Jump to content

Madde mi bilinci yaratır, bilinç mi maddeyi?..

Recommended Posts

• İleti 209
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, isabettin yazdı:

Süptil bedenin bilimsel ispatı yoktur. Bu tür düşünceleri savunanların bilim dünyasında bir saygınlığı da yoktur. Michael Behe'nin bile daha fazla saygınlığı vardır.

Resmi bilim dünyasında öyle olabilir belki, ama durum değişiyor sanırım.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, isabettin yazdı:

Hımm.. Optik ve hipnotik bir anlatım seçmiş şair burda ... Enteresan 

Resmi olmayan bilim dünyasının sesi olmuş, duygu dolu, entörösan ...

Evet,  ben de kendime şaşördum. :)

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Huuu yazdı:

Madde bir iluzyon zaten. Madde büyük ölçüde boşluktan oluşuyor. Bunu bize öğreten quantum fiziği, maddeyi yaratan bir güç olduğunu imâ ediyor.

Kuantum fiziğinden bunları nasıl çıkardın, anlatır mısın? Maddenin çoğunun boşluk olması maddeyi neden ilüzyon yapıyor? Ya da bir yaratıcısı olduğunu nasıl çıkarıyorsun?

Anladığım kadarıyla sen kuantum şarlatanlarına kanmışsın.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, skeptikal yazdı:

Kuantum fiziğinden bunları nasıl çıkardın, anlatır mısın? Maddenin çoğunun boşluk olması maddeyi neden ilüzyon yapıyor? Ya da bir yaratıcısı olduğunu nasıl çıkarıyorsun?

Anladığım kadarıyla sen kuantum şarlatanlarına kanmışsın.

%99,999'u boşluktan ibaret olan bir katı maddeyi sen olsan nasıl adlandırırsın? 

Beynimizin içindeki işlemin sonucunu biz ses, kökü, tad, görüntü, temas, vb olarak algılıyoruz. Peki bunu algılayan "biz" sence kim? 

Unutma, beynin içind e olup bitiyor hepsi. Ve bunu algılayan biz, bu algilananlardan farklı olmak zorundayız.

O halde bu "biz" kim?

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Huuu said:

%99,999'u boşluktan ibaret olan bir katı maddeyi sen olsan nasıl adlandırırsın? 

Bunu öğrendikten sonra kandırılmış gibi hissedip nasıl da gocunmuşsun.

Bunun üzerine "her şey yalan bilinç gerçek" noktasına mı geldin?

Bu bilgiyi öğrendikten sonra katı tanımın mı değişti? Yoksa artık katı maddeleri bu bilginin etkisinde gözlerine kuantum görüş özelliğini eklenmiş, atom içleri de dahil görmeye mi başladın?

7 hours ago, Huuu said:

Beynimizin içindeki işlemin sonucunu biz ses, kökü, tad, görüntü, temas, vb olarak algılıyoruz. Peki bunu algılayan "biz" sence kim? 

Unutma, beynin içind e olup bitiyor hepsi. Ve bunu algılayan biz, bu algilananlardan farklı olmak zorundayız.

O halde bu "biz" kim?

Ruhçuluğa, mistisizme kaymaya başlamışsın.

Kendine dikkat et! O kafalar enterasandır. Aslında 100.000 tonluk ağırlık yok, bilincimiz öyle algılıyor, zaten atomların %99,999'u boşluktan oluşuyor diye altına falan girersin.

Genellikle bu akımlardaki kişiler akılcılığın zıt tarafında durdukları için sıkıntılar oluşuyor.

Sitelerde Paylaş

Madde boşluktan başka bir şey değil diye iki otomobil karşı karşıya gelince birbirlerinin içlerinden ruh gibi :D geçip gitmiyorlar! Elektronlar Pauli dışlama ilkesine uyarlar. O yüzden otomobiller çarpışınca hurda olur. İçindekiler de mevta. O yüzden böyle maddenin içi boş yok filan diye avutmayın kendinizi.

Sitelerde Paylaş

Determinizmin sağlamlığını ve gücünü anlıyor musunuz? Ben ömrümde bu kadar sağlam bir felsefe hiç görmedim. Determinizme hayran kaldım, aşık oldum hatta! Bundan daha sağlam bir felsefe olanaksız yani! Çünkü asla bir duvardan ruh gibi sızıp süzülüp geçmek diye bir şey olanaksız! Elektronlar Pauli dışlama ilkesine her kayıt ve şartta mutlak şekilde uyuyorlar. Bir kere de ittir et şu Pauli hıyarını diyecek elektron yok! Daha doğru söyleyişle ben dilerim elektronlar uyar, ben dilerim uymaz diyecek bir güç bir tek seferliğine bile yok! Bir tek sefer bir kişinin bir duvarın içine sızıp süzülüp duvarı geçmesi olanaksız!

Ne muhteşem felsefe şu determinizm yahu! Hayranım.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Huuu said:

Süptil beden madde değil. :)

Nasıl bir şeydir ? Nedir?Maddenin en ufak parçalarının dahi bir prensibi vardır.(Elektronları,Nötronları,Protonları)Bu prensipler birleştikçe maddenin genel prensipleri oluşur. Sonuçtada canlı madde oluşur.İşte maddenin o prensipleri maddenin ruhudur.Buda ezeli ve ebedi olan nizamdır.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Khan yazdı:

Bunu öğrendikten sonra kandırılmış gibi hissedip nasıl da gocunmuşsun.

Bunun üzerine "her şey yalan bilinç gerçek" noktasına mı geldin?

