Jump to content

Forumda atıcılık sporu ile uğraşan var mı?

Recommended Posts

Forumda atıcılık sporu ile uğraşan var mı?

Hangi silahları kullanıyorsunuz?keskin nişancı mısınız?

5 sene silahlı özel güvenlik   olarak çalışmama  rağmen sınav dışında tabanca atışı yapmadım.

Kursta 35 mermi veriyorlar.30 mermiyi antremanda 5 ni sınavda kullanıyorsun.

15 metreden yarım boy insan hedefine atıyorsun.Tabancadan mı nedir 30 merminin hiçbirini  insan hedefine tutturamadım.Başımızdaki polis bana kızdı.

Kızlar vardı onlar vurdular rezil olduk.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sınavda ise 5 merminin hepsi tutmuş ama hedefin sol altında hepsi.

Sorum şu tabancalarda neden nişangah ayarı yok?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Sorum şu tabancalarda neden nişangah ayarı yok?

Silahlardan iyi anlarım. O yüzden yanıtlayayım. Tabii ki kısa namlulu ve kısa erimli olduğu için. Tabanca ile vuramıyorsan kusur tabancada olamaz, silahı nizami tutamıyorsun. Tabancada çok kasmayacaksın, bırak geri tepsin. O anda zaten mermi namludan çıkmıştır. Tüfeği ise yine kasmayacaksın ama iyi tutman lazım. İyi tutmazsan hakim olamazsın, çok teper, tabanca ile kıyaslanmaz. Tüfeklerin ise ayarı gerekir. Bazen eski tüfekler ayar da tutmaz. Çünkü namluda deformasyon oluşmuştur. Ha tabanca da çok eskiyse bilemem ama tüfek kadar eskimesinin zararı olmaz tabancanın.

Tüfekler "başlangıç durumuna hassas bağlılık" teorisine çok güzel uyar. Namludaki mikronluk bir deformasyon hedefte büyük sapmalara neden olur. Eski tüfekleri atacaksın. Tören tüfeği olarak işe yararlar ancak. Ya da daha siftah, ilk atış deneyiminde üçgen oluşturmada kullanılırlar. Amerikan piyade M1 leri tören tüfeğidir ama üçgen oluşturma eğitimi için yeterlidir. Kırıkkale'nin de ürettiği Alman mavzerleri acayip güçlüdür, zamanının çok ünlü tüfeğiydi. Kullanmayı değil ele almayı bile tavsiye etmem şimdi. G1 ler halen kullanılması mümkün silahlar. Tipik özelliği otomatikte üçer atış yapması. Askerlik anılarının vazgeçilmezi tabii ki G3. Güçlü tüfektir ama çok atışta şişer. Hafiflik, serilik ve gücü uygun dengeye getiren dünyanın en yaygın tüfeği Kaleşnikof'tur.

Tabii dünyanın en iyi ve güçlü piyade tüfeği M16 dır. Ondan biraz hafifi M4A1 daha taşınması kolaydır.

Sitelerde Paylaş

@democrossiandemocrossian  nişan almayı bilmediğimi zannetmiyorum.

Tüfek ile atışta sorunum yok 25 metreden hedeften vuruyorum.mermi izleri 10 cm daire içinde kalıyor.

Tabanca ile atışta ise 15 metrede mermi izleri 10 cm daire içinde ama hedefin 50 cm altında. :)

Bunun iki sebebi olabilir ya mermi hızı düşük yada nişangah ayarı bozuk. :)

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nişan almayı elbet bilirsin de silahı tutuşunda bir sorun olmalı. Tabancada nişangah ayarı olmaz yani, olan varsa ben bilmiyorum. Çünkü gerek yok.

Yalnız tüfek için 25 metre aşırı kısa bir menzil.  100 metreden aşağısı sayılmaz. 400 metreye kadar vurabilmek gerekiyor. G3 400 metreden iyi nişancının elinde nokta atış yapar. Rüzgar yoksa tabii. Rüzgarı iyi hesaplamak lazım ve zordur. Çok usta sniperler ancak rüzgarı hesaplayabilir. Nişancılık kolay değildir. Nefes kontrolü, soğukkanlılık, keskin görüş, altıncı his derecesinde hissedebilme gerektirir. Özel bir yetenektir diyebilirim. Çok iyi bir sniper, önünde bir rehine ve elinde tabanca olan suçluyu tabancanın tetiğine basmasına bırakmayacak şekilde rehineyi sıyırıp geçerek gözünden vurur. Mermi gözden girdi mi ne olduğunu bile anlamadan ölür. Sniperler uzun süre hedefe konsantre olurlar. Çok zor iştir.

