Jump to content

isim bilen falcı / altınların yerini bilen hoca

Recommended Posts

On 05.10.2017 at 21:47, Huuu yazdı:

Bende tanrı inancı yok. Bende genel olarak pek inanç yok. Ben bilgiye bakarım, bir de mantığa...

Benim mantığım bana maddenin ve evrenin sonsuzdan beri "hep" var olamayacağını söylüyor. Benim mantığım bana maddenin ve evrenin bir gün hiçlikten, kendiliğinden var olamayacağını da söylüyor.

Sizin mantığımız size bunlardan birinin olabileceğini söylüyor mu? Siz buna inanabiliyor musunuz?

Ama benim mantığım bana birincimizin ve ruhumuzun hep var olabileceğini, bunun mümkün olabileceğini söylüyor. Üstelik benim mantığım bana, bu yaklaşımın, bizlerin varoluşunu açıklayabilecek tek mantıklı varsayım olduğunu da söylüyor.

İşte ben bu nedenle bu formülü benimsiyorum, yoksa öyle inançtan falan değil...

İnsanlar kendi mantıklarına bu kadar güvenmemeli...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hocalar değil altınların yerini, hiç bir boku bilemezler. Boşa üfürmeyin. Bunların efsane olduğunu siz de bizim kadar biliyorsunuz da inanmaya kendinizi zorluyorsunuz. İlla inanmak zorundayız diye hissediyorsunuz, hiç böyle bir mecburiyetiniz olmadığı halde kendinizi zorunda hissediyorsunuz. Bu bir açmaz ve bir çıkmaz. Ama buna mahkum olmakla ilerde feraha ereceğinizi filan hayal edip dişinizi sıkıyorsunuz. Üç günlük dünyada sıkıntı çek, zorla kendini, sonra sonsuz ferah diye kendinizi kekliyorsunuz. Çok kekstrasınız müslümler... :lol:

Sitelerde Paylaş
On ‎5‎.‎10‎.‎2017 at 21:47, Huuu yazdı:

Benim mantığım bana maddenin ve evrenin sonsuzdan beri "hep" var olamayacağını söylüyor.

Ama benim mantığım bana birincimizin ve ruhumuzun hep var olabileceğini, bunun mümkün olabileceğini söylüyor.

:lol: Niye? Ona niye öyle de buna böyle? :D Bu çifte standardın nedeni ne yani, nerden kaynaklanıyor bu önyargı ve çifte standart?

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Hiçkimse... yazdı:

İnsanlar kendi mantıklarına bu kadar güvenmemeli...

Siz her şeye böyle inanma-güvenme yoluyla yaklaşıyorsunuz. Oysa ben mantığıma akıl yoluyla yaklaşırım. Mantığa inanma veya güvenme yoluyla yaklaşmak hiç aklıma gelmemişti.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

:lol: Niye? Ona niye öyle de buna böyle? :D Bu çifte standardın nedeni ne yani, nerden kaynaklanıyor bu önyargı ve çifte standart?

Ruhun maddeye göre kısıtlılığı daha az. Maddenin kilitleri belli. Madde sürekli değişip başka formlara giriyor ve yoktan var olamıyor. Oysa ruh, ezelî olarak var. 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Huuu yazdı:

Ruhun maddeye göre kısıtlılığı daha az. Maddenin kilitleri belli. Madde sürekli değişip başka formlara giriyor ve yoktan var olamıyor. Oysa ruh, ezelî olarak var. 

Sayın Huuu, çok çelişkileriniz var, acaba farkında mısınız yoksa çelişkinizi de yutturmaya mı çalışıyorsunuz, umarım farkında değilsinizdir...

Maddenin yoktan var olduğuna inanıyorum demiştiniz, şimdi aksini söylüyorsunuz:89:

Ruh diye bir kanıt olmamasına rağmen varmış gibi yaparak ve kendinizi kandırarak iddianız geçersiz sayılır.

Ayrıca daha önemlisi ve üstüne basarak söylüyorum, yazışmalarla kanıtlanamayacak bir iddiayı sürdürmeniz en büyük yanlışınızı ele veriyor.

Bu son derece yanlış ve istemeseniz de sizi yalancı, propagandacı ve troll konumuna sokar.

Daha önce de bu noktada kibarca size ip ucu verdim ama bu senin ruhun arlanmaz, utanmaz bir şeymiş.

Üstelik foruma ilk girişini ruhlarla, cinlerle yapmış olman eksi ile başlamış olmandır.

Oysa tarih, bilim, sanat, edebiyat gibi konularda da tartışabilirdin ama sen birikimliyim dedin aksini yaptın.

Bu ruhların elinden kaçacak değil, önce ciddi konularda tartış, daha sonra ruhlarını öpersin...

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Sayın Huuu, çok çelişkileriniz var, acaba farkında mısınız yoksa çelişkinizi de yutturmaya mı çalışıyorsunuz, umarım farkında değilsinizdir...