Bu bilgiyi öğrendikten sonra katı tanımın mı değişti? Yoksa artık katı maddeleri bu bilginin etkisinde gözlerine kuantum görüş özelliğini eklenmiş, atom içleri de dahil görmeye mi başladın?

Ruhçuluğa, mistisizme kaymaya başlamışsın.

Kendine dikkat et! O kafalar enterasandır. Aslında 100.000 tonluk ağırlık yok, bilincimiz öyle algılıyor, zaten atomların %99,999'u boşluktan oluşuyor diye altına falan girersin.

Genellikle bu akımlardaki kişiler akılcılığın zıt tarafında durdukları için sıkıntılar oluşuyor.

Yok, ben bir şeye kaptırmam. Sadece bilgi olarak ilgileniyorum bu tür şeylerle. Daha fazlasını denemem. 

Her şeyin birazı ilgimi çekiyor, fazlası olunca sıkılıyorum. Zaten öyle olmasaydı daha fazla bilgi edinir ve paylaşırdım. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Madde boşluktan başka bir şey değil diye iki otomobil karşı karşıya gelince birbirlerinin içlerinden ruh gibi :D geçip gitmiyorlar! Elektronlar Pauli dışlama ilkesine uyarlar. O yüzden otomobiller çarpışınca hurda olur. İçindekiler de mevta. O yüzden böyle maddenin içi boş yok filan diye avutmayın kendinizi.

Tabii ki hurda olurlar. Benim kastettiğim, atomların içindeki parçacıklar birbirinin içine geçmez.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Determinizmin sağlamlığını ve gücünü anlıyor musunuz? Ben ömrümde bu kadar sağlam bir felsefe hiç görmedim. Determinizme hayran kaldım, aşık oldum hatta! Bundan daha sağlam bir felsefe olanaksız yani! Çünkü asla bir duvardan ruh gibi sızıp süzülüp geçmek diye bir şey olanaksız! Elektronlar Pauli dışlama ilkesine her kayıt ve şartta mutlak şekilde uyuyorlar. Bir kere de ittir et şu Pauli hıyarını diyecek elektron yok! Daha doğru söyleyişle ben dilerim elektronlar uyar, ben dilerim uymaz diyecek bir güç bir tek seferliğine bile yok! Bir tek sefer bir kişinin bir duvarın içine sızıp süzülüp duvarı geçmesi olanaksız!

Ne muhteşem felsefe şu determinizm yahu! Hayranım.

Fincanın kendi kendine hareket etmesi de Pauli ilkesine ters mi? :)

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Nasıl bir şeydir ? Nedir?Maddenin en ufak parçalarının dahi bir prensibi vardır.(Elektronları,Nötronları,Protonları)Bu prensipler birleştikçe maddenin genel prensipleri oluşur. Sonuçtada canlı madde oluşur.İşte maddenin o prensipleri maddenin ruhudur.Buda ezeli ve ebedi olan nizamdır.

Ruhun özelliklerini bilmiyoruz, süptil bedeni de bilmiyoruz. En azından ben bilmiyorum. Bildiğim, fizik maddeden farklı olduğu. 

Sonuçta da canlı madde oluşur. Peki bu canlılık nasıl oluşur. Neyin sonucunda oluşur? Bu husus da materyalizmin ve ateizmin zorlandığı bir konudur. İşte burada ruh devreye girer. Tüm canlılığın kaynağı ruhtur.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Huuu said:

Ruhun özelliklerini bilmiyoruz, süptil bedeni de bilmiyoruz. En azından ben bilmiyorum. Bildiğim, fizik maddeden farklı olduğu. 

Sonuçta da canlı madde oluşur. Peki bu canlılık nasıl oluşur. Neyin sonucunda oluşur? Bu husus da materyalizmin ve ateizmin zorlandığı bir konudur. İşte burada ruh devreye girer. Tüm canlılığın kaynağı ruhtur.

Canlılık maddenin preniplerinden doğar.Yani Canlılık maddenin ruhundan oluşur.Preniplerdir ruh olan. O prensipleride insanlık ortaya koyar.Kanaatindeyim

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Canlılık maddenin preniplerinden doğar.Yani Canlılık maddenin ruhundan oluşur.Preniplerdir ruh olan. O prensipleride insanlık ortaya koyar.Kanaatindeyim

Maddenin ruhu dediğiniz şey nedir?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Maddenin prensipleri.Mesela Elektronların işlevi? Çekirdek etrafında dönüş hızları gibi.Yani karakteri

Ama bu tüm maddelerde var. Oysa tüm maddeler canlı değil. Bence bu canlılığı çeken bir özellik olabilir, yani canlılık bu özelliklere göre maddeye geliyor olabilir belki de.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Benim ruhum benim karekterimdir yani Düşüncelerim düşünce kapasitem onlardan oluşan duygularım ruhumu oluşturur.Ancak o ruhta beynime bağlıdır.Beyin öldümü bendeki ruhta ölür .Işık olup benden ayrılmaz.Ancak benim düşüncelerim ve hatıralarım varsa dostlarımda yaşar.

Beyin ölünce bizim beyin aracılığıyla aldığımız sinyaller kesilir. Biz berendeysen artık algılayamaz oluruz. Ama var olmaya devam ederiz. Bizi var eden nedir? Bedenden kurtuluruz, beden ruhun kısıtlı kaldığı bir maddedir ancak.

Bedendeyken algımız sınırlı ve yanıltıcıdır. Bedenden kurtulunca algımızda değişim de olur.

tarihinde Huuu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...