Jump to content

Forumda atıcılık sporu ile uğraşan var mı?

Recommended Posts

• İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

- ABD'de olsa, "Av silahı" veya "Kendini savunma silahı / Anayasal hakkım" deyip 1000 - 3000 $ arası satın alabiliyorsun

(AK-47 ve üsteki diğer silahın ise 400 $'dan daha ucuz. Avantajı ondan kaynaklanıyor [biri ile tartışmıştık onun için yazıyorum])

ve Bunları dedikten sonra ABD Navy-SEAl'lerin M4-A1'ini tanıtmadan olmaz. Bu da 1000-3000 $ arası bir silah ama askeri personel harici (şimdilik) satın alamıyor. Önceki sayfada anlattığım AR-15 silahına benziyor.

M4-Navy-01.jpg

- Konuya AK-47'den (kalaşnikof) ve G3'lerden girmiştik.

Ben "M-16'lar daha iyi" demiştim. Bu anlattıklarım da zaten G3 ve M-16'ların 21yy versiyonları.

Bir de her yerde okuduğum. Kalaşnikofları çocuk askerlerin eline verip kendine ordu kurabilirsin. 4000 $'a 10 tane alsan, 10 tane de işsiz adam bulsan, olur sana 10 kişilik milis gücü. Çünkü çok basit bir silah. M-16, G3 ve bunların gelişmiş hallerini öyle herkes kullanamaz. Özellikle "zor" silahlar değil ama temel askeri eğitimi olan kişiler düşünülerek üretilmiş. Silah dediğin de zaten öyle olmalı.

kalaşnikof biraz da "Gerilla savaşı" veya Kkomünist felsefe doğrultusunda tasarlanmış kolay kullanımlı silahtır. 20 yy'ın ikinci yarısına damgasını vurmuştur. Ama günümüzde daha çok çapulcuların, teröristlerin, El-Kaide gibi kuruluşların filan silahıdır.

Yani ilk dediğimi yine diyeceğim, para olursa ben M-16 ya da sonrasını filan satın alırım.

(Phaselis ile tartışıyorduk) :)

tarihinde Raphael17 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Raphael17 yazdı:

- ABD'de olsa, "Av silahı" veya "Kendini savunma silahı / Anayasal hakkım" deyip 1000 - 3000 $ arası satın alabiliyorsun

(AK-47 ve üsteki diğer silahın ise 400 $'dan daha ucuz. Avantajı ondan kaynaklanıyor [biri ile tartışmıştık onun için yazıyorum])

ve Bunları dedikten sonra ABD Navy-SEAl'lerin M4-A1'ini tanıtmadan olmaz. Bu da 1000-3000 $ arası bir silah ama askeri personel harici (şimdilik) satın alamıyor. Önceki sayfada anlattığım AR-15 silahına benziyor.

M4-Navy-01.jpg

- Konuya AK-47'den (kalaşnikof) ve G3'lerden girmiştik.

Ben "M-16'lar daha iyi" demiştim. Bu anlattıklarım da zaten G3 ve M-16'ların 21yy versiyonları.

Bir de her yerde okuduğum. Kalaşnikofları çocuk askerlerin eline verip kendine ordu kurabilirsin. 4000 $'a 10 tane alsan, 10 tane de işsiz adam bulsan, olur sana 10 kişilik milis gücü. Çünkü çok basit bir silah. M-16, G3 ve bunların gelişmiş hallerini öyle herkes kullanamaz. Özellikle "zor" silahlar değil ama temel askeri eğitimi olan kişiler düşünülerek üretilmiş. Silah dediğin de zaten öyle olmalı.

kalaşnikof biraz da "Gerilla savaşı" veya Kkomünist felsefe doğrultusunda tasarlanmış kolay kullanımlı silahtır. 20 yy'ın ikinci yarısına damgasını vurmuştur. Ama günümüzde daha çok çapulcuların, teröristlerin, El-Kaide gibi kuruluşların filan silahıdır.

Yani ilk dediğimi yine diyeceğim, para olursa ben M-16 ya da sonrasını filan satın alırım.

