Jump to content

Deneysel bilgiler içermeyen dinler çöplüktür.

Recommended Posts

5 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Dogmatik yöntem kabul ederek başladığın bir yöntemi uyguladığın zaman doğru sonuçlar veriyorsa artık o yöntem dogmatiklikten çıkar. :)

Deneysel yöntemin %100 doğru sonuç vermemesi deneyde kullanılan ölçme aletinin kusurlarından kaynaklanır.

Felsefecilerin deneysel yönteme itirazlarını anlamsız buluyorum.

Günümüzde ki bilim düşmanlığı bu tip felsefecilerden kaynaklanıyor. 

Deneysel yöntemle deneysel bilgiye ulaşabilirsin. o tür bilgiler de genelde maddeyi kullanmaya ve ondan faydalanmaya yönelik ve pragmatik(pratik faydası olan) bilgiler olabilir en fazla. Ama mesela estetik, ahlaki ya da varoluşsal bir soruya cevap bulamazsın. eğer deneysel metodu(ki ne olduğu da belirsizdir) mutlaklaştırıp bu bilgiler ve sorular saçmadır, anlamsızdır, çöptür sonucuna ulaşırsan işte o zaman bence hata edersin. deneysel bilginin ne olduğu belirsizdir dememin sebebi şu ki aslında estetik te, ahlakilik te, inanç ta ve bunlara bağlı hisler de öznenin şahsında deneyimlenen, hissedilen ve belirli sonuçlara yol açan şeylerdir ama deneyi ve deneysel bilgiyi işini geldiği gibi tanımlayanlar bunları kabul etmiyor.  

Sitelerde Paylaş
  • İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Deneysel yöntemle deneysel bilgiye ulaşabilirsin. o tür bilgiler de genelde maddeyi kullanmaya ve ondan faydalanmaya yönelik ve pragmatik(pratik faydası olan) bilgiler olabilir en fazla. Ama mesela estetik, ahlaki ya da varoluşsal bir soruya cevap bulamazsın. eğer deneysel metodu(ki ne olduğu da belirsizdir) mutlaklaştırıp bu bilgiler ve sorular saçmadır, anlamsızdır, çöptür sonucuna ulaşırsan işte o zaman bence hata edersin. deneysel bilginin ne olduğu belirsizdir dememin sebebi şu ki aslında estetik te, ahlakilik te, inanç ta ve bunlara bağlı hisler de öznenin şahsında deneyimlenen, hissedilen ve belirli sonuçlara yol açan şeylerdir ama deneyi ve deneysel bilgiyi işini geldiği gibi tanımlayanlar bunları kabul etmiyor.  

Ahlak ile estetik konularıda deneysel verilere dayanır.sorun evrensel ahlak ve estetik kurallar bulunamamasında.

Örneğin

Konfuçyus ahlakı tanımlarken sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma der.Bunu kişisel  deney ile doğrulayabilirsin.

Müslümanlık hristiyanlık yahudilik gibi dinler ise yapmayacaksın der.Neden yapmaman gerektiğini söylemez.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Ten Ten yazdı:

Ahlak ile estetik konularıda deneysel verilere dayanır.sorun evrensel ahlak ve estetik kurallar bulunamamasında.

Örneğin

Konfuçyus ahlakı tanımlarken sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma der.Bunu kişisel  deney ile doğrulayabilirsin.

Müslümanlık hristiyanlık yahudilik gibi dinler ise yapmayacaksın der.Neden yapmaman gerektiğini söylemez.

Senin tartışma kapasitenle baş edebilmem mümkün değil ama islamın ne olduğunu ya da ne söyleyip söylemediğini onun düşmanlarından değil dostlarından öğrenmen daha münasip olur.

ayrıca ismi konfiçyüs olsun başka bir şey olsun insan ahlakı öğreten ve talim eden peygamberler ve velilerdir. karşılıklılık ilkesi ile açıklanmayacak bir çok güzel ahlak ilkesi vardır. ayrıca zaten karşılıklılık bir şeyi iyi ya da kötü olarak tanımlayamaya yetmez. 

