Jump to content

Kas hafızası

Recommended Posts

Merhaba,

Spor yaptim ve biraktim. Su an tekrar basladim ve cok hizli gelisiyorum. Neredeyse eski halime dondum. Yani, kas hafizasi denilen bir sey var ama bunun nedeni ne? Internette cok fazla bilgi kirliligi var. Bilimsel olarak aciklayabilecek biri var mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Internette bir aciklama buldum. Kaslar gelistikce, kas hucresi icine yeni cekirdekler(nuclei) ekleniyormus. Bizler, sporu biraktigimizda, kaslarimiz kuculse bile, bu cekirdekler tamamen yok olmuyormus ve yeniden spor yaptigimizda hemen gelismemizin sebebi buymus. Dogru mu bu?

@anibal

Sen biyologsun. Sen bu konuya bir aciklama getirebilir misin? Bir bilgin var mi?

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, anibal yazdı:

Alakası yok...

Önceden ilk kez yapıyordun ve bilmiyordun neyi nasıl yapacağını. Şimdi biliyorsun ve daha verimli çalışıyorsun, hepsi bundan ibaret. Yani, hafıza kasında değil, beyninde. 

Hata bende, sana soruyorum. :D

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18440990

Sitelerde Paylaş

Mesela ben Stronglifts programını uyguladım bir süre. Bu programın gücü arttırmasının en büyük sebeplerinden birisi, senin sinir sistemini eğitmesi. Ağır bir şekilde çalışıyorsun ve orada sinir sistemin güçleniyor. Görüntü olarak çok katkısı olmasa da güçleniyorsun ve kaslarını daha iyi bir şekilde kullanabiliyorsun.

Sitelerde Paylaş
43 minutes ago, investor said:

Hata bende, sana soruyorum. :D

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18440990

Geri zekalı şabalak...

Bak ne diyor:

If muscle atrophy is not related to loss of nuclei, design of intervention therapies should focus on protein metabolism rather than regeneration from stem cells.

Kas kaybı, hele sporla gelişen kasların kaybı, nükleileriyle birlikte gerçekleşir. Bak aynı yerde ne diyor, moron:

As we see it, the preponderance of current evidence suggests that disuse atrophy is not accompanied by loss of nuclei, at least not for the first 2 months.

Neymiş, kasların kaybolmaya başlarsa, 3-4 ay sonra falan, nükleilerin de kaybolurmuş.... Sen nükleileri salla, beynindeki, nöronları kaybetmeye başlamışsın, onu düşün...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
5 dakika önce, anibal yazdı:

Geri zekalı şabalak...

Bak ne diyor:

If muscle atrophy is not related to loss of nuclei, design of intervention therapies should focus on protein metabolism rather than regeneration from stem cells.

Kas kaybı, hele sporla gelişen kasların kaybı, nükleileriyle birlikte gerçekleşir. Bak aynı yerde ne diyor, moron:

As we see it, the preponderance of current evidence suggests that disuse atrophy is not accompanied by loss of nuclei, at least not for the first 2 months.

Neymiş, kasların kaybolmaya başlarsa, 3-4 ay sonra falan, nükleilerin de kaybolurmuş.... Sen nükleileri salla, beynindeki, nöronları kaybetmeye başlamışsın, onu düşün...

Aptal adam, sana demek istedigim su: bunu bilimsel olarak aciklayamiyorum cunku bilmiyorum. Ama boyle bir sey var. Kesin ve net. Kendi vucudumda bile gordum. Bu kadar kasi, bu kadar kisa surede gelistiremezsin.

Bircok sporcu var, uzun yillar spor yapiyor daha sonra birakmak zorunda kaliyor, tekrar basladiklarinda 1 yilda eski hallerine donuyorlar. Steroidlerle bile kisa surede o kadar kas gelismez.

tarihinde investor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, investor said:

Aptal adam, sana demek istedigim su: bunu bilimsel olarak aciklayamiyorum cunlu bilmiyorum. Ama boyle bir sey var. Kesin ve net. Kendi vucudumda bile gordum. Bu kadar kasi, bu kadar kisa surede gelistiremezsin.

