Jump to content
Ateistforum

Neden ateist oldunuz?

Recommended Posts

Arkadaşlar ben eskiden sözde müslümandım aileden dolayı yani sonra araştırmalar yaptım ve Kuran' a ve Allah' a gerçek anlamda inanıp efsanelerden uzaklaşıp çok şükür gerçek müslüman oldum ve ateistlerle konuşmak onların nasıl düşünüp ateist olduğunu merak ediyorum. Ben yarım araştıran ateist, tam araştıran islamı bulur sözünün doğru olduğunu düşünüyorum . Sizlerle tartışmak ve fikir alış verişi yapmak isterim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 653
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 dakika önce, Darkplace yazdı:

Arkadaşlar ben eskiden sözde müslümandım aileden dolayı yani sonra araştırmalar yaptım ve Kuran' a ve Allah' a gerçek anlamda inanıp efsanelerden uzaklaşıp çok şükür gerçek müslüman oldum ve ateistlerle konuşmak onların nasıl düşünüp ateist olduğunu merak ediyorum. Ben yarım araştıran ateist, tam araştıran islamı bulur sözünün doğru olduğunu düşünüyorum . Sizlerle tartışmak ve fikir alış verişi yapmak isterim.

Sitelerde Paylaş

Foruma yeni üye olmuş birine böyle sulu ve cıvık esprilerle hoşgeldin demek pek hoş değil. Ben olsam yine bana yapın, ben alışığım ve umursamam. Ama normal insanlar böyle şeylere alınır.

Dikkat ediyorum da hep ayni hazımsızlık. Tahammülsüz ve kimi zaman da saygısız tepkiler... Bu hoş değil, aşın artık bunları...

Ben 13 yaşında ateist oldum. Yerleşik dinin ve kültürel değerlerin bilimle çeliştiğini görüp sorguladım ve ateizmi seçtim. Ateist olduktan sonra din dogmalarından kurtulduğum için düşünce ufkum gelişti, özgürleşti, büyüdü. Daha açık fikirli, özgür düşünceli, daha ileri fikirli biri oldum.

Sonra 40 yıl geçti ve ben sorgulamanın devamında ateizmin de teizm ve agnostisizm göre daha mantıksız olduğunu görüp ayrıldım. Artık "tanrı biziz"ciyim.

Şimdi artık ateizmin de dogmalarından kurtulmuş durumdayım. Gelişme sürecinin daha da ileriye gittiğini hissediyorum. Geleneksel islam dinine dönmedim tabii ki. Ama Kuran'ın da ilahî bir mesaj taşıdığını farketmiş oldum.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Darkplace yazdı:

Forumu biraz araştırmanızda yarar var. Bunun yanıtları pek çok kereler verildi. Ateist olmak için, illa ki islamı araştırmak gerekmiyor. Tanrı figürünün insanlar tarafından uydurulmuş bir hayal olduğunu farketmek yeterlidir. İslamın da, diğer dinlerin de yalnızca bu ve benzeri figürler çevresinde oluşturulmuş masallar olduğu kendiliğinden ortaya çıkar. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Darkplace yazdı:

Ben yarım araştıran ateist, tam araştıran islamı bulur sözünün doğru olduğunu düşünüyorum .

Kuran'ı türkçeden okudun mu okumadın mı, onu belirtirsen tartışmada yönünü bulur.İlk önce bu meseleyi açıklığa kavuşturalım.Çünkü İslam'ı kaynağından değilde tefsircilerden filan öğrenirsen edindiğin bilgiler ancak gerçeklikten uzak birtakım düşünürlerin kafalarına göre yorumlamaları olacaktır.

Dinden çıkan insanlar genelde görmedikleri, deneyimleyemedikleri yani akıl ve duyu yoluyla ulaşamadıkları bilgileri hangi konuda olursa olsun doğru kabül etmezler.Aslında çoğu insan doğruyla yanlışı ayırt ederken bu yöntemi kullanır fakat bazıları iş "Tanrı" kavramına gelince rasyonellikten uzaklaşıp garip garip yöntemlere başvururlar.Dinsizler ise rasyonel tavırlarından her konuda olduğu gibi bu konudada taviz vermezler ve sonuçta ulaştıkları nokta da budur.

Sitelerde Paylaş

@Darkplace ; evvela foruma hoșgeldiniz.

Kusura bakma, ama damdan düșer gibi daha ilk mesajınızda, forumu hiç okumadan, dinsizleri âlenen hedef alıp, inanç reklamı yapmanızı dürüst bulmuyorum.