Yalnız sürekli tecrübeden ve tecrübe etmekten bahsettiğin için şunu söyleyebilirim ki dini tecrübe inandıktan, teslim olduktan ve güvendikten sonra olacak bir şeydir.  İnanmayanlar da bu tür tecrübeleri de küçümser. Sana benim de bir çok olağanüsütü haline şahit olduğum bir zat hakkında iki şahit gönderiyorum. mesela bu kişi örneğinde bu tür binlerce şahit var. ama mesela bu tecrübeler bilimsel olamaz çünkü labaratuvar koşullarında yeniden gerçekleştirebileceğin bir deney olarak tasarlanamaz. Manevi tecrübe kişiye özeldir ve inandıktan sonra biraz samimiyet, biraz gayret, biraz nasip işidir. onlarca yıl sıkı yeme içme konuşmama diyetleri vb. süreçlerden geçenler var bunun için. Maddeden ötesine talipsen maddenin değil ötesinin önemli ve kıymetli olduğunu içselleştirene kadar maddenin hapishanesinden hiç birimiz kurtulamayız.

http://www.dunyabizim.com/nazim-kibrisi/3032/turkiyeyi-seviyorum-ama

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türk,Atatürk karşıtı,Türklük değerlerinin düşmanı Arap kafalı,Arap uşağına bak.Buraya gelmiş tüm içeriğiyle birlikte paket halinde benimsediği,daha doğrusu benimsemek zorunda kaldığı,arabın gerici,ilkel,beyin çölleştirici dininin güzellemesini ve borazanlığını yapıyor.Neymiş efendim,İslamı karşıtlarından değil dostlarından öğrenmeliymiş.Hele Arap kafalıya bak sen.Ne öğreteceklermiş bu dostlar denilen us karşıtı dogma bekçileri,gericiliğin kutsayıcıları.Din el ilahın oluncaya,fitne kalmayıncaya dek savaşın diyen,içeriğinde bir sürü kıyım ve acımasızlık barındıran,cihat yaptırıp sağa sola çökülmesini buyuran,cariye,köle peşinde koşturan,kurdurduğu düzende saçma içeriğini eleştirenleri bozguncu olarak görüp,maide 33te geçen yaptırımlara çarptırtan,dinden dönenleri çoğalıp islam düzenini yıkmasınlar diye öldürten,düşünce özgürlüğünün olmadığı,aşırı yasakçı bir baskı,korku dayatma düzeni kurdurtan,bir islam düzeni kurun ve her yeni gelen kuşağın beyinlerine islamın dogmalarını yükleyin diyen,ortada üstü örtülen bir gerçek olmadığı halde içeriğinde yer alan fantastik,düş ürünü anlatılara inanmayanlara kafir diyip ilgisiz ve yersiz bir yaftalamada bulunan,değişime kapalı,tutucu,bireyleri inanıp,inanmayan diye ayıran,aynı zamanda ele geçirdiği yerleri arabistana çeviren,arabın mekkesini kentlerin anası,onun içinde yer alan kabeyi kutsal olarak gördürten,arabın değerlerini,kültür ögelerini benimseten,evrensellik ve kutsallık ayağına arap yayılmacılığına ve sömürgeciliğine hizmet eden,saçma sapan bir anlayışı mı öğretecekler.

Sizin isteğiniz şu.Arabın değerlerini,kültür ögelerini,kutsallarını benimsemiş,yaşadığı yeri arabistana çevirmek isteyen,beynini kullanmayan,sorgulamayan,dogmaları kuşaktan kuşağa aktaran,bireyleri inanıp,inanmayan diye ayıran,kutsallık ve evrensellik ayağına da arapçılık,arap yayılmacılığı ve sömürgeciliği yapan,islama bağımlı duruma getirilmiş,islamla kafa bulan,atalarının yolundan giden,boyun eğen ve boyun eğilmesini isteyen arap kafalı zombiler istiyorsunuz.