(Phaselis ile tartışıyorduk) :)

Dostum kaynak konusunda hangi sitelerden istifade ediyorsun?

Sitelerde Paylaş
On 20.10.2017 at 20:53, democrossian yazdı:

Ben G3 ümü kademeye teslim ederken neredeyse ağlayacaktım. Ona gözüm gibi bakar, hiç durmadan temizler yağlar bakım yapardım. Komando değildik, bizden böyle bir şey istemezlerdi ama gözümü kapatıp bir dakikada söker mekanizmasını çıkarır geri toplardım. Bu tabii çatışma ortamında hayati bir beceri. Gece karanlıkta sıkışan mekanizmayı çıkaramazsan işin biter. Defalarca hazır kıta olup kamuflaj giyip ful teçhizat sabaha kadar beklediğim halde hiç çatışma deneyimim olmadı. Tüfeği eline aldığında zangır zangır titreyen ve eline bir piton yılanı almış gibi korkanlar gördüm. Hazır kıta haricinde hiç tam dolu şarjör görmedim, ful 20 atış yapamadım ve hiç otomatiğe alıp ateş etmedim.

Askerde piyadenin az kurşun atıp çok isabet kaydetmesi istenir. Otomatiğe almak yasak zaten. Öyle 20 kurşun atıp bir isabet kabul edilir değil. G3ün mantığı budur. Güçlü, isabet oranı yüksek, uzun menzilli ve prensip olarak çok acil durum olmadıkça otomatiğe alınmayacak bir silah. Hatta bir ara ABD TSK nın G3 ü bırakıp MP5 kullanması için baskı yapmıştı. Nedeni G3 ün çok ölümcül olması. G3 isabeti ile yaralanan bir insan acil tıbbi müdahale olmazsa ölür. Dokunduğu yeri parçalar. Bir seferinde bir yanlış anlaşılmadan dolayı bir asker G3 ün namlusunu göğsüme dayadı. En küçük bir hareket yapmadan heykel gibi namluyu çekmesini bekledim. Çünkü tetiğe dokunmasıyla sırtımda tabak kadar bir delik oluşur ve kalbim o delikten püskürürdü. Neyse yanlış anlaşılma giderildi ve namluyu indirdi. Askerde birbirini vurma olayları görülür. G3 ün o yanları yarıklı alev gizleyeninin bana dönmesi beni ürpertir, çünkü ne kadar güçlü bir silah olduğunu biliyorum. Ama seri atışta çabuk tıkanır. 

Mantığın devamı şöyle: Piyade seri atış isteyen zorlu bir hedefle karşılaştığında her mangada bir adet bulunan MG3 ler getirilir. Sehpalı olan bu silah kurulur ve şerit takılır. MG3 hedefi darmadağın eder. Bunu askerde canlı gördüm. Askerler tatbikat için dağda taş ve çamurdan mevziler yaptılar ve arkalarına içinde boyalı su olan variller konuldu. MG3 getirilip mevzilerin karşısına kuruldu. Ateş serbest emriyle MG3 şerit bitmeden hedefi tümüyle yok etti. Variller içlerindeki boyalı su havaya püskürerek sağa sola yuvarladı. Ağır makineli olarak A6 var ama eski silah. Tutukluk yapıyor. Onun tatbikatını da gördüm. Bu çok ağır bir silah. Dinozor gibi bir şey. Hedefi de hallaç pamuğu gibi atıyor ama tutukluk mutlaka yapıyor.

Bir keresinde bir tatbikatta hurda bir tanka Yunan bayrağı çekildi. O sırada Ege'de kriz çıkmıştı. Askerler tanka atışa başladılar. Birisi basit bir tüfek bombasını nasıl yaptıysa tankın içine gönderdi. Tabii lav silahıyla filan tank epey hasarlanmıştı, mucize değildi ama zor bir atıştı. Tankın üst kapağı havaya fırladı. Generallerden biri kalkıp yanına gidip askeri alnından öptü. 

