Jump to content

Kaç harf?

Recommended Posts

On 15.10.2017 at 10:40, Huuu yazdı:

Burada üç şeye itiraz etmek istiyorumm birincisi, bu adam bana hakaretten daha da ötesi, küfür etti. Bu da forum kurallarına göre yasak. Bu yasağı ihlal edene bir ceza olması gerek. Bu ceza sadece uyarı mi, yoksa daha etkili bir yaptırımı yok mu? Bunu forum kurallarına şimdi bakıp öğreneceğim. Kuralların uygulanması önemli. Tabii orada süs olarak bulunmuyorsa o kurallar.

İkincisi, ben o küfürbaz üyenin küfürlü vide ve mesajını silip, onların yerine espirili cümleler yazdım. Yani sizin yapmanız gereken şeyi ben yaptım. Bakmadım, şimdi bakayım, o küfürlü video resimler hâlâ duruyor mu.

Üçüncüsü, forumun eğlence köşesine böyle bir konu açmam gayet doğal. "AteistCafe'nin açıklamasında eğlence kelimesinin geçmesi, herkesin kafasına esen, eğlenceli bulduğu her şeyi burada barındıracağımız anlamına da gelmez." diyerek, bu konuyu açmamdan memnun olmadığını imâ etmişsin. O zaman sormadan edemiyoruz tabii, önceden dilekçe verip izin mi alacağız veya bir komisyona mı sunacağız, eğlenceli konu olmuş mu yoksa olmamış mı diye? Bu nasıl bir eğlence anlayışıdır?

Birincisi elbette hakarete yaptırımımız var, ve uygulanıyor.

İkincisi, benim yapacağım işi falan yapmadın. Burada herkes gönüllü ve ben de gönüllüyüm, foruma yardım etmek istiyorsan raporlarsın ve bizler de ilgileniriz o kişiyle. 

Üçüncüsü, ben moderatörüm ve uygun bulmasam başlığı uygun bulduğum yere taşırım. Gönderme yapmama veya bir şey ima etmeme gerek yok bu konuda. Şu ifadene cevaben söyledim:

On 14.10.2017 at 20:15, Huuu yazdı:

Neden? Forumun eğlence bölümü var. Bu da eğlenceli bir soru işte...

Gören de hânımızi pek ciddi biri sanacak. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Birincisi elbette hakarete yaptırımımız var, ve uygulanıyor.

İkincisi, benim yapacağım işi falan yapmadın. Burada herkes gönüllü ve ben de gönüllüyüm, foruma yardım etmek istiyorsan raporlarsın ve bizler de ilgileniriz o kişiyle. 

Üçüncüsü, ben moderatörüm ve uygun bulmasam başlığı uygun bulduğum yere taşırım. Gönderme yapmama veya bir şey ima etmeme gerek yok bu konuda. Şu ifadene cevaben söyledim:

Forum kurallarına sonradan baktım ve gördüm ki ancak yeni üyeler küfrederse atılıyor, onun dışındakilere uyarı veriliyor.

Bu üye ise sürekli küfürlü videolar ve resimler koyuyor. Bu da forumdaki yazışmaların düzenini bozuyor.

Raporlama işini yapıyorum. Dün veya geçen gün de başka bir üyeye küfreden bir üyeyi raporladım.

Eğlence başlığı altında ne tür eğlenceli başlıklar açabiliriz, bunu açıklayın da ona göre davranalım madem. :)

Hân'a yazdığım mesajı görüyorsun ve ona cevap yazıyorsun ama küfürlü videolar atan üyeyi raporlayana kadar görmüyorsun. Bu da algıda seçicilik oluyor. 

Gönüllü yapıyorsan da gönüllü algıda seçicilik... :)

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Tam laf ebesisin...

Sen raporladın, raporunu görüp geldim, videoları ve küfrü temizledim ve uyarımı yaptım. Bu sıralamada anlamadığın kısım neresi?

Anladım. Buna itiraz etmedim zaten. Sadece düzeltilmesi gereken kısımlarla ilgili eleştirilerimi yaptım.

Sizler, onaylama ve itiraz dışında bir tavır bilmez misiniz? Üyeyi uyarman ve küfürlü mesajlarını silmen doğru ve yerinde bir tavır. Buna bir şey demedim.