İslamı seçtim.Öyleyse Kuranın içeriğinde yer alan her şey doğrudur,gerçektir diyen,daha doğrusu demek zorunda olan,dogmaları paket halinde benimseyerek,usu ve mantığı devre dışı bırakan tutucu,değişime kapalı bir anlayışın sizi götüreceği tek yer de orta çağın karanlığıdır.Sürekli putlardan söz ediyorsunuz ya hani.İşte Kuran da sizin eleştirilemez ve karşı çıkılamaz putunuz.Put yalnızca,elle yapılan ve tapınılan taş parçası değildir.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hadi İslamın içeriğini deneyleyelim.Örnek olarak yıldızlarla şeytanların taşlanmasını.İlk önce çok gelişmiş teleskoplarla uzayı gözlemliyoruz, uzayda bir şeytan buluyoruz,bu şeytanı gözlemliyoruz ve izliyoruz,kocaman bir yıldızla bu şeytanın vurulduğunu,taşlandığını görüyoruz.Kayıt altına aldığımız bu görüntüyü de yeryüzünün dört bir yanına dağıtıp,izletiyoruz.İslamın içeriğinin deneylenebilmesi olanaklı değil ki.İslam içeriğinde bir sürü fantastik anlatı,mitolojik öge,masal barındıran bir saçmalıklar bütünü.Nasıl deney,nasıl gözlem yapacaksın da,bunu kanıtlayacaksın.Yazmışlar Kuranı yazanlar işte,yıldızlarla şeytanlar taşlanıyor diye.İlk önce bir şeytan bulacaksın.Bu şeytanın,ardına düşen o koca yıldızlarla vurulduğunu göreceksin.Bunu da kayıt altına alacaksın.

Boşverin deneyi,meneyi gerçi.Koskoca bir yıldız görünmeyen,gözlemlenmeyen şeytan adlı mitolojik bir varlığın peşine takılıp,onu vuruyor.Tüm içeriğiyle birlikte paket halinde benimsenmek zorunda olunan,El ilahın gönderdiği Kuranda bu yazıyorsa iman edeceksin,inanacaksın.İnanmazsan da yanacaksın.Çünkü sen ortada üstü örtülen,yalanlanan bir gerçek olmadığı halde,gerçeğin üstünü örtüp,gizleyen bir kafirsin.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Kuran allahtan meleklerden cinlerden şeytanlardan cennet ve cehennemden bahseder.

Ama bunların nasıl doğrulanacağından  bahsetmeyen çöplük bir kitaptır.

Kuran aklını kullan der ama aklını nasıl geliştireceğinden bahsetmez.

Devletin nasıl yönetileceğinden ekonomiden  tarımdan bilimden sanayiden eğitimden spordan sağlıktan bahsetmez.

Bu kitabı hala okuyanlar var.Çocuklarına anlamını bilmeden ezberletenler  var.

Bu kitabı ezberleyenlerin beyinleride  çöplük haline gelmiştir.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Ten Ten yazdı:

Kuran aklını kullan der ama aklını nasıl geliştireceğinden bahsetmez.

Devletin nasıl yönetileceğinden ekonomiden  tarımdan bilimden sanayiden eğitimden spordan sağlıktan bahsetmez.

Doğru söze ne denir.??

Kriterler bu kadar basit aslında ama nedense Kuran'ı savunanlar bunu gözardı ederler. İçinde birkaç hikayeden, ufak tefek öğütlerden ve peygamberin kendini ilgilendiren ayetlerden başka birşey olmayan bir kitaptan günümüz modern dünyasını düzenlemesini beklemek tam anlamıyla delilik oluyor. Burada delilikten kast ettiğim inancından vazgeçemediği için aklını manipüle etmek oluyor. İslam'ı din olarak değilde gelenek olarak uygulayanlara birşey diyemem. Onlar zaten dinsizden farksızlar.

Sitelerde Paylaş
On 01.10.2017 at 17:33, Ten Ten yazdı:

Deneysel bilgiler içermeyen dinler çöplüktür.

Evimde deneysel bilgiler içermeyen bütün din,felsefe,bilim vb kitapları yaktım.