Tabancada mermi hızı elbette çok düşük tüfeğe göre. Ama ona göre de menzil kısa. Tüfek mermisi 25 metreye filan anında varır yani, namludan çıkar çıkmaz orda gibi bir şey. Tüfek mermisinin hızı ile tabancanınki kıyas kabul etmez. Tüfek mermisi bir de ekseni etrafında da çok hızlı döner. Bunun nedeni namludan çok hızlı çıkmasıdır. Öyle hızlı döner ki ilerledikçe hızı artar. Çünkü dönme yavaşladıkça enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, democrossian yazdı:

Nişan almayı elbet bilirsin de silahı tutuşunda bir sorun olmalı. Tabancada nişangah ayarı olmaz yani, olan varsa ben bilmiyorum. Çünkü gerek yok.

Yalnız tüfek için 25 metre aşırı kısa bir menzil.  100 metreden aşağısı sayılmaz. 400 metreye kadar vurabilmek gerekiyor. G3 400 metreden iyi nişancının elinde nokta atış yapar. Rüzgar yoksa tabii. Rüzgarı iyi hesaplamak lazım ve zordur. Çok usta sniperler ancak rüzgarı hesaplayabilir. Nişancılık kolay değildir. Nefes kontrolü, soğukkanlılık, keskin görüş, altıncı his derecesinde hissedebilme gerektirir. Özel bir yetenektir diyebilirim. Çok iyi bir sniper, önünde bir rehine ve elinde tabanca olan suçluyu tabancanın tetiğine basmasına bırakmayacak şekilde rehineyi sıyırıp geçerek gözünden vurur. Mermi gözden girdi mi ne olduğunu bile anlamadan ölür. Sniperler uzun süre hedefe konsantre olurlar. Çok zor iştir.

Tabancada mermi hızı elbette çok düşük tüfeğe göre. Ama ona göre de menzil kısa. Tüfek mermisi 25 metreye filan anında varır yani, namludan çıkar çıkmaz orda gibi bir şey. Tüfek mermisinin hızı ile tabancanınki kıyas kabul etmez. Tüfek mermisi bir de ekseni etrafında da çok hızlı döner. Bunun nedeni namludan çok hızlı çıkmasıdır. Öyle hızlı döner ki ilerledikçe hızı artar. Çünkü dönme yavaşladıkça enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.

Askerde yarım boy insan hedefine 200 metreden atıyorduk.sürekli vurabilen çok azdı. :)

Daha uzak mesafeye dürbün gerekir.

Sitelerde Paylaş

Evet 200 metreden sonrası için bir madeni parayı filan vuramazsın elbette. Zaten 400 metrede siper almış bir düşman askerine boşuna ateş etmezsin.  Siper almanın mantığı bu zaten. 400 metreden ancak yürüyen bir düşman askerini vurabilirsin. 400 metrede düşmanın vücudunda herhangi bir isabet nokta atış sayılır.

Yani 400 metre dürbünsüz menzilin son sınırı. Ancak ayakta duran düşmana isabet kaydedebilirsin. Zaten onu bir nokta olarak göreceksin. Neresine isabet edebilirsin bilemezsin. Ama örneğin G3 gibi bir silah 400 metreden ölümcül vuruş yapabilir. Zor ama mümkündür. Ona da bayağı keskin görüş ister.

Sitelerde Paylaş

Tüfek mermisinin ne kadar hızlı gittiğini şöyle anlatayım: Mermi yatay duran bir namludan çıktığı anda, parmaklarının arasındayken serbest bırakmanla aynı hızda yere doğru yaklaşır. Bu yüzden hedefin tam karşıda, bir yamacın üzerinde ve senden daha aşağı seviyede olması farkeder. Mermi öyle hızlıdır ki serbest düşüş daha başladığında hedefe varır. Öyle ki headshot denen ölümcül isabet varsa kendisini öldüren silah sesini duymadan ölmüş olabilir.

Sitelerde Paylaş

Bireysel silahlanmaya karşıyım.

