Jump to content

Kaç harf?

Recommended Posts

9 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Özgür tartışma ortamına engel olmamak için başlığa bir süre müdahale etmedim. Bir süredir gözlemlediğim üyeler de var aynı şekilde, bu vesileyle buradan uyarıyorum.

@investor   , forumdaki iletileri alıntılayıp sürekli olarak altına birtakım videolar veya fotoğraflar asmak forumun tartışma ortamına uygun değildir. Burası bir forum. Burası bir sözlük veya Facebook değil, burada tartışacak argümanın varsa yazarsın, yoksa yazmazsın. Hakaret etme konusunda ise uyarını verdim.

@Huuu  , üyelerin yazdıklarını alıntılıyorsan onları değiştirip başka şekilde itham edemezsin. Etik bir davranış değil. O kişinin mesajına yapılacak bir yorumu, kendi iletinde yazman gerekir. 

Ayrıca AteistCafe'nin açıklamasında eğlence kelimesinin geçmesi, herkesin kafasına esen, eğlenceli bulduğu her şeyi burada barındıracağımız anlamına da gelmez. Tıpkı dinle ilgili her konunun AteistForum'da barınamaması gibi.

Burada üç şeye itiraz etmek istiyorumm birincisi, bu adam bana hakaretten daha da ötesi, küfür etti. Bu da forum kurallarına göre yasak. Bu yasağı ihlal edene bir ceza olması gerek. Bu ceza sadece uyarı mi, yoksa daha etkili bir yaptırımı yok mu? Bunu forum kurallarına şimdi bakıp öğreneceğim. Kuralların uygulanması önemli. Tabii orada süs olarak bulunmuyorsa o kurallar.

İkincisi, ben o küfürbaz üyenin küfürlü vide ve mesajını silip, onların yerine espirili cümleler yazdım. Yani sizin yapmanız gereken şeyi ben yaptım. Bakmadım, şimdi bakayım, o küfürlü video resimler hâlâ duruyor mu.

Üçüncüsü, forumun eğlence köşesine böyle bir konu açmam gayet doğal. "AteistCafe'nin açıklamasında eğlence kelimesinin geçmesi, herkesin kafasına esen, eğlenceli bulduğu her şeyi burada barındıracağımız anlamına da gelmez." diyerek, bu konuyu açmamdan memnun olmadığını imâ etmişsin. O zaman sormadan edemiyoruz tabii, önceden dilekçe verip izin mi alacağız veya bir komisyona mı sunacağız, eğlenceli konu olmuş mu yoksa olmamış mı diye? Bu nasıl bir eğlence anlayışıdır?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Huuu yazdı:

Yıllar önce okumuştum bu soruyu, başka sorular da vardı. Dedigim gibi, zeka vecyetenek soruları idi bunlar. Kaynağı hatırlamıyorum.

Benim fincan ve masa olayına inanmadınız, bari buna inanaydınız iyiydi. :)

Şimdi bak, 1=3 harf, 2=3 harf, 3=2 harf, 4=4 harf, 5=3 harf, 6=4 harf, 7=4 harf, 8=5 harf... böyle gidiyor.

Sadece 4, gerçekten dört harfli. Diğerleri, kelimenin ifade ettiğinden farklı sayıda harfe sahip.

Yani bu soruya öyle bir cevap verilmeliydi ki, gerçekten o kadar harfe sahip olsun.

Bana daha çok kelime oyununu çağdıștırıyor. Herhalde 10 sene düșünsem, cevabını bulamazdım.

Bir tane de ben yazayım:

Bir yaya ile bir futbolcunun arasındaki en önemli fark nedir ?

Not: Google Amca´ya sormak yasak.:D

Buradaki konuyla ilgisi yok, ama fincan ve masa meselesinde iddia sahibi Sizsiniz, o halde ispat etmekle yükümlüsünüz.

Hatta bizzat kendiniz eyleme katıldığınız için, kendinizin görüntülü ve sesli verilerini beklemek, fazla olmasa gerek.

Sanırım "Yetenek Siz ´siniz" yarıșmasını tanımayan yok. Mesela orada uluorta bir gösteri yapabilirsiniz.  :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Huuu yazdı:

Burada üç şeye itiraz etmek istiyorumm birincisi, bu adam bana hakaretten daha da ötesi, küfür etti. Bu da forum kurallarına göre yasak. Bu yasağı ihlal edene bir ceza olması gerek. Bu ceza sadece uyarı mi, yoksa daha etkili bir yaptırımı yok mu? Bunu forum kurallarına şimdi bakıp öğreneceğim. Kuralların uygulanması önemli. Tabii orada süs olarak bulunmuyorsa o kurallar.

İkincisi, ben o küfürbaz üyenin küfürlü vide ve mesajını silip, onların yerine espirili cümleler yazdım. Yani sizin yapmanız gereken şeyi ben yaptım. Bakmadım, şimdi bakayım, o küfürlü video resimler hâlâ duruyor mu.