Ne mutlu Size ki, insan ürünü bir Tanrının peșinden kopmamayı bașarmıșsınız.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Darkplace yazdı:

Şimdi seni hangi kategoriye alalım, tam müslüman olduktan sonra bu soruyu sorman komedinin daniskası olmuş.

Hani o bahsettiğin yarım müslüman iken sorsaydın kategorin belliydi, saf, temiz, sorgulayan, kendini arayan olarak belirlerdik.

Ama sen önce yüzde yüz müslüman oluyorsun sonra ateizmi soruyorsun.

Hani savaşın ortasında bulunmaya karar vermişsin ama karşında kılıcıyla eli havada olan düşmana "Dövüşsem mi acep" diye ondan fikir bekliyorsun.

Herhalde dünyada bir ilksin, eh, böyle de olsa ilk olmanın hali başka olsa gerek:)

Soruna gelecek olursak, forumda bu konu hakkında bir çok başlık var, onları inceleyebilirsin...

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, kavak yazdı:

@Darkplace ; evvela foruma hoșgeldiniz.

Kusura bakma, ama damdan düșer gibi daha ilk mesajınızda, forumu hiç okumadan, dinsizleri âlenen hedef alıp, inanç reklamı yapmanızı dürüst bulmuyorum.

Ne mutlu Size ki, insan ürünü bir Tanrının peșinden kopmamayı bașarmıșsınız.

5 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Şimdi seni hangi kategoriye alalım, tam müslüman olduktan sonra bu soruyu sorman komedinin daniskası olmuş.

Hani o bahsettiğin yarım müslüman iken sorsaydın kategorin belliydi, saf, temiz, sorgulayan, kendini arayan olarak belirlerdik.

Ama sen önce yüzde yüz müslüman oluyorsun sonra ateizmi soruyorsun.

Hani savaşın ortasında bulunmaya karar vermişsin ama karşında kılıcıyla eli havada olan düşmana "Dövüşsem mi acep" diye ondan fikir bekliyorsun.

Herhalde dünyada bir ilksin, eh, böyle de olsa ilk olmanın hali başka olsa gerek:)

Soruna gelecek olursak, forumda bu konu hakkında bir çok başlık var, onları inceleyebilirsin...

Foruma ateistlerin nasıl düşündüğünü ögrenmek için direk konu olarak sormak istedim gerçekten islama inandiğımda yazdım çünkü tartışabilmek için önce bilgelenmem gerekliydi

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, Darkplace yazdı:

Özel bir nedeni yok. Hep ateisttim. 

Ama sizinki enteresanmış. Efsanelerden uzaklaşıp "gerçek" Müslüman nasıl olunabiliyor, aklım pek almadı.

İslam baştan sona efsanedir oysa. 

Kısaca siz light Müslüman dediğimiz bir aileye doğdunuz ve sonra kendi kendinize araştırma yapıp gerçek Müslüman oldunuz. Sizin gerçek Müslüman olduğunuza kim verdi peki? Buradaki referans ne?

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

Forumu biraz araştırmanızda yarar var. Bunun yanıtları pek çok kereler verildi. Ateist olmak için, illa ki islamı araştırmak gerekmiyor. Tanrı figürünün insanlar tarafından uydurulmuş bir hayal olduğunu farketmek yeterlidir. İslamın da, diğer dinlerin de yalnızca bu ve benzeri figürler çevresinde oluşturulmuş masallar olduğu kendiliğinden ortaya çıkar. 

Bu sonuca nasıl vardınız tanrının hayal olduğunu islamın masal olduğunu söylüyorsun

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Darkplace yazdı:

Foruma ateistlerin nasıl düşündüğünü ögrenmek için direk konu olarak sormak istedim gerçekten islama inandiğımda yazdım çünkü tartışabilmek için önce bilgelenmem gerekliydi

Bence yeterince bilgilenmemișsiniz, çünkü dinsizlerin yetersiz araștırdıklarına hangi bilgilerden vardınız ?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, kavak yazdı:

Bence yeterince bilgilenmemișsiniz, çünkü dinsizlerin yetersiz araștırdıklarına hangi bilgilerden vardınız ?

Bende ilk araştırmaya başladığımda ateistliğe kaymıştım farklı farklı kişileri dinleyince biraz daha kurcalayınca İslam' a yöneldim

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Özel bir nedeni yok. Hep ateisttim. 

Ama sizinki enteresanmış. Efsanelerden uzaklaşıp "gerçek" Müslüman nasıl olunabiliyor, aklım pek almadı.

İslam baştan sona efsanedir oysa. 