Kısa dönem olduğum gerekçesiyle hiç bir ağır silahla ateş etmeme izin verilmedi. Ama silah belleticisi idim. Çok silah dersi anlattım. Sabah onu eğitim alanında verir öğleden sonra okuma yazma öğretirdim. Bomba, roket, mayın, el bombası, hepsini çok iyi bilirim. Tüm özelliklerini ezbere takılmadan sayardım. Namlu çapı, uzunluğu, menzil, mühimmat miktarı hepsi ezberimdeydi. Hangisi sorulsa takır takır sayardım. Yeter ki şu silah nedir diye sorulsun. Terhis olur olmaz rakamsal hiç bir veri belleğimde kalmadı. Ama bu silahlardan herhangi birisini elime aldığım anda kullanabilirim.

Fakat şimdilerde TSK da eğitimin zayıfladığı konuşuluyor.

Silahın alt kısmındaki bomba çok güçsüz değil mi?

Tank kapağını yukarı fırlatması imkansız gibi.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, adalet123 yazdı:

Dostum kaynak konusunda hangi sitelerden istifade ediyorsun?

- National İnterest diye bir haber sitesi var. denk gelince orada çok güzel makaleler oluyor. Ama Wiki'den de kontrol edebilirsiniz :) 

- M4-A1'in bomba atma özelliğine dikkat etmemişim. Silah dediğin bu artık. Seri atış + Bomba fırlatıcı + Belirli düzeyde eğitimi olan kişilerin kullanabildiği bir silah olacak.

39 dakika önce, adalet123 yazdı:

Ben G3 ümü kademeye teslim ederken neredeyse ağlayacaktım. Ona gözüm gibi bakar, hiç durmadan temizler yağlar bakım yapardım. Komando değildik, bizden böyle bir şey istemezlerdi ama gözümü kapatıp bir dakikada söker mekanizmasını çıkarır geri toplardım. Bu tabii çatışma ortamında hayati bir beceri. Gece karanlıkta sıkışan mekanizmayı çıkaramazsan işin biter. Defalarca hazır kıta olup kamuflaj giyip ful teçhizat sabaha kadar beklediğim halde hiç çatışma deneyimim olmadı. Tüfeği eline aldığında zangır zangır titreyen ve eline bir piton yılanı almış gibi korkanlar gördüm. Hazır kıta haricinde hiç tam dolu şarjör görmedim, ful 20 atış yapamadım ve hiç otomatiğe alıp ateş etmedim.

Askerde piyadenin az kurşun atıp çok isabet kaydetmesi istenir. Otomatiğe almak yasak zaten. Öyle 20 kurşun atıp bir isabet kabul edilir değil. G3ün mantığı budur. Güçlü, isabet oranı yüksek, uzun menzilli ve prensip olarak çok acil durum olmadıkça otomatiğe alınmayacak bir silah. Hatta bir ara ABD TSK nın G3 ü bırakıp MP5 kullanması için baskı yapmıştı. Nedeni G3 ün çok ölümcül olması. G3 isabeti ile yaralanan bir insan acil tıbbi müdahale olmazsa ölür. Dokunduğu yeri parçalar. Bir seferinde bir yanlış anlaşılmadan dolayı bir asker G3 ün namlusunu göğsüme dayadı. En küçük bir hareket yapmadan heykel gibi namluyu çekmesini bekledim. Çünkü tetiğe dokunmasıyla sırtımda tabak kadar bir delik oluşur ve kalbim o delikten püskürürdü. Neyse yanlış anlaşılma giderildi ve namluyu indirdi. Askerde birbirini vurma olayları görülür. G3 ün o yanları yarıklı alev gizleyeninin bana dönmesi beni ürpertir, çünkü ne kadar güçlü bir silah olduğunu biliyorum. Ama seri atışta çabuk tıkanır. 

- G3 ve Kalaşnikof çok ölümcül silahlardır. Charlie Hebdo saldırıları sırasında, elinde AK-47 bulunan saldırganlara polis müdahele edememiştir. Hatta Kalaşnikoflar polis aracının canına okunmuştur. Polisler akıllı davranıp, bir Türk polisinin yapacağı gibi, adamların hemen üstüne yürümemişlerdir.

