Jump to content

Bizler Tanrıyız !

Recommended Posts

Ateizmin karizmasını çizen iki etken var yalnız: Biri ateistlerin agresif, gergin, sinirli, aksi ve uyumsuz oldukları imajı, diğeri ateistlerin ahlaksız, ilkesiz, hedonist ve güvenilmez oldukları imajı. Bular kötü ve zararlı imajlar. Üstelik bunların aşılması son derece zor. Bunlar olmasa zaten ateizm çok hızlı gelişirdi.  

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@democrossianHaklısın, artık insanlık rotasını o yöne doğru çiziyor. Peki bu kadar populerleşen bir kavramın yozlaşma tehlikesi seni endişelendirmiyor mu? Demokrasi, adalet, laiklik kötü niyetli insanların elinde farklı amaçlara hizmet eder hale geldi...

Not: İletimi yanlış anlamlara gelebileceği için sildim.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Charlotte yazdı:

bu kadar populerleşen bir kavramın yozlaşma tehlikesi seni endişelendirmiyor mu?

Her şeyin yozlaşması tehlikesi herkesi endişelendirmeli. Her zaman söylerim, biz canlıların birbirlerini yemeden hayatta kalamadıkları bir doğanın içindeyiz ve o doğa içinde evrildik. Bu doğada diğer canlıları yemeden hayatta kalamıyorsun, buna mecbursun, anlatabiliyor muyum, bu söylenip geçilecek bir durum değil, bu üzerinde düşünülecek bir durum.

O yüzden başta biz olmak üzere her şey yozlaşma potansiyelini içinde ve doğasında daima barındırır.

Hatta belki de sırf bu yüzden gelecekte yapay zeka biyolojik insan varlığını düzelmez ve iyileştirilemez bir kirlilik olarak görüp insanın biyolojik varlığına tümden son verecek. Belki akvaryumda hayvan besler gibi bazı gezegenlerde yaşamalarına izin verebilir. 

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, democrossian yazdı:

Sanmıyorum, çünkü göstergeler o şekilde. Teistler en çok ateizmden korkuyorlar. Ateistim demesin de bir kişi, deistim desin canlarını yesin! Noolur tanrımızı bari inkar etmeyin, tamam peygamberimizi dinimizi kitabımızı inkar ettiniz ama noolur tanrımıza dokunmayın diye neredeyse yalvaracaklar. Dinden kitaptan peygamberden çoktan vazgeçtiler. Tanrı vardır dedin mi onları hadi neyse diye düşünüyorlar. Fakat tanrı yok denmesine resmen delleniyorlar.

Haklı olabilirsin. Rahmetli Yaşar Nuri Öztürk'ün Deizm adında bir kitabı çıkmıştı vefatından bir kaç sene önce, bilmem okudunuz mu? Orada Yaşar Nuri'nin bir Müslüman olarak deizmi öven, hatta zaman zaman haklı gören ifadeleri vardı.  Özetle, bugünkü İslam anlayışının maddi çıkar ekseninde bir anlayışa büründüğü, bu durum karşısında bir insanın öyle bir din anlayışından uzak dururken, diğer yandan bunun sonucu olarak Tanrı'yı  inkar etmek yerine deist olmasının kabul edilebilir bir durumu olduğunu söylüyordu.

Ha bir de Atatürk'ün de bir deist olduğunu iddia ediyordu. 

tarihinde Bedevii tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Bedevii yazdı:

Yaşar Nuri'nin bir Müslüman olarak deizmi öven, hatta zaman zaman haklı gören ifadeleri vardı.  

Yaşar Nuri hoca ender zeki müslümlerdendi, onun Müslüm olduğuna hiç bir zaman inanmadım. Gizli ateist olduğunu düşünmüşümdür.

Kendine teist diyenlerin çoğunluğu, hatta ezici çoğunluğu deisttir ama özellikle Müslümler deizmin ne olduğunu bilmeden deisttirler. Aslında kendilerine teist de demez, teizmi de bilmez müslümler. Zaten İslamı da bilmezler!!! Komik ve garip olsa da durum böyle.

Bu aslında deizmin geçmişte ne kadar parlak bir başarı kazandığının göstergesi. Bu şartlarda Atatürk'ün deist olması aslında çok normal, olması gereken. Ateist olmak o dönem için son derece zor.

Fakat ben Atatürk'ün normalin üzerinde bir zekaya sahip olduğu ve çağını aştığı için kesinlikle ateist olduğuna inanırım.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Charlotte yazdı:

Not: İletimi yanlış anlamlara gelebileceği için sildim.

İletiniz ne ile ilgiliydi ve neyi ihtiva ediyordu bilmiyorum ama sizin gibi zarif bir hanımefendinin iletilerini okumaktan mahrum etmeyiniz bizleri rica ederim...

