Jump to content

Dinleri kim uydurdu?

Recommended Posts

Evet arkadaşlar. Daha forumda yeniyim. Daha önceden forumda böyle bir konu açıldı mı aradım ve böyle bir konunun açıldığını göremedim. Varsa da bu konuyu silip beni o konuya yönlendirirseniz sevinirim. Evet. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi, dinler; kapsamı çok büyük ve gerçekçilikten yoksun mitolojilerdir. Peki, bu mitolojileri kim(ler) uydurdu, nasıl düşündüler? Evet arkadaşlar bu konu hakkında düşünceleriniz neler?

Sitelerde Paylaş

Şimdi uydurmanın üç dönemi var, bu üç dönemin farkına bakmazsak dinlerin de çıkış ve değişimini anlayamayız.

Biri kendilerini doğa olayları karşısında zayıf görerek onlara saygı mahiyetinde çeşitli gösterilerde bulunulması.

Diğeri doğa olayları karşısında korku içine girerek ondan aman dilemek için gösterileri intihar, kurban ve katliam boyutuna taşımaları.

Üçüncüsü ve günümüzdeki ise kurnazların doğadan daha güçlü hayali tanrı yaratarak dinleri kanun haline getirmesidir.

İlk insanların güneşe, ay'a bulutların çarpışma olayına, deprem, sel gibi doğal afetlere, ve hatta bazı hayvanlara karşı kendilerini zayıf ve çaresiz hissetmeleri gayet doğaldır.

Günümüzde dahi ineğe, kurta tapılması veya yüce bir varlık olarak görülmesi, bir kesimin halen dünyanın düz olduğu inancı düşünülürse dinlerin bahsettiğim şekilde çıkışı normaldir. Normal olmayan ise dinlerin çıkış sürecindeki insanlardan daha da ilkel olan günümüz dincileridir...

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, bilgivehis yazdı:

Normal olmayan ise dinlerin çıkış sürecindeki insanlardan daha da ilkel olan günümüz dincileridir...

İnsanın geçmişine oranla taş devrinden günümüze geçen zaman çok çok kısa. Bu kadar kısa sürede aslında insan beyni çok çok az, hiç denecek kadar evrilebilir. Taş devri insanından farksız beyinler taşıyoruz. O yüzden o ilkel dincilerin bir ilerleme gösteremeyişleri normal. İnsanın bir ilerleyiş gösterebilesi için biyolojik evrimine kültürel evrimi eklemesi gerekiyor. O da o dincilerde nanay olduğu için...

Sitelerde Paylaş

Mitler ve Doğmaları bir açıdan dinden ayırmak gerekir kanaatindeyim.Mit yada doğmalar İnsan bilincini oluşturan mefhumların sembolik olarak anlatımı olabilirler.Dinler ise Hakim sınıfların iktidarlarını koruyabilmek ve güçlendirmek için Mitleri kasten yanlış kullanarak ortaya çıkardıkları uydurma sistemlerdir.

Sitelerde Paylaş

Dinleri kim mi uydurdu ?

Tabii ki insanlar uydurdu, yani insan ürünüdür kușkusuz.

İnsanoğlu oldum olası, doğası bilinmeyenlerden çekinmiștir, ürkmüștür ve korkmuștur.

Bunun neticesinde sayısız tanrıları icat etmiștir, ki neredeyse doğa fenomenleri kadar tanrı piyasaya sürülmüștür.

Şimdi geçmișten zamanımıza kadar baktığımızda, tanrıların sayısında radikal bir düșüș gözlemlemek mümkün.

Bunu șöyle de formüle edebiliriz: İnsanlar aydınlandıkça, emekliye ayrılan tanrıların sayısı yükselir. 

Hasılı dinlerin temelinde korku yatar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...