Bircok sporcu var, uzun yillar spor yapiyor daha sonra birakmak zorunda kaliyor, tekrar basladinlarinda 1 yilda eski hallerine donuyorlar. Steroidlerle bile kisa surede o kadar kas gelismez.

Geliştirirsin. Çünkü, beynin, hormonların, sinir sistemin, hatta damarların bu işe göre yapılı haldedir. Özellikle beynin ve hormonların. Eğer sporu bırakırsan, önce kas dokusu, sonra nüklei hücreleri, sonra damar sistemi, çoook sonra sinir sistemi, en sonda beynin kas yapmayı unutur. Sinir sistemi ve beyin için bu on yıllar sürebilir. 

Sana anlatıyoruz, hala sazanlık yapıyorsun. Adam sakatlık geçiriyor, antremana çıkamıyor 2-3 ay ve hemen süratle kendini nasıl topluyor sanıyorsun? Senin sorun, kas hafızası var mı, yok öyle bir hafıza, hepsi bu. Olan, kasların aşama aşama erimesi, hepsi bu.NE kadar süre geçerse, o kadar geç kendine geleceklerdir, ama her zaman bir öncekinden hızlı olur, çünkü beynin o işi biliyor olur. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, anibal yazdı:

Geliştirirsin. Çünkü, beynin, hormonların, sinir sistemin, hatta damarların bu işe göre yapılı haldedir. Özellikle beynin ve hormonların. Eğer sporu bırakırsan, önce kas dokusu, sonra nüklei hücreleri, sonra damar sistemi, çoook sonra sinir sistemi, en sonda beynin kas yapmayı unutur. Sinir sistemi ve beyin için bu on yıllar sürebilir. 

Sana anlatıyoruz, hala sazanlık yapıyorsun. Adam sakatlık geçiriyor, antremana çıkamıyor 2-3 ay ve hemen süratle kendini nasıl topluyor sanıyorsun? Senin sorun, kas hafızası var mı, yok öyle bir hafıza, hepsi bu. Olan, kasların aşama aşama erimesi, hepsi bu.NE kadar süre geçerse, o kadar geç kendine geleceklerdir, ama her zaman bir öncekinden hızlı olur, çünkü beynin o işi biliyor olur. 

Peki ben, su an hizli kas gelistirdigim icin, yani "toparlanma asamasinda" oldugum icin, daha fazla mi testosteron salgiliyorum?

Sitelerde Paylaş

Spor derken sanırım vücut geliştirme den bahsediyorsun.  3 kez yapıp uzun aralar verdim. Dönüş de dediğin gibi hızlı bir toparlanma oluyor. Bana göre bu yağlanma ile ilgili bir durum. İlk başladığında kaslar yeni geliştiği için tabi ki daha zor oluyor ama bırakınca o kaslar pat diye yok olmuyor. Yağlanmaya başladığın için görünmez hale geliyor ve tekrar başlayınca yani yağdan kurtulunca ortaya çıkıyorlar. En azından ben de öyle olmuştu.

Tabi bu söylediğim genç yaşlarda geçerli. Yaş ilerleyince kas kaybı hızlanıyor. Geri dönüş zor oluyor. Senin  İşaret ettiğin testo durumu da  Anibalın dedikleri de doğrudur.

tarihinde albastı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kasın gelişip gelişmediğini aynalara bakarak kol bacak ölçünüzü alarak tam olarak anlayamazsınız.Netinize bakacaksınız Misal 70 kiloda vücüdunuz yağlı damarlarınız görünmüyorsa .60 kiloya düştüğünüzde bunlar ortaya çıkıyorsa netiniz 60 kg dir.İlerde 70 kiloda karın baklalarınız dahil bütün vücut anotominiz ortaya çıkmışsa vücudunuza 10 kg kas ilave etmişsinizdir demektir.Vücut çalışmalarını bıraktığınızda şayet vücudunuz yağlanmışsa yeniden başlayınca gıdanızada dikkat ederek çalışıyorsanız vücut bir ay içinde yağlarını atmaya başlar kaslarınız ortaya çıkar siz sanırsınızki kaslarım gelişti.Zaten kas geliştirmenin esası Balk ve Definasyon programlarıdır.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Görüntü ile güç uyumsuz oluyor vucut geliştiricilerde.

