Jump to content
Ten Ten

Amerikanın unesco dan ayrılma kararı

Recommended Posts

Çekilmenin 31 Aralık itibariyle yürürlüğe gireceği belirtildi
ABD, Birleşmiş Milletler’in Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’dan çekiliyor. ABD karara gerekçe olarak örgütün "İsrail karşıtı" tutumunu gösterdi.
ABD'den yapılan açıklamaya göre, çekilmenin 31 Aralık 2017 itibariyle yürürlüğe gireceği kaydedildi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, UNESCO’nun İsrail karşıtı tutumunun ABD’de endişe uyandırdığı ve örgütte yapısal bir reforma ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
Dışişleri Bakanlığı, "UNESCO'ya gözlemci ülke statüsüyle görüşlerimizi iletip tecrübelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Filistin 2011'de UNESCO üyesi ilan edilmişti
Filistin 2011 yılında UNESCO üyesi ilan edilmiş, ardından ABD Filistin'in dahil olduğu hiçbir uluslararası kuruluşa mali destek veremeyeceğini, yasalarının buna izin vermediğini söyleyerek UNESCO'ya fon aktarımlarını durdurmuştu. ABD, fonlamayı durdurana kadar UNESCO bütçesinin yüzde 22'sini ödüyordu.
ABD'nin fonlamayı durdurmasının ardından 2013'te Washington yönetimi ile İsrail, UNESCO'da oy kullanma haklarını kaybetmişti.
UNESCO'dan açıklama
UNESCO ise ABD'nin örgütten ayrılma karar sonrası resmi bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ABD’nin UNESCO’dan çekilmesinden derin üzüntü duyulduğu ve kararın hem UNESCO için hem de Birleşmiş Milletler ailesi için bir kayıp olduğu belirtildi.
UNESCO nedir?
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), eğitim, bilim ve kültür alanlarında uluslararası işbirliğini teşvik ederek barış ve istikrar sağlama amacı güdüyor. 1946’da kurulan UNESCO kamuoyunda daha çok Dünya Kültür Mirası listeleriyle tanınıyor. Kurumun 195 üyesi bulunuyor.

http://m.t24.com.tr/haber/abd-unescodan-cekiliyor,463356

 

Bu amerikanın israil sevgisinin sebebi nedir?

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

İsrail iyice coştu bu aralar. Artık Fİlistin'i de kendi toprağı olarak gördüğünü açık açık söylüyor. 

ABD'deki Amerikan yahudilerinin gücünü de görmek gerek.

Ama bu bence Trump'tan kaynaklanıyor. "COP 21'den çıkarım, Obamacare'i de bitiririm, UNESCO'dan da çıkarım, NATO'yu da kapattım" filan diyor. 

Ama narsistik delinin teki. İsraille alakası yok bence. Bu yapıyor. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×