Forumun eğlence bölümünde açtığım konuyla ilgili o imâlı mesajın yanlış. Bir moderatör olarak öyle bir mesaj yazamazsın. Aslında bir üyenin de öyle bir mesaj yazması saçma olur. Adı üzerinde, eğlence amaçlı bölüm ve baş kısımda "Sohbet, eğlence, şiir, politika, vs. gibi Ateistforum'un ana konularından farklı yazışmalar için." diyor. Sohbet, eğlence... Sense bu açtığım başlığın açılmış olmasını beğenmediğini belli ediyorsun.

Bir yönetici ve bir yönetim nesnel olmaya çalışmalı. Öznel olursa sorun çıkar.

Sitelerde Paylaş
On 15.10.2017 at 00:23, kavak yazdı:

Bu sorumun cevabı kaç harf ?

El cevap: 4 --> dört -->  dört harfli de ondan.

Kusura bakma dostum, ben hâlâ anlamadım. Eğer bu bir zeka testi sorusu ise, ben resmen çuvalladım.

Bu sorununuzun kaynağını istesem, itiraz etmezsiniz herhalde ?

İçime  "Ben nasıl mühendis oldum"  gibi bir bit yeniği düșmedi değil yani.:D

Ne mühendisisin?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, kavak yazdı:

Mütevazi, kendi halinde ve açıksözlü bir elektronik ve bilgisayar mühendisiyim.

Ama gördüğünüz gibi zeka sorularına pek aklım ermiyor gibi.:)

mesleğin ile ilgili hiç başlık açmıyorsun?

sevmiyorsun galiba mesleğini. :)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Huuu yazdı:

Ben de bu tür sorularda başarısızımdır. 

Bunu okuyunca, ne kadar da rahatladım bir bilseniz.:)

Azizim, aslında bu sorunun cevabı gayet mantıklı.

Birazcık gri hücrelerinizı kurcalarsanız, eminim doğru yanıtı bulursunuz.

Size bir ipucu vereyim: Cevap renklerle alakalı. :)

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, Ten Ten yazdı:

mesleğin ile ilgili hiç başlık açmıyorsun?

sevmiyorsun galiba mesleğini. :)

Tam aksine mesleğimden yana bir șikayetim yok, ancak teknik Türkçem pek kuvvetli sayılmaz.

Hatte akıcı bir șekilde Türkçe yazmakta zorlanıyorum, ki sözlük hep yanımda bulunur.

Ömrümün 4/3´ üçü yırt dıșında geçti neredeyse, hâlâ oradayım.

On satır yazmak için, bayağı bir zaman ayırmam gerek, ki  fazla zamanım maalesef yok.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, kavak yazdı:

Bunu okuyunca, ne kadar da rahatladım bir bilseniz.:)

Azizim, aslında bu sorunun cevabı gayet mantıklı.

Birazcık gri hücrelerinizı kurcalarsanız, eminim doğru yanıtı bulursunuz.

Size bir ipucu vereyim: Cevap renklerle alakalı. :)

Düşüneyim biraz...

Bilmemekten dolayı rahatsız olmana gerek yok. Ben de bu tür soruları bilemem, bir de yönle ilgili olanları ve matematik sorularını pek bilemem. Hiç de önemsemem.

Zekanın türüyle ilgili bu konu. Benim zekam dil ve sosyal konular üzerine iyi,; yön, hareket ve matematik olunca kötü.

Sitelerde Paylaş
On 15.10.2017 at 22:51, Huuu yazdı:

Bu mesajı fark etmemişim. 

Bu sorunun cevabının olmadığı doğru değil. Işte cevabı verdim. Cevap 4.

Yani bu sorunun cevabı 4 harften oluşuyor. 4, gerçekten de dört harften oluşur.

Başka da bir cevap yok. Çünki başka hiç bir kelime (Yani hiç bir rakam), kendi anlamının ifade ettiği kadar sayıda harfe sahip değil.

- Peki neden bir rakam olması gerekiyor? 

Bir de dört kelimesi neden "bu sorunun cevabı kaç harf?" sorusunun cevabı olması gerekiyor?

Matematiksel bir soru mu? 

- Gayet de samimi görünüyorsunuz. "Bu sorunun cevabı kaç harf?"

"Balığın kilosunun fiyatı dört harften oluşuyor, öyleyse balığın fiyatı nedir?" diye soracaksınız.

Bu tıpkı "koşmayan adam ne tarafta?" sorusu gibi (odamda oturuyorum, resim filan da yok, Hangi koşmayan adam? Hangi tarafta?)

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Donatello23 yazdı:

- Peki neden bir rakam olması gerekiyor? 