Avcılığın spor adı altında yapılmasınada karşıyım.

Gidin atışlarınızı atış poligonunda yapın canlı öldürmeyin.

Düğünlerde kutlamalarda rastgele havayada atış yapmayın.

10 yaşından 25 yaşına kadar beslenme amaçlı acımasızca avcılık yaptım.Nefret ediyorum geçmişimden.

25 yaşından beri ölmüş hayvan  kan görmeye dayanamıyorum.Taze kesilmiş etde yiyemiyorum.

iyice işlemden geçmiş et olursa zar zor yiyorum.B 12 eksikliğim  olursa iğne yaptırıyorum.

Midem bulanıyor. :(

Sitelerde Paylaş

Benim de şöyle bir şikayetim var. 

Herkesin belinde silah evinde kalaşnikof filan var. Ama devletin yasaları bana tatar yayı (İng. Crossbow) aldırtmıyor. Ülkeye sokabilsem dürgünlü tataryayı alıp onla domuz filan avlamayı deneyeceğim (bir de arazi aracım oldu mu tamam). 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Donatello23 yazdı:

Benim de şöyle bir şikayetim var. 

Herkesin belinde silah evinde kalaşnikof filan var. Ama devletin yasaları bana tatar yayı (İng. Crossbow) aldırtmıyor. Ülkeye sokabilsem dürgünlü tataryayı alıp onla domuz filan avlamayı deneyeceğim (bir de arazi aracım oldu mu tamam). 

Domuzu neden avlayacan yiyecek misin?

Evinde besle  kesip ye.

Domuz hızlı üreyen canlı olduğu halde  doğada nufusu azaldı.

Sitelerde Paylaş

Sapan kullanmasını çok iyi bilirim, eğer bunu bir atıcılık sporu olarak görüyorsanız tabii.

Çocukluğumun hobisi gibiydi diyebilirim.

Şimdi büyüdük, adam olduk, o yüzden sapanlara da karșıyım.

Buna mukabil ateșli silahlardan nefret ederim, çünkü yaratıcı yanları yoktur vesselam.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Domuzu neden avlayacan yiyecek misin?

Evinde besle  kesip ye.

Domuz hızlı üreyen canlı olduğu halde  doğada nufusu azaldı.

- Yazlıkları filan basıyorlar diye biliyorum (Ege'de). Fransa'da da çiftçinin baş belasıdırlar. Öldürmeleri de yasak, da çit-mit, elektrik, hayvanlar her yerden geçip ekinleri tohumları filan yiyorlarmış.

/ Pişirmeyi beceremem aslında, önce youtube'dan bakmam gerek. 

Nüfusu azalıyorsa zaten yapamam. O zaman bir yerde hedefle çalışacam. Da aletten bir tane almak istiyorum. Alamıyorum. Ona canım sıkılıyor. :) 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, kavak yazdı:

Sapan kullanmasını çok iyi bilirim, eğer bunu bir atıcılık sporu olarak görüyorsanız tabii.

Çocukluğumun hobisi gibiydi diyebilirim.

Şimdi büyüdük, adam olduk, o yüzden sapanlara da karșıyım.

Buna mukabil ateșli silahlardan nefret ederim, çünkü yaratıcı yanları yoktur vesselam.

- Biz çocukken (90'lı yıllar), bir arkadaşım silah mağazasından demir bilye atan sapan almıştı. Çıkarken satıcı "senin kafana atacam o şeyi" diye laf atmış. Şimdilerde yasak tabi. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Donatello23 yazdı:

domuz filan avlamayı deneyeceğim (bir de arazi aracım oldu mu tamam). 

O zaman Siz bizim köye bir uğrayın, çünkü sittin seneden beri bizim köylüler yaban domuzundan müzdarip.

Köylü hemșerilerimin bostanlarını sık sık talan ederler.

Denemedikleri yöntem kalmadı desem yeridir, yine de bir türlü sayılarında azalma olmadı.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Donatello23 yazdı:

- Yazlıkları filan basıyorlar diye biliyorum (Ege'de). Fransa'da da çiftçinin baş belasıdırlar. Öldürmeleri de yasak, da çit-mit, elektrik, hayvanlar her yerden geçip ekinleri tohumları filan yiyorlarmış.

/ Pişirmeyi beceremem aslında, önce youtube'dan bakmam gerek. 