Sizede tavsiye ederim. :)

Deneysel bilgi ile din isimli masallar.. Ohhoooo biz de bu malın rüzgarına kapılıp laf konuşuyoruz ya...

Bu başlık da, başlığı açan kişi de direk çöp...

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Phaselis yazdı:

Deneysel bilgi ile din isimli masallar.. Ohhoooo biz de bu malın rüzgarına kapılıp laf konuşuyoruz ya...

Bu başlık da, başlığı açan kişi de direk çöp...

Benide arttırsana forumdan. :)

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
On 22.08.2021 at 21:12, pozitivizm yazdı:

Güncelleme. :)

Neden icap etti?:D

Piyasadaki dinlerin içerikleri deneysel olarak hălă kanıtlamadı mı?!

Melekleri ve cinleri deneysel olarak kanıtlamaya çalışmak, aklıyla zoru olanların ya da körü körüne inanmak isteyenlerin uğraşacağı bir mevzudur aslında. İspatlanamaz, ölçülemez, yanlışlanamaz, deneysel olarak ele alınamaz. Yani bilimsellikten çok uzak ve tam da dindarları ikna edecek kıvamda.:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, kavak yazdı:

Neden icap etti?:D

Piyasadaki dinlerin içerikleri deneysel olarak hălă kanıtlamadı mı?!

Melekleri ve cinleri deneysel olarak kanıtlamaya çalışmak, aklıyla zoru olanların ya da körü körüne inanmak isteyenlerin uğraşacağı bir mevzudur aslında. İspatlanamaz, ölçülemez, yanlışlanamaz, deneysel olarak ele alınamaz. Yani bilimsellikten çok uzak ve tam da dindarları ikna edecek kıvamda.:D

Bilmediğim bir dinin çıkıp beni yalancı konuma düşürmesini bekliyorum.?

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, pozitivizm yazdı:

Aslinda deney yapmani gerektirmeyecek bir din var.

Fakat din mi tarikat mi belli degil.

Scientology.

Uzayli bir barbar gezegenin birindeki insanimsilari öldürüp ruhlarini(?) getirip dünya atmosferine birakmis , bu ruhlar da bedenlerimize girmis.

Simdi bu barbari ve yasadigi gezegeni bulmamiz gerekiyor.

Isine yarar mi?

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, pozitivizm yazdı:

Boşuna bekliyorsun...

Çünkü herkesin mălumu olduğu üzere, tüm dinlerin temeli bilimden ziyade inanca dayanır. Temeli bilime dayanan bir din bulursan şayet, bizi bilgilendirmeyi unutma. Çok sevap kazanırsın.:D

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, kavak yazdı:

Boşuna bekliyorsun...

Çünkü herkesin mălumu olduğu üzere, tüm dinlerin temeli bilimden ziyade inanca dayanır. Temeli bilime dayanan bir din bulursan şayet, bizi bilgilendirmeyi unutma. Çok sevap kazanırsın.:D

scientsimidol.jpg?itok=u2NcIsXh

scientism-560x315-e1544828045761.jpg

https://www.psychologytoday.com/us/blog/out-the-darkness/201911/scientism

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bilimcilik

Benim dinim varda çok masraflı.

Evimde dua edebileceğim mikroskopum deney tüpüm yok.

Voltmetreye dua etsem kabul olur mu? :)

@deadanddark mesajını alıntı yapamadım. Scientolojiye ısınamadım bir türlü.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, pozitivizm yazdı:

scientsimidol.jpg?itok=u2NcIsXh

scientism-560x315-e1544828045761.jpg

https://www.psychologytoday.com/us/blog/out-the-darkness/201911/scientism

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bilimcilik

Benim dinim varda çok masraflı.

Evimde dua edebileceğim mikroskopum deney tüpüm yok.

Voltmetreye dua etsem kabul olur mu? :)

İçinde gözlemleme, ölçebilme, tekrarlayabilme, yanlışlayabilme şıkları olan şeyler hep makbuldür. Bunlardan sana zarar gelmez, tam tersine, ufkunu genişletir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...