Üçüncüsü, forumun eğlence köşesine böyle bir konu açmam gayet doğal. "AteistCafe'nin açıklamasında eğlence kelimesinin geçmesi, herkesin kafasına esen, eğlenceli bulduğu her şeyi burada barındıracağımız anlamına da gelmez." diyerek, bu konuyu açmamdan memnun olmadığını imâ etmişsin. O zaman sormadan edemiyoruz tabii, önceden dilekçe verip izin mi alacağız veya bir komisyona mı sunacağız, eğlenceli konu olmuş mu yoksa olmamış mı diye? Bu nasıl bir eğlence anlayışıdır?

Ben kufurbaz degilim, kufur etmeyi sevmem, ama sen hak ediyorsun. Sahtekarlik yapma.

tarihinde investor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, kavak yazdı:

Buradaki konuyla ilgisi yok, ama fincan ve masa meselesinde iddia sahibi Sizsiniz, o halde ispat etmekle yükümlüsünüz.

Hatta bizzat kendiniz eyleme katıldığınız için, kendinizin görüntülü ve sesli verilerini beklemek, fazla olmasa gerek.

Sanırım "Yetenek Siz ´siniz" yarıșmasını tanımayan yok. Mesela orada uluorta bir gösteri yapabilirsiniz.  :)

Bileydim ve o zamanlar video çekim imkanları böyle fazla olaydı, gizli çekim yapardım ve sizle paylaşırdım.

Ben organize etmemiştim, sadece katılmıştım.

Ben size basımdan geçen bir olaydan söz ettim, bunu kanıtlayamam ve öyle bir imkanim da, mecburiyetim de olamaz. 

Nasıl olabilir ki? Bundan 30 kusur sene önce olmuş bir olay... :)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, investor yazdı:

Ben kufurbaz degilim, kufur etmeyi sevmem, ama sen hak ediyorsun. Sahtekarlik yapma.

Ola eşek zıpası, her fırsatta abuk sabuk, küfürlü video ve fotoğraf paylaşıp duruyorsun. Ya bir de küfretmeyi sevseydin?.. :)

Küfretmeyi hak ediyorum öyle mi? Seni küfürlü mesajını değiştirip sevimli hâle sokmakla mı hak ediyorum? Herkes anlar ki sen öyle bir söz sarfetmiş olamazsın. 

Ama yine herkes anlar ki, o küfürlü mesajları paylaşmakla sen onu demiş oluyorsun aslında. Yani "benim adım investor, elimden gelen budor" demiş oluyorsun... :)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Donatello23 yazdı:

Mantık sorusu ama çeviri hatası var gibi.

"Bu sorunun cevabı kaç harf?"

- Soru yok ki cevabı olsun. :352nmsp:

Neden? "Bu sorunun cevabı kaç harf?" Bu bir soru değil mi? :)

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Bu arada bu soru doğru değil. Çünkü tek bir cevabı yok. Russell paradoksu içeren bir durum da bulabiliriz.

Mesela ben bu sorunun cevabı olmadığını iddia edip 0 diyebilirim ve bu doğru olur. Ancak o sorunun artık bir cevabı olmuş olur.

Bu mesajı fark etmemişim. 

Bu sorunun cevabının olmadığı doğru değil. Işte cevabı verdim. Cevap 4.

Yani bu sorunun cevabı 4 harften oluşuyor. 4, gerçekten de dört harften oluşur.

Başka da bir cevap yok. Çünki başka hiç bir kelime (Yani hiç bir rakam), kendi anlamının ifade ettiği kadar sayıda harfe sahip değil.

Sitelerde Paylaş

''Bu sorunun yanıtı dört kaç harften oluşuyor?''

Yanıt:Dört

Doğru.Bu sorunun yanıtı dört.Anladım.

Ama bizim usumuz şuna gidiyor.Başka bir soru aramaya.

2+2 sorusunun yanıtı kaç harften oluşuyor?

Burada iki soru var.2+2 sorusu ve onun yanıtının kaç harften oluştuğu sorusu.

2+3 sorusunun yanıtı kaç harften oluşuyor?

Yanıt:Üç

2+3 sorusunun yanıtı beş kaç harften oluşuyor?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Buzul yazdı:

''Bu sorunun yanıtı dört kaç harften oluşuyor?''

Yanıt:Dört

Doğru.Bu sorunun yanıtı dört.Anladım.

Ama bizim usumuz şuna gidiyor.Başka bir soru aramaya.

2+2 sorusunun yanıtı kaç harften oluşuyor?

Burada iki soru var.2+2 sorusu ve onun yanıtının kaç harften oluştuğu sorusu.

2+3 sorusunun yanıtı kaç harften oluşuyor?

2+3 sorusunun yanıtı beş kaç harften oluşuyor?

İşte benim sorduğum sorunun yanıtı da 4 harften oluşuyor. 

