Jump to content

Kas hafızası

Recommended Posts

7 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Farketmez yinede 80 yaşında vüçutçular var şimdi sırım gibiler.Vüçut çalışan Agnostik görüşlü  bir arkadaş vardı bunları bu sitede yayınlamıştı.Ama tabiki idmanları bırakmışsa kasın yerini yağ alacaktır.64 yaşındayım boyum 175 .80 kg ram olduğumda her tarafımda kaslar ortaya çıkıyor.Yani 80 kg ramda netim ortaya çıkıyor.Ama hergün en azından 1 saat çalışıyorum.

Senin vucut gelistirmeden anlamadigin belli.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

37 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Farketmez yinede 80 yaşında vüçutçular var şimdi sırım gibiler.Vüçut çalışan Agnostik görüşlü  bir arkadaş vardı bunları bu sitede yayınlamıştı.Ama tabiki idmanları bırakmışsa kasın yerini yağ alacaktır.64 yaşındayım boyum 175 .80 kg ram olduğumda her tarafımda kaslar ortaya çıkıyor.Yani 80 kg ramda netim ortaya çıkıyor.Ama hergün en azından 1 saat çalışıyorum.

maşallah:)

Bir sorum  daha olacak film artistleri var mesela.Arnold schwarzgener,bolo yeung gibi .

Bu adamlar ilaç kullanıyormu?İkiside hala antreman yapıyor ve  70 li yaşlarda ama Bolo yeung un kaslarında fazla erime yok. Bunun sebebi nedir?

Birde dövüş sanatları ile uğraşan jackie chan ile sammo hung var.

jackie chan kilosu hafif ama kaslı bir yapısı var.sürekli antreman yapıyor ve dublör kullanmıyor.

sammo hung ise 172 110 kilo imiş.yağ torbası gibi ama muthiş akrobatik hareketler yapıyor. :)

Bu adamın nasıl   antreman yöntemi var?

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, investor yazdı:

Merhaba,

Spor yaptim ve biraktim. Su an tekrar basladim ve cok hizli gelisiyorum. Neredeyse eski halime dondum. Yani, kas hafizasi denilen bir sey var ama bunun nedeni ne? Internette cok fazla bilgi kirliligi var. Bilimsel olarak aciklayabilecek biri var mi?

Kaslarda hafıza vardır ama sanıldığı gibi bir olay değildir. Şöyle bir açıklaması vardır:

Ağırlık kaldırarak geliştirilen kas dokusu, kas hücrelerinin büyümesine bağlı olarak hipertrofiye uğrar. Hipertrofi büyümek demektir. Kas hücreleri bu süreç sırasında proteinlerin çoğalmasına bağlı olarak büyürler.. Son yıllarda bu hipertrofiye az da olsa hiperplazinin (çoğalmanın) eşlik ettiği anlaşılmıştır. Ama bu  önemli bir çoğalma değildir.

Ağırlık kaldırmaya ara verilirse, kaslar gerilerler ve eski durumlarına dönmeye başlarlar.. Ama aradan çok uzun bir zaman geçmediyse, hipertrofi sırasında çoğalan proteinler eski düzeylerine inmezler. Kısa bir aradan sonra ağırlık kaldırmaya tekrar başlanırsa, kaslar az çok gelişmiş oldukları için daha çabuk hipertrofiye uğrarlar. Buna hafıza da denebilir. Ama aradan uzunca bir zaman geçtiyse (bir yıl veya daha fazla) kaslar eski durumlarına dönerler ve hafıza kaybolur.

Sitelerde Paylaş
48 minutes ago, investor said:

Turkceni duzelt.

Bak sana son derece kibar yazdım.Türkçemimi anlamıyorsun? Nedeni kaç aydır haşlanmış tavuk eti ve haşlanmış patates yiyorsun? Sende kendini düzelt herşey Bodiii değil .Kaldıki ben Vücut geliştirme salonuda açmıştım Şehreminide.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
51 minutes ago, Ten Ten said:

maşallah:)

Bir sorum  daha olacak film artistleri var mesela.Arnold schwarzgener,bolo yeung gibi .

Bu adamlar ilaç kullanıyormu?İkiside hala antreman yapıyor ve  70 li yaşlarda ama Bolo yeung un kaslarında fazla erime yok. Bunun sebebi nedir?

Birde dövüş sanatları ile uğraşan jackie chan ile sammo hung var.

jackie chan kilosu hafif ama kaslı bir yapısı var.sürekli antreman yapıyor ve dublör kullanmıyor.

sammo hung ise 172 110 kilo imiş.yağ torbası gibi ama muthiş akrobatik hareketler yapıyor. :)

Bu adamın nasıl   antreman yöntemi var?