Bir de dört kelimesi neden "bu sorunun cevabı kaç harf?" sorusunun cevabı olması gerekiyor?

Matematiksel bir soru mu? 

- Gayet de samimi görünüyorsunuz. "Bu sorunun cevabı kaç harf?"

"Balığın kilosunun fiyatı dört harften oluşuyor, öyleyse balığın fiyatı nedir?" diye soracaksınız.

Bu tıpkı "koşmayan adam ne tarafta?" sorusu gibi (odamda oturuyorum, resim filan da yok, Hangi koşmayan adam? Hangi tarafta?)

"Kaç harf" deyince tabii ki rakam olması gerekiyor cevabın. "Markete" diye bir cevap olamayacağı açık değil mi? :)

Sitelerde Paylaş

Soru, ne sorulduğunu açıkça ortaya koymalıdır. Bu, soru tekniğinde en temel ilkedir. Böyle ne sorduğu belli olmayan soru olmaz. Nasıl sorulabilir cevabı dört olan soru?

Kaç kardeşi olan, bunu ifade ettiğinde aynı sayıda harf kullanır? şeklinde olabilir. Ya da otoparkta kaç araba olduğunda filan diye de sorulabilir. Soru bu şekliyle aslında basit olacaktır ama bu sorunun beş saniye gibi kısa sürede yanıtlanması istenmelidir. Çünkü bu soru zihnin hızlı çalışma yeteneğini ölçmektedir. Soruyu zorlaştıracağım diye anlaşılmaz şekle sokmak soru tekniğine kökten aykırıdır.

Soru tekniği uzmanlık gerektiren bir alandır. Bir çok öğretmen bile soru tekniğini bilemeyebiliyor.

Son olarak söyleyeyim ki zihnin hızlı çalışma yeteneği zeka demek değildir. Aynı zamanda zeki de olması yüksek olasılıktır ama şart değildir. Aslında zekayı ölçmek son derece zordur. Zihin hızını ölçmek daha kolaysa da süjenin bunu önceden duymuş olması gibi şans faktörleri elimine edilemez.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, democrossian yazdı:

Soru, ne sorulduğunu açıkça ortaya koymalıdır. Bu, soru tekniğinde en temel ilkedir. Böyle ne sorduğu belli olmayan soru olmaz. Nasıl sorulabilir cevabı dört olan soru?

Kaç kardeşi olan, bunu ifade ettiğinde aynı sayıda harf kullanır? şeklinde olabilir. Ya da otoparkta kaç araba olduğunda filan diye de sorulabilir. Soru bu şekliyle aslında basit olacaktır ama bu sorunun beş saniye gibi kısa sürede yanıtlanması istenmelidir. Çünkü bu soru zihnin hızlı çalışma yeteneğini ölçmektedir. Soruyu zorlaştıracağım diye anlaşılmaz şekle sokmak soru tekniğine kökten aykırıdır.

Soru tekniği uzmanlık gerektiren bir alandır. Bir çok öğretmen bile soru tekniğini bilemeyebiliyor.

Doğru, soru sorma tekniği önemli. Doğru sormayınca cevap da hatalı olabiliyor.

Ben de bu nedenle soruyu bu şekilde sordum. "Bu sorunun cevabı kaç harf?" veya "bu sorunun cevabı kaç harfden oluşuyor?" da denilebilir. Bu anlaşılır bir soru.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Donatello23 yazdı:

Tamam ama hangi sorunun cevabı kaç harf?

"Bu" diye nesne olmaz ki. "Bu sorunun cevabı kaç harf?" - Hangi sorunun? - "Bu" sorunun. Mantık hatası. 

İşte bu sorunun cevabı; ""Bu sorunun cevabı kaç harf?" :) 

"Bu" zaten nesne değil, zamir, işaret zamiri. 

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Huuu yazdı:

İşte bu sorunun cevabı; ""Bu sorunun cevabı kaç harf?" :) 

"Bu" zaten nesne değil, zamir, işaret zamiri. 

,

- İyi işaret zamiri olsun.

"Kürek çeken adamların köpeği var mı?" 

- Hangi kürek çeken adamların. BUrada kürek çeken adam yok?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Donatello23 yazdı:

,

- İyi işaret zamiri olsun.

"Kürek çeken adamların köpeği var mı?" 

- Hangi kürek çeken adamların. BUrada kürek çeken adam yok?

Yoksa tamam da, benim sorumda soru var, cevabı da var. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...