Başka soru aramaya giden usumuz bizi yanıltıyor. 2 artı 2 kaç eder sorusunun yanıtı kaç harfli dense herkes bunu bilir. O zaman bu bir zeka sorusu olmaz.

Bu bir zeka sorusu... ve soruda bir hata yok.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Huuu yazdı:

İşte benim sorduğum sorunun yanıtı da 4 harften oluşuyor. 

Başka soru aramaya giden usumuz bizi yanıltıyor. 2 artı 2 kaç eder sorusunun yanıtı kaç harfli dense herkes bunu bilir. O zaman bu bir zeka sorusu olmaz.

Bu bir zeka sorusu... ve soruda bir hata yok.

Bu sorunun yanıtı kaç harften oluşuyor?O yanıtın başka bir soruyla ilgili olması gerektiğini düşünüyoruz.Çünkü sürekli bize bu sorunun yanıtı nedir diye başka soruların yanıtlarını soruyorlar.O yüzden de yanılıyoruz.Bu sorunun yanıtı kaç harften oluşuyor?Halbuki bu sorunun kendisi de bir soru.Dört sayısına da buradan sevgilerimi yolluyorum.Olmasaydın böyle bir soru da olmazdı.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Buzul yazdı:

Bu sorunun yanıtı kaç harften oluşuyor?O yanıtın başka bir soruyla ilgili olması gerektiğini düşünüyoruz.Çünkü sürekli bize bu sorunun yanıtı nedir diye başka soruların yanıtlarını soruyorlar.O yüzden de yanılıyoruz.Bu sorunun yanıtı kaç harften oluşuyor?Halbuki bu sorunun kendisi de bir soru.Dört sayısına da buradan sevgilerimi yolluyorum.Olmasaydın böyle bir soru da olmazdı.

:)

İlginç olan şu ki, ingilizcede de 4 sayısı doğru cevap. :)

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Huuu yazdı:

Bileydim ve o zamanlar video çekim imkanları böyle fazla olaydı, gizli çekim yapardım ve sizle paylaşırdım.

Ben organize etmemiştim, sadece katılmıştım.

Ben size basımdan geçen bir olaydan söz ettim, bunu kanıtlayamam ve öyle bir imkanim da, mecburiyetim de olamaz. 

Nasıl olabilir ki? Bundan 30 kusur sene önce olmuş bir olay... :)

Pekala, öyle olsun bakalım. Bir kere daha rast gelirseniz șayet, ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Bu arada ne oldu, benim sorum ?

Kedi mi yedi ? :)

Konuyla alakası yok derseniz, valla darılırım.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Buzul yazdı:

Bu sorunun yanıtı kaç harftir?

Hangi sorunun?

Bu sorunun.

Neyi haç harftir?

Yanıtı

6 harftir 

Hayır, bu sorunun yanıtı değil, "yanıtı" kelimesi 6 harftir.

Bizden öyle bir yanıt isteniyor ki gerçekten o kadar harf olsun. O zaman doğru cevap: dört. :)

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Huuu yazdı:

Hayır, bu sorunun yanıtı değil, "yanıtı" kelimesi 6 harftir.

Bizden öyle bir yanıt isteniyor ki gerçekten o kadar harf olsun. O zaman doğru cevap: dört. :)

Bu arabanın direksiyonu kaç harftir?

Ya yanıtı sözcüğünü bu sorunun nesnesi olarak düşünecek olursak.

Nesnesinin kaç harf olduğunu soruyorsa.

Gerçi o zamanda 5 mi olur, 6 mı:118:

Ek olarak onun yanıtının dört olmasına karşı çıkmıyorum.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Buzul yazdı:

Bu arabanın direksiyonu kaç harftir?

Ya yanıtı sözcüğünü bu sorunun nesnesi olarak düşünecek olursak.

Nesnesinin kaç harf olduğunu soruyorsa.

Gerçi o zamanda 5 mi olur, 6 mı:118:

Ek olarak onun yanıtının dört olmasına karşı çıkmıyorum.

Hayır, bu soru cümlesinde nesne "yanıtı" olmaz, nesne yok zaten, yüklem ise "harf"dir, "kaç" soru zamiridir. "Bu sorunun cevabı" ise öznedir.

"Bu arabanın direksiyonu" ifadesi 21 harftir. Ama benim sorduğum sorunun cevabı 4 harftir. Çünki ben "Bu sorunun cevabı" şeklindeki isim tamlamasının kaç harf olduğunu sormadım. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Huuu yazdı:

Hayır, bu soru cümlesinde nesne "yanıtı" olmaz, nesne yok zaten, yüklem ise "harf"dir, "kaç" soru zamiridir. "Bu sorunun cevabı" ise öznedir.

"Bu arabanın direksiyonu" ifadesi 21 harftir. Ama benim sorduğum sorunun cevabı 4 harftir. Çünki ben "Bu sorunun cevabı" şeklindeki isim tamlamasının kaç harf olduğunu sormadım. 

Bu sorunun yanıtı kaç harftir?

Öyleyse:15 olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...