Jump to content

Deneysel bilgiler içermeyen dinler çöplüktür.

Recommended Posts

• İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

25 minutes ago, Ten Ten said:

Deneysel bilgiler içermeyen dinler çöplüktür.

Evimde deneysel bilgiler içermeyen bütün din,felsefe,bilim vb kitapları yaktım.

Sizede tavsiye ederim. :)

yakmasaydın da bize gönderseydin...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
8 dakika önce, kirec yazdı:

yakmasaydın da bize gönderseydin...

Bana faydası olmayan şeyleri başkasına önermem ve vermem.

Ansiklopedileri köyün ilkokuluna verdim zaten.

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

- Yaş ilerleyince kitap atılıyor. Kimisi kütüphaneye verir. Ama bizim mahallenin kütüphanesi de 90'lı yılların işe yaramaz kitapları ile dolmuş durumda.

Ben: "Ben bunu ileride tekrar okur muyum, Okumaz mıyım?" diyerek ayıklıyorum. Kitapların yarıya yakını gitti. Yeni kitaplar için yer açıldı. 

/Çok ad ilginç: kısa zamanda gereksiz bütün kitapların yerini daha kullanılabilir kitaplar aldı.

Direkt geri-dönüşüme yani. "Arkadaşım gördü, arkadaşım kütüphaneme hayran kaldı" filan, bunlar 10 -12 yaşında.

+ Evin 2 odasını komple kütüphane yapmış insan tanıyorum. Kendi kitaplarından haberi yok. İngiltere kontları gibi "özel kütüphane" derdinde de değilim. 

Hatta Eşya, Kitap, Eski ders notları / kitapları, elbise, CD, Kaset. Cidden bir gün odanıza / evinize girin. Gereksiz olan her şeyi atın. 1 ton şey çıkar genelde ve müthiş rahatlarsınız / hafiflersiniz. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Huuu yazdı:

Deney bilgisini fizik, kimya, biyoloji, psikoloji vb kitapları içerir. Din kitabında deneyin işi ne? :)

Din kitabı deneysel bilgi içermiyorsa doğruluğunu nasıl tespit edeceğiz? :)

Teorik bilgi içerip deneysel bilgi içermeyen bilim kitaplarınıda yaktım.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Din kitabı deneysel bilgi içermiyorsa doğruluğunu nasıl tespit edeceğiz? :)

Bir de her şeyin deneyi olmaz ki... mesela tanrı deneyi olur mu? :)

Einstein'ın görelilik kuramının da deneyi yok ki... :)

Sitelerde Paylaş

Tenten, bahsettiğin tarzda olan kitaplar belki yalan-yanlış olabilir ama en kötü kitap dahi insana fikir verir, ufkunu genişletir, doğruyu veya kendi doğrusunu bulmasına yardımcı olur, karar verme yetisini güçlendirir ve işin ilginç yanı da özellikle kötü kitaplar bu konuda daha önemlidir.

Zaten kitaplar bunun içindir, onların her yazdığına inanmak değil, aslolan onları değerlendirmek ve bir nitelik kazandırarak kendi yolunu çizmektir.

Bana yaramayan diyerek bencil davranmışsın, doğrusu kitaplara yazık etmişsin hatta katletmişsin...

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Tenten, bahsettiğin tarzda olan kitaplar belki yalan-yanlış olabilir ama en kötü kitap dahi insana fikir verir, ufkunu genişletir, doğruyu veya kendi doğrusunu bulmasına yardımcı olur, karar verme yetisini güçlendirir ve işin ilginç yanı da özellikle kötü kitaplar bu konuda daha önemlidir.

Zaten kitaplar bunun içindir, onların her yazdığına inanmak değil, aslolan onları değerlendirmek ve bir nitelik kazandırarak kendi yolunu çizmektir.

Bana yaramayan diyerek bencil davranmışsın, doğrusu kitaplara yazık etmişsin hatta katletmişsin...

Bana yaramayan kimseye yaramaz.

Örneğin mitoloji kitaplarını ezberlemiş insanlar var forumda.

Ne işe yarıyor bu bilgileri? :)

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, kavak yazdı:

Kim demiș " dinlerde deney yok" diye. Hem de uygulamalısı bile var:

“Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz.” (Nisa, 4/56)

Nedense korkutma yolunu seçmiş, kurandaki mesajı benimsetmeye çalışanlar...

Keşke korkutma yolunu seçmeselermiş.

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Huuu yazdı:

Bir de her şeyin deneyi olmaz ki... mesela tanrı deneyi olur mu? :)

Einstein'ın görelilik kuramının da deneyi yok ki... :)

Tanrı deneyi yok ise ne diye  tanrı hakkında kitap yazıyor insanlar?

Bu tür bilgilerin insanlara faydası yoktur.

Einstein görelilik kuramı ile ilgili bilim forumunda sorum var.Tubitaka da gönderdim aynı soruyu cevap gelmedi hala. :)

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, kavak yazdı:

Kim demiș " dinlerde deney yok" diye. Hem de uygulamalısı bile var:

“Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz.” (Nisa, 4/56)

6N 1K  sorularına cevap vermiyor.Bu ayet. :)

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Tanrı deneyi yok ise ne diye  tanrı hakkında kitap yazıyor insanlar?

Bu tür bilgilerin insanlara faydası yoktur.

İnsanlar yazmıyor, onlara tebliğ ediliyor. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Ten Ten yazdı:

Böyle bir kitap olmaz. Bilimin olmazsa olmaz şartı zaten deneyle doğrulanabilir bilgiler olması. Tabii deney bazen gözlem şeklinde olur. Örneğin laboratuvara getiremediğimiz yıldızları gözlemlemekle yetiniriz. Ya da şöyle olur; bir canlıyı laboratuvarda deneye tabi tutamayız, tutsak bile doğal davranmaz, deney geçersiz olur, o yüzden doğal ortamında onu rahatsız etmeden gözlemleriz.

Bu yaktığın teorik deneysel bilgi içermeyen bilim kitabı ne mesela? Yaktıktan sonra adını unuttum deme sakın! :D 

Sitelerde Paylaş

- Ama tam da dediğin şekilde işliyor.

Örneğin meditayon. Laboratuar ortamında test edilmiş. Meditasyon beyin dalgalarını yola sokuyor, stresi azaltıyor, bedenin daha ahenkli bir biçimde çalışmasına katkıda bulunuyor.

Denenmiş. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...