Maddenin yoktan var olduğuna inanıyorum demiştiniz, şimdi aksini söylüyorsunuz:89:

Ruh diye bir kanıt olmamasına rağmen varmış gibi yaparak ve kendinizi kandırarak iddianız geçersiz sayılır.

Ayrıca daha önemlisi ve üstüne basarak söylüyorum, yazışmalarla kanıtlanamayacak bir iddiayı sürdürmeniz en büyük yanlışınızı ele veriyor.

Bu son derece yanlış ve istemeseniz de sizi yalancı, propagandacı ve troll konumuna sokar.

Daha önce de bu noktada kibarca size ip ucu verdim ama bu senin ruhun arlanmaz, utanmaz bir şeymiş.

Üstelik foruma ilk girişini ruhlarla, cinlerle yapmış olman eksi ile başlamış olmandır.

Oysa tarih, bilim, sanat, edebiyat gibi konularda da tartışabilirdin ama sen birikimliyim dedin aksini yaptın.

Bu ruhların elinden kaçacak değil, önce ciddi konularda tartış, daha sonra ruhlarını öpersin...

Ben ne zaman maddenin yoktan var olduğuna inandığımı söyledim?

Ruhun varlığını bilimsel olarak kanıtlamak benim işim değil. Ben sadece bu yöndeki işaretleri sundum. 

İlk mesajım ruh üzerine değildi. Diğer konularda da tartışıyorum. Mesela etimoloji ve imlâ konuları açtım. Ama sizin ilginizi daha çok bu çekiyor, buna daha çok dikkat ediyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Huuu yazdı:

Ben ne zaman maddenin yoktan var olduğuna inandığımı söyledim?

Ruhun varlığını bilimsel olarak kanıtlamak benim işim değil. Ben sadece bu yöndeki işaretleri sundum. 

İlk mesajım ruh üzerine değildi. Diğer konularda da tartışıyorum. Mesela etimoloji ve imlâ konuları açtım. Ama sizin ilginizi daha çok bu çekiyor, buna daha çok dikkat ediyorsunuz. 

Cümlenizi tam olarak hatırlamıyorum, bir yorumunuzda söylemiştiniz veya o şekil imada bulunmuş da olabilirsiniz, dememişseniz çok da önemli değil.

Ancak beni daha çok ilgilendiren, forumda ispatlanması mümkün olmayan bir konuda ısrar etsem siz ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Cümlenizi tam olarak hatırlamıyorum, bir yorumunuzda söylemiştiniz veya o şekil imada bulunmuş da olabilirsiniz, dememişseniz çok da önemli değil.

Ancak beni daha çok ilgilendiren, forumda ispatlanması mümkün olmayan bir konuda ısrar etsem siz ne dersiniz?

İspat değil, akıl yürütmesiyle ilerlemeye çalışıyoruz.

Ben de ısrar etmiyorum. Sürekli böyle konular açmıyorum. Esasen benim açtığım bir konu var bununla ilgili, onu da talep üzerine açtım.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Huuu yazdı:

Siz her şeye böyle inanma-güvenme yoluyla yaklaşıyorsunuz. Oysa ben mantığıma akıl yoluyla yaklaşırım. Mantığa inanma veya güvenme yoluyla yaklaşmak hiç aklıma gelmemişti.

Siz derken? Benim kim olduğumu nerden biliyorsun da müthiş mantığınla siz böylesiniz diyorsun??? Mantığa akıl yoluyla yaklaşım nasıl oluyor?? Bi örnek alabilir miyim???

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Huuu yazdı:

İspat değil, akıl yürütmesiyle ilerlemeye çalışıyoruz.

Sayın Huuu, bir din var deseler onun bir iki sohbetini yaparız, o kadar, daha ileri gitmez, ancak bu dinin ahan da bir kitabı var, tarihi var ve yaşanmışlığı var derlerse işte o zaman tartışmaya değer buluruz.

Şimdi ben burada "sizin tanrınız benim, inanmıyorsanız akıl yürütmesi yapın" desem ve tanrı olduğumda ısrar etsem, kanıt olmayınca akıl yürütmesi kuru kalabalık olmaz mı?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Sayın Huuu, bir din var deseler onun bir iki sohbetini yaparız, o kadar, daha ileri gitmez, ancak bu dinin ahan da bir kitabı var, tarihi var ve yaşanmışlığı var derlerse işte o zaman tartışmaya değer buluruz.

Şimdi ben burada "sizin tanrınız benim, inanmıyorsanız akıl yürütmesi yapın" desem ve tanrı olduğumda ısrar etsem, kanıt olmayınca akıl yürütmesi kuru kalabalık olmaz mı?

Akıl yürütmesini neden küçümsüyorsun? Onunla epey yol alabiliriz.