G3 de öyle. + G3 daha profesyonel bir silah, Kim ne derse desin.

41 dakika önce, adalet123 yazdı:

Mantığın devamı şöyle: Piyade seri atış isteyen zorlu bir hedefle karşılaştığında her mangada bir adet bulunan MG3 ler getirilir. Sehpalı olan bu silah kurulur ve şerit takılır. MG3 hedefi darmadağın eder. Bunu askerde canlı gördüm. Askerler tatbikat için dağda taş ve çamurdan mevziler yaptılar ve arkalarına içinde boyalı su olan variller konuldu. MG3 getirilip mevzilerin karşısına kuruldu. Ateş serbest emriyle MG3 şerit bitmeden hedefi tümüyle yok etti. Variller içlerindeki boyalı su havaya püskürerek sağa sola yuvarladı. Ağır makineli olarak A6 var ama eski silah. Tutukluk yapıyor. Onun tatbikatını da gördüm. Bu çok ağır bir silah. Dinozor gibi bir şey. Hedefi de hallaç pamuğu gibi atıyor ama tutukluk mutlaka yapıyor.

- Kıbrıs'ta filandınız herhalde. İmam hatipleri hep Kıbrısa gönderirler :) 

Ben Ankara / Kırklareli gibi yerlerde yaptım. 3 kere mi 3'er kere ateş ettim. 1 de Kırıkkale ile ateş ettim. MG3'leri ateş etmeden kullandık. Öyle Tanklı manklı bir şey bizde olmadı. Tatbikat olduğunda da dikilirdik, sonra "tatbikat bitti" derlerdi :) 

43 dakika önce, adalet123 yazdı:

Bir keresinde bir tatbikatta hurda bir tanka Yunan bayrağı çekildi. O sırada Ege'de kriz çıkmıştı. Askerler tanka atışa başladılar. Birisi basit bir tüfek bombasını nasıl yaptıysa tankın içine gönderdi. Tabii lav silahıyla filan tank epey hasarlanmıştı, mucize değildi ama zor bir atıştı. Tankın üst kapağı havaya fırladı. Generallerden biri kalkıp yanına gidip askeri alnından öptü. 

- G3'ün bomba atarlısı da var o zaman?

- Ben kendi adıma bomba-atar bile görmedim. Depoda el bombaları vardı. Hatta firar etmeye çalışan bir manyak 3-4 tane G3 + bir sürü el bombası ile yakalanmıştı. Herhalde bugün bile askeri hapishanededir :9

/ Da ben onu kast ediyorum. M4-A1 veya AR-15'lerde öyle bir derdin yok.

MG3'ün ateş saçma / yok etme gücü tabi ki daha fazladır.

Bu ikisini de o zaman İ-Phone gibi düşünün. Masaüstü bilgisayar tabi daha iyi, Ama İ-phone da onun yaptığı çoğu şeyi yapabiliyor. Üstelik de G3 ve Kalaşnikoftan daha hafif.

İyice gaza gelmeye başladım, Irak'tan filan satın alıp gizlice Türkiye'ye soksam mı acaba :) 

Sitelerde Paylaş

Tüfek bombası el bombasına eşdeğer bir silahtır. (Taarruz tipine. Savunma tipi ağırdır.) Ayrı bir bomba atar mekanizması bulunan tüfekler olduğu gibi, G 3 de namlunun ucuna takılarak ve özel tek fişek şarjör çıkarılıp elle mekanizmaya yerleştirilerek bomba atar. G 3 tüfek bombasının bir yay rondelası vardır sap kısmında. G 3 ün de alev gizleyeninde bu rondelanın oturduğu bir oyuntu vardır. Alev gizleyen, bombaya yönlendirici görevi de yapar. Bombanın sapı alev gizleyenin kanallarını kapatır ve tüm itiş gücü bombaya verilir. Fişek çekirdeksiz tabii ki ve ağzına kadar barut dolu.

