Jump to content

Direnişi Kürtlerden Öğrendik!

Recommended Posts

Katalan yönetimi Başkanı Puigdemont: Direnişi Kürtlerden öğrendik

Katalan yönetimi Başkanı Puigdemont: Direnişi Kürtlerden öğrendik

Bugün bağımsızlık referandumuna giden Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, Kürdistan yönetimi için “Direnişi sizden öğreniyoruz” dedi.

f1.png t1.png g1.png w1.png ya1.png 01.10.2017 12:58:40

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, bugün yapılacak olan bağımsızlık referandumuyla ilgili, “Resmi sonuçlar için en az 5 gün gerekiyor. Eğer ‘Evet' sonucu çıkarsa 48 saat içinde bağımsızlık ilan edip, değişim sürecine başlarız” dedi.

“KÜRDİSTAN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR”

Rûdaw'a konuşan Katalan Başkan Puigdemont, “Katalan ve Kürt ulusları arasında benzerlik var. İki ulusun da kendi kaderini tayin hakkı var. İspanya ve Irak hükümeti, onların haklarına hiç saygı duymuyor. Kürdistan halkının yalnız olmadığını söylemek istiyorum. Direnişi sizden öğreniyoruz. İki ulus için de tek bir gelecek var: O da özgürlük. Bu özgürlük üzerinden kardeşiz” ifadelerinde bulundu.

“KÜRTLER GÜÇLÜ BİR ULUS”

“Kürtler güçlü bir ulustur. Destek ve dostluklarından dolayı teşekkür ediyoruz” diyen Puigdemont, IKBY'nin bağımsızlık referandumuyla alakalı olarak da “Attıkları adımdan ötürü kendilerini kutluyoruz. Bizler kardeşiz ve aynı amaç için mücadele ediyoruz ki o da özgülüktür. İki ulus da oylama yoluyla vatandaşlarımızın torunlarının geleceklerine karar vermesini istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda geleceğimizi inşa edip iki bağımsız ulus olacağımızı söyleyebilirim” diye konuştu.

Katalonya Özerk Yönetimi bugün sandık başına giderek İspanya'dan ayrılmayı oyluyor. Katalan yönetimi, Kürdistan Bölgesi'yle aynı yöntemle Madrid'den ayrılmak istiyor.

YORUM YAZ

Sitelerde Paylaş

Bugün günlerden Salı, hâlâ bağımsızlık yönünde bir açıklama yok.

Güya kesin rakamlar hâlâ belli değilmiș. Zaman kazanmaya çalıștıkları nasıl da belli.

Bence Katalonya yerel hükümeti bağımsızlığını açıklamayacak ve geri adım atacak.

Bu arada șunu da demeden geçemeyeceğim: "Dünya bizi (Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Çerkeziyle vs.) kıskanıyor." :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu referandum için illa bir sonuç çıkacak değil mi! Yani referandumun sonucu sonuçsuz ya da belirsiz, ya da tamı tamına eşit çıktı filan gibi seçenekler olmayacaktır herhalde.

Bunu böyle kabul edecek ve bir sonuç açıklayacaklarını varsayarsak herhalde bu sonuç bağımsızlık istemiyoruz şeklinde açıklanmayacaktır. İpler gerilmeden kopmaz. Önce gerecekler. 

Sitelerde Paylaş

Türk halkı kararsızlığa düşürülmüştür. Et tırnak gibi birlikte güzel güzel yaşamaya devam mı etsek yoksa tak sepeti koluna herkes kendi yoluna mı yapsak? Hangisinin iyi olacağı konusunda ciddi bir ikilem yaratılması başarılmıştır toplumda. Hep söylüyorum, yapılan yapıldı, kandırmışlar öyle değilmiş filan çark etmeleri önemsiz ve mehter takımı manevraları. Yapılan yapıldıktan sonra gerisi hikaye. Ayrılalım gitsin kararına varmaktan çok, et ile tırnak ayrılmaz kararlılığının yitirilmesi ve ikilemde şaşkın kalınması daha kötüdür. Kararsızlık yanlış karara varmaktan kötüdür demişler. Türk halkı bölünmenin sonuçlarını düşünemeyecek kadar şaşkın durumdadır.

Hani "sureti haktan görünme" diye bir söz vardır. Biz yıllarca Sevr yeniden hortlatılacak, Atatürk Gençliğe Hitabe'sinde bunun uyarısını yapıyor dedik, "eeeyyyy Avrupa" tiyatrosuna kalkışma lüzumu duyulunca bu söylem bizden çalındı. Şeytan senden yana olunca tanrı olsan şaşırırsın! :lol: Şimdi ağzımızı açıp "Sevr" desek ülen bu kimin ağzı diye bir şöyle duraklıyorsun.

Yani bir öyle dönüp bir böyle dönüp yılan gibi kıvrıla kıvrıla iyice her şeyi birbirine karıştırarak ortalığı bulandırdılar. Neden, çakal bulanık havada avlanır. Berrak havada kurt değil çakal olduğu ortaya çıkar.  

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Ben şöyle düşünüyorum. Katalonlara özerklik yeter. Neden illa bağımsız olmak istiyorlar anlamadım. İspanya'da Bask bölgesi de var. sessiz sessiz oturuyorlar.

Kürt konusu da, niye herkes birleşip bunların ülkesi olmasın diye uğraşıyor anlamadım. Bizim ülkemizde Türk-Kürt kardeştir. Hep öyle olacaktır çünkü her yerde Kürtler var. 

Alt tarafı 4 ülke biraz toprak verecek, Bunlar da yaşayacaklar işte nasıl yaşayacaklarsa. Tam bir ilkellik göstergesi olarak görüyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 18.10.2017 at 13:05, Donatello23 yazdı:

Ben şöyle düşünüyorum. Katalonlara özerklik yeter. Neden illa bağımsız olmak istiyorlar anlamadım. İspanya'da Bask bölgesi de var. sessiz sessiz oturuyorlar.

Kürt konusu da, niye herkes birleşip bunların ülkesi olmasın diye uğraşıyor anlamadım. Bizim ülkemizde Türk-Kürt kardeştir. Hep öyle olacaktır çünkü her yerde Kürtler var. 

Alt tarafı 4 ülke biraz toprak verecek, Bunlar da yaşayacaklar işte nasıl yaşayacaklarsa. Tam bir ilkellik göstergesi olarak görüyorum. 

Çok anlayışı adamsın kardeşim,sağolasın.

Elbet bir gün, bizim de devletimiz olacak.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...