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, democrossian yazdı:

Yaşar Nuri hoca ender zeki müslümlerdendi, onun Müslüm olduğuna hiç bir zaman inanmadım. Gizli ateist olduğunu düşünmüşümdür.

Kendine teist diyenlerin çoğunluğu, hatta ezici çoğunluğu deisttir ama özellikle Müslümler deizmin ne olduğunu bilmeden deisttirler. Aslında kendilerine teist de demez, teizmi de bilmez müslümler. Zaten İslamı da bilmezler!!! Komik ve garip olsa da durum böyle.

Bu aslında deizmin geçmişte ne kadar parlak bir başarı kazandığının göstergesi. Bu şartlarda Atatürk'ün deist olması aslında çok normal, olması gereken. Ateist olmak o dönem için son derece zor.

Fakat ben Atatürk'ün normalin üzerinde bir zekaya sahip olduğu ve çağını aştığı için kesinlikle ateist olduğuna inanırım.

Atatürk'ün psikolojisini çok merak ederek sürekli araştırır ve düşünürüm.Kendi düşünceme göre dediğiniz gibi Atatürk çağının ötesinde ve ileri görüşlü bir insandı ve ateistti.Aslında ileriyi düşünerek, anlattığından daha fazlasını düşündüğünü görebiliyoruz.

Onun dışında ateizmin gelişip daha fazla insanın kafasında yer edindiğini inkar etmek güç.Bence daha yakın veyahut daha uzak bir zamanda yaptıkları akıl sır ermeyen işlerle özellikle müslümanlar kendileri istemeden ateizmin doğruluğunu kanıtlayacaklar ve bu olaylar onlar ne olup bittiğini anlamadan olacak.

Ancak maalesef bunlardan önce, felaket denilebilecek senaryolar göreceğiz sanırım.Bazı senaryolar yazılmaya başlanmış durumda.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, inan16 yazdı:

Atatürk'ün psikolojisini çok merak ederek sürekli araştırır ve düşünürüm.Kendi düşünceme göre dediğiniz gibi Atatürk çağının ötesinde ve ileri görüşlü bir insandı ve ateistti.Aslında ileriyi düşünerek, anlattığından daha fazlasını düşündüğünü görebiliyoruz.

Buna katılmıyorum. Mustafa Kemal çağının ötesinde olmayıp, bilakis fikirleri, yaşadığı çağda etkin olan düşünce akımları ile şekillenmiş birisiydi. Yani Mustafa Kemal'i anlayabilmek için yaşadığı çağın ötesine değil, bilakis bizzat yaşadığı çağa, o çağa yön veren siyasal teori ve pratiklerin bizatihi kendisine bakmamız gerekir. Mustafa Kemal'in düşüncelerini şekillendiren düşünce akımları; Fransız Devrimi ile kendisini gösteren burjuva demokratik aydınlanmacılığı, Rusya'da ki narodnizm türü bir halkçılık ile 1917 Bolşevik devriminin ezilen halklara yönelik ulusal kurtuluşçu paradigması olarak ifade edilebilir. Afet İnan'ın ''Türk devriminin başından sonuna kadar yaptıkları'' olarak bizzat siyasi ve toplumsal pratiği ile tanımladığı Kemalizmde tam olarak yukarıda ifade ettiğim bu düşünce akımlarının şekillendirdiği bir anlayışı ifade eder.

Dolayısıyla Mustafa Kemal'i, içinde yaşadığı tarihsel süreçten bağımsız olarak değerlendirebilmek mümkün değildir. Bu sebeple de onu, çağının ötesinde birisi olarak tanımlamakta doğru değildir.

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Bedevii yazdı:

Buna katılmıyorum. Mustafa Kemal çağının ötesinde olmayıp, bilakis fikirleri, yaşadığı çağda etkin olan düşünce akımları ile şekillenmiş birisiydi. Yani Mustafa Kemal'i anlayabilmek için yaşadığı çağın ötesine değil, bilakis bizzat yaşadığı çağa, o çağa yön veren siyasal teori ve pratiklerin bizatihi kendisine bakmamız gerekir. Mustafa Kemal'in düşüncelerini şekillendiren düşünce akımları; Fransız Devrimi ile kendisini gösteren burjuva demokratik aydınlanmacılığı, Rusya'da ki narodnizm türü bir halkçılık ile 1917 Bolşevik devriminin ezilen halklara yönelik ulusal kurtuluşçu paradigması olarak ifade edilebilir. Afet İnan'ın ''Türk devriminin başından sonuna kadar yaptıkları'' olarak bizzat siyasi ve toplumsal pratiği ile tanımladığı Kemalizmde tam olarak yukarıda ifade ettiğim bu düşünce akımlarının şekillendirdiği bir anlayışı ifade eder.

Dolayısıyla Mustafa Kemal'i, içinde yaşadığı tarihsel süreçten bağımsız olarak değerlendirebilmek mümkün değildir. Bu sebeple de onu, çağının ötesinde birisi olarak tanımlamakta doğru değildir.