Tetiğe basılıp bomba fırladığında tüfek çok ciddi geri tepki yapar. Omuza dayanmaz, omuza zarar verebilir. Koltuk altına sıkıştırılır ve namlu 45 derece eğimle tutulur. Bombanın atış menzili hatırımda kalmamış. Bunları ezbere sayardım. Şöyledir şöyledir şöyledir komutanıııım! çekmeyi de unutmazdık tabii! :D Askerlik bir adamın hayatının en renkli günleri arasındadır. Askere gitmeden mıymıntı, sünepe olan adamların askerden gelince gözlerinin açıldığını çok görmüşümdür.

Neyse tankın kapağının tabii ki menteşeleri yoktu. Tencere kapağı gibi üzerine konuluvermişti. O kapak kim bilir kaç tatbikatta öyle havaya fırladı! :D O kapak tekrar yerine konuluyor tabii, bu da gösterinin bir parçası. Her tatbikatta atış yapıla yapıla hurdası iyice çıkmış bir tank. Fakat askerin tüfek bombasını arkadaki personel kapısından içeri atabilmesi gerçekten iyi bir başarı. Övünmek olacak :D ama ben tank avcısı eğitmeniydim. Tank avlamayı öğretirdim. Tanka karşı kullanılan tüm silahları ezbere bilir ve anlatırdım. Hiç birini bir sefer bile kullanmadım. Üstlerime çok ısrar ettim, "hadü len kısa döneme ne ağır silah kullandırtacaz! Savaşa mı gidecen sen sanki, yarın terhis olup ittir olup gidecen" derlerdi. Paşa paşa dersini anlat, silahları uzun dönemler kullanır! Bitti! Ülen elime aldırtmadılar, yahu şu MG 3 ü bir kere elimde tutayım, bak ağır silah, taşıması zor ben taşıyayım, yok! Olmaz! Kısa döneme ağır silah verilmez! 

O asker tüfek bombası eğitimimi benden almış bir asker miydi bilmiyorum. Benim teorik eğitimimden sonra uzun dönem çavuşlar atış eğitimi yaptırırlardı. Bilmem yani, kimse bana ülen bunlar hiç bir şey bilmeden geliyorlar biz sıfırdan öğretiyoruz demedi. Demek ki işimi yapıyormuşum. Tabii ki ben genele ders anlatıyordum ama atış eğitimine seçme askerler alınıyordu.

Sitelerde Paylaş

Mevzu savaş silahlarına dönmüş, oysa ki konu atıcılık. Bendeki havalı tüfek aşağıda. 

Çok keyifli bir bir tüfek. Üstelik oldukça güçlü, üç-beş atışta suntayı deliyor.. 3 farklı kalibrede üretilmiş, 4.5 - 5.5  - 6.5. Truglo fiber optik gez ve arpacıkla mükemmel keskin atışlar yapılabiliyor. Markası Hatsan'dır. Yerli üretici, 45 yıldır üretim yapıyorlar ve fabrikası İzmir'de. Rusya başta olmak üzere Avrupa'nın pek çok ülkesine, uzak doğuya ve ABD'ye büyük miktarda ihracaat yapıyorlar.

makethumb.jpg

Sitelerde Paylaş

Havalı tüfekle olur mu yahu! Barut kokusunu alacaksın, dannn sesini duyacaksın, omuzunu dipçik langadak sarsacak. Tüfeğin teptiğini hissedeceksin. Av tüfeği bile o tadı vermiyor. G 3 ü nasıl özledim anlatamam. Elime bir G3 ü yine almak için para ödeyebilirim. Sahi atış poligonlarında tüfek de var mı? Çevremde tabancadan başka atış poligonu duymadım. Tabanca benim için oyuncak gibi bir şey. Tabii iyisi var. Bir Desert Eagle çok iyi bir tabancadır. Bence dünyanın en iyi tabancası. Ama tüfekle kıyaslanması olanaksız. Tüfek bambaşka bir şeydir. Aslında tüfek icat oldu mertlik gerçekten bozuldu. Çünkü tüfekle düşmanla hiç karşılaşmadan onu görmeden vurulabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...