Kısaca siz light Müslüman dediğimiz bir aileye doğdunuz ve sonra kendi kendinize araştırma yapıp gerçek Müslüman oldunuz. Sizin gerçek Müslüman olduğunuza kim verdi peki? Buradaki referans ne?

Kendim karar verdim kuranda ki çoğu ayetlerin tesfirleri anlatılırken aslından çarptırıldığını anladım çoğu hadislerin aslında uydurma olduğunu hadislerden başka bir din yaratıldığını anladım sizinde bu yüzden ateist olduğunuzu duşünüyorum bu uydurma hadislerden ve bu yanlış tefsirlerden dolayı

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Darkplace yazdı:

Sayın tam müslüman arkadaşım, şimdi beni essahtan güldürdün:lol:

Hem araştırdım tam müslüman oldum diyorsun, hem de bilgilenmem gerekiyor diyorsun.

Oysa önce bilgi sahibi olunur sonra karar verilir, sen ise önce karar vermişsin sonra bilgi sahibi olmak istiyorsun.

İşte bunun için dünyada bir ilksin dedim:blink:

Sen dünyaya geldiğinde, önce saf ateistsin, din-min henüz yoktur, daha sonra aile ve çevre senin kanına girerler, dünyayı sana bahsedildiği gibi zan edersin, adeta kapana kıstırılmışsın ama sen kendini özgür zan edersin, cennet diye sana öğretilenin peşinde koşarsın, günün birinde aynı burada sorduğun gibi aklına soru diye bir kavram gelir, eğer soru kavramını es geçmezsen bu defa da soru yerini sorgulama alır, işte sorgulama başladıktan sonra gerçeklerle yüz yüze gelirsin... 

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Darkplace yazdı:

Bende ilk araştırmaya başladığımda ateistliğe kaymıştım farklı farklı kişileri dinleyince biraz daha kurcalayınca İslam' a yöneldim

Bunu yaptığınızdan ciddi bir șekilde șüpheliyim.

Kimseyi dinlemeden, onun bunun lafına bakmadan, evvela kitabınızı Türkçe olarak baștan sona okuyunuz.

Yabancı dil biliyorsanız (mesela Almanca, Ingilizce, Fransızca), kitabınızı yabancı dilde de okuyunuz.

Bitmedi; piyasadaki diğer dinleri ve tanrıları da gözden geçiriniz.

Hâlâ bitmedi; kuzey kutbundaki eskimonun yada Avusturalya´daki Aborjinlerin Sizden ne bir eksikleri olduğunu, kafanızdan geçiriniz derim.
Daha çok nokta var gerçi...

Ben buna kurcalamak derim, iște.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Sayın tam müslüman arkadaşım, şimdi beni essahtan güldürdün:lol:

Hem araştırdım tam müslüman oldum diyorsun, hem de bilgilenmem gerekiyor diyorsun.

Oysa önce bilgi sahibi olunur sonra karar verilir, sen ise önce karar vermişsin sonra bilgi sahibi olmak istiyorsun.

İşte bunun için dünyada bir ilksin dedim:blink:

Sen dünyaya geldiğinde, önce saf ateistsin, din-min henüz yoktur, daha sonra aile ve çevre senin kanına girerler, dünyayı sana bahsedildiği gibi zan edersin, adeta kapana kıstırılmışsın ama sen kendini özgür zan edersin, cennet diye sana öğretilenin peşinde koşarsın, günün birinde aynı burada sorduğun gibi aklına soru diye bir kavram gelir, eğer soru kavramını es geçmezsen bu defa da soru yerini sorgulama alır, işte sorgulama başladıktan sonra gerçeklerle yüz yüze gelirsin... 

Sanırım yanlış anladınız veya ben yanlış anlattım zaten yukarıda yazdım ilk araştırmaya başladım ateistliğe kaydım sonra islama yöneldim demiştim islama inandığımda da tartışmak istedim

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Darkplace yazdı:

Sanırım yanlış anladınız veya ben yanlış anlattım zaten yukarıda yazdım ilk araştırmaya başladım ateistliğe kaydım sonra islama yöneldim demiştim islama inandığımda da tartışmak istedim

İyi de zaten sen islamı bildiğini söylüyorsun, ateistin düşüncesinde merak edilecek bir şey yok, ateist için "tanrı yoktur, dinler uydurmadır" hepsi bundan ibaret...

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

İyi de zaten sen islamı bildiğini söylüyorsun, ateistin düşüncesinde merak edilecek bir şey yok, ateist için "tanrı yoktur, dinler uydurmadır" hepsi bundan ibaret...

Neye göre söylüyorsunuz bunu tanrının olmadığı nereden anladınız

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...