Örneğin Naim süleymanoğlunun görüntüsünden beden ağırlığının 3 katı kaldırabileceğini söyleyemezsiniz. :)

Ama kaldırıyor adam.

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
50 minutes ago, Ten Ten said:

Görüntü ile güç uyumsuz oluyor vucut geliştiricilerde.

Örneğin Naim süleymanoğlunun görüntüsünden beden ağırlığının 3 katı kaldırabileceğini söyleyemezsiniz. :)

Ama kaldırıyor adam.

Ağırlık halterinde iki şey önemlidir.

1-Teknik öyleki sırf barla çalışmalar yapılır

2-Güven duygusu :Şuur altınızda Başarısızlık düşüncesi geçmemelidir.Buda sinirlerle ilgilidir.Onun için antremanlarda dahi Amonyak koklarlar.

http://www.uzmantv.com/halterciler-kaldirisa-nasil-hazirlanir

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Ağırlık halterinde iki şey önemlidir.

1-Teknik öyleki sırf barla çalışmalar yapılır

2-Güven duygusu :Şuur altınızda Başarısızlık düşüncesi geçmemelidir.Buda sinirlerle ilgilidir.Onun için antremanlarda dahi Amonyak koklarlar.

http://www.uzmantv.com/halterciler-kaldirisa-nasil-hazirlanir

Amonyak koklamak sağlığa zararlı olsada burun damlasından daha iyi nefes alıp vermeyi kolaylaştırıyor.

Bayılanlarada amonyak koklatırlar. :)

Sitelerde Paylaş

Sinirlere tesir ediyorlar.O  önünüzdeki ağırlığı şuur altınızda dahi gözünüzde büyüttüğünüz anda teknikte pek bir işe yaramıyor.

Bir bakıyorsunuz 60 küsur kiloda bayan halterci 120 kg kaldırabilirken.80 kg ramda sırım gibi vüçutçu 80 kgramı dahi  kaldıramıyor.Keza Yumruk atmada aynıdır.Tereddüt ettiğiniz anda bir çocuk şiddetinde yumruk atabiliyorsunuz.Beyin ters çaba yapıyor.Onun için bazı sporculara amonyak koklatıyorlar.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, Ten Ten said:

Bende kas kaybı oldu artık ne yaparsam yapayım eskisi gibi olamıyorum.

Üç ay ağrılarım yüzünden sürekli yattım.

@İnvestor  verdiğin link ingilizce olduğu için pek anlamadım.Ama deneyecem. :)

İdman yapıyorsan şayet kas kaybın olmaz Kilo aldığın için kasların yağın altında kaldı kanaatimce.Adamlar diyet yapıyorlar önce su sonra kas sonrada Yağlar eriyor.Kilo almışsın yaşında genç kas kaybı olmaz.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, yeniçeri53 yazdı:

İdman yapıyorsan şayet kas kaybın olmaz Kilo aldığın için kasların yağın altında kaldı kanaatimce.Adamlar diyet yapıyorlar önce su sonra kas sonrada Yağlar eriyor.Kilo almışsın yaşında genç kas kaybı olmaz.

Genc dedigin adam neredeyse 50 yasina girecekmis.

Sitelerde Paylaş

Farketmez yinede 80 yaşında vüçutçular var şimdi sırım gibiler.Vüçut çalışan Agnostik görüşlü  bir arkadaş vardı bunları bu sitede yayınlamıştı.Ama tabiki idmanları bırakmışsa kasın yerini yağ alacaktır.64 yaşındayım boyum 175 .80 kg ram olduğumda her tarafımda kaslar ortaya çıkıyor.Yani 80 kg ramda netim ortaya çıkıyor.Ama hergün en azından 1 saat çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...