Arnold ve diğeri İlaç kullansa dahi bunu söylemezler.Bizlerde bilemeyiz.Ama ben sana  söyleyim Teşvik Türkiye yarışmasına girerken 68 kg ramda müthiş bir definasyon tutturmuştum.İlaç kullandım Anabolizan ve Testeronu güçlendiren Sustanol!Denge içinde Pregnil kullanmıştım.Birde müsabakadan önce su atıcılar. Bundan başka antreman sonrası bol bol Amino asit içmiştim.Ama popom iğne yemekten kalbura dönmüştü.:))Tabiki şimdiki Vüçutçular ne halt ediyorlar bunu bilemem:))

Dövüş kavga öyle birşeydirki içten gelir.Şuuraltında tereddüt olmayacak.Yoksa değil Yumruk ve tekme atmak vede döğüşmek istediğin kadar vücut yap kasadan dahi takla atamazsın .Vücut sadece bir gösteriştir.Ha birde sıhhat oda ilaç kullanma vede kullandırtma.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

Kaslarda hafıza vardır ama sanıldığı gibi bir olay değildir. Şöyle bir açıklaması vardır:

Ağırlık kaldırarak geliştirilen kas dokusu, kas hücrelerinin büyümesine bağlı olarak hipertrofiye uğrar. Hipertrofi büyümek demektir. Kas hücreleri bu süreç sırasında proteinlerin çoğalmasına bağlı olarak büyürler.. Son yıllarda bu hipertrofiye az da olsa hiperplazinin (çoğalmanın) eşlik ettiği anlaşılmıştır. Ama bu  önemli bir çoğalma değildir.

Ağırlık kaldırmaya ara verilirse, kaslar gerilerler ve eski durumlarına dönmeye başlarlar.. Ama aradan çok uzun bir zaman geçmediyse, hipertrofi sırasında çoğalan proteinler eski düzeylerine inmezler. Kısa bir aradan sonra ağırlık kaldırmaya tekrar başlanırsa, kaslar az çok gelişmiş oldukları için daha çabuk hipertrofiye uğrarlar. Buna hafıza da denebilir. Ama aradan uzunca bir zaman geçtiyse (bir yıl veya daha fazla) kaslar eski durumlarına dönerler ve hafıza kaybolur.

Hacı diyelimki 100 kg ile 8X4 set benç press yapıyorsan şayet deyelimki 3 ay bıraktın ve yeniden başladın 1 hafta sonra 80 kg ram ile rahatlıkla 8X4 Benç pres yaparsın o zamanda kasların rahatlıkla eski halini alıyorlar.Tabiki kas kapasitesine bağlı.Ama 100 kilo ile yapılan 8X4 pres için normal şartlarda en azından 1 yıl düzenli olarak çalışmak gerekir.Tabiki bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir.Boksörlerle Kick boksçularda aynı değilmi? kaldıki onların fazla antremanada ihtiyaçları yok.Kondisyonları olsun kafi.Güçlü yumruk atmak tamamen manivela ve ruh işi yoksa istediğin kadar Biceps triceps çalış boştur.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Hacı diyelimki 100 kg ile 8X4 set benç press yapıyorsan şayet deyelimki 3 ay bıraktın ve yeniden başladın 1 hafta sonra 80 kg ram ile rahatlıkla 8X4 Benç pres yaparsın o zamanda kasların rahatlıkla eski halini alıyorlar.Tabiki kas kapasitesine bağlı.Ama 100 kilo ile yapılan 8X4 pres için normal şartlarda en azından 1 yıl düzenli olarak çalışmak gerekir.Tabiki bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir.Boksörlerle Kick boksçularda aynı değilmi? kaldıki onların fazla antremanada ihtiyaçları yok.Kondisyonları olsun kafi.Güçlü yumruk atmak tamamen manivela ve ruh işi yoksa istediğin kadar Biceps triceps çalış boştur.

8x4  8 tekrar sayısı  4 set sayısı mı?

Ben 100 kiloyu bir sefer bile kaldıramam. :)

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Ben kaslardaki hafızanın bilimsel mekanizmasından bahsediyorum.. Sen başka bir şeyden bahsediyorsun.

Benç press yapınca kaslar gelişiyor. Bundan kaslardaki proteinlerin çoğalması sorumlu. Ara verince protein miktarı azalıyor.. Bir yıl sonra normale dönüyor.

