Jump to content

Deneysel bilgiler içermeyen dinler çöplüktür.

Recommended Posts

• İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gönderildi (düzenlendi)
19 dakika önce, democrossian yazdı:

Böyle bir kitap olmaz. Bilimin olmazsa olmaz şartı zaten deneyle doğrulanabilir bilgiler olması. Tabii deney bazen gözlem şeklinde olur. Örneğin laboratuvara getiremediğimiz yıldızları gözlemlemekle yetiniriz. Ya da şöyle olur; bir canlıyı laboratuvarda deneye tabi tutamayız, tutsak bile doğal davranmaz, deney geçersiz olur, o yüzden doğal ortamında onu rahatsız etmeden gözlemleriz.

Bu yaktığın teorik deneysel bilgi içermeyen bilim kitabı ne mesela? Yaktıktan sonra adını unuttum deme sakın! :D 

İnsan ve toplum  idi adı. :)

Kitap  insan anatomisi ile başlıyordu.

Dil,psikoloji,Mitoloji,parapsikoloji,büyü,akupunktur,meditasyon,felsefe,siyaset,çalışma,hobi,gibi konuları anlatıyordu. :)

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Ten Ten yazdı:

İnsan ve toplum  idi adı.

Anladım. O halde bilim ile sahte bilimi harmanlamışlar. Bu genellikle çok uygulanan bir yöntemdir. Bu bilim kitabı değil. Örneğin astroloji ile ilgili kitaba astronomi ile başlamak gibi. Önce doğruları söylemeye başlayıp çaktırmadan yalanları eklemek de insanların çok başvurduğu bir yöntemdir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Anladım. O halde bilim ile sahte bilimi harmanlamışlar. Bu genellikle çok uygulanan bir yöntemdir. Bu bilim kitabı değil. Örneğin astroloji ile ilgili kitaba astronomi ile başlamak gibi. Önce doğruları söylemeye başlayıp çaktırmadan yalanları eklemek de insanların çok başvurduğu bir yöntemdir.

https://www.nadirkitap.com/gelisim-genel-kultur-ansiklopedisi-insan-ve-toplum-fasikul-1-gelisim-yayinlari-kitap2306901.html

Bu kitap.Bir sürü bilim adamı ismi vardı. :)

Sitelerde Paylaş

Huuu fincan filan yürütüyor ama şimdi iyi bir konuya parmak bastı. Bilimciler böyle düşünce deneylerine de başvurur, yani felsefeye de kayarlar bazen. Maxwell'in Cini, Şrödinger'in Kedisi deneyleri gibi. Fakat bunlar bilim değil, felsefedir, onu bilelim. Bilimciler felsefe yapamaz diye bir yasak yok.

Sitelerde Paylaş

Einstein'ın görelilik kuramı deneyle doğrulandığı için kabul edildi.

Einstein'ın kuramını ilk ortaya koyduğu zaman kuramının doğruluğunun gözlemlenebilmesi için bir astronoma götürdü konuyu. Tam güneş tutulması ensasında yıldızların konumundaki değişimin gözlemlenerek görelilik teorisinin doğru olup olmadığının ispatlanması mümkündü.

Yapılan deney sonunda güneşin yıldızlardan gelen ışığı bükerek yıldızların konumunu kaydırdığı gözlemlendi, Einstein'ın görelilik teorisi ispatlanmış oldu.

Daha sonra yapılan başka deneyler de cabası.

Sitelerde Paylaş
On 1.10.2017 at 19:56, Ten Ten yazdı:

6N 1K  sorularına cevap vermiyor.Bu ayet. :)

:D

Çüșș; ol dedi mi olduran bir Tanrının 6N 1K (5N 1K olmasın ?) ile ne iși olur.

Onun deney yöntemi BYİYY olup, geniș anlamı șöyle: "Ben Yaptım, İnanacaksın, Yoksa Yanarsın"

Çok bașarılı olduğunu kabul etmek gerek, çünkü insanların 70% peșinden gidiyor.:D

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Peki bu bilginin ve yargının kendisi deneysel mi acaba :)

Deneysel olmasa bu yargıya varmazdım.

Başka doğru bilgi edinme yöntemi bilmiyorum. :)

Varsa onu denemediğim için bu yöntem anlamsız olacaktır.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Deneysel olmasa bu yargıya varmazdım.

Başka doğru bilgi edinme yöntemi bilmiyorum. :)

Varsa onu denemediğim için bu yöntem anlamsız olacaktır.

doğru ve anlamlı bilgiyi deneyle elde ettiğin bilgi olarak tanımlıyorsun sonra da deneyle elde ettiğim bilgiden başka doğru bilgi edinme yöntemi tanımıyorum diyorsun. 

bu durumda doğru bilgi tanımının doğruluğunu deneyle ispatlaman lazım. bence bu mümkün değil. çünkü metot bir kabul ve tercih işidir, dogmatiktir. deneyle alakası yoktur. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

doğru ve anlamlı bilgiyi deneyle elde ettiğin bilgi olarak tanımlıyorsun sonra da deneyle elde ettiğim bilgiden başka doğru bilgi edinme yöntemi tanımıyorum diyorsun. 

bu durumda doğru bilgi tanımının doğruluğunu deneyle ispatlaman lazım. bence bu mümkün değil. çünkü metot bir kabul ve tercih işidir, dogmatiktir. deneyle alakası yoktur. 

Bu yorumuna ek olarak, doğru diye bir şey yoktur bakış açısı vardır dersek tamamlamış oluruz...

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Dogmatik yöntem kabul ederek başladığın bir yöntemi uyguladığın zaman doğru sonuçlar veriyorsa artık o yöntem dogmatiklikten çıkar. :)

Deneysel yöntemin %100 doğru sonuç vermemesi deneyde kullanılan ölçme aletinin kusurlarından kaynaklanır.

Felsefecilerin deneysel yönteme itirazlarını anlamsız buluyorum.

Günümüzde ki bilim düşmanlığı bu tip felsefecilerden kaynaklanıyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...