Maalesef katılamamaktayım.Sizin bildiğiniz genel bilinen tarihtir.Atatürk, batının giyim tarzı dahil birçok şeyini, yaşam tarzını vs. örnek alıp kendi düşünceleriyle harmanlaştırarak milletimizin aklına sokmaya çalışmıştır.Tabiki o dönemin şartlarına göre yaşamak zorundaydı.Ki zaten birşeyler görmeden tartmadan sorgulamadan herhangi bir yere varamazdı.Atatürk'ün sözlerini ve Atatürk'ü anlatan kaliteli kitapları inceler veyahut okursanız anlayabilirsiniz.(Örneğin Patrick Kinross/Atatürk, the rebirth of a nation - Atatürk, Bir Milletin Yeniden Doğuşu gibi.) Benim bahsettiğim ilerici düşüncelerini ve ülkenin bir sonraki geleceğini hayal edip tasarladığını tabiki o dönemin düşünme tarzıyla anlatacaktır.Zaten başka türlüsü mümkün olmayacaktır.Atatürk'ün içinde bulunduğu psikolojiyi anlar iseniz bu konuyuda kavrayacağınızı düşünüyorum.'Atatürk'ün psikolojisi nasıl anlanır, anlaşılır ki?' derseniz bu yerinde bir soru olur.Araştırdığı, incelediği, ilgi duyduğu konulara bakarsanız bir yerden başlamış, ipin ucundan tutmuş olursunuz.İnsanlara aşılamak istediği araştırmaları ve bununla birlikte gelen bilgileri ilk önce kendi öğrenmeliydi ki konuya hakim olabilsin.

tarihinde inan16 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Bedevii yazdı:

Mustafa Kemal çağının ötesinde olmayıp, bilakis fikirleri, yaşadığı çağda etkin olan düşünce akımları ile şekillenmiş birisiydi. 

Yaşadığı çağı çok iyi kavramış olması çağın ötesinde olmadığını değil tersine çağın ötesine geçtiğini kanıtlar. Sadece yaşadığı çağı değil, geçmişi ve bugünü iyi kavramak, ileriyi görmenin anahtarıdır.

Bir ağaç toprağı ne kadar kavrar ve kök salarsa, dallarını da gökyüzüne o kadar yükseltir.

Atatürk muhteşem, göz kamaştırıcı bir liderdir. Dünyada tarihte eşi benzeri yoktur. Böyle bir liderin böyle bir halktan çıkması garip ama gerçek. Çıktığı halka çok büyük numara geldi, uymadı.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Tanrı biz olamayız.

Olsaydık doğuştan herşeyi bilirdik. :)

Elimizdeki bu kadar. Daha iyisi biz yapana kadar yok! İşine gelirse böyle. İşine gelmiyorsa senin söylediğin gazoz ağacı. Yok öyle bir şey, piyasada yok, üretimi yok, o model çıkmadı daha. Google var, bir parça her şeyi bilir sayabiliriz, verelim mi?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Tanrı biz olamayız.

Olsaydık doğuştan herşeyi bilirdik. :)

Bilemeyiz, çünki bu fizik evrenin kısıtlılığı altına giriyoruz. Ayrıca tek tek değil, bir iken tanrıyız 

Sitelerde Paylaş

Panteizm herşeyin ne olduğu bilinmeyen ruhdan oluştuğunu  söyler.Bu düşünceye göre herşeye hakim bir bilinç vardır.Bilinç maddeyi oluşturmuştur.

Materyalizm ise herşeyin maddeden oluştuğunu söyler.Bu düşünceye göre herşeye hakim bir bilinç yoktur.Madde bilinci oluşturmuştur.

Ateizm ismini teistler verdiği için ateizmi anlamsız buluyorum.

Materyalist olmayan ateistler Huuu gibi teizme tekrar yönelirler.

Benim gibi deneycilik felsefesini savunanlarda agnostik olurlar. :)

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Huuu yazdı:

Bilemeyiz, çünki bu fizik evrenin kısıtlılığı altına giriyoruz. Ayrıca tek tek değil, bir iken tanrıyız 

Panteizmde Ruhda birlik var.Ruh ölmez.

Bu yüzden bilincin kaybolmaması gerekir.

Eğer kaybolur diyorsan materyalizme geri dön.Maddede birliği savun. :)

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Panteizm herşeyin ne olduğu bilinmeyen ruhdan oluştuğunu  söyler.Bu düşünceye göre herşeye hakim bir bilinç vardır.Bilinç maddeyi oluşturmuştur

Öyle bir şey yok. Panteizm yaratıcı gücün doğanın kendisi olduğunu, hariçten bir güce ihtiyaç duymadığını söyler. Bu güç doğa içinde gizlenmiş bir ruh filan da değildir, öyle bir şey söylemez panteizm.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...