Ama 3 ay ara verdiysen, henüz protein miktarı normale dönmediği için, kaslar daha çabuk gelişiyor. Hafızanın nedeni budur.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, haci said:

Ben kaslardaki hafızanın bilimsel mekanizmasından bahsediyorum.. Sen başka bir şeyden bahsediyorsun.

Benç press yapınca kaslar gelişiyor. Bundan kaslardaki proteinlerin çoğalması sorumlu. Ara verince protein miktarı azalıyor.. Bir yıl sonra normale dönüyor.

Ama 3 ay ara verdiysen, henüz protein miktarı normale dönmediği için, kaslar daha çabuk gelişiyor. Hafızanın nedeni budur.

Tamam Hacı sen bilimsel yazmışsın ancak Ben 100 kg ile Benç yapabiliyorsam 1 yıl dahi ara versem kaslarımdaki protein ve Amino asitler azalması sonucu kaslarım küçülsede yeniden başlayınca Bençde 100 kg yi 8 tekrar yapamasamda 3 tekrar yine basıyorum.Bu seferde kaslar çok iyi çalıştığı için süratle büyüyorlar. Ama mesela tenten 35 kg ramla Benç yaptığı için kasları eski formunu zor buluyor. Kasın hafızası olamaz Hafıza beyindedir. Arnoldunda dediği gibi Kiloyu kas değil beyin kaldırır.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, yeniçeri53 yazdı:

Evet. Yeteri kadar çalışmamışsın demekki.:))Zor değil özel bir kabiliyet istemez. Ama Yerden kaldırmaya kalkarsan kabiliyet ister.Halter çok zor bir spor.

Senin gibi hocaları askerlerimize spor yaptırmak için ücretli olarak işe almak lazım.

Askerde spordan hem nefret ettiriyorlar hemde gelişme sağlayamıyorlar.

Askere kadar herhangi bir spor ile uğraşmamış kişiden birdenbire en az 7 barfiks 20 mekik 20 şınav 20 komando dansı istiyorlar. 

Askerlik bittiğinde hiç gelişme olmuyor. :)

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, Ten Ten said:

Senin gibi hocaları askerlerimize spor yaptırmak için ücretli olarak işe almak lazım.

Askerde spordan hem nefret ettiriyorlar hemde gelişme sağlayamıyorlar.

Askere kadar herhangi bir spor ile uğraşmamış kişiden birdenbire en az 7 barfiks 20 mekik 20 şınav 20 komando dansı istiyorlar. 

Askerlik bittiğinde hiç gelişme olmuyor. :)

Tenten iltifatın için teşekkür ederim.Ama şimdiki zamanda çok daha iyi yöntemler olabilir.Zaten bütün aletler makinaya döndü.Makina ile suguat, benç press gibi.Hayret benim zamanımdada bunlar vardıda mecburi değildi.Mamafih zor değil bunlar ama ABD de olduğu gibi bir kapalı kondisyon salonu ister.Ve Gelen her askere bir program yazılmalı.İkişer  kişi olarak çalışılmalı .Mesela Benç preste ağır kilo ile pres yaparken diğer arkadaşı yapanın başında bulunmalı.Kaldıramadığında başında bulunan parmaklarıyla barı yukarı kaldırarak diğerine yardım etmeli.Keza Suguat bacak çalışmasıda aynı şekilde yapılabilir.Arkadaşı belinden sarılır çömeldiğinde yukarı kalkmasına yardım eder.Kondisyon kazanmak kabiliyet gerektiren bir şey değildir.Çünkü bunlarda beyin şuuraltı tereddüne düşüp ters çaba yapmaz.Kasa taklası atmak bunlardan çok daha zordur bana göre.Bir anlık tereddütte sakatlanabilirsin.Yada Silkme koparma gibi halter kaldırışları bunlarda sırtından destek alamıyorsun.En ufak hatada kilo kalkmıyor. Ondan sonrada sinirden deliye dönersin bulamayıp ben nerede yanlış yaptım diye:))

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, investor yazdı:

@haci

Vucut gelistirme yapinca neden hasta olmuyoruz? Bunun nedeni ne? Hic grip, nezle filan olmuyorum. Ama birakinca, olabiliyorum.

Ben direkt bir ilişki bilmiyorum.. Bu konuda bir literatürle karşılaşmadım. Ama mümkün olduğunu düşünüyorum.

Her bakımdan sağlıklı (zinde, formda) olan bir insanın, immün sistemi de sağlıklı olacağından, mikrobik ve viral hastalıklara olan direnci de kuvvetli olabilir.

Bu konuda "double blind" bir araştırma görmedim. Ama özel olarak aramadım da... Bu sorunun cevabını bulmak için literatürü tarayacağım. Bulursam burada yayınlarım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...