Nüfusu azalıyorsa zaten yapamam. O zaman bir yerde hedefle çalışacam. Da aletten bir tane almak istiyorum. Alamıyorum. Ona canım sıkılıyor. :) 

Yurt dışında yaşamıyormuydun sen?

Olimpik yayda mı yasak?

Okçuluk kuluplerinde yaş sınırı varmı acaba?

Bende seviyorum ok kullanmayı ama çok pahalı.

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, kavak yazdı:

O zaman Siz bizim köye bir uğrayın, çünkü sittin seneden beri bizim köylüler yaban domuzundan müzdarip.

Köylü hemșerilerimin bostanlarını sık sık talan ederler.

Denemedikleri yöntem kalmadı desem yeridir, yine de bir türlü sayılarında azalma olmadı.

- Hiçbir işe yaramaz evet. O yüzden domuz vururum diye düşünüyorum. Yanlız eti yenir mi? Hangisinin eti iyi olur filan öğrenmem lazım.

4 saat önce, Ten Ten yazdı:

Yurt dışında yaşamıyormuydun sen?

Olimpik yayda mı yasak?

Okçuluk kuluplerinde yaş sınırı varmı acaba?

Bende seviyorum ok kullanmayı ama çok pahalı.

- Olimpik yay serbest. Hatta olimpik yayın daha havalısı bile satılıyor. Benim dediğim tüfek ile aynı. Dürbünlü filan. 2000 - 5000 $ arasında değişiyor.

/Da onu geç, Kendo kılıcını bile biri yardım etmese sokamayacaktım. Böyle garip bir ülke.

/Veya ABD'de olacaksın, bütün otomatik silahları bir yerde deneyeceksin. O da süper olur. 

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Ten Ten said:

Tabancalar da nişahgah ayarı olmaz. Çünkü tabanca yakın muharebe silahıdır. Bu silahla keskin nişancılık çok zor.. Tamamen el alışkanlığına bağlı olduğu için çok atış yapmalısın.

Kızların senden daha iyi atış yapmalarına şaşırmadım. Kadınlar  nişancılığa erkeklerden daha uygundur. Çünkü el titremesi kadınlarda erkeklere göre az. Bu nedenle bazı silahlı yapılar fiziki dayanıklılığın gerekeceği arazi koşulları söz konusu değil ise,  kadın keskin nişancılar kullanır.

tarihinde albastı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On ‎10‎.‎10‎.‎2017 at 20:49, Ten Ten yazdı:

Bu sözlerin altına imzamı atıyorum. Hayatımda kanı akan hiç bir canlıyı bir kere bile öldürmediğim için kendimle gurur duyuyorum. Sinek böcek için bile giderek duyarlılık yapmaya başladım. Bunları da öldürmeden uzaklaştırmak olabiliyorsa öldürmemeye çalışıyorum. Gerçi bir kere bile demek biraz abartı oldu, çünkü bir kaç tane hiç yaşama ümidi olmayan kanat kırma kuşu acı çekmesinler diye öldürmek zorunda kalmıştım. Bunu yapan avcılardan nefret ediyorum. Tüm avcıların yaktıkları canların acısının içlerine katıyla fazlasının çökmesini diliyorum. 

Yabanıl hayvanların yaşamı giderek zorlaşıyor. Onlara bir de av baskısı uygulamak acımasızlığın daniskası. On bin kilometre yol katederek göç eden büyük zorluklara katlanarak gelen göçmen kuşlara ateş eden yaratıkların elleri kolları çatır çatır kırılsın elsiz kolsuz kalsınlar dilerim.

Silahlar konusuna şunu eklemeliyim: "Savunma amaçlı olmayan her savaş cinayettir." Mustafa Kemal Atatürk.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.10.2017 at 20:49, Ten Ten yazdı:

10 yaşından 25 yaşına kadar beslenme amaçlı acımasızca avcılık yaptım.Nefret ediyorum geçmişimden.

25 yaşından beri ölmüş hayvan  kan görmeye dayanamıyorum.Taze kesilmiş etde yiyemiyorum.

iyice işlemden geçmiş et olursa zar zor yiyorum.B 12 eksikliğim  olursa iğne yaptırıyorum.

Midem bulanıyor. :(

Nerede yaşıyorsunuz arkadaş siz?

Bu marjinalliğin kaynağı neresi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...