sayılır ama seni esir eden bilinç altındaki ukalalığından kurtulmalısın.

Çünkü en baba felsefeci de olsan tez tek başına bir şey ifade etmez kanıt yoksa iddia da yoktur...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...