Ben ki "madde mi bilinci yarattı, bilinç mi maddeyi" diye konu açmış biriyim ve sen kalkıp benim maddenin yoktan var olduğuna inandığımı yazdığımı sanabiliyorsun. Bu nasıl bir akıl yürütme! Böyle tabii ki yol alamayız. :)

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Hiçkimse... yazdı:

Siz derken? Benim kim olduğumu nerden biliyorsun da müthiş mantığınla siz böylesiniz diyorsun??? Mantığa akıl yoluyla yaklaşım nasıl oluyor?? Bi örnek alabilir miyim???

Siz derken sizleri kast etmiştim. Mantığa güvenmekten söz edince aklıma bunu yazmak geldi. Nasıl bi güvenme olabilir ki mantığa? Mantık doğru veya yanlış kurulmuş olabilir, ama bunu da güvenle, inançla falan değil, yine mantıkla, sorgulamayla,  akıl yürütmeyle anlamaya çalışırız.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Huuu yazdı:

Akıl yürütmesini neden küçümsüyorsun? Onunla epey yol alabiliriz.

Haydaa, küçümser gibi bir kelimem mi oldu?

Tam tersi akıl yürütmesini son derece önemseyen biriyim, hatta insanların genelde bu konuda çok ilgisiz olmasından şikayetçiyim, sadece konuyu gereksiz bulduğumu söyledim.

Senin için belki çok gereklidir, ne diyelim, artık sustum:f57:

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Haydaa, küçümser gibi bir kelimem mi oldu?

Tam tersi akıl yürütmesini son derece önemseyen biriyim, hatta insanların genelde bu konuda çok ilgisiz olmasından şikayetçiyim, sadece konuyu gereksiz bulduğumu söyledim.

Senin için belki çok gereklidir, ne diyelim, artık sustum:f57:

"tanrı olduğumda ısrar etsem, kanıt olmayınca akıl yürütmesi kuru kalabalık olmaz mı?" dedin ya. Bu tam bir küçümseme oluyor. :)

Tanrıya kanıt aramak, elindeki dürbünle nebula galaksisini göremeyince "hani, nerede" demeye benziyor. Bu yanlış bir mantık. 

Sen tanrı olduğunu söylesen, akıl yürütmeyle bunu çürüyebiliriz bence. Sence... :)

Yahu zaten kanıt olsa herkes tanrı olduğunu bilir, nedir bu kanıt arama sevdası?! :)

tarihinde Huuu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Huuu yazdı:

Siz derken sizleri kast etmiştim. Mantığa güvenmekten söz edince aklıma bunu yazmak geldi. Nasıl bi güvenme olabilir ki mantığa? Mantık doğru veya yanlış kurulmuş olabilir, ama bunu da güvenle, inançla falan değil, yine mantıkla, sorgulamayla,  akıl yürütmeyle anlamaya çalışırız.

Şimdi senin öğretin nedir? Tamam diyelim ki senin dediklerinin hepsi doğru neyi amaçlıyorsun?? Dünyaya barış ve mutluluk mu?? Sürekli sevgiye ulaşan bir ruh mu? Nedir yani?? Ve buna insanları nasıl ulaştırmayı planlıyorsun??

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Hiçkimse... yazdı:

Şimdi senin öğretin nedir? Tamam diyelim ki senin dediklerinin hepsi doğru neyi amaçlıyorsun?? Dünyaya barış ve mutluluk mu?? Sürekli sevgiye ulaşan bir ruh mu? Nedir yani?? Ve buna insanları nasıl ulaştırmayı planlıyorsun??

Bir şeyi amaçlamıyorum. Daha kendim öğrenme aşamasindayım. Sizlerle bu forumda tartışıyoruz. Bunun bana da faydası oluyor. Karşı görüşleri, itirazları ele alıp çürütmeye çalışmak veya doğru kısımlarını görmek olumlu oluyor.

Özgür irade yasası var. Herkes kendi görmesi gerekeni görüp görmemekte özgür. Herkes kendi yolunu çizmekte özgür. Kimseye zorla veya ısrarcı biçimde bir şeyi kabul ettirmeye çalışmak doğru değil.

Bir şey amaçlamaya gerek yok, çünki zaten yolumuzda ilerliyoruz ve bir yerlere doğru gidiyoruz. Genel bir aydınlanma ve uyanış zaten giderek gerçekleşiyor ve yakında daha da hızlanacak bu süreç.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Hiçkimse... yazdı:

Özgür irade yasası nedir?? 

Kişiler yapacaklarına, yaptıklarına kendi iradeleriyle karar verir. Ne tür bir hayat yaşayacaklarina, önceden kendileri seçerek gelir. Özgür iradeye müdahale doğru olmaz. Kişilerin doğruyu kendilerinin bulması gerekir, ancak yardım istenirse yardım edilir, vb...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...